Strefa zamieszkania: przepisy sprzyjają pieszym!
REKLAMA
REKLAMA
Prawo o ruchu drogowym dość jasno precyzuje definicję strefy zamieszkania. To obszar, który obejmuje drogi publiczne i inne drogi, na którym obowiązują zmienione zasady ruchu. Co to ma na celu? Jako że strefy zamieszkania wyznacza się przede wszystkim w obrębie osiedli mieszkaniowych, ewentualnie ścisłych centrów miast, chodzi o zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa osób zamieszkujących na danym terenie, a w tym w szczególności dzieci.
REKLAMA
Bardzo ważny dla strefy zamieszkania jest fakt, że zarówno wjazd do niej, jak i wyjazd musi być wyznaczony właściwym znakiem drogowym: tj. D-40 "Strefa zamieszkania" i D-41 "Wyjazd ze strefy zamieszkania". Poza tym teren ten ma kilka innych cech charakterystycznych. Przykład? Zarządca ma obowiązek wyznaczania miejsc parkingowych za pomocą znaków pionowych i poziomych, w ramach strefy ruchu nie pojawiają się przejścia dla pieszych, a w zamian montuje się dużo progów spowalniających.
Strefa zamieszkania: przepisy wskazują że:
- piesi mają prawo poruszać się nie tylko chodnikami, ale i całą szerokością drogi,
- przy czym mają pierwszeństwo przed pojazdami,
- na jej terenie obowiązuje ograniczenie prędkości do 20 km/h,
- pojazdy mogą parkować tylko w miejscach do tego przeznaczonych,
- opuszczając strefę zamieszkania należy ustąpić pierwszeństwa wszystkim innym użytkownikom dróg.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.