REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wakacje

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Samochodem po Mazurach: Akwedukty Puszczy Rominckiej

Kto by pomyślał, że na granicy Mazur z obwodem kaliningradzkim, znajdziemy jeden z najwyższych mostów w Polsce? Nie bez powodu dwa bliźniacze mosty znajdujące się na Mazurach zostały nazwane Akweduktami Puszczy Rominckiej.

Samochodem po Mazurach: Wilczy Szaniec

Wilczy Szaniec – czyli dawna kwatera Adolfa Hitlera to obiekt o ogromnym potencjale turystycznym. Poza zwiedzaniem ruin bunkrów oferuje nam dobrze rozwiniętą bazę noclegową i gastronomiczną. W tym rejonie nie pozostaną też bierni zwolennicy off roadu czy sportów wodnych.

Samochodem po Mazurach: Mikołajki

Mikołajki to jedno z najbardziej popularnych miejsc na Mazurach. Dorównać pięknu tego kurortu może chyba jedynie Giżycko – miasto oddalone od Mikołajek o zaledwie kilkanaście kilometrów.

Złoty Potok cz. II

Złoty Potok to jeden z dobrze rozwiniętych regionów turystycznych Jury Krakowsko – Częstochowskiej. Przyjrzyjmy się bliżej regionowi, który znajduje się w samym sercu Doliny Wiercicy.

REKLAMA

Jak rozmieścić bagaże w kabinie samochodu?

W razie wypadku pasażerom grożą nie tylko obrażenia wynikające ze zderzenia z innym samochodem lub przeszkodą. Równie niebezpieczne potrafią być nieumocowane bagaże znajdujące się w kabinie samochodu. Jak rozmieścić bagaże w aucie aby nie doszło do tragedii?

Ile powinna wynosić temperatura w pojeździe podczas jazdy?


Mało, kto zdaje sobie z tego sprawę, ale temperatura w znacznym stopniu wpływa na sprawność psychomotoryczną kierowcy. Gdzie jest jej złoty środek?

Samochodem po Mazurach: Zamek w Rynie

Kraina Wielkich Jezior Mazurskich to przepiękna kraina geograficzna, która jest atrakcyjna nie tylko dla żeglarzy. Na jej terenie znajduje się wiele nieznanych zakątków, które nie są zawsze eksponowane w przewodnikach turystycznych.

Giżycko bez żagli: zabytki cz. III

Giżycko to nieformalna stolica Mazur. Odznacza się na tle innych mazurskich kurortów dobrze rozwiniętą bazą hotelowo – gastronomiczną oraz wyjątkową atmosferą, która udziela się nie tylko wytrawnym żeglarzom.

REKLAMA

Giżycko bez żagli: zabytki cz. II

Giżycko zachwyci nas nie tylko widokiem miejskiej plaży czy też terenem znajdującym się nieopodal Kanału Łuczańskiego. Turyści zwiedzający ten kurort będą mieli okazję zobaczyć jeszcze kilka innych atrakcji.

Giżycko bez żagli: zabytki cz. I

Giżycko przyciąga rokrocznie tysiące turystów dzięki swojemu przyportowemu molo. W powietrzu wyczuwalna jest iście mazurska atmosfera, która jest podgrzewana przez zapach smażonych linów i sielaw oraz piwo lejące się strumieniami w okolicznym porcie.

Jura Krakowsko - Częstochowska: Zamek w Ogrodzieńcu

Zamek W Ogrodzieńcu to zaraz obok Olsztyna czy Ojcowa jeden z popularniejszych zamków Jury Krakowsko – Częstochowskiej. Poza ruinami i ekspozycją muzealną ma do zaoferowania szereg innych atrakcji turystycznych.

Jura Krakowsko – Częstochowska: Złoty Potok cz. I

Złoty Potok to wieś mieszcząca się na terenie gminy Janów. O jej atrakcyjności świadczą nie tylko wytwory kultury materialnej, ale również elementy przyrody np. stawy, w których hoduje się błękitną odmianę pstrąga tęczowego.

Zamki jurajskie: Biały Kościół

Jesteście znudzeni pokonywaniem obleganych przez turystów szlaków w obrębie Ojcowskiego Parku Narodowego? Jeśli tak to udajcie się 15 km na północny – wschód od Krakowa i podziwiajcie dziewicze obszary Doliny Kluczwody.

Szlakami Jury: Warownie Jurajskie

Jedna z jurajskich tras proponowana przez przewodników wiedzie szlakiem warowni wzniesionych w XIV wieku przez Kazimierza Wielkiego. Najbardziej interesującymi fortyfikacjami znajdującymi się na jej terenie jest zamek w Pieskowej Skale oraz ruiny Zamku Kazimierzowskiego w Ojcowie.

Jak przygotować się do wyprawy do Jaskini Studnisko cz.2

W osobnym artykule opisywaliśmy przebieg zejścia pod powierzchnię Jaskini Studnisko. Aby tego dokonać niezbędny jest profesjonalny sprzęt alpinistyczny. Przedstawiamy kilka faktów dotyczących warunków atmosferycznych panujących w jaskini oraz niezbędne informacje na temat jej historii.  

Jak przygotować się do wyprawy do Jaskini Studnisko?

Jura Krakowsko - Częstochowska znana jest z dużej ilości form wapiennych, które przyciągają rokrocznie tysiące grotołazów i speleologów. Eksploracja jednej z największych jaskiń tego regionu wymaga specjalistycznego sprzętu i dużego doświadczenia we wspinaczce.

Jura Krakowsko – Częstochowska: Olsztyn

Jura Krakowsko-Częstochowska to ponad 100 kilometrowy łuk rozciągający się pomiędzy Krakowem a Częstochową. Jedną z pereł tej krainy geograficznej jest gmina Olsztyn – region interesujący pod względem krajoznawczym, przyrodniczym oraz historycznym.

Sokole Góry

Sokole Góry to Park Krajobrazowy znajdujący się obok Olsztyna w Jurze Krakowsko - Częstochowskiej. Liczne formy wapienno skałkowe – będące wizytówką tej krainy geograficznej – są tłumnie odwiedzane zarówno przez grotołazów, jak i zwyczajnych turystów.

Jura Krakowsko - Częstochowska: Ojców

Ruiny Zamku w Ojcowie to prawdziwa perła wśród zabytków Doliny Prądnika, która jest interesująca nie tylko pod względem przyrodniczym.

Jura Krakowsko - Częstochowska: Zamek w Pieskowej Skale

Przemierzając piesze szlaki Jury Krakowsko – Częstochowskiej wcześniej czy później znajdziemy się na terytorium Ojcowskiego Parku Krajobrazowego. Nie możemy wówczas przegapić stałej ekspozycji w znajdującym się wewnątrz muzeum, która przybliży nam charakter sztuki europejskiej poprzednich stuleci.

Galindia – osada ukryta w sercu Mazur

Mazury to nie tylko kurorty nad największymi jeziorami w kraju, przyportowe restauracje, puby, kluby czy dyskoteki. W tym atrakcyjnym turystycznie regionie znajduje się miejsce nieznane wielu turystom i którego próżno by szukać w przewodnikach turystycznych.

Czym różnią się nawigacje dedykowane od tradycyjnych?


Nawigacje dedykowane zdecydowanie różnią się od tradycyjnych map elektronicznych dostępnych nawet w najtańszych marketach. Śmiało można je nazwać multimedialnymi kombajnami.

Ile kosztuje wynajem samochodu na Majorce?

Posiadanie samochodu na Majorce jest bardzo wygodne, gdyż umożliwia dojazd do odległych zatok i plaż, które są prawdziwą ozdobą archipelagu. Za małe auto zapłacimy ok. 30 euro za dzień.

Renault Espace niebawem w sprzedaży


Renault Espace to oferta dla osób poszukujących auta posiadającego przestronne wnętrze wyposażone w najnowsze technologie.

Jak obliczyć koszty podróży samochodem?

Planując wyjazd na urlop, czy choćby w tzw. podróż w interesach, warto zrobić wstępną kalkulację kosztów przedsięwzięcia, aby uniknąć potem niemiłych niespodzianek. Ile kosztuje wyprawa samochodem?

Wyjazd samochodem kempingowym w podróż

Posiadanie kempingu daje nam możliwość nieograniczonego przemieszczania się po całej Europie bez potrzeby bukowania miejsca w pokoju hotelowym.

Czym polska drogówka różni sie od brytyjskiej?

Angielska policja drogowa odznacza się skutecznością działania, najnowocześniejszym sprzętem oraz posiadaniem własnych informatyków, którzy ułatwiają policjantom pracę i sprawiają, że ich interwencję są perfekcyjnie i błyskawicznie przeprowadzane.

Wnętrze nowej Astry kombi


W połowie listopada odbędzie się premiera najnowszej Astry w wersji Sports Tourer, tak Opel nazywa nadwozie typu kombi. Póki co producent przedstawia dane i kilka zdjęć wnętrza auta.

Jakie są przepisy celne w Rosji?

Nieznajomość przepisów celnych oraz innych regulacji prawnych może prowadzić do poważnych konsekwencji ze strony władz rosyjskich. Przeczytaj, a dowiesz się jak się przed nimi ustrzec.

Samochodem do Bawarii

Podróżując samochodem po Niemczech nie możemy zapomnieć o Bawarii. Jest to region o silnie zakorzenionym katolicyzmie, którego perłą jest Monachium. Na jego terenie spotkamy się ze świetną komunikacją, dużą ilością zabytków oraz ciekawym ukształtowaniem terenu.

Jak przygotować się do wyjazdu do Andory?

Przedstawiamy kilka cennych porad mających na celu, ułatwienie podróżnym zaplanowania wyjazdu na terytorium Andory.

Wyjazd do Kazachstanu. O czym pamiętać?

Przed podróżą do Kazachstanu musimy zdobyć sporą wiedzę na temat funkcjonowania jego ustroju, zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt oraz przygotować się na bardzo trudne warunki atmosferyczne.

Czy przez CB radio mogę wezwać pomoc w razie wypadku?

Nieco wątpliwa etykieta rozmów tzw. mobilek sprawia, że najważniejsze funkcje CB radia zostały przyćmione przez te najpraktyczniejsze. Nie wszyscy pamiętają, że oprócz kanału „19” istnieją też inne. Oto wykaz kanałów CB radia.

Czy można prowadzić samochód będąc na lekach przeciwbólowych?

Lekarstwa mogą wprowadzać organizm w stan podobny do tego po spożyciu alkoholu. Oprócz senności powodują zawroty głowy, zaburzenia równowagi, widzenia, a przede wszystkim senność i wydłużenie czasu reakcji.

Co warto zwiedzić we Włoszech?

Włochy to kraj o bardzo zróżnicowanym ukształtowaniu terenu. Ponadto należą one do państw o ogromnej ilości zabytków, które obejrzymy na terenie Rzymu czy też Watykanu.

Co wziąć ze sobą w podróż z dzieckiem?


Kilkugodzinna jazda samochodem potrafi zmęczyć nie tylko dorosłego, ale też dziecko. Poniżej zaproponujemy kilka gadżetów, które poprawią komfort podróży i samopoczucie naszej pociechy.

Szwajcaria – Gryzonia (Graubünden) i Jura

Gryzonia to Kraina 150 dolin, stanowi odbicie różnorodności Szwajcarii. Pomiędzy szeroką doliną Renu a pokrytymi lodem szczytami gór w regionie Bernina można obserwować wszystkie charakterystyczne dla tego kraju formy krajobrazowe: sielankowe jeziora, rozległe doliny, jak Engadin, i doliny o południowym klimacie, fascynujące krajobrazy alpejskie, dzikie przełęcze i przełomy rzek oraz bardzo silne tradycje.

Jaki wybrać bagażnik dodatkowy?

Bagażniki dachowe mają różne zastosowania. Można dzięki nim bezpiecznie przewieźć rowery, oraz lżejsze wakacyjne pakunki. W poradniku tym podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przed zakupem bagażnika dodatkowego.

Jak przewozić ładunki przyczepą bagażową lub campingową?

Układając ładunki należy pamiętać o ich równomiernym rozmieszczeniu, aby koła przyczepy były jednakowo obciążone (z tolerancją do kilku kilogramów) oraz aby nacisk na hak nie był ani zbyt mały ani zbyt duży.

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Kosowie?

Republika Kosowa została proklamowana 17.02 2008 roku. Obywatele polscy nie są zobligowani do posiadania wizy podczas przekraczania granicy z tym państwem.

Co można robić w Karyntii zimą?

Karyntia jest starsza niż Austria. Wprawdzie nie jest to największy, ani też najbogatszy spośród Krajów Związkowych Austrii, ale z całą pewnością jest wśród nich najpiękniejszy.

Jakie sporty zimowe w Styrii?

Styria rozciąga się od Salzkammergut poprzez główny grzbiet Alp (Alpenhauptkamm) aż do pagórkowatego Przedgórza Alpejskiego. Krajobraz wysokogórski, masywy lodowców, malownicze przełęcze i głębokie doliny kształtują obraz tego kraju na równi z rozległymi łąkami i pasmami łagodnych wzgórz.

Poznaj urodę Szwajcarii

Na początku mówimy grzecznie »Hallo!« i zaraz czujemy się niezręcznie. Bo wprawdzie popularne jest przekonanie, że wszyscy Szwajcarzy pozdrawiają się serdecznym powiedzonkiem »Grüezi mitenand«, ale tak naprawdę jest ono legendą. Należy powiedzieć sobie raz na zawsze: oni tego nie robią! Mówią natomiast »tschou« i »tschüss«, »ciao« i »hoi«, »sali«, »salü zämä« – i tu tkwi problem! Bo nawet w niemieckojęzycznej części Szwajcarii nie mówi się po prostu szwajcarskim niemieckim, lecz bardzo wielu różnymi dialektami. Zapamiętanie stosownych form pozdrowień nie jest dla podróżujących proste, jednak każdy, kto uważnie słucha, zapewne prędko się przystosuje.

Narty we Włoszech: Lombardia i Dolina Aosty

Warto wybrać się na narty do Włoch w rejony Lombardii i Doliny Aosty. Lombardia jest jednym z największych i najważniejszych pod względem gospodarczym regionów Włoch. Ważną rolę w Lombardii odgrywa również turystyka: do najważniejszych ośrodków turystycznych należą Mediolan, jeziora Górnych Włoch oraz liczne zabytkowe miasta. Jeśli chodzi o zimowe narciarskie kurorty to królują tu niepodzielnie Bormio i Livigno.

Francja – Alpy zimą

Odkrywajcie Francję! Poznacie kraj, który ma tak wiele do zaoferowania.

Francja – Sabaudia i Alpy Sabaudzkie

W południowej części Alp Sabaudzkich ulokowanych jest kilkadziesiąt znanych ośrodków narciarskich a w nich liczne tereny narciarskie. Jedynym mankamentem jest fakt, że nie są one jeszcze w większości sobą połączone, aby tworzyć „królestwo białego szaleństwa”. Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Albertville skłoniły Francuzów do poczynienia ogromnych inwestycji w infrastrukturę narciarską.

Jakie przepisy drogowe obowiązują w San Marino?

Przedstawiamy kilka przydatnych wskazówek dotyczących przepisów ruchu drogowego w San Marino. Warto je zapamiętać, bo nieznacznie różnią się od tych, które obowiązują w Polsce.

Jakie przepisy drogowe obowiązują na Malcie?

Wypożyczenie samochodu na Malcie jest bardzo opłacalne i stanowi doskonałą formę spędzenia wakacji na terytorium tego państwa. Podróż po wyspach pozwoli nam na obcowanie z śródziemnomorską atmosferą i historią, która wiąże się z Zakonem Rycerzy Maltańskich.

Wyjazd samochodem do Wielkiej Brytanii cz.I

Wielka Brytania to kraj o ogromnym potencjale gospodarczym. Ruch lewostronny obowiązujący na wyspie może utrudniać poruszanie się po jego terytorium nawet najlepszym kierowcom, przyzwyczajonym do systemu prawostronnego.

Śladami sommelierów – Samochodem do Mołdawii

Mołdawia to biedny kraj, który nie ma za dużo zaoferowania pod względem turystycznym. Jego największym bogactwem jest kilkusetletnia tradycja produkcji win, w największych winnicach świata tj. Milesti Mici czy Cricova.

REKLAMA