REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Technika jazdy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak zapobiegać zjawisku aquaplaningu?

Jak powstaje aquaplaning oraz w jaki sposób sobie z nim radzić? Warto zdawać sobie z tego sprawę żyjąc w kraju, w którym pada przez 150 dni rocznie.

Czy kierowcy powinni prowadzić w okularach przeciwsłonecznych?

Czy kierowcy powinni prowadzić w okularach przeciwsłonecznych? Amerykańskie Towarzystwo Optometrii twierdzi, że osoby, które nie korzystają z okularów przeciwsłonecznych w ciągu słonecznych dni, mogą gorzej widzieć nocą.

Kiedy nie wolno zawracać na tzw. światłach?

Nie wszyscy kierowcy znają znaczenie sygnalizatorów kierunkowych S-3, a w szczególności zasady zawracania na takich skrzyżowaniach. Nie można też wykluczyć, że są tacy zmotoryzowani, którzy te zasady świadomie lekceważą. Tak czy owak warto przypomnieć znaczenie sygnalizatorów kierunkowych i uzmysłowić kierowcom, jakie zagrożenie może w pewnych sytuacjach spowodować niezastosowanie się do wskazań tych sygnalizatorów.

Jak się zachować, gdy dwa pasy ruchu przechodzą w jeden?

Na drogach zdarzają się zwężenia, na których jezdnia dwupasowa przechodzi w jezdnię o jednym pasie dla danego kierunku ruchu. Jeżeli w takiej sytuacji spotkają się dwa pojazdy i obaj kierowcy chcą wjechać na ten sam pas, często dochodzi do rozmaitych nieporozumień, a nawet kolizji.

REKLAMA

Gdzie w Polsce zachodzi największe ryzyko wypadku?

Więcej wypadków drogowych zdarza się podczas dobrej pogody niż podczas złej. Ale, gdzie w Polsce ryzyko wystąpienia wypadku drogowego jest największe? Okazuje się, ze wcale nie jest to województwo Mazowieckie.

Jak się zachować w przypadku rozerwania opony?

Nagłe rozerwanie opony podczas jazdy zdarza się stosunkowo rzadko, niemniej warto być przygotowanym na taką ewentualność. Jak się w takim przypadku zachować?

Jak radzić sobie z chorobą lokomocyjną?

Specjaliści z Forda przeprowadzili badania mające na celu odpowiedzieć na pytanie – jak radzić sobie z chorobą lokomocyjną. To poważny problem, z którym boryka się nawet dwie trzecie podróżujących.

Wiosna – najniebezpieczniejsza pora roku dla kierowców?

Rozpoczęła się wiosna, pogoda się poprawiła. Takie warunki wydają się idealne do dobrej, bezpiecznej jazdy samochodem. Jednak wiosną polscy kierowcy powodują więcej wypadków.

REKLAMA

Co to jest ubezpieczeniowa telematyka?

W ostatnim czasie coraz więcej mówi się o wprowadzaniu rozwiązań telematycznych na polski rynek ubezpieczeniowy. Dwaj ubezpieczyciele już podjęli konkretne kroki w tym kierunku. Mowa o Link4 oraz Ergo Hestii. Pozostałe zakłady ubezpieczeń prawdopodobnie już niebawem podejmą decyzję na temat wprowadzenia telematyki do swojej oferty.

The Dutch Reach, czyli holenderski sposób na bezpieczne dla rowerzystów otwieranie drzwi samochodowych

The Dutch Reach to stosowana w Holandii metoda otwierania drzwi samochodowych, która ogranicza ryzyko kolizji z przejeżdżającym obok zaparkowanego samochodu rowerzysty. Na czym polega?

Najczęstsze przewinienia kierowców

Badania dowodzą, że 8 na 10 kierowców wciąż prowadzi samochód mimo bardo dużego zmęczenia. Przerażające? Owszem, a to tylko jedno z wielu naszych przewinień.

Jak opanować nadsterowność, a jak podsterowność?

Nadsterowność i podsterowność to zjawiska, z którymi każdy kierowca się spotyka. Zwłaszcza jeżdżąc samochodem w okresie zimowym. Co zrobić, gdy wpadniemy w nad lub podsterowność?

Kolizja z pieszym przy prędkości 60 km/h

Czy pieszy ma szanse przeżycia po kolizji z samochodem jadącym 60 km/h? Nawet przy tak, wydawałoby się niewielkiej prędkości szanse przeżycia pieszego są nikłe.

Jak zachować się na drodze wobec piaskarko-solarki?

Wielu kierowców widząc na drodze solarki nie wie, jak się wobec nich zachować. Z jednej strony boją się, że rozsypywane kamienie soli i/lub piasku uszkodzą lakier ich auta, z drugiej niecierpliwią się jadąc za służbami drogowymi bardzo wolno.

Młodzi kierowcy przejmują styl jazdy po rodzicach?

Dużo mówi się o brawurze za kierownicą młodych kierowców. Okazuje się, że większość brawurowych zachowań jest spowodowana tym, że wynieśli to od rodziców!

Jak jeździć z założonymi łańcuchami?

Jak jeździć z założonymi łańcuchami? W kwestii tematu łańcuchów śniegowych, wielu kierowców skupia się na kwestii wyboru odpowiedniego rodzaju dopasowanego do rozmiaru opon. Jednak kwestia techniki jazdy z łańcuchami pozostaje w cieniu.

Czy można prowadzić samochód po nocnej imprezie?

Czy można prowadzić samochód po imprezie? Większość z nas odpowie, że tak, o ile kierowca jest trzeźwy. Tymczasem badania wykazują, że jazda na tzw kacu jest bardzo niebezpieczna nawet, gdy kierowca jest już trzeźwy.

Jak często odpoczywać podczas podróży samochodem?

Jak często odpoczywać podczas podróży samochodem? Specjaliście są zgodni, że należy robić postój, co mniej więcej dwie godziny. Ale jak długo wypoczywać?

Które godziny są najlepsze do jazdy samochodem?

Które godziny są najlepsze do jazdy samochodem? Wielu kierowców planując podróż autem wybierają godziny poranne lub wieczorne. Czy słusznie?

Wpływ korzystania z telefonu podczas jazdy na bezpieczeństwo

Kierowca, którzy korzysta z telefonu trzymając urządzenie w dłoni znacznie zwiększa ryzyko wypadku. W przypadku wysyłania wiadomości - aż 6-krotnie.

Co to jest drift samochodem?

Drifting to dyscyplina sportowa, która polega na jeździe bokiem w kontrolowanym poślizgu. Jej początki sięgają lat 60. ubiegłego wieku. Co ciekawe w świecie driftingu coraz śmielej poczynają sobie Polacy.

Czy zapinanie pasów wpływa na bezpieczeństwo?

Czy zapinanie pasów w samochodzie ma wpływ na bezpieczeństwo jazdy? Co na ten temat dowodzą statystyki z wypadków?

Jak edukować młodych kierowców by jeździli bezpieczniej?

Liczba wypadków drogowych w Polsce sukcesywnie spada, ale nadal jest ich za dużo na tle innych Państw UE. Ich przyczyną jest najczęściej nadmierna prędkość, w której rozwijaniu przodują młodzi kierowcy. Jak zatem skutecznie ich edukować aby poprawić bezpieczeństwo na naszych drogach?

Jak jeździć po krętej drodze?

Jazda po krętej drodze w ruchu drogowym wymaga skupienia i rozsądku. I nie należy w tym przypadku stosować zasad, które wykorzystują kierowcy podczas wyścigu na torze.

Ford Driving Skills for Life w Polsce!

Ford rozpoczął w Polsce program doskonalenia techniki jazdy wśród młodych kierowców. Ford Driving Skills for Life, bo tak się on nazywa, kierowany jest do osób w wieku 18-24 lat, którzy chcą stać się lepszymi kierowcami, świadomymi odpowiedzialności jaką biorą na siebie siadając za kierownicą.

Czy jazda bez zapiętych pasów jest bezpieczniejsza?

W opinii części kierowców pasażerowie, którzy nie zapinają pasów bezpieczeństwa mają większe szanse przeżycia podczas wypadku. Czy to prawda?

Rozkojarzenie jest przyczyną 60% wypadków, w których winni są młodzi kierowcy

Rozkojarzenie kierowców, które jest wynikiem m.in. interakcji z pasażerami lub używaniem telefonu komórkowego to główna przyczyna 60% wypadków, które się zdarzyły z winy młodych kierowców.

Która pora dnia jest najniebezpieczniejsza do jazdy samochodem?

Która pora dnia jest najniebezpieczniejsza do jazdy samochodem? Okazuje się, że wyjątkowo niebezpieczny pod względem prowadzenia samochodu jest okres do 45 minut po wschodzie słońca. Dlaczego?

Poradnik dla początkującego kierowcy

Początkujący kierowcy muszą wyrobić w sobie sporo nawyków, tak by podróże samochodem upływały bez przykrych niespodzianek. Przedstawiamy poradnik dla początkującego kierowcy.

Jakie są przyczyny wypadków drogowych w Polsce?

Według raportu „Wypadki drogowe w 2015 roku” w zeszłym roku na polskich drogach zdarzyło się 32 967 wypadków drogowych. Jakie są ich główne przyczyny? Czy Polacy są źle wyszkoleni?

Holowanie ciężkiej przyczepy - technika jazdy i wymogi formalne

Jakie trzeba spełnić wymogi formalne, by móc prowadzić samochód holujący ciężką przyczepę, np. transportując łódź motorową lub konie?

Jak prawidłowo reagować za kierownicą na silne podmuchy wiatru?

Według danych Policji w ubiegłym roku aż 11 760 wypadków było spowodowanych silnym wiatrem, zachmurzeniem i opadami deszczu. W jaki sposób kierowca powinien zareagować na silny podmuch wiatru. Jak się zachować, gdy zaskoczy nas podczas jazdy nawałnica?

Agresja drogowa – czym jest to zjawisko?

Agresja drogowa to zjawisko coraz powszechniejsze w wielu regionach Europy. Jaka jest jej definicja i jak ją zwalczać?

Jak oszczędzać paliwo w samochodzie?

Ile paliwa oszczędzimy w samochodzie, gdy zdejmiemy z dachu bagażnik? Jak dużo paliwa zużywa samochód podczas postoju z włączonym silnikiem?

Shibetsu - ośrodek testowy dla aut Lexusa

Niedaleko 20-tysięcznego miasta Shibetsu na północy Japonii znajduje się ośrodek testowy Lexusa. To na nim kierowcy wyścigowi sprawdzają zachowania aut tej marki i przekazują niezbędne wskazówki dla ich doskonalenia.

Błędy popełniane podczas poślizgu

Jakie błędy najczęściej popełniają kierowcy podczas poślizgu? Jak się zachować, gdy wpadniemy w akwaplaning?

Efekt domina w ruchu drogowym

Według najnowszych badań jednym z najniebezpieczniejszych zjawisk w ruchu drogowym jest tzw. efekt domina. Na czym polega? Na tym, że kierowcy bezmyślnie dają się podpuszczać!

Wpływ grypy na zdolność prowadzenia samochodu

Kierowca mocno przeziębiony lub chory na grypę stwarza niemalże takie samo zagrożenie w ruchu drogowym, jak kierowca będący pod wpływem alkoholu.

Prawidłowa praca rąk na kierownicy

Od poziomu umiejętności w posługiwaniu się kierownicą zależy bezpieczeństwo jazdy. Jak powinny pracować ręce na kierownicy?

Unikając skrętów w lewo, oszczędzisz paliwo

Nawet o 20% skrócisz czas dojazdu na miejsce i o tyle mniej zużyjesz paliwa, gdy podróżując do miejsca docelowego zaplanujesz trasę tak, by unikać skrętów w lewo.

Jak zapanować nad autem w czasie deszczu?

Jazda na mokrej nawierzchni jest co najmniej tak samo niebezpieczna jak jazda na lodzie. Co gorsza kierowcy lekceważą deszczową aurę, nie zdając sobie sprawy z realnego ryzyka jakie ona niesie.

Sposoby na poprawę bezpieczeństwa podczas remontów na autostradach

Jak poprawić bezpieczeństwo ruchu drogowego podczas remontów na autostradach? Kolegium doradcze wojewody opolskiego dla poprawy bezpieczeństwa w czasie remontów na autostradzie zaproponowało rozwiązania.

Bezpłatne kursy ecodrivingu dla mieszkańców Poznania

Władze Poznania oferują mieszkańcom bezpłatne kursy ecodrivingu, czyli oszczędnej i ekologicznej techniki jazdy. W najnowszej (trzeciej) edycji programu wzięło udział 200 kursantów.

Podróż samochodem w upale

Wysokie temperatury powietrza ograniczają sprawność kierowców i elementów samochodu. Jak sobie radzić z upałem za kierownicą oraz, na które elementy samochodu zwrócić uwagę, gdy wybieramy się w podróż a na zewnątrz temperatura przekracza 30 stopni Celcjusza.

Jak radzić sobie z upałem za kierownicą?

Upał nie jest sprzymierzeńcem kierowcy. Podwyższona temperatura powietrza jest m.in. pośrednią przyczyną poddenerwowania i nadmiernego zmęczenia.

Goodyear wspiera młodych kierowców

Goodyear jest inicjatorem akcji skierowanej do świeżo upieczonych kierowców. "Wyprawka młodego kierowcy" to przedsięwzięcie łączące akcję informacyjną i konkurs. Działanie ma na celu poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Technika jazdy podczas i po nawałnicy

Warunki klimatyczne występujące na terenie Polski sprzyjają powstawaniu w okresie letnim nawałnic, obwitych i nagłych opadów deszczu. Jak jeździć w trakcie i po nawałnicy?

Niewyspany kierowca to pijany kierowca?

Wielu, zwłaszcza młodych kierowców bagatelizuje kwestię odpowiedniej ilości snu przed podróżą. Tymczasem niewyspany kierowca, ma opóźniony czas reakcji analogiczny do kierowcy, który znajduje się pod wpływem alkoholu. Jak sobie radzić z sennością za kierownicą?

Jak wydostać się z tonącego samochodu?

Jak wydostać się z tonącego samochodu? Wbrew pozorom znajomość techniki wychodzenia z tonącego pojazdu może się przydać każdemu kierowcy. Na co zwrócić uwagę?

Zasady bezpieczeństwa podczas jazdy motocyklem

Jazda motocyklem jest dla kierowcy wymagająca. Zatem wymaga zachowania szczególnych zasad bezpieczeństwa. O czym należy pamiętać?

REKLAMA