REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moto porady

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Daewoo i Chevrolet 1,4, 1,5 i 1,6 16V - jak uniknąć odłamania wskaźnika napinacza?

Wielu kierowców, którzy nieco odważniej podchodzą do ingerencji we wnętrze samochodu zauważa, iż podczas montażu napinacza CT 887 K1 w samochodach marki Daewoo i Chevrolet w silnikach 1,4, 1,5 i 1,6 16V, może dojść do odłamania wskaźnika napinacza, skutkującego uszkodzeniem paska.

Śladami Sommelierów: Badania nad winoroślą w Skierniewicach

Zakład Odmianoznastwa, Zasobów Genowych i Szkółkarstwa Roślin Sadowniczych prowadzi doświadczenia z winoroślą. Celem badań skierniewickiego ośrodka jest wytypowanie najbardziej wartościowych odmian do uprawy gruntowej.

Śladami sommelierów: winnica Cezara


Podróżując samochodem po województwie lubuskim mamy szansę przeżyć ciekawą przygodę w nowopowstałej winnicy. Jej indywidualny charakter może przypaść do gustu nawet bardzo wymagającym znawcom win.

Śladami sommelierów: Winnica Kovali


Winnica Kovali to jedna z lepiej zaopatrzonych winnic w różne odmiany szczepów z terenu województwa lubelskiego. Sommelierzy wybierając się do tego miejsca na pewno będą zadowoleni z bogactwa szczepów, jakie dostępne są w tej winnicy.

REKLAMA

Śladami sommelierów: Jaksonowice


Jaksonowice to malownicza winnica położona w sercu województwa dolnośląskiego. Wracając z eksploracji zabytków Wrocławia warto zajechać tam na kieliszek lokalnego wina.

Śladami sommelierów: Tolisz


Winnica Tolisz to mała winnica założona w 2007 roku. Obecnie zajmuje niespełna 0,02 ha powierzchni. Położona jest na terenie województwa dolnośląskiego, dokładniej w Głębowicach w gminie Wińsko. Nazwa pochodzi od nazwiska założyciela.

Śladami sommelierów: Zachowice

Etnoturystyka w Polsce od kilku lat zatacza coraz większe kręgi. Ponadto coraz więcej winnic odznacza się produkcją wina najlepszej jakości. Dodatkowo obserwujemy, że spora rzesza nowych winnic pojawia się na enologicznej mapie Polski. Kiedyś specjalnie musieliśmy wyprawiać się samochodami na południe Europy – do Węgier, Grecji czy Włoch, aby podróżować po winnicach. Dziś ten stan rzeczy powoli zaczyna się zmieniać.

Samochodem po Mazurach: Puszcza Borecka


Jeżeli podróżując po gminie Kruklanki – miejscu gdzie znajdują się słynne mosty w Stańczykach – chcemy obcować z prawdziwa przyrodą to powinniśmy udać się do Puszczy Boreckiej.

REKLAMA

Samochodem po Mazurach: Park Dzikich Zwierząt Kadzidłowo


Warto zrobić sobie postój w Parku Dzikich Zwierząt na Mazurach, ponieważ jest on jednym z tak okazałych wytworów fauny i flory na tym terenie.

Mazurskie Safari


Jeżeli znajdujemy się w okolicach Giżycka i mamy ochotę obcować z dziką przyrodą to musimy koniecznie przeżyć przygodę w mazurskim safari.

Zimowy wypoczynek inaczej cz. II


W osobnym artykule pisaliśmy o wyjazdach na narty w rejony nie zawsze kojarzące się z turystyką zimową. Dla zwolenników innych rozrywek niż narciarstwo czy iceboating proponujemy alternatywne rozwiązania spędzania zimowych weekendów.

Zimowy wypoczynek inaczej cz. I


Polska ma do zaoferowania dużo atrakcji turystycznych podczas sezonu zimowego. Niekoniecznie muszą to być zatłoczone stoki narciarskie tudzież znane wszystkim Krupówki, które powoli zaczynają odstraszać niektórych globtroterów swoja komercyjnością.

Zima w Polsce: Podlasie


Podlasie położone jest na terytorium „Zielonych Płuc Polski”. Unikalność oraz dziewiczy charakter mało zaludnionych terenów tego regionu sprawia, że naprawdę warto oglądać jego kontury z perspektywy kilkuset metrów nad ziemią.

Zima w Polsce: Dwie Doliny w Wierchomli Małej


Kilka kilometrów od Nowego Sącza znajduje się miejsce, które bez znajomości miejscowej topografii jest trudne do odnalezienia. Po dotarciu na miejsce czekać na nas będą liczne atrakcje stworzone z myślą o narciarzach.

Jak samemu zbudować bojer?

Bojery są to łodzie sunące po zamarzniętych taflach akwenów. W Polsce dostępnych jest wiele różnych rodzajów bojerów. Większość z nich budowana jest własnoręcznie przez pasjonatów. Nie trzeba być wcale profesjonalnym szkutnikiem, aby tego dokonać.

Mazury zimą: Mrągowo


Jeśli wydaje Wam się, że Mazury są atrakcyjne tylko latem to powinniście zrewidować swoje poglądy na tę kwestię. Mrągowo jest jednym z miejsc, które oferuje sztucznie naśnieżane stoki. Zapraszamy na przejażdżkę na nartach w aurze jezior.

Mazury zimą – Iceboating cz. I

Bojery są to łodzie poruszające się po zamarzniętej tafli zbiorników wodnych za pomocą siły wiatru. Ich popularność wzrasta szczególnie na Mazurach – Mekce żeglarstwa, które jak dotąd były kojarzone tylko z żeglarstwem śródlądowym.

Jak przygotować się do podróży samochodem na stok?


Przed corocznym wyjazdem rodzinnym na narty powinniśmy jak najlepiej przygotować swój samochód do tej eskapady. Często zakup bagażnika do sprzętu narciarskiego bądź zamiana go na uchwyt do nart, wpływa na komfort i bezpieczeństwo w podróży.

Jak dobrać olej do norm producenta samochodu?

Po pierwsze, najpierw trzeba przebrnąć przez wiele tajemniczych oznakowań na opakowaniu oleju, a po drugie wiedzieć czy wybrany produkt znajduje się wśród zalecanych przez producenta samochodu.

Na czym polega kodowanie pompowtryskiwaczy?

Od razu uprzedźmy, że nie we wszystkich modelach samochodów, po regeneracji pompowtryskiwaczy taka usługa jest konieczna. Czasami wystarczy prawidłowa kalibracja.

Dlaczego tylna szyba nie grzeje?

Przyczyn może być, co najmniej kilka i choć wielu będzie kusiła samodzielna naprawa usterki, to w większości przypadków polecamy zlecenie tej czynności fachowcom.

Jak pokonywać kałuże?

Przede wszystkim nie wjeżdżajmy w płynącą na całej szerokości jezdni wodę. Nawet niepozornie wyglądający strumień może zepchnąć samochód na pobocze.

Czy warto oceniać stan żarówki „na oko”? Porada


Jeżeli wydaje się wam, że biała plama na asfalcie, ok. 20 metrów przed maską samochodu oznacza, że żarówki są w perfekcyjnym stanie jesteście w grubym błędzie.

Jak działa lusterko fotochromatyczne?

Po raz pierwszy na rynku pojawiło się już kilka ładnych lat temu. Początkowo z powodu ceny, rozwiązanie to proponowane było jedynie w samochodach o bardzo wysokim standardzie. Dziś może mieć każdy, kto zrozumie jego zalety.

Czy warto mieszać płyny chłodzące różnych marek?

Generalnie tak, jednak każdy taki eksperyment nie daje nam gwarancji, że własności eksploatacyjne mieszaniny będą właściwe.

Czy można wybrać się w daleką podróż pożyczonym autem? Poradnik

Wydawałoby się, że oświadczenie woli właściciela pozwala spokojnie korzystać z pożyczonego auta. Dzieje się tak tylko wtedy, gdy samochód nie został sprowadzony jako mienie przesiedleńcze.

Jak często konserwować klimatyzację?

Długotrwały niedobór czynnika chłodniczego lub nieszczelność klimatyzacji powodują większe koszty eksploatacji i grożą kosztowną naprawą. Receptą na to są regularne przeglądy i konserwowanie klimatyzacji.

Jak oznaczyć samochód po kolizji?

Nawet jeśli jesteśmy poszkodowanymi podczas kolizji, możemy dostać mandat. Wystarczy za późno opuścić pas ruchu. Jeśli nie jesteśmy w stanie usunąć pojazdu, powinniśmy właściwie go oznaczyć.

Czy warto robić przegląd gaśnicy?

Przegląd gaśnicy w autoryzowanym serwisie kosztuje od 5 do 15 zł. Nie jest to kwota wysoka, ale czy warto decydować się na niego?

Wirtualny Tuning - o co w tym wszystkim chodzi?

Każdy zarażony bakcylem tuningu, przed zainwestowaniem w przeróbki swojego auta, chciałby zobaczyć czy efekt końcowy warty będzie nakładu pracy i gotówki. Taką możliwość daje nam wirtualny tuning. Co to takiego?

Jak zamontować spojler lub listwę?


Przed przygotowaniem do montażu, warto upewnić się czy spoiler/listwa, które chcemy wybrać pasują do naszego modelu auta. Uzależnione od tego jest poprawne dopasowanie i montaż elementów na aucie.

W poszukiwaniu mocy - Tuning silnika

Na co warto wydać pieniądze, żeby poprawić osiągi naszego auta? Diabeł tkwi w szczegółach, o których warto wiedzieć tuningując silnik.

Montaż progów - zrób to sam


Przed przygotowaniem do montażu, warto upewnić się czy progi, które chcemy zamontować, pasują do kształtu nadwozia naszego auta. Uzależnione od tego jest poprawne dopasowanie i trwały montaż elementów na aucie.

Peugeot 206: wymiana cewki wysokiego napięcia

W poradniku tym, będziemy podejmować się wymiany uszkodzonej cewki wysokiego napięcia. Nie ma konieczności udawać się do serwisu w celu wymiany tej cewki, pokażemy jak wykonać to samemu.

Peugeot 206: demontaż tylnego zderzaka


Poradnik ten, poświęcimy demontażowi tylnego zderzaka. Cała operacja nie wymaga od nas doświadczenia, ani wyszukanych umiejętności. W poradniku tym, opiszemy jak samemu poradzić sobie ze zdjęciem zderzaka tylnego.

Peugeot 206: demontaż tapicerki drzwi przednich

W poradniku tym pokażemy, jak zdemontować tapicerkę drzwi przednich w Peugeocie 206. Czynność ta nie jest skomplikowana, jednak warto znać kolejność demontażu, bardzo łatwo uszkodzić mocowania elementów drzwi.

Peugeot 206: montaż głośników wysokotonowych

Nie każdy Peugeot 206 ma na wyposażeniu tweetery. Mają one odpowiednią instalację, jednak mały procent tych aut ma zamontowane głośniki wysokotonowe. W poradniku tym, dowiesz się, jak samemu zamontować takie głośniki.

Peugeot 206: wymiana wtryskiwacza paliwa w silniku 8 zaworowym

Wymiana wtryskiwacza paliwa nie należy do łatwych i bezproblemowych czynności. Zazwyczaj trudno nam ocenić, który wtryskiwacz kwalifikuje się do wymiany. W poradniku tym, podpowiemy jak samemu najłatwiej wymienić wtryskiwacz paliwa w silniku 8 zaworowym.

Volkswagen Golf MK III: wymiana łożyska przedniego koła

Konieczność wymiany łożysk objawia się zazwyczaj efektem dźwiękowym. Najczęściej jest to charakterystyczne huczenie. Można z taką usterką jeździć, jednak nie należy czekać z wymianą.

Volkswagen Golf MK II: wymiana podstawy gaźnika

Uszkodzona podstawa gaźnika jest częstą usterką w silnikach 1.6. Wymiana nie jest trudna i sami możemy uporać się z usterką podstawy gaźnika w Volkswagenie Golf.

Volkswagen Golf MK IV: wymiana tylnych amortyzatorów


Wymiana tylnych amortyzatorów w Golfie „czwórce” jest bardzo łatwa. Wystarczy dobry zestaw narzędzi i podnośnik samochodowy, żeby samemu dokonać wymiany.

Volkswagen Golf MK II: wymiana termostatu


W poradniku tym, pokażemy jak samodzielnie wymienić termostat w Golfie drugiej generacji. Cały proces nie jest skomplikowany, jednak będziemy potrzebować trochę wolnego czasu.

Volkswagen Golf MK III 1.9 TDI: wymiana filtra paliwa


Wymiana filtra paliwa, to jedna z wielu czynności, które możemy wykonać sami. Nawet mało doświadczonej osobie nie zajmie to więcej, jak 15 minut. Oto opis, jak krok po kroku wymienić filtr paliwa w Golfie „trójce”.

Techniki driftingu cz.2


Oto druga część opisu technik driftingowych. Druga część dekalogu zasad, które każdy drifter musi poznać.

Montaż brewki reflektora - zrób to sam


Przed przygotowaniem do montażu, warto upewnić się czy brewki, które chcemy wybrać, pasują do kształtu naszego reflektora. Uzależniony jest od tego poprawny montaż brewki na reflektorze i długotrwały efekt.

Układy hamulców bębnowych

W zależności od tego, w jaki sposób jest wywierana siła rozpierająca na szczęki hamulcowe przez rozpieracz hydrauliczny, rozróżnia się kilka układów, zwanych także systemami. Są to: simplex, duplex, duoduplex i układ samowzmacniający.

Łożyska i łożyskowanie

W samochodach zastosowanie ma tylko dwa łożyska . Są to łożyska ślizgowe i łożyska toczne.

Koło zamachowe

Koła zamachowe wykonywane są najczęściej z żeliwa sferoidalnego lub szarego. Materiały te mają dostatecznie dobre właściwości cierne, co jest istotne dla dobrej współpracy z tarczą sprzęgłowa.

Wał korbowy

Głównym zadaniem wału korbowego jest zamienienie ruchów posuwisto-zwrotnych tłoków i wahadłowego korbowodów na ruch obrotowy koła zamachowego, skąd poprzez sprzęgło, skrzynię biegów i elementy układu napędowego zostaje przekazywany na koła.

Korbowód

Korbowód jest elementem, który ma za zadanie przenoszenie siły, wywieranej na tłok przez rozprężające się gazy spalinowe, na wał korbowy, a także przenoszenie z wału korbowego na tłok siły, niezbędnej do uzyskania odpowiedniego ciśnienia w cylindrze podczas suwu sprężania, lub podciśnienia podczas suwu dolotu (ssania).

REKLAMA