REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odwołanie od kary za parking. Jak napisać pismo i do kogo?

Odwołanie od kary za parking. Jak napisać pismo i do kogo?
Odwołanie od kary za parking. Jak napisać pismo i do kogo?
Tomasz Korniejew

REKLAMA

REKLAMA

Wykupiłeś bilet w strefie płatnego parkowania, a mimo wszystko otrzymałeś wezwanie do wpłacenia kary. Zobacz zatem jak powinno wyglądać odwołanie od kary za parking.

Za brak opłaty dostałeś karę, a nie mandat? To prawidłowo

REKLAMA

Parkowanie w miastach? To powoli zaczyna być temat rzeka i to z kilku powodów. Zasady ustalają włodarze poszczególnych miejscowości. Określają czy parkowanie jest płatne, a jak tak, to na jakim terenie. Podejmują również decyzje dotyczące wysokości opłaty oraz rodzaju kar. Co zatem w sytuacji, w której kierowca miał ważny bilet, a mimo wszystko otrzymał polecenie zapłaty? Konieczne jest odwołanie od kary za parking. Zanim jednak kierowca napisze stosowne pismo, powinien dokładnie wczytać się w regulamin parkowania obowiązujący w danym mieście.

REKLAMA

W skrajnym przypadku może się okazać, że mandat to nie wszystko. Możliwe jest też bowiem odholowanie samochodu - co będzie oznaczało wniesienia opłaty dodatkowej. Właściciel pojazdu zostanie w takim przypadku narażony na koszty o przeszło 500 zł wyższe. Co ważne, parkowania w miastach nie pilnuje straż miejska, a na ogół jednostki tworzone do tego celu. A jednostki takie na ogół nie mogą poprosić kierowcy np. o prawo jazdy.

Odwołanie od kary za parking - po pierwsze regulamin!

REKLAMA

To w regulaminie włodarze mają obowiązek ustalenia wszelkich reguł - w tym tych dotyczących reklamacji. Z regulaminu kierowca zatem dowie się jaki ma termin na jej złożenie oraz do kogo powinien adresować stosowne pismo. Co ważne, reklamację najlepiej wysłać kanałem, który gwarantuje uzyskanie potwierdzenia. Można zatem skorzystać np. z oficjalnego konta mailowego, listu poleconego czy osobistego dostarczenia pisma (pod warunkiem uzyskania potwierdzenia wpłynięcia). Korzystając z maila lub poczty należy pamiętać, aby korespondencję przesłać z potwierdzeniem odbioru.

Nawet jeżeli np. strefa płatnego parkowania lub parking znajdują się w ciągu ruchu drogowym, o zasadach i tak decyduje prywatny właściciel lub np. władze miasta. To regulamin określa zatem postój pojazdu samochodowego. Co ważne, gdy pojazd w strefie parkowa ma opłacony postój, nadal kierowca nie może odetchnąć. Złe parkowanie nadal rodzi bowiem ryzyko, że straż miejska lub policja może wystawić mandat.

Odwołanie od kary za parking - po drugie opisz wszystko dokładnie!

Kierowca przygotowujący odwołanie od kary za parking powinien zawrzeć w piśmie najważniejsze dane - swoje, pojazdu i numer sprawy nadany w wezwaniu. Poza tym powinien określić okoliczności, które sprawiają że w jego opinii odwołanie od kary za parking jest zasadne. O jakich okolicznościach mowa? Jest nimi np. bilet parkingowy potwierdzający wniesienie opłaty, ewentualnie zaznania świadków (w razie, gdy bilet kierowca wyrzucił).

Kierowca może wpisać w wyszukiwarkę hasło: odwołanie od mandatu za parkowanie wzór. Internauci z pewnością podpowiedzą jak napisać takie pismo. Oczywiście pisząc odwołanie od mandatu za brak biletu parkingowego, wzór nie zawsze jest potrzebny. Można bowiem skorzystać z formatu, jaki stanowi podanie.

Odwołanie od kary za parking - po trzecie czekaj na odpowiedź

Gdy odwołanie od kary za parking zostanie uznane, organ egzekwujący opłaty powinien odstąpić od ściągania jakichkolwiek opłaty. Podstawą do tego staje się oficjalne pismo przesłane do kierowcy. Jak anulować mandat za parkowanie w takim przypadku? Ten de facto anuluje się sam. Jeżeli odwołanie od kary za parking nie zostanie uznane za zasadne, prawdopodobnie rozpocznie się egzekucja opłaty. Co może zrobić kierujący? Powinien udać się do prawnika i prawdopodobnie będzie musiał wystąpić na drogę sądową.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(4)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Maciej
    2022-06-06 17:36:09
    W przypadku przekroczenia czasu parkowania, wysokość mandatu nie powinna być wyższa od PLN 1 za minutę, Wystawianie wysokich mandatów, bez uwzględnienia czasu przekroczenia czasu, uważam za zwykłe draństwo. Jeśli ktoś przekroczy czas parkowania o 15 min. z niezawinionego powodu, nie powinien płacić tyle samo, co ktoś, kto przekroczy ten czas o kilka godzin.
    0
    pokażodpowiedzi (1)
  • Ivon
    2023-12-06 14:33:35
    Powinno być rozwiązanie korzystne dla obywateli a nie jakw państwie policyjnym. Jak ktoś przekroczył czas o kilka minut a miał wykupiony bilet parkingowy powinien mieć szansę na uregulowanie zaległej kwoty i być może niewielkie opłaty rzędu 10zł-20zł za zapominalstwo lub inny powód nie uiszczenia lub przedłużenia. Czasem jest się w jakimś urzędzie nie ma się mobilnego parkingu i co? będziecie lecieć do parkometru przedłużyć o 10 minut? Karna opłata powinna być zróżnicowana i powinna być upomnieniem dającym szansę wyrównać opłatę a nie sposoben na łatanie miejskiej kasy i łupienie obywateli. To co się dzieje w miastach to jest niezgodne z konstytucją. Protestować!
    0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki będzie 2024 rok w branży TSL?

Sektor TSL przechodzi przez istotne zmiany, które odzwierciedlają ewolucję całej branży. Nowe regulacje oraz kierunki rozwoju, wprowadzone w 2023 roku, jeszcze mocniej uwydatniły dynamiczny charakter branży. Jakie wyzwania i szanse z perspektywy prawa przyniesie ze sobą rok 2024? 

Nowa benzyna E10 od stycznia 2024 r. MKiŚ: Nie wlewaj do baku jeżeli masz stary silnik, bo uszkodzisz układ paliwowy!

Nowa benzyna 95-oktanowa z zawartością do 10% biokomponentów (E10) zacznie być sprzedawana na stacjach benzynowych w Polsce już od 1 stycznia 2024 r. - poinformowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ). Benzyna E10 zastąpi benzynę E5 o liczbie oktanowej 95. Ale uwaga, nie każdy silnik może pracować na nowej benzynie. W dokumentach pojazdu lub na klapie wlewu paliwa w samochodzie powinno znajdować się charakterystyczne oznaczenie E10 – potwierdzające dostosowanie samochodu do nowego paliwa. Właściciele starszych pojazdów powinni sprawdzić, czy ich pojazdy są dostosowane do tankowania nowego paliwa. Służy do tego wyszukiwarka przygotowana przez MKiŚ.

Wyższe opłaty za autostrady w Niemczech dla ciężarówek. Skok cen sięga nawet 86 proc.!

Opłaty za autostrady w Niemczech dla ciężarówek wzrosły nawet o 86 proc. To poważny problem dla firm z branży transportowej. I nie tylko Polskich, ale także pochodzących z innych krajów europejskich.

Mosiężna skrobaczka do szyb. Fiński wynalazek rzeczywiście nie rysuje szyb?

Mosiężna skrobaczka do szyb to hit ostatnich lat w Polsce. Powód? Ponoć nie ma możliwości, aby porysowała szybę w samochodzie. Ile jest w tym prawdy? I czym tak właściwie jest fińska skrobaczka? Sprawdziłem to.

REKLAMA

Samochody autonomiczne. Kiedy pojawią się na drogach? Częściowo są już dziś

W XXI wieku przemysł motoryzacyjny ewoluuje szybciej niż kiedykolwiek. Zmiany te napędzają wymogi prawne, wyścigi producentów, ale też wymogi klientów. A to prowadzi do jednego wniosku. Innowacje stopniowo wprowadzają wizję aut autonomicznych do naszego codziennego życia.

Typy ładowarek samochodowych. Moc ważniejsza od liczby punktów! Przynajmniej dla ciężarówek

Elektryfikacja oznacza konieczność rozbudowy sieci stacji ładowania. Dziś jednak coraz jaśniejsze staje się to, że do tej pory Europa szła w złym kierunku. Bo na mapie nie liczy się wcale ilość punktów, a oferowania przez nie moc.

Kto musi odśnieżać drogi? Czasami to obowiązek... kierowcy. Inaczej zapłaci odszkodowanie

Kierowcy też muszą odśnieżać drogi. Co prawda nie publiczne, ale mimo wszystko obowiązek taki mają. I warto o nim pamiętać. Zwłaszcza że w razie jego zaniedbania, mandat dochodzący do 1500 zł to naprawdę najmniejszy z problemów.

Powołanie samochodu do wojska w 2024 r. Temat powraca. Jest nowe rozporządzenie

Temat powołania samochodu do wojska powraca. A wszystko za sprawą rozporządzenia ministra o groźnie brzmiącej nazwie. To mówi o rodzajach rzeczy ruchomych podlegających ewidencji dotyczącej świadczeń na rzecz obrony. Co to oznacza dla kierowców?

REKLAMA

Kara za brak przeglądu. Mandaty czy zatrzymanie dowodu rejestracyjnego?

Samochód oznacza wygodę. To jednak też obowiązek. I kierowca musi pamiętać nie tylko o polisie OC, ale także ważnym przeglądzie technicznym. Jaka jest kara za brak przeglądu w samochodzie?

Jakie diesle wjadą do strefy czystego transportu? Te silniki oznaczają spokój na lata

Nie wszystkie diesle nie będą mogły wjechać do stref czystego transportu. Są takie, których właściciele nie muszą się obawiać zakazu wjazdu do SCT przez długie lata! Co jednak z cenami diesli?

REKLAMA