REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moto

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Test: Citroen C5 Aircross 1.5 BlueHDi 130 EAT8 - przemyślany i… komfortowy!

Być może Citroen C5 Aircross nie jest motoryzacyjnym odpowiednikiem Jamesa Deana. W oryginalnej stylizacji jest jednak pewna metoda. Metoda, która wsparta pozostałymi zaletami sprawia, że francuski SUV może naprawdę pozytywnie zaskoczyć!

Gdzie jest gaśnica w samochodzie? Dowiedz się jak ją znaleźć!

Gaśnica w samochodzie jest nie tylko obowiązkowym elementem wyposażenia, ale także elementem gwarantującym bezpieczeństwo. To za jej sprawą kierowca może reagować np. w razie pojawienia się pożaru. Jak ją znaleźć?

Kara za brak wyrejestrowania samochodu po złomowaniu. Jak wysoka?

W ciągu 30 dni należy zgłosić fakt zezłomowania pojazdu? Do tej pory to była czysta fikcja. Teraz kierowca uchylający się od tego obowiązku naraża się na karę. I to niemałą!

Od 5 grudnia jazda bez prawa jazdy w pełni legalna!

Minister cyfryzacji złożył podpis pod komunikatem dotyczącym pakietu deregulacyjnego. A to oznacza mniej więcej tyle, że od 5 grudnia 2020 roku kierowcy w Polsce będą mogli jeździć bez prawa jazdy.

REKLAMA

Test: Seat Arona Xcellence 1.0 TSI 115 KM DSG - może się podobać, ale czy da się lubić?

Rudy lakier, srebrne dodatki i 18-calowe, piękne felgi. Seat Arona Xcellence z pakietem Outdoor Edition bez wątpienia rzuca się w oczy. Tylko na czy na tym kończą się zalety małego crossovera? To postanowiliśmy sprawdzić.

Czy apteczka jest obowiązkowa w samochodzie w Niemczech?

Unia Europejska w bardzo wielu kwestiach powinna stanowić monolit prawny. To nie odnosi się jednak do obowiązkowego wyposażenia pojazdów. A więc czy apteczka jest obowiązkowa w samochodzie w Niemczech?

Strefa zamieszkania: parkowanie wymaga poznania zasad

Co do zasady strefa zamieszkania ma być przestrzenią sprzyjającą pieszym. To jednak nie oznacza, że nie mają do niej wstępu pojazdy. Mają! Muszą się jednak stosować do specjalnych zasad, które dotyczą m.in. parkowania.

Uprawnienia straży miejskiej do kontroli ruchu drogowego. Kiedy mogą interweniować?

Jeszcze kilka lat temu strażnicy miejscy mogli kontrolować prędkość pojazdów przy pomocy fotoradarów. Dziś ich uprawnienia są dużo węższe i tak naprawdę ograniczają się do dwóch przypadków wykroczeń. Jakich? Zaraz o tym opowiemy.

REKLAMA

Jazda samochodem podczas deszczu: zasady bezpieczeństwa dla kierowców

Intensywne opady deszczu stanowią realne zagrożenie podczas jazdy. Ograniczają widoczność i zdecydowanie pogarszają właściwości trakcyjne. Jakimi zasadami zatem powinna kierować się jazda samochodem podczas deszczu? Odpowiadamy.

Strefa zamieszkania: przepisy sprzyjają pieszym!

Kluczowym pojęciem w tym przypadku jest spowolnienie ruchu. Nie chodzi jednak o tamowanie przejazdu aut. Bezpieczeństwo pieszych jest bowiem pojęciem nadrzędnym w strefie zamieszkania. Przepisy mówią o tym dobitnie!

Test: Volkswagen Golf VIII Style 1.5 TSI EVO 130 KM - ewolucja czy rewolucja?

Nowy Golf stanowi zestawienie sprzeczności. Choć to rodzinny kompakt, ma limonkowy, krzykliwy lakier, choć funkcjonuje w segmencie C, technologicznie oferuje wynalazki znane z limuzyn. Jaki zatem jest nowy Golf? Sprawdziliśmy to.

Apteczka w samochodzie: obowiązkowa czy nie?

Myśląc o obowiązkowym wyposażeniu samochodów, kierowcy bardzo często wskazują apteczkę. Tylko czy jej obecność jest niezbędna według polskich przepisów? No właśnie nie. Ale to wynika wyłącznie z niekonsekwencji. Czemu? Sprawdź.

Strefa ruchu a droga wewnętrzna - jakie są różnice?

Dziś wyjaśnimy dość ważną z drogowego punktu widzenia kwestię. Strefa ruchu a droga wewnętrzna - czym się różnią, a jakie mają punkty wspólne? Przeczytajcie nasz materiał, a uniknięcie mandatu!

Wyprzedzanie na pasach: co mówią o nim przepisy?

Piesi nie mają szans w starciu z samochodem. Dlatego dla ustawodawcy szczególnie ważne było chronienie tych miejsc, w których pojazdy spotykają się z przechodniami. Co przepisy mówią na temat wyprzedzania na pasach? Sprawdziliśmy.

Strefa ruchu: przepisy obowiązują też na niektórych drogach wewnętrznych!

Strefa ruchu jest pojęciem, które zostało wprowadzone do polskich przepisów w maju roku 2011. Tworzy się ją na drogach wewnętrznych, a zasadniczym jej wyznacznikiem jest fakt, że w jej ramach w pełni obowiązują przepisy.

Jazda samochodem w czasie burzy: o czym pamiętać?

Pogoda w Polsce bywa coraz bardziej zmienna. A zmienność często przyjmuje formę rzęsistych opadów deszczu oraz wyładowań elektrycznych. Co dla kierowcy oznacza jazda samochodem w czasie burzy i jak powinien się zachować w takiej sytuacji? Jest kilka zasad.

Nowy Peugeot 3008 - lifting francuskiego lidera

Peugeot 3008 po czterech latach obecności na rynku doczekał się liftingu. Czy modernizacja jest zasadnicza? Z pewnością nie. Wprowadza jednak dość dużo nowinek technologicznych. A to może tylko podbić i tak już duży sukces tego modelu.

Test: Mitsubishi ASX 2.0 MIVEC CVT Insport - wymierający gatunek…

Testowy ASX był nie tylko idealnie niebieski i nie tylko miał sportowe dodatki. To też wersja niezwykle limitowana. Zostanie bowiem sprzedana na polskim rynku zaledwie w ilości 100 sztuk. Czy warto kupić japońskiego rodzynka?

Wyprzedzanie na trzeciego. Co na to przepisy?

Na drogach można obserwować całe spektrum niebezpiecznych manewrów wykonywanych przez kierowców. Jednym z najbardziej rażących jest jednak wyprzedzanie na trzeciego. Na czym polega i czemu jest niezgodne z przepisami? Wyjaśniamy.

Wyprzedzanie rowerzysty: kiedy jest dozwolone a kiedy nie?

W Polsce zapanowała prawdziwa moda na rowery! A to oznacza, że jednośladów pozbawionych silnika jest coraz więcej na drogach. W efekcie kierowcy powinni wiedzieć jak wygląda bezpieczne wyprzedzanie rowerzysty.

Mandat za jazdę na światłach przeciwmgielnych. Konieczność czy absurd?

Światła przeciwmgielne są bardzo intensywne i z łatwością mogę oślepiać innych użytkowników dróg. Właśnie dlatego nie powinny być traktowane przez kierowców jako efektowny dodatek. Jaki jest zatem mandat za jazdę na światłach przeciwmgielnych? Sprawdzamy.

Abonament za radio w samochodzie: każdy musi płacić?

Czy wiecie, że opłacie abonamentowej podlega nie tylko radioodbiornik w domu, ale i samochodzie? Przepisy mają łagodniejsze brzmienie w przypadku, w którym dotyczą osób fizycznych. Dla firm są już jednak bezlitosne!

Przejazd kolejowy: mandat może być dotkliwy!

Samochód osobowy nie ma żadnych szans w starciu z rozpędzonym pociągiem. Kwestia bezpiecznych zachowań na przejazdach jest zatem niezwykle kluczowa. Jakie kary czekają na kierowców popełniających wykroczenia na przejazdach kolejowych? Dotkliwe!

Omijanie a wymijanie - jaka jest różnica?

Czy wiesz co różni omijanie a wymijanie? Bardzo wielu kierowców w Polsce niestety nie rozróżnia tych pojęć. Wyjaśnimy je zatem żeby raz na zawsze rozwiać wątpliwości.

100 tys. zł za auto klasy premium, czyli jak kryzys zmienił rynek

Koncerny motoryzacyjne najgorsze mają za sobą. Teraz skupiają się na odbudowaniu tego, co straciły przez pandemię. Efekty tego dobrze widać w klasie premium. Świetnie wyposażony kompakt luksusowej marki można obecnie kupić w cenie podobnego auta klasy popularnej.

Obowiązkowe wyposażenie samochodu 2020 r. O czym nie wolno zapominać?

Przepisy warunkują nie tylko konstrukcję pojazdu i wymogi dotyczące np. świateł. Odnoszą się też do takiego pojęcia jak obowiązkowe wyposażenie samochodu. Co każde auto jeżdżące po Polsce musi posiadać na pokładzie? Sprawdź.

Gaśnica w samochodzie: legalizacja ma kolosalne znaczenie!

Legalizacja gaśnicy w samochodzie gwarantuje sprawność urządzenia gaszącego. Jak się ją wykonuje, jak często należy powtarzać i czy jej brak oznacza dla kierowcy mandat? To postanowiliśmy właśnie sprawdzić.

Jazda na światłach dziennych w deszczu. Czy grozi za to mandat?

Widujecie samochody jadące w czasie deszczu na światłach do jazdy dziennej? To niestety wykroczenie. Czemu taka jest kategoria tego czynu i jakie konsekwencje grożą kierowcy? Sprawdźmy.

Awarie hamulca elektrycznego: objawy usterek i przyczyny

Funkcje komfortowe mają to do siebie, że choć zwiększają wygodę prowadzenia, z czasem muszą ulec usterce. Dziś opowiemy o tym, jakie są awarie hamulca elektrycznego.

Wyprzedzanie z prawej strony. Kiedy jest dozwolone, a kiedy zabronione?

Wyprzedzanie jest manewrem polegającym na mijaniu pojazdu jadącego w tym samym kierunku. Czy ma znaczenie stroną, którą wyprzedzamy? Oczywiście. A więc czy można wykonać wyprzedzanie z prawej strony? Pod pewnymi warunkami tak.

Przejazd kolejowy z zaporami: czy trzeba się zatrzymać?

Od kilku lat bardzo dużo mówi się o wypadkach na przejazdach kolejowych. Dziś zatem mamy zasadnicze pytanie. Co powinien zrobić kierowca gdy widzi przejazd kolejowy z zaporami? Czy trzeba się zatrzymać? Odpowiedź jest jedna - oczywiście, że tak!

Przyszłość branży moto? Finansowanie leasingiem i elastyczne ubezpieczenia

Firma doradcza Deloitte nie ma żadnych wątpliwości. Przychody branży motoryzacyjnej w latach 2018 - 2035 wzrosną aż o 50 proc. Jeszcze większy skok - bo o ponad 100 proc. - ma dotyczyć narzędzi finansowania zakupu aut.

Karambol - jak działa ubezpieczenie OC?

Szkody związane z karambolem mogą sięgnąć nawet kilkaset tysięcy złotych. Na jakich zasadach ubezpieczyciele odpowiadają za takie zniszczenia?

Test: Ford Puma 1.0 EcoBoost Hybrid 155 KM ST-Line - niebieski z… pomarańczowym

Nowy Ford Puma wygląda obłędnie - szczególnie z dużymi felgami i niebieskim lakierem. A do tego prowadzi się jak gorący hatchback i jest wystarczająco dynamiczny. Z tym modelem wszystko byłoby dobrze, gdyby nie kolor pomarańczowy…

Nowa Toyota Yaris: czwarta generacja oficjalnie w Polsce!

Nowy Yaris oznacza nie tylko rewolucję stylistyczną, ale przede wszystkim technologiczną. Ta wyraża się w ramach nowej platformy podłogowej oraz palety silników. Japończycy pokazali też cennik nowego Yarisa.

Jak szybko schłodzić wnętrze samochodu? Opis krok po kroku

Lato, wysokie temperatury i… upał panujący w kabinie pasażerskiej. Dziś opowiemy o tym jak szybko schłodzić wnętrze samochodu i jak spotęgować pracę pokładowej klimatyzacji. Zobaczcie naszą instrukcję krok po kroku.

Urwana świeca żarowa. Co z nią zrobić?

Bez sprawnej świecy żarowej nie ma sprawnego silnika diesla. Stąd konieczność ich wymiany. Niestety procedura nie jest prosta. Bo w jej trakcie może dojść do urwania świecy żarowej. Co wtedy?

Hamowanie silnikiem: co to jest i co daje?

Nie od dziś wiadomo, że kluczowe znaczenie dla spalania ma nie tylko wybór właściwej jednostki napędowej, ale i technika jazdy. A jedną z ważniejszych umiejętności jest hamowanie silnikiem. Co to właściwie jest i jakie korzyści przynosi?

Jazda bez prawa jazdy 2021 r. Co musisz wiedzieć?

Elektronizacja zarówno profili kierowców, jak i danych pojazdów sprawia, że niedługo kierowca będzie musiał posiadać przy sobie wyłącznie dowód osobisty. Kiedy to jednak stanie się faktem?

Omijanie, wymijanie, wyprzedzanie, czyli podstawowe manewry na drodze

Każdy z manewrów wykonywanych na drodze ma swoją nazwę. Co one oznaczają i jak prawidłowo się posługiwać pojęciami znanymi w prawie? Dziś zajmiemy się podstawą, czyli omijaniem, wymijaniem i wyprzedzaniem.

Najczęściej kupowane auta używane: czy Polacy wybierają marki bezawaryjne?

Polacy mają swoje upodobania zakupowe. Tylko czy te zgrywają się np. z obiektywnymi kryteriami w postaci bezawaryjności aut?

Top 10: Najbardziej niezawodne marki samochodów 2020 r.

Dowiedz się, jakie są najbardziej niezawodne samochody używane. Poznaj, w jaki sposób oceniano ich niezawodność oraz dlaczego warto przed zakupem auta zobaczyć ranking marek samochodowych.

Hulajnoga elektryczna: czy jest bezpieczna? Raport UOKiK

Na polskich ulicach dosłownie wybuchła moda na elektryczne hulajnogi. Bezpieczeństwo zaraz obok wygody jest ich najważniejszą cechą? To postanowiła sprawdzić Inspekcja Handlowa. Jej wnioski nie są jednak optymistyczne...

Test: Dacia Lodgy 1.3 TCe 130 KM Stepway - mało płacisz, skandalicznie mało!

Choć auto pochodzi z Rumunii, tak naprawdę jest zestawem elementów znanych ze starszych modeli Renault. Czy to uwłacza Dacii Lodgy Stepway? W żadnym razie. Szczególnie że minivan ma asa w rękawie. Jest wybitnie tani!

Sposoby na rentowne frachty w transporcie drogowym. O czym pamiętać, szukając cargo?

Jak podaje Eurostat, od momentu przystąpienia Polski do UE do 2017 r. tonaż ładunków transportowanych przez ciężarówki na polskich tablicach rejestracyjnych zwiększył się ponad sześciokrotnie.

Kabotaż i cross-trade w 2022 r. - nowe zasady

W transporcie międzynarodowym w 2022 r. zaczną obowiązywać nowe zasady kabotażu i cross-trade. Co to oznacza dla polskich przewoźników? Dlaczego trzeba przygotować się na pakiet mobilności?

EQV – największa gwiazda wśród elektryków

Mercedes-Benz EQV to największe – dosłownie! – osobowe auto na prąd na rynku. W pakiecie z czystym napędem otrzymujemy też nareszcie duży zasięg – aż 356 km. Od lipca EQV można kupić w Polsce!

Pies w rozgrzanym samochodzie - co można, a co należy zrobić?

Sezon wakacyjny w pełni. I pomimo wielu akcji społecznych informujących o zagrożeniach czyhających na zwierzaki zamknięte w autach, nadal zdarza się znaleźć psa w rozgrzanym samochodzie. Co należy wtedy zrobić?

Nakaz jazdy a kierunkowskaz - co mówią przepisy?

Znaki nakazu pokazują kierowcy kierunek, w którym może się poruszać. Skoro zatem prowadzący nie otrzymuje możliwości wyboru, powinien wrzucić kierunkowskaz do zasygnalizowania manewru? Choć związek między nakazem jazdy a kierunkowskazem jest mało oczywisty, nadal występuje!

Mycie auta na posesji: mandat jest realnym scenariuszem?

Ładna aura słonecznego, sobotniego popołudnia może sprawić, że kierowca postanowi umyć auto przed domem. Zanim jednak weźmie do ręki wiaderko i gąbkę, powinien wiedzieć, że za mycia auta na posesji grozi mandat. I to naprawdę wysoki!

REKLAMA