Odwołanie od kary za parking. Jak napisać pismo i do kogo?
REKLAMA
REKLAMA
Za brak opłaty dostałeś karę, a nie mandat? To prawidłowo
REKLAMA
Parkowanie w miastach? To powoli zaczyna być temat rzeka i to z kilku powodów. Zasady ustalają włodarze poszczególnych miejscowości. Określają czy parkowanie jest płatne, a jak tak, to na jakim terenie. Podejmują również decyzje dotyczące wysokości opłaty oraz rodzaju kar. Co zatem w sytuacji, w której kierowca miał ważny bilet, a mimo wszystko otrzymał polecenie zapłaty? Konieczne jest odwołanie od kary za parking. Zanim jednak kierowca napisze stosowne pismo, powinien dokładnie wczytać się w regulamin parkowania obowiązujący w danym mieście.
REKLAMA
W skrajnym przypadku może się okazać, że mandat to nie wszystko. Możliwe jest też bowiem odholowanie samochodu - co będzie oznaczało wniesienia opłaty dodatkowej. Właściciel pojazdu zostanie w takim przypadku narażony na koszty o przeszło 500 zł wyższe. Co ważne, parkowania w miastach nie pilnuje straż miejska, a na ogół jednostki tworzone do tego celu. A jednostki takie na ogół nie mogą poprosić kierowcy np. o prawo jazdy.
Odwołanie od kary za parking - po pierwsze regulamin!
REKLAMA
To w regulaminie włodarze mają obowiązek ustalenia wszelkich reguł - w tym tych dotyczących reklamacji. Z regulaminu kierowca zatem dowie się jaki ma termin na jej złożenie oraz do kogo powinien adresować stosowne pismo. Co ważne, reklamację najlepiej wysłać kanałem, który gwarantuje uzyskanie potwierdzenia. Można zatem skorzystać np. z oficjalnego konta mailowego, listu poleconego czy osobistego dostarczenia pisma (pod warunkiem uzyskania potwierdzenia wpłynięcia). Korzystając z maila lub poczty należy pamiętać, aby korespondencję przesłać z potwierdzeniem odbioru.
Nawet jeżeli np. strefa płatnego parkowania lub parking znajdują się w ciągu ruchu drogowym, o zasadach i tak decyduje prywatny właściciel lub np. władze miasta. To regulamin określa zatem postój pojazdu samochodowego. Co ważne, gdy pojazd w strefie parkowa ma opłacony postój, nadal kierowca nie może odetchnąć. Złe parkowanie nadal rodzi bowiem ryzyko, że straż miejska lub policja może wystawić mandat.
Odwołanie od kary za parking - po drugie opisz wszystko dokładnie!
Kierowca przygotowujący odwołanie od kary za parking powinien zawrzeć w piśmie najważniejsze dane - swoje, pojazdu i numer sprawy nadany w wezwaniu. Poza tym powinien określić okoliczności, które sprawiają że w jego opinii odwołanie od kary za parking jest zasadne. O jakich okolicznościach mowa? Jest nimi np. bilet parkingowy potwierdzający wniesienie opłaty, ewentualnie zaznania świadków (w razie, gdy bilet kierowca wyrzucił).
Kierowca może wpisać w wyszukiwarkę hasło: odwołanie od mandatu za parkowanie wzór. Internauci z pewnością podpowiedzą jak napisać takie pismo. Oczywiście pisząc odwołanie od mandatu za brak biletu parkingowego, wzór nie zawsze jest potrzebny. Można bowiem skorzystać z formatu, jaki stanowi podanie.
Odwołanie od kary za parking - po trzecie czekaj na odpowiedź
Gdy odwołanie od kary za parking zostanie uznane, organ egzekwujący opłaty powinien odstąpić od ściągania jakichkolwiek opłaty. Podstawą do tego staje się oficjalne pismo przesłane do kierowcy. Jak anulować mandat za parkowanie w takim przypadku? Ten de facto anuluje się sam. Jeżeli odwołanie od kary za parking nie zostanie uznane za zasadne, prawdopodobnie rozpocznie się egzekucja opłaty. Co może zrobić kierujący? Powinien udać się do prawnika i prawdopodobnie będzie musiał wystąpić na drogę sądową.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.