REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Mandat: płatność kartą na miejscu wykroczenia? Kiedy i jak?

Mandat: płatność kartą na miejscu wykroczenia? Kiedy i jak?
Mandat: płatność kartą na miejscu wykroczenia? Kiedy i jak?
Policja

REKLAMA

REKLAMA

Kontrola drogowa nie zawsze kończy się miło dla kierowców. Często funkcjonariusze w jej trakcie wlepiają mandat. Płatność kartą na miejscu wykroczenia sprawia jednak, że prowadzący może szybciej uregulować karę. Jak wygląda procedura i czemu jest wygodna?

Polska policja stawia na innowacje. A wszystko za sprawą zmian kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenie, który wszedł w życie w lutym roku 2018. Co on zmienił? Dał możliwość bezgotówkowego opłacania kar wlepionych przez funkcjonariuszy. Dla policji stał się zatem podstawą do wprowadzenia na stan radiowozów terminali płatniczych.

REKLAMA

Mandat: płatność kartą - dla kogo jest ta opcja?

REKLAMA

Płatność kartą za mandat jest opcją dostępną dla każdego kierowcy. Mogą z niej skorzystać zarówno obywatele Polski, jak i obcokrajowcy. Kiedy jest szczególnie wygodna? Zwłaszcza w tym drugim przypadku. Kierowcy spoza kraju mają obowiązek opłacenia kary na miejscu wykrycia wykroczenia. Do tej pory to oznaczało wizytę z funkcjonariuszami w bankomacie, na poczcie lub w kantorze. Teraz mają możliwość bezgotówkowego opłacenia mandatu.

Czemu płatność za mandat kartą jest też wygodna dla Polaków? Bo nie muszą oni wypełniać blankietów i udawać się na pocztę lub do swojego banku. Mogą bezpośrednio na miejscu kontroli opłacić karę - bez obawy np. o pomylony numer konta. Oczywiście terminal wydaje potwierdzenie. Poza tym ślad opłacenia mandatu pozostaje na koncie bankowym kierowcy. W razie ewentualnych problemów będzie on zatem w stanie udowodnić uregulowanie grzywny.

Mandat: płatność kartą - jak wygląda procedura?

Możliwość skorzystania z płatności bezgotówkowej nie jest obligatoryjna. To oznacza, że kierowca może ale nie musi z niej korzystać. Opcję taką powinien zaproponować funkcjonariusz. Jeżeli chodzi o samą procedurę, to wygląda ona identycznie jak w przypadku płatności w sklepie. Policjant wprowadza kwotę, a kierowca płaci bezdotykowo lub poprzez wprowadzenie karty do terminala. Musi podać PIN i otrzymuje potwierdzenie.

Co ważne, płatność za mandat kartą może się też odbywać w przypadku, w którym kierowca ma konto bankowe skomunikowane np. ze smartfonem. W takim przypadku wystarczy zbliżyć telefon do terminala.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe płatne drogi i autostrady od 1 listopada 2024 r. ciosem dla branży transportowej? Eksperci są zgodni

Nowe płatne drogi i autostrady od 1 listopada 2024 r. ciosem dla branży transportowej? Eksperci są zgodni. Od najbliższego piątku zacznie obowiązywać nowa, rozszerzona sieć płatnych dróg. Obejmie ona zarówno drogi ekspresowe jak i autostrady.

Nie zmieniłeś opon? Możesz dostać 3000 zł grzywny

W związku z pogarszającymi się warunkami atmosferycznymi i wynikającymi z tego – coraz gorszymi warunkami na drogach – listopad to najlepszy czas na wymianę opon i sprawdzenie ich stanu technicznego. Czy w Polsce wymiana opon na zimowe jest obowiązkowa i w jakich sytuacjach – w związku z brakiem zmiany ogumienia samochodu – kierowca może zostać ukarany grzywną? 

Policja zatrzymała pędzące auto, które prowadził 15-latek

15-latek prowadził samochód bez uprawnień, przekroczył prędkość i wiózł pasażerów bez pasów bezpieczeństwa. Odpowie przed sądem rodzinnym. 

Kiedy najlepiej zmienić opony na zimowe? Czy warto kupić całoroczne?

Kiedy najlepiej zmienić opony na zimowe? Lepiej założyć je o tydzień za wcześnie niż o tydzień za późno. Nie warto czekać na pierwsze przymrozki. 

REKLAMA

Pijany przewoził autem troje dzieci

Kierowca zatrzymany do kontroli miał prawie promil alkoholu w organizmie. W samochodzie przewoził trójkę dzieci. 

Rampy do odśnieżania na każdym MOP-ie. Czy drogowcy zaskoczą zimę? Ministerstwo Infrastruktury ma plan

Rampy do odśnieżania na każdym MOP-ie. Czy drogowcy zaskoczą zimę? Ministerstwo Infrastruktury ma plan. Do 2026 r. na polskiej sieci dróg szybkiego ruchu ma funkcjonować ponad 70 urządzeń ułatwiających usuwanie śniegu i lodu z pojazdów ciężarowych.

KGP: 107 085 interwencji, 434 wypadków drogowych, 32 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 107 085 interwencji.

Otwarto tymczasowy most w Głuchołazach. Możliwe jest przekraczanie Białej Głuchołaskiej

Otwarto tymczasowy most w Głuchołazach. Możliwe jest przekraczanie Białej Głuchołaskiej. Budowa przeprawy była możliwa dzięki współpracy wojska, instytucji państwowych oraz władz samorządowych. Głuchołazy są jedną z miejscowości, które szczególnie mocno ucierpiały w wyniku wrześniowej powodzi.

REKLAMA

Nie toyoty i skody, ale stare auta marki Opel Astra i Volkswagen Passat najczęściej jeżdżą po polskich drogach

Choć wśród nowych samochodów od lat niezmiennie liderują takie marki jak Toyota i Skoda, to wśród aut jeżdżących po polskich drogach hierarchia jest zgoła odmienna. To głównie dlatego, że Polacy wciąż kupują przede wszystkim tanie auta, Opel Astra z 2005 r. lub Volkswagen Passat z 2006 r. to pojazdy jakich w ruchu najwięcej.

Aż 7 na 10 lewarków sprawdzonych przez UOKiK nie wytrzymało obciążenia deklarowanego przez producenta. Sprawdź, czy masz ten model

UOKiK przebadał lewarki samochodowe. Aż 7 na 10 nie miało deklarowanej wytrzymałości. Wykryte nieprawidłowości to m.in. uszkodzenie ramion, korby lub łożyska podnośnika.

REKLAMA