REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moto

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kto ma prawo zwrócić się o pomoc do Rzecznika Praw Pasażera Kolei?

Kto ma prawo zwrócić się o pomoc do Rzecznika Praw Pasażera Kolei? Informuje o tym rozporządzenie, które weszło w życie 9 maja 2017 r.

Jak zdać egzamin na prawo jazdy: część XII – Egzamin praktyczny krok po korku – zadania placu manewrowym

Egzamin praktyczny na prawo jazdy składa się on z dwóch zasadniczych części: egzaminu na placu manewrowym i egzaminu w ruchu drogowym. Jakie zadania musi wykonać na placu manewrowym, osoba zdająca egzamin na prawo jazdy?

Niewyznaczone pasy ruchu – jak się zachować?

Jeżeli pasy ruchu są wyznaczone na jezdni, kierowcy nie mają zazwyczaj problemów z jazdą wytyczonym torem, z trzymaniem się swojego pasa ruchu. Gorzej, gdy pasy nie są wyznaczone. Ten problem daje się dość często zauważyć zwłaszcza na skrzyżowaniach, na których wykonuje się manewr skręcania w lewo i nie ma linii prowadzących. Wówczas zdarza się, że niektórzy tracą orientację i doprowadzają do kolizyjnych sytuacji.

Obniżenie wysokości odszkodowań sposobem na obniżenie składek OC?

Czy sposobem na obniżenie rosnących kosztów ubezpieczenia OC jest obniżenie wartości odszkodowań, które wypłacane są z polis? Jednym z pomysłów jest standaryzacja świadczeń za śmierć oraz kalectwo i znaczące ograniczenie grona osób, które otrzymają z OC zadośćuczynienie za zgon ofiary wypadku drogowego.

REKLAMA

Zakaz zatrzymywania się - zasady stosowania się do znaku

Jakie są zasady stosowania się do zakazu zatrzymywania? Czy znak zakazu zatrzymywania zawsze zabrania zatrzymywania się na chodniku? A, co w przypadku,, gdy ktoś zaparkuje po lewej stronie ulicy i nie widząc znaku zakazu zatrzymywania się?

Jakie przepisy obowiązują na parkingach przed centrami handlowymi?

Na parkingach przed wielkimi centrami handlowymi bardzo często dochodzi (niestety) do kolizji pomiędzy pojazdami. Tereny te są zazwyczaj drogami prywatnymi i tu powstaje problem odpowiedzialności za spowodowanie takiego zdarzenia. Policjanci w zasadzie nie są uprawnieni do karania kierowców, którzy spowodowali stłuczkę. Zupełnie inaczej prezentuję się sytuacja prawna, jeżeli przed wjazdem na taki parking umieszczony jest znak D-52 „Strefa ruchu”.

Jakie przepisy obowiązują na drogach wewnętrznych, czyli na drogach osiedli mieszkaniowych, czy zakładów pracy?

Wbrew pozorom nie jest tak, że na drogach wewnętrznych, czyli np. drogach osiedlowych administrowanych przez spółdzielnie, czy wspólnoty mieszkaniowe, panuje „wolna amerykanka” i nie obowiązują tam żadne przepisy ruchu. Obowiązują.

Zasady egzaminu teoretycznego na prawo jazdy

Poniżej prezentujemy zasady teoretycznego egzaminu na prawo jazdy. Ile jest pytań, jakiego typu są to pytania, jaki jest czas trwania egzaminu oraz ile minimalnie trzeba zdobyć punktów, żeby egzamin zdać?

REKLAMA

Test nowe Audi Q5 2017 2.0 TFSI 252 KM Quattro

Nowe Audi Q5, model 2017 jest większe i lżejsze od poprzednika. Producent zastosował w nim najnowsze zdobycze technologii i nie poszedł na kompromis w kwestii jakości wykończenia. Niemal do perfekcji dopracował także układ jezdny. Czy to SUV idealny?

Test Volkswagen Tiguan 2.0 TDI 150 KM 4Motion

Najnowszy Volkswagen Tiguan to bez wątpienia jeden z najlepszych kompaktowych SUV-ów dostępnych na polskim rynku. Podczas projektowania najnowszej generacji Tiguana stylistom udało się stworzyć nadwozie nie krzykliwe, ale wyglądające nowocześnie.

Kiedy zostanie wybudowana trasa S7 od Warszawy do Grójca?

Otwarto oferty na zaprojektowanie i zbudowanie odcinka wylotowego trasy S7 z Warszawy do Grójca. Kiedy trasa może zostać wybudowana?

Czy ubezpieczenia OC zaczną tanieć?

Czy ubezpieczenia OC zaczną tanieć? Okazuje się, że już nieco tanieją! Po podsumowaniu około 150 000 porównań wykonanych przez użytkowników Ubea.pl okazało się, że średnia składka polis OC nieco spadła. Kwietniowy spadek to pierwsza taka zmiana od wielu miesięcy.

Jak wyczyścić szyby w samochodzie?

Jest wiele rodzajów zabrudzeń, jakie mogą znaleźć się na szybach naszych samochodów. Jak dokładnie wyczyścić szyby w samochodzie?

Jaką przyczepę można ciągnąć z kategorią B prawa jazdy?

Jest kilka rodzajów przyczep. Jedne służą do przewozu materiałów, inne służą za nocleg podczas wakacyjnych wyjazdów. Jaką przyczepę można ciągnąć posiadając kategorię B prawa jazdy?

Wyprzedzanie na drogach – Kiedy możemy wyprzedzać?

Wyprzedzanie, czyli przejeżdżanie obok uczestnika ruchu jadącego w tym samym kierunku, jest jednym z najniebezpieczniejszych manewrów. Za niewłaściwe wyprzedzanie, możemy dostać mandat. Kiedy możemy wyprzedzać?

Zatankowanie auta złym paliwem. Co robić?

Zatankowanie samochodu złym paliwem zdarza się częściej niż można by przypuszczać. O pomyłkę łatwo, zwłaszcza w przypadku samochodów z silnikami Diesla. Co zrobić w przypadku, gdy nalaliśmy do auta niewłaściwy rodzaj paliwa?

Na których ulicach Warszawy są działające fotoradary?

Od 14 kwietnia na ulicach Warszawy znów zaczęły działać fotoradary. Generalny Inspektorat Transportu drogowego podał, że uruchomiono 20 urządzeń. Na których ulicach Warszawy są działające fotoradary?

Nowy Ford Mustang najchętniej kupowanym autem sportowym na świecie i w Polsce

Najnowsza generacja Forda Mustanga jest najchętniej kupowanym samochodem sportowym na świecie. Samochód sprzedał się w liczbie 150 tys.

Jak długo potrwa budowa Południowej Obwodnicy Warszawy na Ursynowie?

Na warszawskim Ursynowie rozpoczęły się prace przy budowie tunelu o długości 2300 m. Tunel ten będzie częścią Południowej Obwodnicy Warszawy. Jak długo potrwa budowa?

Postępy na budowie drogi ekspresowej S5

Odcinek drogi ekspresowej S5 od węzła „Mieleszyn” do węzła „Gniezno Południe” (dł. 18,5 km) został oddany do użytku. Tym samym kierowcy podróżujący z Poznania mogą dojechać trasą ekspresową już za Gniezno.

DTW Logistics i ProDeck rozszerzają współpracę

DTW Logistics i ProDeck rozszerzają współpracę w zakresie logistyki. Jest to związane z ekspansją ProDeck do krajów Europy Południowej.

Rezygnacja z leasingu samochodu

Rezygnacja z leasingu samochodu to często konieczność. Jak przed czasem zakończyć umowę leasingu samochodu? Czy wiąże się to ze stratą finansową dla leasingobiorcy? Czy jest to w ogóle możliwe?

Czy warto pójść na ugodę z ubezpieczycielem?

Czy warto pójść na ugodę z ubezpieczycielem? Osoby reprezentujące zakład ubezpieczeń, mogą nakłaniać poszkodowanych w wypadku drogowym do podpisania ugody i kompromisowego zakończenia sporu. Przed podpisywaniem ugód ostrzegają natomiast kancelarie prawne specjalizujące się w walce o wyższe odszkodowania (m.in. z OC dla kierowców).

Czy warto kupić OC na raty?

Bardzo szybki wzrost składek za OC, zwiększa zainteresowanie zakupem ubezpieczenia na raty. Wspomniane rozwiązanie może się okazać sporą ulgą dla domowego budżetu (zwłaszcza w przypadku młodych kierowców). Trzeba jednak pamiętać, że ubezpieczyciel każe sobie nieco dopłacić za rozłożenie składki na raty.

Przetarg na dwa brakujące fragmenty drogi S61 od Ostrowi Mazowieckiej do Łomży

Dwa ostatnie fragmenty drogi ekspresowej S61 (część Via Baltica) zostały skierowane do przetargu. Tym samym w procedurach przetargowych znajduje się 190 km drogi ekspresowej prowadzącej do granicy z Litwą.

Senat za ustawą w sprawie przebudowy toru wodnego Świnoujście-Szczecin

Do 12,5 m głębokości zostanie pogłębiony tor wodny Świnoujście-Szczecin. Dzięki nowym przepisom uproszczeniu ulegną procedury środowiskowe w zakresie potwierdzania ich zgodności z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.

Będzie zerowa stawka akcyzy na samochody elektryczne?

Zerowa stawka akcyzy, możliwość jazdy bus-pasami, bezpłatne parkowanie w strefach płatnego parkowania, a także wyższy odpis z tytułu zużycia pojazdu dla przedsiębiorców. Z takich udogodnień według projektu ustawy o elektromobilności będą mogli korzystać użytkownicy pojazdów elektrycznych w Polsce.

Na co najczęściej skarżą się kierowcy względem ubezpieczycieli?

Ubezpieczenia komunikacyjne to stosunkowo skomplikowany produkt, a uzyskanie odszkodowania z tego tytułu zazwyczaj jest obarczone wieloma zastrzeżeniami. Dlatego kierowcy często skarżą się na ubezpieczycieli do Rzecznika Finansowego. Na co najczęściej?

Które modele samochodów są najczęściej kradzione?

Które modele samochodów są najczęściej kradzione? W czołówce są auta niemieckie i japońskie. Co ciekawe ich właściciele rzadko wykupują Policy AC, które umożliwia uzyskanie odszkodowania za kradzież auta.

Kary za obowiązek rejestracji kierowcy przed wjazdem do Austrii

Od 1 stycznia 2017 r. austriackie władze mogą karać firmy transportowe, które nie zarejestrują kierowcy pojazdu przed przekroczeniem granicy i nie płacą mu minimalnej austriackiej stawki podczas pracy na terytorium kraju. Jak wysokie są to kary?

Test Audi A5 Sportback 2.0 TDI 190 KM 7 S-tronic Quattro

Zmodernizowane Audi A5 Sportback zniewala pięknie zaprojektowanym nadwoziem. Ale, czy jeździ równie dobrze, jak wygląda? W naszym teście egzemplarz z napędem na obie osie i siedmiobiegową skrzynią S-tronic, napędzany przez 190 konny silnik Diesla.

Test Volkswagen up! 1.0/75 KM

Volkswagen niedawno zmodernizował swój najmniejszy model up! Choć zmiany nie są rewolucyjne, mają wpływ na wygodę użytkowania samochodu. W naszym teście Volkswagen up! z silnikiem o mocy 75 KM.

Test Lexus LS600h L

Lexus LS łączy w sobie wszystko, co w tej chwili japoński producent ma najlepszego do zaoferowania. W wersji L, czyli dłuższej o 12 cm od standardowej, jest przeznaczony dla nabywców, którzy na co dzień korzystają z usług kierowcy. W naszym teście Lexus LS 600h L, hybryda o mocy 445 KM.

Profesjonalne tablice rejestracyjne – do czego posłużą i jak je uzyskać?

Projekt nowelizacji ustawy wprowadzającej profesjonalne tablice rejestracyjne, czyli nową formę czasowej rejestracji pojazdów został przyjęty przez Radę Ministrów. Możliwe będzie użycie jednego kompletu tablic rejestracyjnych na wiele pojazdów.

Nie trzeba będzie wymieniać dowodu rejestracyjnego, gdy skończy się miejsce na pieczątki?

Być może nie trzeba będzie wymieniać dowodu rejestracyjnego, w przypadku, gdy skończy się w nim miejsce na pieczątki potwierdzające pozytywny wynik badania technicznego.

Rodzaje haków holowniczych, który wybrać?

Na rynku są dostępne różne rodzaje haków holowniczych i montowane z nimi różne wiązki elektryczne. Na jakie rozwiązanie się zdecydować? To zależy w dużej mierze od tego, jakie mamy potrzeby i jakim budżetem dysponujemy.

Skąd firmy wypożyczające samochody na minuty, wiedzą co się z nimi dzieje?

Zauważalnie coraz więcej firm oferuje w Polsce krótkoterminowy wynajem aut. Liczony nawet w minutach. W jaki sposób świadczące takie usługi przedsiębiorstwa gromadzą informacje na temat tego, co się dzieje z ich samochodami?

Czy silniki Diesla będą w Polsce zakazane?

Słychać coraz więcej głosów podsycających informacje o tym, że niedługo na terenie UE będzie prawnie zakazana eksploatacja samochodów z silnikami Diesla. Czy to tylko działania lobbystów firm, które nie mają w ofercie wielu silników wysokoprężnych, czy jest w tym ziarnko prawdy?

Magazyn bez włączników świateł

Ile wynoszą koszty energii elektrycznej w magazynie? Czy w obecnych czasach jest sens montowania włączników świateł w magazynach, czy wystarczy wyposażyć hale w układy zarządzania oświetleniem?

Jak uzyskać odszkodowanie, gdy sprawca nie ma OC?

Jeżeli sprawca wypadku nie ma wykupionej polisy OC nie oznacza to, że nie uzyskamy odszkodowania za szkodę, którą wyrządził. Jak w takim przypadku uzyskać odszkodowanie?

Rowerem po chodniku i pieszo po ścieżce rowerowej

Zasady poruszania się rowerem poza jezdnią (chodniki, ścieżki rowerowe pasy) i pieszo ścieżką rowerową przedstawia radca prawny Mirosław Siwiński. Autor wyjaśnia m.in. za co rowerzysta może otrzymać mandat, czy może używać dzwonka jadąc chodnikiem i z jaką prędkością może się poruszać.

Wystartowała druga edycja Praktycznej Akademii Forda

Praktyczna Akademia Forda to cykl ośmiu bezpłatnych szkoleń dla kadry z małych i średnich przedsiębiorstw. Szkolenia odbywają się we współpracy z ekspertami z Polityki Insight.

Usługi transportu towarów na rzecz kontrahenta spoza UE

Polscy przedsiębiorcy mogą świadczyć usługi transportu towarów na rzecz firm spoza UE. W takich przypadkach należy rozpatrzyć, w jaki sposób takie transakcje są traktowane z puntu widzenia podatku VAT.

Zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów wydatków na paliwo do samochodów zastępczych

Na czas naprawy samochodu firmowego często przedsiębiorcy otrzymują pojazd zastępczy. Czy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatków ponoszonych na zakup paliwa do samochodów zastępczych?

Jakie ubezpieczenia powinien wybrać motocyklista?

Zgodnie z literą prawa każdy zarejestrowany motocykl musi być objęty obowiązkowym ubezpieczeniem OC. Czy warto do obowiązkowego OC dla jednośladu dobrać np. autocasco i NNW?

Ustawa regulująca czas pracy na statkach śródlądowych została przyjęta przez sejm

W myśl nowej ustawy przyjętej przez sejm, pozostawanie w stanie gotowości do pracy, będzie się liczyć jako czas pracy.

Przez jakie usterki samochód nie przejdzie przeglądu technicznego?

Zaostrzenie przepisów dotyczących przeglądu technicznego i większe kontrole stacji diagnostycznych mogą sprawić, że w tym roku więcej samochodów niż zwykle nie przejdzie przeglądu technicznego. Z jakimi usterkami auto nie przejdzie przeglądu technicznego?

Co grozi za ukrywanie wad auta przy sprzedaży?

Na rynku samochodów używanych znajdziemy wiele ofert pojazdów z ukrytymi wadami lub zafałszowana historią. Co grozi za ukrywanie wad auta przy sprzedaży?

Co grozi za spowodowanie wypadku?

Jest wiele czynników, które decydują o tym, jak bardzo dotkliwa będzie kara za spowodowanie kolizji lub wypadku. Co dokładnie grozi za spowodowanie wypadku, a co za spowodowanie kolizji?

Bezszkodowa jazda jest coraz więcej warta

Okazuje się, że zdarzenie drogowe w postaci stłuczki kosztuje dziś kierowców o wiele więcej niż kosztowało w roku 2016. Wystarczy drobna kolizja, by składka OC zdrożała o 100%.

REKLAMA