REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moto

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zbiorowe badanie trzeźwości? Koronawirus zmienia zasady!

Zagrożenie koronawirusem ma wpływ na wiele dziedzin życia, w tym nawet na... kontrole trzeźwości. Przykład? Policjanci otrzymali zalecenie, by nie używać bezustnikowych alkomatów.

Silnik 4.4 V8 B8444S Volvo - awarie, problemy, opinie

Silnik B8444S Volvo to V-ósemka, jednak dość nietypowa. I nie chodzi tylko o to, że została zaprojektowana przez Yamahę. Czy jednak motor zagraża poważnymi awariami? Jeżeli kierowca dobrze wybierze, z całą pewnością nie!

Twindosing TDI w Volkswagenie. Czyli spaliny jeszcze czystsze!

Diesle stają się coraz czystsze. Przykład? Technologia Twindosing stosowana w silnikach TDI Volkswagena. Ta zakłada podwójny wtrysk AdBlue i zastosowanie dwóch filtrów SCR.

Używane: Volvo S80 II (2006 - 2016) - opinie i typowe usterki

Topowa limuzyna ze Szwecji jest nieco nudna i zdecydowanie brakuje jej polotu. Z drugiej strony korzysta z benzyniaka zbudowanego przez Yamahę, posiada szereg inteligentnych systemów bezpieczeństwa i co najważniejsze, nie psuje się na każdym kroku!

REKLAMA

Top 10: Opony całoroczne - główne wady i zalety wielosezonówek!

Jak coś jest do wszystkiego, to jest do... niczego? No właśnie okazuje się, że nie. I choć opony całoroczne sprawdzają się w naprawdę zróżnicowanych warunkach, nadal nie są dobrym pomysłem dla wszystkich kierowców. Zatem kiedy warto kupić wielosezonówki?

Test: Mercedes A 200 Sedan, czyli jeździliśmy baby-CLSem

Mercedes A 200 Sedan ma serię dość mocnych zalet. Wygląda jak młodszy brat pięknego CLS-a, prowadzi się jak po sznurku, a do tego robi wrażenie ambientami w kabinie. Czy jednak do gwiazdy na masce pasuje silnik Renault? To właśnie sprawdzałem.

Punkty ładowania - prawo zmusi do ich budowy!

Elektryczna rewolucja na drogach europejskich powoli staje się faktem. Co z punktami ładowania? Zgodnie z nową dyrektywą Parlamentu Europejskiego instalowanie ładowarek przy parkach biurowych i obiektach mieszkalnych stanie się obowiązkowe.

4 cylindry, turbo i nawet 421 KM. Tak, to Mercedes GLA 45 4MATIC+

SUV-y muszą być wszechstronne. I Mercedes doskonale to rozumie. Przykład? Niemcy stworzyli model GLA 45 4MATIC+ - na wszelki wypadek, gdybyś wracając z nart postanowił pościgać się na torze!

REKLAMA

Ładowarki GreenWay przy autostradach A1, A2 i A4

Firma GreenWay wygrała przetarg ogłoszony przez GDDKiA na budowę ładowarek do samochodów elektrycznych w MOP-ach wzdłuż tras A1, A2 i A4. Umowa dotyczy postawienia w sumie 11 stacji.

Nowy Opel Insignia GSi - z nowym 4x4 Twinster

Salon samochody w Brukseli stał się przestrzenią, w której Niemcy zaprezentowali nowego Opla Insignę GSi. Teraz auto można oficjalnie zamawiać w salonach. Czym się wyróżnia?

Premiery Volkswagena: nowy Caddy pokazany!

Volkswagen Caddy jest obecny w gamie niemieckiej marki od 1979 roku. W tym czasie światło dzienne ujrzały cztery generacje. Ostatnia z nich pojawiła się zaledwie kilka dni temu.

Torsen, czyli napęd 4x4 i prosty mechanizm różnicowy!

Torsen ma serię zalet - działa niezwykle płynnie, a do tego nie wymaga stosowania elektroniki. Nie ma się zatem co dziwić, że jest często spotykany w nowoczesnych systemach stałego napędu 4x4.

Silnik 2.2 Skyactiv-D Mazda - awarie, problemy, opinie

Ma dwie turbosprężarki, wysoką moc i okazuje się oszczędny. Te wszystkie wartości Japończycy osiągnęli w jeden sposób - naszpikowali silnik nowoczesną technologią. Jak zaawansowany motor sprawdza się w czasie eksploatacji?

Dołączany napęd 4x4 i sprzęgło wielopłytkowe. Awarie są częste czy rzadkie?

Napęd 4x4 poprawia trakcję, wpływa na bezpieczeństwo i pozwala na… przekazanie większej mocy na koła. Czy jednak proste układy ze sprzęgłem wielopłytkowym są awaryjne? To właśnie sprawdzimy dziś.

Sprzęgło wielopłytkowe, czyli serce dołączanego napędu 4x4

W codziennej eksploatacji kierowca wcale nie potrzebuje stałego 4x4. Układ dołączany jest zatem idealnym rozwiązaniem. Czemu zawdzięcza swoje zalety? Oczywiście prostemu sprzęgłu wielopłytkowemu.

OC bez prawa jazdy - czy to możliwe?

Wiele osób uważa, że posiadanie prawa jazdy jest wymagane do zakupu obowiązkowego OC. W praktyce sytuacja wygląda jednak nieco inaczej.

Używane: Mazda CX-5 I KE (2012 - 2017) - opinie i typowe usterki

Jest i rodzinna, i dość sportowa. Do tego Mazda CX-5 pierwszej generacji dobrze się prowadzi oraz ma asa w rękawie. Może być autem naprawdę bezawaryjnym. Czemu jednak wyłącznie może być, a nie jest? Sprawdźcie.

Top 10: Fabryki motoryzacyjne w Polsce. Gigantów nie brakuje!

Polski rynek motoryzacyjny ma się dobrze. Składa się na niego blisko 350 firm, które generują roczny dochód przekraczający 150 miliardów złotych. A to nie koniec optymistycznych liczb. Produkujemy bowiem ponad 450 tysięcy aut osobowych i 200 tysięcy użytkowych oraz blisko 6 tysięcy autobusów rocznie.

Grip Control, czyli jak działa udawane 4x4 w Peugeotach

Czy samochód musi mieć napęd na cztery koła, żeby mógł sobie radzić w gorszych warunkach drogowych? Inżynierowie Peugeota uważają, że nie. Właśnie dlatego opracowali system Grip Control. Na czym polega jego działanie i co właściwie daje?

Test: Skoda Scala Style 1.0 TSI 115 KM DSG - Golf z Mlada Boleslav?

Choć Czesi funkcjonowali w segmencie C, nie mieli w ofercie klasycznego hatchbacka. To zmieniło się teraz, a wszystko za sprawą Skody Scali. Jak model sprawdza się w topowej wersji Style napędzanej 115-konnym silnikiem 1.0 TSI DSG?

Nissan Xtronic - połączenie CVT i automatu o wielu przełożeniach

Kupując Nissana lub Renault kierowcy mogą naciąć się na nazwę Xtronic. Tak, oznacza ona automatyczną przekładnię. Tylko co tak właściwie mówi to określenie z eksploatacyjnego punktu widzenia?

Nowy SUV segmentu B - światowa premiera Toyoty

3 marca 2020 roku oficjalnie rozpoczną się targi motoryzacyjne w Genewie. Podczas tej imprezy Toyota zaprezentuje światu nowego SUV-a segmentu B. Auto będzie oczywiście hybrydowe!

Goodyear EfficientGrip Performance 2 - 50 proc. dłuższy przebieg?

Amerykanie prezentują nowość - oponę Goodyear EfficientGrip Performance 2. Oficjalne zapowiedź modelu brzmi wyśmienicie - szacowany przebieg jest o 50 proc. dłuższy od poprzednika i 20 proc. dłuższy od modelu Michelina.

Volkswagen daje dobry przykład i... zaczyna od siebie!

Nie od dziś wiadomo, że zmianę należy zacząć od... siebie! Z takiego właśnie założenia wyszedł Volkswagen Group Polska podczas podejmowania działań na rzecz elektromobilności. Firma udostępniła właśnie na terenie swojej siedziby aż 36 punktów ładowania.

Kamery zamiast lusterek? Tak, w Lexusie ES!

Japończycy lubią innowacje technologiczne. Jako pierwsi zaczęli stosować napędy hybrydowe i jako jedni z pierwszych postawili na światła LED-owe. Teraz skupili się na kamerach zamiast lusterek.

Wodorowanie silnika - cud techniki czy nabijanie w butelkę?

Opinie kierowców w Polsce są różne. Część twierdzi, że wodorowanie silnika to cud techniki, który pozwala na bezinwazyjne usunięcie nagarów. Część porównuje go jednak do działania... wody święconej. Gdzie leży prawda?

Silnik 2.0 FSI VAG - awarie, problemy, opinie

2-litrowy, wolnossący benzyniak z wtryskiem bezpośrednim miał być hitem. Nigdy jednak nie przekonał do siebie kierowców. Silnik 2.0 FSI z pewnością nie jest idealny. Ale to jeszcze nie oznacza, że stanowi ryzykowny wybór.

Używane: Citroen C4 Cactus (2014 - 2020) - opinie i typowe usterki

Ma ekscentryczny design, bardzo nietuzinkowe wnętrze i dysponuje prostą technologią. Citroen C4 Cactus był hitem sprzedaży w salonach. Czy okazuje się równie dużym strzałem w dziesiątkę na rynku wtórnym?

Test: Ford Focus Active 2.0 EcoBlue 150 KM A8

Oto łabędzi śpiew bardzo udanego modelu obecnego na rynku od 1998 roku (przynajmniej w USA, gdzie wariant active stanowi jedyny dostępny model Focusa). Czy nowy Focus żegna się z klasą, a wersja active warta jest waszej uwagi?

Test: Nissan Qashqai Tekna+ DIG-T 140 KM

Druga (poliftingowa) generacja Nissana Qashqai dostępna jest na naszym rynku od 2017 r. i gościła już na testach w naszej redakcji. Czemu pojawia się znowu? Głównie z uwagi na nową jednostkę napędową w gamie. Przy okazji - postaram się także przybliżyć część rozwiązań technologicznych Nissana, które zwiększają komfort jazdy i bezpieczeństwo.

Top 10: Nowoczesne silniki muszą być awaryjne? No właśnie nie!

Bardzo często mówi się o tym, że nowoczesność… psuje motoryzację. To na szczęście nie zawsze prawda. Dziś przygotowaliśmy listę silników, które choć zaawansowane, oferują więcej niż dobrą trwałość!

Wracasz do kraju? Zobacz ile kosztuje przeprowadzka do Polski!

Raport polskiego serwisu aukcji transportowych Clicktrans.pl pokazuje ciekawą tendencję. Aż 87 proc. wszystkich zleceń przeprowadzkowych między Polską i innymi krajami stanowiły powrotu do kraju. Ile kosztuje przewóz takich rzeczy?

Trzy premiery Lexusa w Genewie. Oto nowości 2020 r.

Targi motoryzacyjne w Genewie będą stanowiły ważne wydarzenie dla Lexusa. Marka przygotowała bowiem trzy europejskie premiery. Pojawi się jeden koncept, jedno auto elektryczne i jeden dream car.

Czy wiesz, że kobiety płacą... wyższe OC?!

Chyba nikomu nie trzeba wyjaśniać pejoratywnego znaczenia hasła "Kobieta za kierownicą". Czy jednak ma ono znaczenie dla rynku ubezpieczeniowego? Okazuje się, że tak!

Opel Grandland X Hybrid4, czyli elektryczny napęd 4x4

Opel Grandland X Hybrid4 ma dość zasadniczą zaletę. Został wyposażony w czteronapęd. Nie jest to jednak zwykły układ 4x4 - działa także w trybie całkowicie elektrycznym!

Test: Mitsubishi ASX Intense Plus 2.0 MIVEC 2WD CVT - „terenowy” do miasta

Być może Mitsubishi ASX jest produkowane już od dekady. To jednak jeszcze nie oznacza, że jest bezbronne w stosunku do konkurencji. Zobaczcie naszą relację z jazdy japońską „terenówką” do miasta.

Boczny podmuch wiatru. Zaskakujący i... groźny!

Jesień i zima to moment, w którym pogoda lubi obfitować w wiatr. A jego silne podmuchy pojawiają się nagle i mogą być naprawdę niebezpieczne dla kierowców. Jak radzić sobie z bocznymi podmuchami wiatru?

Silnik 6.0 W12 Volkswagen - awarie, problemy, opinie

Ma 12 cylindrów i dość nietypową konstrukcję. I choć kulturą pracy nie ma szans z V12 BMW czy Mercedesa, zachwyca serią smaczków inżynieryjnych oraz… okazuje się absolutnie bezawaryjny. Oto silnik 6.0 W12 Volkswagena.

Silnik z systemem Start-Stop. Awaria akumulatora to pewnik?

Inżynierowie szukają rozlicznych sposobów obniżania emisji szkodliwych związków w silnikach. Jednym z bardziej popularnych jest system Start-Stop. Czy jednak nie przyspiesza on awarii akumulatora?

Używane: Renault Captur I (2013 - 2019) - opinie i typowe usterki

Renault Captur I jest ładny, przestronny, praktyczny i dobrze sprawdza się w mieście. I choć lista zalet brzmi zachęcająco, warto zastanowić się na ile pewnym wyborem jest zakup używanego egzemplarza.

Silnik Skyactiv-X Mazda - w jaki sposób działa benzynowy diesel?

Mazda postawiła na technologiczne innowacje. Przykład? Dobry stanowi silnik Skyactiv-X. To benzyniak, który pracuje trochę jak diesel. Spala paliwo za pomocą iskry i… zapłonu samoczynnego. Jak to działa?

Test: Renault Clio Intens TCe 100 - i to się nazywa rozsądne auto!

Przed naszą redakcją tym razem pojawił się francuski przystojniak z segmentu B. Nowe Renault Clio zostało skonfigurowane w wersji dla Kowalskiego. To oznacza 100-konny silnik, dobre wyposażenie i… naprawdę rozsądną cenę!

Jak nie spalić sprzęgła? Oto złote zasady!

To sprzęgło sprawia, że z łatwością możemy zmieniać biegi w skrzyni. A z uwagi na wysoką cenę naprawy, jego awarię kierowca będzie wspominać naprawdę długo. Jak zatem dbać o sprzęgło i sprawić żeby się nie spaliło zbyt szybko?

Yanosik wie, gdzie czekają na kierowców nieoznakowane radiowozy!

System Yanosik jest systematycznie rozbudowywany. Kolejną opcją wprowadzoną do aplikacji dla kierowców jest alert informujący o nieoznakowanym radiowozie. Dane dotyczące ich lokalizacji będą oczywiście nanosić sami kierowcy.

Renault z kolejnym rekordem. Sprzedaż aut w Polsce wzrosła o 10 proc.!

Francuzi mogą optymistycznie patrzeć w przyszłość na rynku polskim. Marka sprzedaje coraz większą ilość pojazdów. I wzrosty dotyczą nie tylko Renault, ale całej Grupy Renault, czyli także Dacii.

Nowy smart EQ fortwo - cena od 96 900 złotych

Smart zaprezentował poliftingową wersję swojego elektryka do miasta. Auto otrzymało nowy akcent stylistyczny i kilka nowinek technologicznych. Układ napędowy pozostał bez zasadniczych zmian.

Prawo o ruchu drogowym - zmiany 2020 r. Co oznaczają?

Ministerstwo Infrastruktury przygotowało projekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym. Nowe przepisy dotyczą pierwszeństwa pieszych, limitów prędkości i kar za przekroczenia prędkości. Mają wejść w życie 1 lipca 2020 roku.

Silnik 2.0 Skyactiv-G Mazda - awarie, problemy, opinie

Silnik 2.0 Skyactiv-G Mazdy pracuje w cyklu Atkinsona, spala benzynę jak diesel i ma bezpośredni wtrysk paliwa. Czy wyrafinowana technologia z Japonii jest też trwała? To zasadnicze pytanie z punktu widzenia rynku wtórnego.

Przebieg a ubezpieczenie AC. Jaki ma wpływ?

Przebieg jest ważny nie tylko dla kupującego samochód używany. Przebieg to też kluczowe kryterium podczas wyliczania polisy AC. Jak duże ma znaczenie dla autocasco? Jest w stanie obniżyć jego cenę nawet o ponad 700 złotych.

Używane: Citroen DS 5 (2011 - 2018) - oponie i typowe usterki

Jego nadwozie było inspirowane Concordem i bez wątpienia jest awangardowym dodatkiem motoryzacyjnym. Czy jednak oryginalny znaczy atrakcyjny? Zobaczmy jak starzeje się używany Citroen DS5.

REKLAMA