REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jura Krakowsko – Częstochowska: Olsztyn

Kajetan Puszek
Lamborghini Miura
Lamborghini Miura

REKLAMA

REKLAMA

Jura Krakowsko-Częstochowska to ponad 100 kilometrowy łuk rozciągający się pomiędzy Krakowem a Częstochową. Jedną z pereł tej krainy geograficznej jest gmina Olsztyn – region interesujący pod względem krajoznawczym, przyrodniczym oraz historycznym.

Podstawowe informacje

REKLAMA

Olsztyn to jeden z najbardziej malowniczych zakątków Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Miasto położone jest 12 kilometrów na południowy wschód od granicy Częstochowy. Przez Olsztyn przebiega droga krajowa nr 46 oraz szlak kolejowy łączący Kielce z Częstochową. Gmina Olsztyn charakteryzuje się licznymi walorami fauny i flory. Na jej terenie znajdują się rezerwaty „Zielona Góra” oraz "Sokole Góry”. Oprócz przyciągającego rzesze turystów zamku, o wyjątkowości Olsztyna świadczy zabytkowy układ ulic wraz z częściowo drewnianą zabudową.

Zobacz również: Wyjazd samochodem do Kosowa

Olsztyńska fauna

Na terenie regionu występuje wiele gatunków chronionych. Zalicza się do nich traszka zwyczajna i grzebieniasta, kumak nizinny, huczek ziemny, ropucha szara czy też rzekotka drzewna. Z gatunku gadów w Parku Krajobrazowym spotkamy jaszczurkę zwinkę, padalca zwyczajnego czy też zaskrońca zwyczajnego. Na Wyżynie Krakowsko - Częstochowskiej możemy zobaczyć 11 gatunków nietoperzy czy też wiele odmian ptactwa takich jak: kruki, puchacze czy też krzyżodzioby.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Czy kierowca powinien jeść w czasie jazdy?

Olsztyńska flora

W obrębie gminy Olsztyn znajduje się ponad 800 gatunków roślin naczyniowych. Ponadto terytorium Parku Krajobrazowego bogate jest w gatunki endemiczne czyli w tzw. przytulię olsztyńską oraz warzuchę polską. Do gatunków reliktowych tego regionu zalicza się skalnica gronkowa. Terytorium Olsztyna mieści w sobie ponad 50 gatunków znajdujących się pod ochroną. Są to m.in.: różne gatunki storczyków, trzy gatunki widłaków oraz kilka rodzajów grzybów.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Cud na rynku nowych samochodów w kwietniu 2024: sprzedaż rośnie, auta tanieją

Zazwyczaj zwiększony popyt na określony towar winduje jego cenę w górę. Tymczasem na rynku nowych samochodów, zwłaszcza dostawczych i z segmentu premium, mimo dużej dynamiki sprzedaży obserwujemy obniżkę cen.

Zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Polacy zdecydowali

Według badania przeprowadzonego przez SW Research dla "Wprost", prawie połowa Polaków (48,1 proc.) popiera zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Jednakże, 35 proc. respondentów jest przeciwnego zdania, a niespełna 17 proc. nie ma wyrobionego zdania na ten temat.

Prawo jazdy dla czternastolatka? Tak, ale tylko kategorii AM: na jakie pojazdy

Prawo jazdy kategorii AM to pierwszy krok dla młodzieży do aktywnego uczestnictwa w ruchu drogowym. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu młodzi ludzie mogą nie tylko czerpać korzyści z nowych form transportu, ale również robić to w sposób bezpieczny i świadomy.

Szykują się przeceny na stacjach paliw. Ile zapłacimy za paliwo?

Analitycy z e-petrol.pl przewidują, że przeceny na stacjach paliw w Polsce przyśpieszą w najbliższych dniach. W nadchodzącym tygodniu kierowcy mogą spodziewać się niższych cen zarówno dla benzyny 95, jak i oleju napędowego.

REKLAMA

Kiedy można, a kiedy nie można holować auta? I jak zrobić to w zgodzie z przepisami?

Przepisy regulują praktycznie każdy aspekt życia kierowcy. W tym także holowanie. Opisują jak oznaczyć pojazd holowany i holujący oraz do jakich zasad stosować się w czasie jazdy. Wszystkie zebraliśmy w tym materiale.

Zatrzymał się na chwilę i ruszył. On ma pierwszeństwo na drodze czy ty?

Kierowca zatrzymał się, żeby wysadzić pierwszego. Chciał ponownie ruszyć z miejsca, ale inny pojazd zaczął go omijać. Kto tu ma pierwszeństwo w takiej sytuacji? Przepisy pozwalają na jasną interpretację w tym przypadku.

Lewy pas to pas do jazdy szybkiej? Nie, ale i tak nie możesz z niego korzystać

Przepisy są jasne. Królowie lewego pasa popełniają wykroczenie. Ma on bowiem przypisaną konkretną rolę. Warto o tym pamiętać, bo jazda lewym pasem może się okazać drogą przyjemnością drogową.

Policjant pokazuje jedno, ty robisz drugie. Mandat do 5000 zł i 15 punktów karnych

Kierowca ma obowiązek stosowania się do poleceń wydawanych przez policjanta. I warto o tym pamiętać. Ignorowanie komend może się bowiem skończyć naprawdę surowym mandatem.

REKLAMA

Pieszy ma pierwszeństwo na pasach. To pierwszeństwo nie jest jednak bezgraniczne

Nietrudno odnieść wrażenie, że piesi uważają się w Polsce za święte krowy. To jednak poważny błąd myślenia. Bo jest pewien przypadek, w którym pierwszeństwa na pasach nie mają. Warto o nim pamiętać.

Czy na zakazie wyprzedzania można wyprzedzić rowerzystę?

Przy drodze ustawiony jest znak B-25 "zakaz wyprzedzania". Przed pojazdem jedzie jednak rowerzysta. Czy za tą tablicą można wyprzedzić cyklistę? Czy kierujący powinien poczekać do miejsca, w którym zakaz przestaje obowiązywać?

REKLAMA