REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moto

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zużyte koło dwumasowe: regeneracja jest możliwa! Tylko czy ma sens?

Nowoczesne auta są drogie w serwisowaniu. A jednym z warsztatowych koszmarów kierowców jest koło dwumasowe. Regeneracja elementu obniża koszty naprawy. Tylko czy to właściwie dobry pomysł?

Zużyte tuleje wahacza: objawy dotyczą głównie hałasów zawieszenia

Sprawne zawieszenie to dobrze prowadzące się auto, a dobrze prowadzące się auto jest po prostu... bezpieczne! Jedną z częściej występujących usterek są zużyte tuleje wahacza. Objawy uszkodzenia są łatwe do rozpoznania.

Czy można jeździć bez hamulca ręcznego? I tak, i nie!

Jest kilka newralgicznych punktów sprawdzanych przez diagnostę podczas okresowego przeglądu. Jednym z nich jest hamulec ręczny. Zatem czy można jeździć bez hamulca ręcznego? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna.

OC za granicą. Do jakiej sumy chroni?

Koronawirus zmienił nawyki. Przykład? Teraz częściej na wakacje chcemy jeździć samochodem - także w przypadku wyjazdów zagranicznych. A w tej perspektywie zasadnicze staje się pytanie: do jakiej sumy chroni OC za granicą?

REKLAMA

Aż o jedną czwartą mniej rejestracji pojazdów! Nowe dane CEPiK dla roku 2020

Pierwsze półrocze nie wygląda najlepiej dla rynku motoryzacyjnego. Polacy w tym czasie zarejestrowali ponad 722 tysiące pojazdów. To o niemal jedną czwartą mniej niż rok wcześniej. Powód? Ten może być tylko jeden - koronawirus!

Polak, Niemiec, Szwajcar i mieszkaniec Monako. Jak daleko dojadą za dniówkę? Różnice są szokujące…

Polacy jeżdżą 14-letnimi samochodami i mogą sobie pozwolić na krótkie podróże. Za dzienny zarobek Polak pokona trasę dziewięć razy krótszą niż mieszkaniec Monako, który z Warszawy dotrze na sam kraniec Europy i wróci do stolicy Polski.

Sprzęgło hydrokinetyczne - co to takiego i jak działa?

Chyba każdy kierowca pamięta przekładnie automatyczne starego typu. Tak, obniżały osiągi samochodu i podwyższały spalanie. Z drugiej strony były trwałe. A bezawaryjność gwarantowało im sprzęgło hydrokinetyczne.

Jak wymienić wycieraczki w samochodzie? Zrób to sam!

Wycieraczki po uruchomieniu zaczynają głośno trzeszczeć? To może oznaczać tylko jedno. Ich pióra są granicznie zużyte. Zatem jak wymienić wycieraczki w samochodzie?

REKLAMA

Dopuszczalna masa całkowita. Co to jest?

W dowodzie rejestracyjnym pojazdu pojawia się szereg terminów odnoszących się do masy auta. Dziś przyjrzymy się skrótowi DMC, który oznacza dopuszczalną masę całkowitą. Co to jest?

Przeciekający szyberdach. Jak go uszczelnić?

Szyberdachy były szczególnie popularne w latach dziewięćdziesiątych. I choć zapewniają powiew świeżego powietrza w czasie jazdy, mają też pewną wadę. Z czasem stają się nieszczelne. Jak naprawić przeciekający szyberdach?

Hamulec ręczny trzyma na jedno koło. Co zrobić?

Sprawny hamulec ręczny to sprawne auto. Jakie są najczęstsze usterki związane z tym mechanizmem? Może się okazać, że hamulec ręczny trzyma na jedno koło. Co wtedy?

Pierwsza jazda: nowe Audi A3 - luksusowy kompakt z genami limuzyny!

24 lata historii, ponad 5 milionów sprzedanych sztuk i cztery generacje. Czyli do Polski zawitało właśnie nowe Audi A3. Jak jeździło się tym autem? Sprawdźcie nasze wrażenia z pierwszej jazdy.

Objawy zużytych łożysk w skrzyni biegów. Na co zawrócić uwagę?

Przekładnia wyje podczas jazdy? Objawy zużytych łożysk w skrzyni biegów nie ograniczają się jednak do hałasów. Zobacz jak poznać usterkę i co zrobić, aby odciągnąć uszkodzenie łożysk w czasie.

Hamulce piszczą po deszczu. Co to oznacza?

Zdarza się, że po deszczowej nocy w samochodzie parkowanym na powietrzu, podczas jazdy zaczynają piszczeć hamulce. Co to oznacza i czy usterka zagraża bezpieczeństwu jazdy?

Pęknięta szyba w samochodzie: mandat to początek problemów!

Kamień wystrzelony spod kół poprzedzającego pojazdu bez problemu może zbić szybę czołową. Co oznacza pęknięta szyba w samochodzie? Mandat jest jedną z kar czekających na kierowcę.

Klienci niezadowoleni z aut klasy premium?

W najnowszym badaniu jakości J.D. Power, marki takie Volvo, Audi, czy Land Rover wylądowały na samym końcu rankingu. Na całej liście jest znalazł się tylko jeden, chlubny wyjątek.

Masz problemy ze skrzynią biegów? Zobacz jak sprawdzić dwumas podczas jazdy

Rosnące wysilenie jednostek napędowych sprawiło, że standardem na rynku stało się koło dwumasowe. To redukuje ilość drgań skrętnych, decyduje o kulturze pracy silnika i wydłuża czas jego życia. Zatem jak sprawdzić dwumas podczas jazdy?

Strzałka przy wskaźniku paliwa. Do czego służy?

Analogowe i elektroniczne wskaźniki paliwa są oznaczone symbolem przypominającym dystrybutor. Obok niego pojawia się jednak strzałka. Co ona oznacza? Dziś właśnie o tym opowiemy.

Elektryczna Cupra - premiera w roku 2021!

Żeby zainteresować kierowców Cuprą el-Born wystarczy powiedzieć, że przyspiesza do 50 km/h w 2,9 sekundy. Nieco gorsze osiagi ma 310-konny Leon Cupra.

Pakiet mobilności przyjęty w Parlamencie Europejskim. 38 proc. przewoźników niepokoi się konsekwencjami

8 lipca w Parlamencie Europejskim przegłosowany został pakiet mobilności. To ostatni krok do zatwierdzenia przepisów niekorzystnych w szczególności dla polskich przedsiębiorców. Co warto wiedzieć o pakiecie mobilności?

Jak przerobić światła angielskie na europejskie?

Swojego czasu popularne było sprowadzanie samochodów z Wielkiej Brytanii. Auta z wysp mają atrakcyjną cenę i... kilka wad. Jedną z kluczowych wyjaśnia pytanie: jak przerobić światła angielskie na europejskie?

Dziurawa chłodnica: co robić w takim przypadku?

Ciepły sezon jest jednym z tych, w którym układ chłodzenia jest szczególnie narażony na przeciążenia. Z uwagi na to bardzo często latem ujawniają się np. usterki na czele z dziurawą chłodnicą. Co robić gdy problem pojawi się w trasie?

Zużyty drążek kierowniczy: objawy znajdzie każdy kierowca

Układ kierowniczy jest jednym z ważniejszych elementów bezpieczeństwa w pojeździe. A dla niego potężne znaczenie ma np. zużyty drążek kierowniczy. Objawy tej awarii są dość proste do ujawnienia. Opowiemy o nich za chwilę.

Uszkodzona maglownica: objawy bywają oczywiste!

Samochód prowadzi się mniej precyzyjnie? A może zauważyłeś wycieki z układu wspomagania? To nie wszystkie objawy, które mogą świadczyć o uszkodzonej maglownicy. Sprawdź wszystkie!

Bezpieczeństwo na motocyklu? To kwestia… opon.

Dwa kurze jajka – to wielkość powierzchni punktów styku motocykla z drogą. A fakt ten jest o tyle kluczowy, że powinni pamiętać o nim wszyscy ci właściciele jednośladów, którzy właśnie kupują nowe opony.

Pasek klinowy piszczy. Czy to oznacza usterkę?

Jeszcze kilka lat temu pasek klinowy piszczący podczas rozruchu w starych samochodach był popularnym zjawiskiem na polskich drogach. Co oznaczał niepokojący dźwięk?

Hamulce piszczą po wymianie. Co to oznacza?

Bardzo często jest tak, że po wymianie hamulce zaczynają piszczeć. Winne temu są niewłaściwej jakości elementy, a może błędy popełnione przez mechanika? Rozstrzygniemy to w naszym materiale.

Czy można spalić hamulec ręczny? W pewnym sensie tak...

Zdarza się, że kierowca przed rozpoczęciem jazdy zapomina spuścić hamulec ręczny. Co się wtedy dzieje? Po pierwsze samochód ma wyraźnie gorsze osiągi. Po drugie istnieje szansa, że uszkodzone zostaną elementy cierne układu hamulcowego.

Samochód hybrydowy: ładowanie z gniazdka jest konieczne?

Samochody hybrydowe stają się popularnym widokiem na polskich drogach. Kierowcy mają jednak odnośnie nich jedno zasadnicze pytanie: czy trzeba je ładować? To zależy...

Stukający przegub - przyczyny usterki i koszty naprawy

W starszych autach często jest tak, że podczas jazdy w zakręcie pojawia się głośne stukanie. A to oznacza awarię przegubu. Usterkę kierowca powinien usunąć jak najszybciej!

Centralny zamek nie działa z pilota. Jaką usterkę to oznacza?

Centralny zamek jest jednym z tych elementów wyposażenia komfortowego, do którego kierowcy przywykli na dobre. Co się może w nim zepsuć? Zdarza się, że centralny zamek nie działa z pilota.

Przyczyny awarii koła dwumasowego - co decyduje o awarii sprzęgła?

Koło dwumasowe wytrzymuje przeciętnie od 60 do nawet 300 tysięcy kilometrów. Od czego zależy jego trwałość? Głównie od nawyków kierowcy. Jakie zatem są przyczyny awarii koła dwumasowego?

Pęknięta szyba: naprawa jest możliwa, ale nie zawsze!

Wcale nie trzeba być często podróżującym kierowcą, aby zetknąć się z problemem pękniętej szyby. Jak go usunąć? Jest możliwość naprawy uszkodzeń. Ta występuje jednak wyłącznie w kilku przypadkach.

Zerwana linka hamulca ręcznego: objawy i koszty naprawy

Bez sprawnego ręcznego auto nie przejdzie przeglądu. A jakie są jego uszkodzenia? Bardzo często powodem jest zerwana linka hamulca ręcznego. Objawy tego uszkodzenia są dość oczywiste.

Przyciemnione szyby: przepisy 2020 coś zmieniły?

Po polskich drogach porusza się coraz więcej pojazdów z zaciemnionymi szybami. Jak jednak wykonać taką modyfikację, ale ta była zgodna z prawem?

Polerka lamp: kiedy jest konieczna, jak ją zrobić, ile kosztuje?

Z czasem klosze reflektorów w samochodach matowieją. To wynik działania kamieni, środków chemicznych i promieni UV. Co wtedy? Konieczna jest polerka lamp. Dziś właśnie o niej opowiemy.

Sztuczna inteligencja w transporcie - jak będzie rozwijać się branża TSL?

Czy przyszłością branży transportowej jest sztuczna inteligencja? Czyli raport o tym, jak będzie rozwijać się branża TSL.

Test: Volkswagen T-Roc 1.5 TSI 150 KM DSG - racjonalny, ale… nie do końca!

Testowy Volkswagen T-Roc to nic innego jak… sportowy Golf na szczudłach w żółtym kolorze. Brzmi to dość dziwnie? Bez wątpienia tak. Jak takie połączenie sprawdza się na drodze? To wyjaśni nasz raport.

Zrób to sam: jak wymienić oponę? Instrukcja krok po kroku

Każdemu kierowcy może zdarzyć się sytuacja, w której w wyniku najechania na ostry przedmiot, przebije koło w samochodzie. Co wtedy? Konieczny jest montaż zapasu znajdującego się w bagażniku. Jednak jak wymienić oponę? Dziś opowiemy o tym.

Co to jest samochód hybrydowy? Czyli jak działa eko-napęd przyjazdy kierowcom.

Hybryda jeszcze dwie dekady temu była nowością. I choć dziś jest popularnym widokiem na drogach, nie wszyscy kierowcy wiedzą jak działa. Zatem co to jest samochód hybrydowy?

Pęknięta szyba a przegląd - czy kierowca ma się czego bać?

Podczas wizyty w stacji kontroli pojazdów mechanik powinien sprawdzić wszystkie elementy odpowiadające za bezpieczeństwo jazdy. Przykład? Takim jest stan szyb - to one warunkują widoczność. Czy pęknięta szyba oznacza brak przeglądu?

Ile kosztuje wymiana płynu chłodniczego? Drogo nie jest!

Podczas jazdy w silniku wytwarza się temperatura. Jej nadmiar jest groźny dla jednostki napędowej, dlatego musi zostać odprowadzony przez ciecz chłodzącą i układ chłodzenia. Zatem ile kosztuje wymiana płynu chłodniczego?

Jak wymienić baterie w kluczyku Audi? Zrób to sam!

Kluczyk już dawno przestał być wyłącznie kluczykiem. Teraz to mini-komputer, który potrzebuje wewnętrznego zasilania. A w tej perspektywie zasadne staje się pytanie: jak wymienić baterie w kluczyku Audi?

Zmatowiałe reflektory: twoje auto nie przejdzie przeglądu!

Podczas jazdy w nocy lampy w samochodzie dają zauważalnie mniej światła? Winne tego najczęściej są zmatowiałe reflektory. Problem jest o tyle duży, że ma wpływ na bezpieczeństwo jazdy.

Gdzie jest tabliczka znamionowa?

Każdy samochód musi posiadać tabliczkę znamionową. Jej odnalezienie nie jest jednak takie łatwe. A więc gdzie jest tabliczka znamionowa? Poszukajmy odpowiedzi.

Test: Opel Astra 1.2 Turbo 130 KM M6 - nie tylko czerwona, a biało-czerwona!

Tak, Astra ma już 5 lat. I tak, to tylko hatchback segmentu C. Czy wiecie jednak, że ten niemiecki kompakt produkowany pod szyldem francuskiego koncernu tak naprawdę jest… polskim samochodem? Zobaczcie raport z naszej jazdy, a wszystko się wyjaśni.

Problem z holenderską instalacją gazową? Niełatwo go rozwiązać...

Swojego czasu nietrudno było znaleźć samochód używany sprowadzony z Holandii i wyposażony w tamtejszy układ LPG. Czy problem z holenderską instalacją gazową jest duży? To zależy od sytuacji i… miejsca zamieszkania.

Objawy zapchanego katalizatora. Jak poznać usterkę?

Katalizator jest jednym z pierwszych kagańców ekologicznych montowanych w silniku. Kierowca powinien zatem wiedzieć jakie są objawy zapchanego katalizatora i jakie jeszcze usterki spotykają osadnik.

Mandat za brak przeglądu. Jaka kara czeka na kierowców?

Brak ważnego przeglądu technicznego sprawia, że pojazd powinien zostać wycofany z ruchu. Co się zatem stanie, gdy kierowca nie zastosuje się do tego wymogu? Dziś sprawdzimy mandat za brak przeglądu.

Uszkodzona chłodnica klimatyzacji: objawy usterki?

Temperatury rosną, a to idealny moment, aby częściej zacząć korzystać z klimatyzacji w samochodzie. Co jednak, gdy ta nie pracuje prawidłowo? Często winna jest uszkodzona chłodnica klimatyzacji. Objawy usterki opiszemy w tym materiale.

REKLAMA