REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moto

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jeździsz rowerem lub hulajnogą? Ochroni Cię OC!

PZU wpadło na ciekawy pomysł. Będzie oferować kierowcom wykupującym polisę OC komunikacyjnego opcję chroniącą ich również podczas korzystania z środków transportu osobistego.

Gwarancja Mitsubishi: wydłuż ją do 7 lat lub 200 000 km

Mitsubishi standardowo oferuje 5-letnią gwarancję. Teraz okres ochrony producenckiej można jednak wydłużyć. Kupujący może zdecydować się na objęcie jego auta ochroną do 7 lat i na dystansie 200 000 kilometrów.

Jakie samochody sprzedają Polacy w sieci? Już odpowiadamy!

Yanosik przygotował raport na temat trendów sprzedażowych na rynku samochodów używanych. Które marki są popularne i jakie są średnie ceny?

Gwarancja na opony - od kiedy jest liczona?

Czy data produkcji opon ma znaczenie dla kierowcy? Okazuje się, że nie. Najlepsi producenci opon udzielają gwarancji na nowe opony osobowe od daty ich zakupu, a nie produkcji - podpowiadają przedstawiciele Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego.

REKLAMA

Ochrona klimatu: pandemia sprawia, że rzadziej korzystamy z auta?

Aż 60 proc. Polaków deklaruje, że jest w stanie ograniczyć korzystanie z własnego auta w celu zapobiegania zmianom klimatu. Tak wynika z najnowszego badania Krajowego Ośrodka Zmian Klimatu.

Ile błędów można popełnić na egzaminie na prawo jazdy?

Egzamin na prawo jazdy oznacza zazwyczaj wielki stres. A stres sprzyja potknięciom. Zatem ile błędów można popełnić na egzaminie na prawo jazdy? Postaramy się poszukać odpowiedzi na to pytanie.

Służbowe auta często uczestniczą w kolizjach i wypadkach?

Ze względu na ich dużą liczbę samochody służbowe często biorą udział w stłuczkach i poważniejszych wypadkach. Eksperci Ubea.pl prezentują ciekawe informacje na ten temat.

Kluczyki zatrzaśnięte w aucie. Co zrobić?

Czarny scenariusz? Kluczyki zatrzaśnięte w aucie! Co zrobić w takiej sytuacji? Jakie są metody otwarcia pojazdu? O tym opowiemy dziś.

REKLAMA

Silniki Toyoty z hydrauliczną regulacja zaworów. Czy nadają się do LPG?

Japończycy przez lata słynęli z motorów VVT-i. Te miały jednak mechaniczną regulację luzów zaworowych. Czy są silniki Toyoty z hydrauliczną regulacją zaworów? Sprawdziliśmy to.

Test: Skoda Fabia 1.0 TSI 95 KM Style - wybór rozsądny, ale nie nudny!

Jest niebieska i ma czarne felgi, może zaimponować poziomem wyposażenia, a do tego pod jej maską pracuje oszczędny, doładowany silnik. Czy Fabia to lider segmentu B? Skoda bez wątpienia ma dość poważnego asa w rękawie. Sprawdźcie jakiego.

1.0 TSI: jaki olej będzie najlepszy?

Segmenty B i małych SUV-ów zostały zdominowane przez 3-cylindrowe silniki. Dobrym przykładem jest Grupa Volkswagena i jednostka 1.0 TSI. Jaki olej kupować, aby małolitrażowy i wysilony benzyniak miał zagwarantowaną trwałość?

1.0 TSI: chip tuning - jaki wzrost mocy i czy jest on bezpieczny?

Litr pojemności, 3 cylindry i doładowanie. Tak zdaniem Grupy Volkswagena brzmi recepta na ekologiczność i oszczędność. Za mało mocy daje silnik 1.0 TSI? Chip tuning przyjdzie zatem z pomocą. Tylko czy to bezpieczne dla jednostki napędowej?

0.9 TCe: wymiana rozrządu wynika z wady czy zaniedbania?

Motor 0.9 TCe zapowiadał przyszłość, ale dość szybko musiał skończyć karierę w gamie Renault. Czy winne były problemy z łańcuchem rozrządu? Przyjrzyjmy się sprawie.

1.0 VVTI: regulacja zaworów - co musisz o niej wiedzieć?

Czytając opisy silników benzynowych Toyoty, dość szybko można się natknąć na ważne pytanie. Co z regulacją luzu zaworowego? Dziś zajmiemy się przypadkiem szczególnie popularnego w Yarisach benzyniaka 1.0 VVT-i o oznaczeniu 1KR-FE.

Passat W8: silnik marzeń czy z koszmarów?

Volkswagen jest uznanym producentem samochodów popularnych. Mimo wszystko firma ma w swojej historii kilka wersji, które spokojnie można nazwać abstrakcyjnymi. Przykład? Idealnym jest Passat W8. Silnik nawet dziś robi wrażenie!

Napęd 4x4: czy warto szukać czteropędnego auta?

Napęd na cztery koła kojarzy się z off-roadem, ale i bezpieczeństwem. A bezpieczeństwo nabiera coraz większego znaczenia na rynku motoryzacyjnym. Tylko czy w codziennej eksploatacji rzeczywiście jest potrzeba posiadania napędu 4x4? Czy warto inwestować w jego zakup?

Benzyna wlana do diesla: skutki nie zawsze muszą być kosztowne!

Pomyłka może zdarzyć się każdemu. Co jednak oznacza benzyna wlana do diesla? Skutki tego niedopatrzenia mogą być poważne - ze zniszczeniem silnika włącznie. Dlatego warto wiedzieć jak w takim przypadku się zachować. O tym w naszym materiale.

Benzyna, diesel: oznaczenia przy dystrybutorach

Jak podczas wizyty na stacji benzynowej nie pomylić typu paliwa? Do tego konieczna jest wiedza na temat oznaczeń występujących przy dystrybutorach. Dziś właśnie o nich opowiemy. Sprawdźcie jak oznaczony jest diesel, a jak oznaczona jest benzyna.

Zakaz LPG w garażach podziemnych: mandaty czekają na kierowców?

Zakaz LPG w garażach podziemnych jest częścią rzeczywistości motoryzacyjnej w przypadku dużych budynków mieszkalnych. Na ile jest legalny i czy jego złamanie może oznaczać dla kierowcy mandat? Sprawdzamy.

Ciężko odpala na ciepłym silniku? Benzyna z kłopotami!

Po rozgrzaniu silnik potrzebuje kilku obrotów rozrusznikiem żeby odpalić? Problem jest denerwujący i bez wątpienia oznacza uszkodzenie. Jakie? Dziś sprawdzimy czemu benzyniak ciężko odpala po rozgrzaniu.

Korytarz życia: mandat może sięgnąć 500 złotych!

W przypadku ratowania życia liczy się każda minuta. A dojazd np. karetki na miejsce wypadku w zakorkowanym mieście, może być poważnym problemem. Stąd pomysł na unormowanie prawne takiego pojęcia jak korytarz życia. Mandat ma jedynie zmusić kierowców do jego respektowania.

Problem z odpalaniem na ciepłym silniku 1.9 TDI. Jak poważna jest usterka diesla?

Diesel 1.9 TDI przez lata znajdował się na liście motoryzacyjnych marzeń Polaków. Stąd jest nadal obecny na rynku wtórnym. Jakie miewa usterki? Dość często kierowcy mówią o problemie z odpalaniem na ciepłym silniku. Jak go usunąć?

Diesel 1.9 Multijet: problem z odpalaniem? Co może oznaczać?

Kierowca schodzi rano do garażu, przekręca kluczyk w stacyjce, a silnik zamiast zaskoczyć kręci kilkukrotnie rozrusznikiem? To rzeczywistość, które może spotkać właścicieli aut z dieslem 1.9 Multijet. Problem z odpalaniem: co oznacza i jak się go pozbyć? Już podpowiadamy.

Kolejne znaki drogowe. Ministerstwo rozpoczęło prace.

Wśród nowych pomysłów rządzących pojawiają się takie oznaczenia, jak automatyczna kontrola prędkości, automatyczna kontrola średniej prędkości, śródmiejska strefa płatnego parkowania, zbiorcza tablica informacyjna czy tablice wskaźnikowe na drodze ekspresowej umieszczane przed pasem wyłączania.

Płynniejszy ruch pojazdów? Yanosik ma pewien pomysł.

Yanosik już dziś współpracuje z zarządcami dróg nad płynnością ruchu pojazdów. Teraz te działania staną się jednak pełniejsze. A wszystko za sprawą współpracy z belgijską firmą Be-Mobile. Ta stanie się podstawą powstania funkcji Yanosik traffic.

CNG a LPG - jakie są różnice?

LPG świeci triumfy na polskim rynku motoryzacyjnym od lat 90. Zasilanie CNG natomiast nigdy nie zrobiło kariery. Czemu tak się stało i jakie są różnice między dwoma paliwami? Dziś przygotowaliśmy zestawienie - CNG a LPG.

Mandat za wjazd samochodem do lasu. Kiedy grozi i ile wynosi?

Bardzo rzadko mówi się o tym, że kierowcy może grozić mandat za wjazd samochodem do lasu. W jakim przypadku strażnik leśny wypisze karę i jakiej będzie ona wysokości? O tym w naszym materiale.

Bezterminowe prawo jazdy: do kiedy trzeba je wymienić?

Kiedyś standardem było bezterminowe prawo jazdy. To zniknęło jednak na dobre w roku 2011. Co to oznacza dla kierowców, którzy posiadają stary dokument? I jak wygląda procedura wymiany? O tym wszystkim w naszym materiale.

Test: Opel Grandland X Hybrid4 300 KM - SUV dosłownie mocno ekologiczny!

Ma malowanie inspirowane umaszczeniem borsuka, patrzy się na innych użytkowników dróg groźnym spojrzeniem, a do tego… okazuje się wyjątkowo szybki. Czy tak właśnie powinien wyglądać opis hybrydy plug-in? Zdaniem Opla tak.

Czy autobus wyjeżdżający z przystanku ma pierwszeństwo?

Jak powinien zachować się kierowca w sytuacji, w której dojeżdża do przystanku i widzi autobus próbujący włączyć się do ruchu? O tym właśnie opowiemy dziś. Postaramy się omówić wszystkie możliwe przypadki.

Mandat: płatność kartą na miejscu wykroczenia? Kiedy i jak?

Kontrola drogowa nie zawsze kończy się miło dla kierowców. Często funkcjonariusze w jej trakcie wlepiają mandat. Płatność kartą na miejscu wykroczenia sprawia jednak, że prowadzący może szybciej uregulować karę. Jak wygląda procedura i czemu jest wygodna?

Test: Mitsubishi Space Star Insport 1.2 CVT - żółty maluch z karbonowym urokiem

Jest typowo miejski, a do tego żółty i niczym auta sportowe ma karbonowe wstawki. Czy zatem Mitsubishi Space Star Insport to auto z agresywnym zacięciem? To postanowiliśmy sprawdzić w czasie naszego testu.

Elektroniczny nadzór transportu: jak wygląda i jak działa?

System SENT, czyli System Elektronicznego Nadzoru Transportu, ma za zadanie monitorować przewóz tzw. towarów wrażliwych. Zapisuje dane dostawcy, nabywcy oraz przewoźnika związanego z obrotem paliwa, alkoholu czy tytoniu. Na pytania dotyczące jego działania odpowie Tomasz Czyż, ekspert GBOX z Grupy INELO.

CAN i FMS, czyli obecni bohaterowie z długą przeszłością (rozmowa z ekspertem)

Lata 80. to był czas motoryzacyjnych innowacji. To wtedy powstawała magistrala CAN i bramka FMS. Urządzenia, które dziś są podstawą cyfrowej rewolucji w transporcie. W naszym materiale rozmowa z Tomaszem Czyżem, ekspertem GBox z Grupy INELO.

Obowiązkowe wyposażenie samochodu: mandat nawet do 500 złotych!

Przepisy dość jasno wskazują czym jest obowiązkowe wyposażenie samochodu. Mandat w przypadku błędów popełnionych przez kierowcę może być dotkliwy. Kary sięgają nawet 500 złotych. W jakim przypadku? O tym w naszym materiale.

Strefa zamieszkania: ograniczenie prędkości wyznaczone bez znaku

Ustawodawcy starają się reagować na zmieniające się warunki ruchu. A w ostatnich latach jednym z kluczowych ruchów było wprowadzenie do przepisów takiego pojęcia jak strefa zamieszkania. Ograniczenie prędkości w tym przypadku nie musi być wyznaczane dodatkowym znakiem!

Silnik spala olej: przyczyny mogą być różne!

Czarny scenariusz dla kierowcy? To sytuacja, w której odkryje, że silnik spala olej. Przyczyny takiego stanu rzeczy mogą być naprawdę różne. Łączy je na ogół jedno. Niestety tym czymś są wysokie koszty naprawy.

Silnik dławi się przy przyspieszaniu. Zobacz co to oznacza

Dodajesz gazu, a w tym momencie silnik zaczyna się dławić? To dość popularny problem starszych pojazdów. Dziś postanowiliśmy wyjaśnić z czego może to wynikać.

Silnik bierze olej, ale nie kopci? To nie zawsze oznacza usterkę.

Dla tego tekstu spore znaczenie ma wyjaśnienie dwóch kwestii. Po pierwsze tego, co to znaczy że silnik pobiera olej. Po drugie tego, jak duże zużycie należy uznać za niepokojące.

Mandat za mycia auta. Kiedy kierowca zostanie ukarany?

Mycie samochodu jest weekendowym rytuałem dla wielu kierowców. Niestety może się ono skończyć nawet 500-złotowym mandatem. Kiedy właściciel naraża się na mandat za mycia auta?

Hybryda: wymiana baterii kosztuje majątek? Nie zawsze!

Samochód hybrydowy jest w stanie łączyć napęd spalinowy i elektryczny m.in. za sprawą zastosowania akumulatorów. Te nie mają dużej pojemności, mimo wszystko kiedyś trzeba je wymienić. Ile to będzie kosztować? Sprawdziliśmy.

Drgania kierownicy po wymianie opon. Co oznaczają?

Byłeś u wulkanizatora i zauważyłeś, że po wizycie na kierownicy pojawiły się drgania? To może wskazywać na błędy popełnione przez mechanika. Gdzie szukać źródła problemu? Podpowiadamy.

Strefa ruchu: parkowanie dotyczą zasady ogólne

Parkowanie pod blokiem bywa nie lada wyzwaniem - miejsc do pozostawienia auta jest w Polsce zdecydowanie za mało. Mimo wszystko kierowcy powinni wykazać się czujnością. Szczególnie ci, których podjazd jest oznaczony znakiem strefa ruchu. Parkowanie w jej zamach jest wyznaczone.

Test: Mercedes GLB 250 4MATIC - rodzinny SUV z urokiem G klasy

Biały perłowy lakier, czarne felgi z logo AMG i fotele z czerwonymi przeszyciami. Czy tak brzmi opis idealnego samochodu rodzinnego? Zdaniem Mercedesa tak. My postanowiliśmy to sprawdzić. Właśnie dlatego przed naszą redakcją stanął model GLB 250 AMG Line.

Niebieski dym: diesel wymaga poważnej naprawy?

Jest cała seria symptomów, które mogą wskazywać na awarię silnika. A jednym z częściej spotykanych jest niebieski dym. Diesel w takim przypadku może zużywać olej silnikowy. Jak to sprawdzić i na jakie usterki wskazuje objaw? Sprawdź w naszym materiale.

Jak sprawdzić wyposażenie samochodu po numerze VIN?

Podczas zakupu pojazdu używanego warto sprawdzić nie tylko jego stan techniczny i historię serwisową. Kupujący powinien też przyjrzeć się standardowi wyposażenia. Jak to robić? Ciekawą opcją jest możliwość skontrolowania wyposażenia samochodu po numerze VIN.

Drgania kierownicy przy hamowaniu: co oznaczają i jak się ich pozbyć?

Wyobraźcie sobie scenariusz, w którym podczas hamowania w swoim aucie czujecie wyraźne bicie na kole kierownicy. Co oznacza taki objaw, czy usterka jest poważna i wreszcie jak skutecznie się jej pozbyć? To pytania, na które zaraz odpowiemy.

Jazda w czasie gołoledzi. Zestaw wskazówek dla kierowców.

Jednym z trudniejszych warunków drogowych jest gołoledź. Jako że osadza się ona na asfalcie, usypia czujność kierowcy. Nawierzchnia natomiast jest ekstremalnie śliska. Jak powinna wyglądać jazda w czasie gołoledzi?

Jazda samochodem przy silnym wietrze. Jak się zachować?

Zjawiska pogodowe w Polsce zaczynają się intensyfikować. Jak zatem zachować się, gdy kierowca zostanie zaskoczony w trasie przez mocne podmuchy? Jazda samochodem przy silnym wietrze może być sporym wyzwaniem.

Start stop: opinie mechaników i kierowców nie są dobre!

Start stop już od lat jest standardem na rynku motoryzacyjnym. Układ automatycznie unieruchamiający silnik w czasie postoju np. na światłach miał przynieść korzyść ekologiczną i ekonomiczną. Mechanicy i kierowcy mają jednak co do tego wątpliwości. Jakie? Zaraz je opiszemy.

REKLAMA