REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Auto i prawo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jazda na światłach dziennych: mandat grozi w przypadku…

Kierowca ma obowiązek włączenie oświetlenia w pojeździe podczas jazdy. Obowiązek ten dotyczy głównie świateł mijania, ale od świtu do zmierzchu zamiennie możliwa jest jazda na światłach dziennych. Mandat za niestosowanie się do przepisów nie jest przesadnie dotkliwy.

Kara za brak wyrejestrowania samochodu po złomowaniu. Jak wysoka?

W ciągu 30 dni należy zgłosić fakt zezłomowania pojazdu? Do tej pory to była czysta fikcja. Teraz kierowca uchylający się od tego obowiązku naraża się na karę. I to niemałą!

Strefa zamieszkania: parkowanie wymaga poznania zasad

Co do zasady strefa zamieszkania ma być przestrzenią sprzyjającą pieszym. To jednak nie oznacza, że nie mają do niej wstępu pojazdy. Mają! Muszą się jednak stosować do specjalnych zasad, które dotyczą m.in. parkowania.

Uprawnienia straży miejskiej do kontroli ruchu drogowego. Kiedy mogą interweniować?

Jeszcze kilka lat temu strażnicy miejscy mogli kontrolować prędkość pojazdów przy pomocy fotoradarów. Dziś ich uprawnienia są dużo węższe i tak naprawdę ograniczają się do dwóch przypadków wykroczeń. Jakich? Zaraz o tym opowiemy.

REKLAMA

Strefa zamieszkania: przepisy sprzyjają pieszym!

Kluczowym pojęciem w tym przypadku jest spowolnienie ruchu. Nie chodzi jednak o tamowanie przejazdu aut. Bezpieczeństwo pieszych jest bowiem pojęciem nadrzędnym w strefie zamieszkania. Przepisy mówią o tym dobitnie!

Strefa ruchu a droga wewnętrzna - jakie są różnice?

Dziś wyjaśnimy dość ważną z drogowego punktu widzenia kwestię. Strefa ruchu a droga wewnętrzna - czym się różnią, a jakie mają punkty wspólne? Przeczytajcie nasz materiał, a uniknięcie mandatu!

Wyprzedzanie na pasach: co mówią o nim przepisy?

Piesi nie mają szans w starciu z samochodem. Dlatego dla ustawodawcy szczególnie ważne było chronienie tych miejsc, w których pojazdy spotykają się z przechodniami. Co przepisy mówią na temat wyprzedzania na pasach? Sprawdziliśmy.

Strefa ruchu: przepisy obowiązują też na niektórych drogach wewnętrznych!

Strefa ruchu jest pojęciem, które zostało wprowadzone do polskich przepisów w maju roku 2011. Tworzy się ją na drogach wewnętrznych, a zasadniczym jej wyznacznikiem jest fakt, że w jej ramach w pełni obowiązują przepisy.

REKLAMA

Wyprzedzanie na trzeciego. Co na to przepisy?

Na drogach można obserwować całe spektrum niebezpiecznych manewrów wykonywanych przez kierowców. Jednym z najbardziej rażących jest jednak wyprzedzanie na trzeciego. Na czym polega i czemu jest niezgodne z przepisami? Wyjaśniamy.

Wyprzedzanie rowerzysty: kiedy jest dozwolone a kiedy nie?

W Polsce zapanowała prawdziwa moda na rowery! A to oznacza, że jednośladów pozbawionych silnika jest coraz więcej na drogach. W efekcie kierowcy powinni wiedzieć jak wygląda bezpieczne wyprzedzanie rowerzysty.

Mandat za jazdę na światłach przeciwmgielnych. Konieczność czy absurd?

Światła przeciwmgielne są bardzo intensywne i z łatwością mogę oślepiać innych użytkowników dróg. Właśnie dlatego nie powinny być traktowane przez kierowców jako efektowny dodatek. Jaki jest zatem mandat za jazdę na światłach przeciwmgielnych? Sprawdzamy.

Abonament za radio w samochodzie: każdy musi płacić?

Czy wiecie, że opłacie abonamentowej podlega nie tylko radioodbiornik w domu, ale i samochodzie? Przepisy mają łagodniejsze brzmienie w przypadku, w którym dotyczą osób fizycznych. Dla firm są już jednak bezlitosne!

Przejazd kolejowy: mandat może być dotkliwy!

Samochód osobowy nie ma żadnych szans w starciu z rozpędzonym pociągiem. Kwestia bezpiecznych zachowań na przejazdach jest zatem niezwykle kluczowa. Jakie kary czekają na kierowców popełniających wykroczenia na przejazdach kolejowych? Dotkliwe!

Omijanie a wymijanie - jaka jest różnica?

Czy wiesz co różni omijanie a wymijanie? Bardzo wielu kierowców w Polsce niestety nie rozróżnia tych pojęć. Wyjaśnimy je zatem żeby raz na zawsze rozwiać wątpliwości.

Jazda na światłach dziennych w deszczu. Czy grozi za to mandat?

Widujecie samochody jadące w czasie deszczu na światłach do jazdy dziennej? To niestety wykroczenie. Czemu taka jest kategoria tego czynu i jakie konsekwencje grożą kierowcy? Sprawdźmy.

Wyprzedzanie z prawej strony. Kiedy jest dozwolone, a kiedy zabronione?

Wyprzedzanie jest manewrem polegającym na mijaniu pojazdu jadącego w tym samym kierunku. Czy ma znaczenie stroną, którą wyprzedzamy? Oczywiście. A więc czy można wykonać wyprzedzanie z prawej strony? Pod pewnymi warunkami tak.

Przejazd kolejowy z zaporami: czy trzeba się zatrzymać?

Od kilku lat bardzo dużo mówi się o wypadkach na przejazdach kolejowych. Dziś zatem mamy zasadnicze pytanie. Co powinien zrobić kierowca gdy widzi przejazd kolejowy z zaporami? Czy trzeba się zatrzymać? Odpowiedź jest jedna - oczywiście, że tak!

Karambol - jak działa ubezpieczenie OC?

Szkody związane z karambolem mogą sięgnąć nawet kilkaset tysięcy złotych. Na jakich zasadach ubezpieczyciele odpowiadają za takie zniszczenia?

Jazda bez prawa jazdy 2021 r. Co musisz wiedzieć?

Elektronizacja zarówno profili kierowców, jak i danych pojazdów sprawia, że niedługo kierowca będzie musiał posiadać przy sobie wyłącznie dowód osobisty. Kiedy to jednak stanie się faktem?

Omijanie, wymijanie, wyprzedzanie, czyli podstawowe manewry na drodze

Każdy z manewrów wykonywanych na drodze ma swoją nazwę. Co one oznaczają i jak prawidłowo się posługiwać pojęciami znanymi w prawie? Dziś zajmiemy się podstawą, czyli omijaniem, wymijaniem i wyprzedzaniem.

Pies w rozgrzanym samochodzie - co można, a co należy zrobić?

Sezon wakacyjny w pełni. I pomimo wielu akcji społecznych informujących o zagrożeniach czyhających na zwierzaki zamknięte w autach, nadal zdarza się znaleźć psa w rozgrzanym samochodzie. Co należy wtedy zrobić?

Nakaz jazdy a kierunkowskaz - co mówią przepisy?

Znaki nakazu pokazują kierowcy kierunek, w którym może się poruszać. Skoro zatem prowadzący nie otrzymuje możliwości wyboru, powinien wrzucić kierunkowskaz do zasygnalizowania manewru? Choć związek między nakazem jazdy a kierunkowskazem jest mało oczywisty, nadal występuje!

Mycie auta na posesji: mandat jest realnym scenariuszem?

Ładna aura słonecznego, sobotniego popołudnia może sprawić, że kierowca postanowi umyć auto przed domem. Zanim jednak weźmie do ręki wiaderko i gąbkę, powinien wiedzieć, że za mycia auta na posesji grozi mandat. I to naprawdę wysoki!

Prawo jazdy: kod 95 - co oznacza?

Wszyscy Ci, którzy chcieliby zostać kierowcami zawodowymi, powinni wiedzieć co oznacza kod 95 wpisany do prawa jazdy. To nic innego jak potwierdzenie kwalifikacji kierowcy. Co zrobić, aby go uzyskać?

Dopuszczalna masa całkowita zespołu pojazdów: definicja mówi jasno...

Prawo o ruchu drogowym dotyczy uprawnień i obowiązków kierowców. A uprawnienia to pojęcia odnoszące się m.in. do wagi pojazdu. Dziś zajmiemy się dopuszczalną masą całkowitą zespołu pojazdów i określimy co oznacza ta definicja.

Prawo jazdy: kod 96 - co oznacza, jakie uprawnienia daje i ile kosztuje?

Prawo jazdy kategorii B uprawnia do kierowania pojazdami wyposażonymi w przyczepę lekką. Jak rozszerzyć te uprawnienia? To właśnie zadanie postawione przed kodem 96. Dziś o nim właśnie opowiemy.

Zaświadczenie o przeglądzie technicznym: ile jest ważne?

Może się okazać, że w dowodzie rejestracyjnym skończyło się miejsce na pieczątki potwierdzające ważność badania technicznego. W takim przypadku diagnosta wyda zaświadczenie o przeglądzie technicznym. Ile jest ono ważne?

Jazda na rowerze po alkoholu 2020 r. Co za to grozi?

Jeszcze kilka lat temu jazda na rowerze po alkoholu mogła zostać uznana za przestępstwo. Dziś jej kategoria prawna została zmieniona na wykroczenie. To oznacza łagodniejszą, choć nadal nie łagodną karę.

Zdjęcie do prawa jazdy 2020 r. Jak powinno wyglądać?

Osoby starające się o uprawnienia do kierowania pojazdami, ewentualnie wymieniające dokument, powinny wiedzieć jak ma wyglądać zdjęcie do prawa jazdy w 2020 r. Już odpowiadamy.

Zakup samochodu - podatek PCC

Wyjaśniamy w jakich przypadkach kupna samochodu trzeba zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC). Podpowiadamy ile trzeba zapłacić, w jakim terminie i na kim ciąży obowiązek podatkowy.

Pieszy bez odblasków straci odszkodowanie?

Zgodnie z przepisami, piesi w pewnych sytuacjach powinni posiadać odblaski. Warto zdawać sobie sprawę, że ubezpieczyciel może uwzględnić brak elementów odblaskowych.

OC za granicą. Do jakiej sumy chroni?

Koronawirus zmienił nawyki. Przykład? Teraz częściej na wakacje chcemy jeździć samochodem - także w przypadku wyjazdów zagranicznych. A w tej perspektywie zasadnicze staje się pytanie: do jakiej sumy chroni OC za granicą?

Dopuszczalna masa całkowita. Co to jest?

W dowodzie rejestracyjnym pojazdu pojawia się szereg terminów odnoszących się do masy auta. Dziś przyjrzymy się skrótowi DMC, który oznacza dopuszczalną masę całkowitą. Co to jest?

Mandat za brak przeglądu. Jaka kara czeka na kierowców?

Brak ważnego przeglądu technicznego sprawia, że pojazd powinien zostać wycofany z ruchu. Co się zatem stanie, gdy kierowca nie zastosuje się do tego wymogu? Dziś sprawdzimy mandat za brak przeglądu.

Foteliki dla dzieci: przepisy, zastosowanie, mandaty

Dbanie o bezpieczeństwo powinno być priorytetem dla każdego kierowcy. Szczególnie jeżeli na pokładzie znajdą się najmłodsi pasażerowie. Kiedy trzeba stosować foteliki dla dzieci? Przepisy są jasne.

Ograniczenie prędkości do najbliższego skrzyżowania. Co to znaczy?

Znaki ograniczenia prędkości są kluczowe dla kierowców. Szczególnie w sytuacji, w której przekroczenie prędkości o 50 km/h w terenie zabudowanym może się skończyć utratą prawa jazdy. Co oznacza zatem ograniczenie prędkości do najbliższego skrzyżowania?

Pierwszeństwo pieszych przed przejściem. Nowelizacja przepisów 2020.

1 lipca 2020 roku miał być ważną datą dla zmotoryzowanych w Polsce. To tego dnia w życie powinny wejść zmiany przepisów dotyczących m.in. pierwszeństwa pieszych przed przejściem. Czy wejdą? Nie i nie bardzo wiadomo kiedy nowelizacja zacznie obowiązywać.

Jak uzyskać odstępstwo od warunków technicznych pojazdów?

Kierowca ma prawo starać się o rejestrację samochodu, który nie spełnia polskich wymogów technicznych. Zatem jak uzyskać odstępstwo od warunków technicznych pojazdów? To nie takie proste…

Lewy pas na rondzie. Do jakich manewrów służy?

Nie brakuje kierowców, którzy zajmują prawy pas na rondzie, a następie fundują innym użytkownikom drogi rajd dookoła wysepki. Takie osoby zdecydowanie powinny dowiedzieć się do czego służy lewy pas na rondzie.

Gdzie sprawdzić prawo jazdy? Teraz bez wychodzenia z domu!

Czekasz na nowe prawo jazdy lub dopiero co zdałeś egzamin i dokument otrzymasz po raz pierwszy? Teraz cierpliwość możesz wspierać... internetem. Bo to w sieci sprawdzić status swojego prawa jazdy.

Jak wymienić prawo jazdy? Instrukcja krok po kroku.

Wymienić prawo jazdy musi ten kierowca, który zmienił miejsce zamieszkania lub nazwisko. Wymiana jest obligatoryjna także wtedy, gdy skończyła się ważność poprzedniego dokumentu lub jednej z kategorii. Oto jak to zrobić.

Kierunkowskaz w lewo na rondzie. Potrzebny czy zbędny?

Jazda po skrzyżowaniu o ruchu okrężnym nastręcza kierowcom wiele problemów. Podstawowy dotyczy tego w jaki sposób sygnalizować manewry. Zatem czy np. kierunkowskaz w lewo na rondzie jest konieczny?

Parkowanie na chodniku: przepisy są jasne!

W Polsce zdecydowanie brakuje miejsc parkingowych. Kierowcy starają się zatem wykorzystać każdą lukę, aby zatrzymać w niej auto. Czy wolne od mandatu jest parkowanie na chodniku? Przepisy w tej kwestii są jasne.

Sprawca zapłaci za wypadek zamiast ubezpieczyciela?

Mimo posiadania ubezpieczenia OC, sprawca wypadku nie jest całkowicie chroniony przed pozwem ze strony poszkodowanego. Wyjaśniamy kiedy taki pozew może zostać złożony.

Tramwaj na rondzie z sygnalizacją świetlną. Kto ma pierwszeństwo?

Rondo z sygnalizacją świetlną zdecydowanie poprawia poziom bezpieczeństwa. Tylko czy w stu procentach wyklucza możliwość kolizji samochodu z tramwajem. Nie do końca…

Mandaty w Niemczech a przedawnienie: kiedy i na jakich zasadach?

Tylko w roku 2018 niemieckie służby wysłały do Polski blisko 730 tysięcy zapytań dotyczących właścicieli pojazdów. Czy mandaty w Niemczech przedawniają się? Tak, warto jednak wiedzieć kiedy.

Tramwaj na rondzie bez znaków. Jak się zachować?

Pojazdy szynowe nie są łatwymi przeciwnikami na drodze. Okazują się ciężkie i słabo hamują. Dlatego szczególnie ważne jest, aby kierowcy widzieli kiedy mają przed nimi pierwszeństwo a kiedy nie. Czy zatem tramwaj na rondzie bez znaków jedzie pierwszy?

Ograniczenie prędkości pod znakiem miejscowości. Co to oznacza?

Każdy kierowca wiem, że kluczowe jest nie tylko znaczenie samych znaków, ale również ich połączeń. A więc jaką informację przekazuje ograniczenie prędkości pod znakiem miejscowości? Sprawdziliśmy.

Mandaty w Niemczech 2020. Jak wysokie są kary?

Niemcy to nie tylko popularne miejsce wyjazdów, ale i pracy dla Polaków. Zanim jednak kierowca znad Wisły trafi na drogi nad Renem, powinien poznać tamtejsze przepisy. W przeciwnym razie przekona się jak wysokie są mandaty w Niemczech.

Zielona strzałka w lewo: czy można zawracać?

Jednym z ważniejszych narzędzi do walki z wypadkami w mieście są skrzyżowania bezkolizyjne. Jak jednak rozumieć zieloną strzałkę w lewo? Czy można zawracać, gdy taki właśnie sygnał jest wyświetlany? To zależy…

REKLAMA