REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sprzedaż samochodu bez przerejestrowania. Jak to zrobić?

Sprzedaż samochodu bez przerejestrowania. Jak to zrobić?
Sprzedaż samochodu bez przerejestrowania. Jak to zrobić?
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jesteś właścicielem samochodu używanego, ale nie widniejesz w dokumentach pojazdu? To na szczęście nie oznacza, że auta takiego nie możesz sprzedać. Nie musisz go przerejestrowywać, ale powinieneś pamiętać o jednej rzeczy. Jakiej? Już odpowiadamy.

Sprzedaż samochodu bez przerejestrowania. Jak duży jest problem?

REKLAMA

W roku 2020 obowiązywać zaczęły kary za nieprzerejestrowanie pojazdów. Te dotyczą jednak wyłącznie przypadków zakupu dokonanych po 1 grudnia 2019 roku. Co z wcześniej wykonanymi transakcjami? Można się o tym przekonać podczas poszukiwania auta używanego. Bardzo często zdarza się tak, że osoba od której kupuje się auto, nie jest właścicielem wpisanym do dowodu rejestracyjnego. Czy w takim przypadku lepiej odpuścić sobie zakup? Na szczęście nie - to tak naprawdę może nie mieć większego znaczenia.

REKLAMA

Warto pamiętać o tym, że po tym, jak w Polsce zaczęły obowiązywać unijne przepisy, sprzedaży samochodu można dokonać na podstawie umowy słownej. Wymóg spisania umowy przy sprzedaży auta wynika z formalności. Bez dokumentu nie uda się zarejestrować pojazdu. Ale już np. umowa nie jest konieczna podczas wyznaczania wartości pojazdu na potrzeby urzędu skarbowego i podatku PCC. Tu urzędnicy posiłkują się własnymi wycenami.

Sprzedaż samochodu bez przerejestrowania - nie umowa, a umowy!

REKLAMA

Własność pojazdu powinna być potwierdzona w dokumentach rejestracyjnych - dowodzie i karcie pojazdu. W wydziałach komunikacji konieczność ta nie jest jednak obligatoryjna. Bo żeby urzędnik, u którego kierowca rejestruje zakupiony dopiero samochód, mógł zmienić dane w rejestrze, potrzebuje też umowy. Co jednak w sytuacji, w której poprzedni właściciel na umowie nie zgadza się z tymi wpisanym do dowodu rejestracyjnego? Czy można sprzedać auto nie przerejestrowane na siebie? Wystarczy dołączyć kolejną umowę zakupu - między osobą wpisaną do dokumentów a faktycznym, poprzednim właścicielem. To też nie powoduje, że rośnie np. lista rzeczy, które musi zawierać umowa sprzedaży auta.

W sieci bardzo często można przeczytać: kupiłem auto i zaraz sprzedałem, czy muszę się zgłaszać do urzędu? Jak najbardziej nie. Jeżeli kierowca nie skorzystał z obowiązku rejestracji, nie będzie mógł też skorzystać z obowiązku zgłoszenia sprzedaży. Dziś to o tyle kluczowe, że grozi mu 1000 zł kary. Kary można jednak uniknąć w prosty sposób - chodzi o zgłoszenie o nabyciu i zbyciu pojazdu. Taka możliwość pojawia się jednak przede wszystkim wtedy, gdy kupiłeś i sprzedałeś samochód wcześniej zarejestrowany już w Polsce.

Co oznacza sprzedaż odziedziczonego samochodu bez przerejestrowania? W takim przypadku konieczne może być np. dołączenie kopii wyroku sądowego i spisanie umowy na dane osoby dziedziczącej. To powinno raczej wystarczyć podczas sprzedaży pojazdu.

Urzędnicy doskonale znają takie przypadki - jeszcze kilka lat temu zdarzało się nawet, że umów dołączanych do dokumentów było kilka! Nie powinni zatem robić większych trudności w czasie rejestracji. Szczególnie że na drodze wpisywania pojazdu do rejestru sprawdzany jest chociażby fakt czy auto nie widnieje w rejestrze pojazdów kradzionych. A to będzie ostatecznie potwierdzać prawdomówność dostarczonych dokumentów. Tym samym kupno nieprzerejestrowanego samochodu nie powinno stanowić żadnej przeszkody formalnej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(2)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • rafał
    2023-06-27 15:38:31
    bardzo istotny artykuł. Nikt nie potrafił mi udzielić odpowiedzi, każdy gadał co chciał a tu proszę : opisane krótko , zwięźle.
    0
  • Szczery
    2023-08-22 20:37:17
    Takich informacji szukałem. Rzeczowo i krótko. Pozdrawiam
    0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak się produkuje dywaniki samochodowe?

Dywaniki samochodowe to część wyposażenia aut, na którą kierowcy zwracają coraz większą uwagę. Rzadko jednak zastanawiamy się nad tym, jak dywaniki zostały wyprodukowane. Okazuje się, że to wcale nie taki łatwy proces...

Ekologia transportu drogowego. Ekologiczna flota może oznaczać wydają flotę

Dekarbonizacja transportu to temat, który ma coraz większe znaczenie dla osób związanych z branżą TSL. Tu powstaje jednak kluczowe pytanie. Czy transport drogowy może być ekologiczny?

Czy można jeździć rowerem zimą? Co na to przepisy drogowe?

Pytanie o to, czy można jeździć rowerem zimą, jest o tyle zasadnicze, że warunki pogodowe stają się coraz trudniejsze. Jaką odpowiedź przynoszą przepisy? I jakie kierującym grożą mandaty?

Kradzież tablicy rejestracyjnej stała się przestępstwem. Zmiana od 1 października 2023 r.

1 października 2023 r. w życie weszła cześć nowelizacji Kodeksu karnego. Ta sprawiła, że kradzież tablicy rejestracyjnej stała się przestępstwem. Przestała być wykroczeniem. Jaką karę oznacza ten czyn? I kto właściwie może ją dostać?

REKLAMA

Unia Europejska chce zakazać importu uszkodzonych aut używanych. Biznes wart miliony się skończy?

Unia Europejska chce zakazać importu uszkodzonych aut używanych? Zdaje się, że przy okazji nowego rozporządzenia Komisja Europejska postanowiła unormować tę kwestię. Zapisy brzmią groźnie. Branża importowa może być zaniepokojona. Kiedy przepisy mogłyby wejść w życie?

Strefy czystego transportu w Polsce startują w 2024 r. Co musisz o nich wiedzieć?

W 2024 r. w Polsce mogą pojawić się pierwsze strefy czystego transportu. Tylko czy kierowcy wiedzą, jakie zasady wjazdu i ruchu w nich obowiązują? Przypomnijmy zatem wszystkie z nich. Zebraliśmy w jednym punkcie najważniejsze informacje.

Podatek od samochodu w 2026 r. Kilka tysięcy zł rocznej opłaty jest realne?

Podatek od samochodu w 2026 r. został zapisany w KPO. Ma dotyczyć wszystkich aut spalinowych i będzie opłacany corocznie. Jaką stawkę będą musieli płacić kierowcy? Czy nowa opłata jest pewnikiem?

Na stacjach ceny paliw już niższe, a będzie jeszcze taniej!

Wreszcie obniżki cen paliw na stacjach. To pierwsze od połowy października, a analitycy przewidują, że to jeszcze nie koniec. Na przełomie listopada i grudnia maja spaść ceny wszystkich paliw.

REKLAMA

Nowa lista obowiązkowego wyposażenia pojazdu w 2024 r. Standardem stanie się 5 systemów

Już w roku 2024 także w Polsce pojawi się nowa lista obowiązkowego wyposażenia pojazdu. Narzuca ją Unia Europejska. Czy nowe wyposażenie podwyższy ceny aut z salonu? I co z używanymi pojazdami?

Włamał się do salonu samochodowego, ukradł trzy auta, laptopy, sejf, ekspres do kawy, telewizor

Na duże łowy wybrał się 26-latek z Łodzi. Z salonu samochodowego ukradł m.in. trzy auta, komputer, gotówkę i telewizor. Policjantom udało się zatrzymać sprawcę, teraz grozi mu do 10 lat więzienia. 

REKLAMA