REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Wyjazd samochodem do Wielkiej Brytanii cz.I

Kajetan Puszek
fot. Newspress
fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Wielka Brytania to kraj o ogromnym potencjale gospodarczym. Ruch lewostronny obowiązujący na wyspie może utrudniać poruszanie się po jego terytorium nawet najlepszym kierowcom, przyzwyczajonym do systemu prawostronnego.

Przepisy ruchu drogowego

REKLAMA

W Wielkiej Brytanii podstawowe wyposażenie samochodu musi zawierać : trójkąt ostrzegawczy, gaśnicę , komplet zapasowych żarówek i apteczkę. Bieżniki naszych opon muszą mieć minimalnie 1,6 mm. Obligatoryjne jest posiadanie zapiętych pasów na wszystkich siedzeniach podczas jazdy.

Zimowe wyposażenie pojazdu jest kwestią dosyć relatywną i nie ma odnośnie jego sprecyzowanych przepisów. Nie ma jasnego zakazu używania opon okolcowanych czy łańcuchów antypoślizgowych a więc można ich używać pod warunkiem, że nie uszkodzimy nawierzchni drogi. Światła pozycyjne muszą być włączone w terenie zabudowanym w nocy i w dzień. Wielka Brytania posiada ruch lewostronny i poruszanie się po jej terytorium przez obcokrajowców funkcjonujących na co dzień w ruchu prawostronnym może być trudne.

Zobacz również: Jak obliczyć średnie zużycie paliwa na 100 km?

Przed dłuższym pobytem w tym kraju wiążącym się z zamierzeniem poruszania się samochodem, najlepiej wziąć prywatne lekcje z instruktorem. Wdrożą one kierowcę w inny system drogowy, który początkowo może wydawać się trudny do opanowania. Policja i władze wymagają dostosowania się obcokrajowcom do ruchu lewostronnego. W przeciwnym razie są narażeni na zatrzymanie przez policję i ukaranie mandatem w wysokości 1000 funtów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nie ma ograniczeń co do wysokość pojazdu. Szerokość maksymalnie może wynosić – 2,55 m a długość zespołu pojazdów (samochodu i przyczepy) – 18,75 m.

Dzieci do 3 roku życia muszą być przewożone w specjalnych fotelikach. Dzieci w wieku 3-12 lat mogą być przewożone na przednim siedzeniu, ale również muszą siedzieć w specjalnym foteliku. Dzieci powyżej 12 lat mogą podróżować bez fotelików, ale muszą być zapięte pasami bezpieczeństwa dostosowanymi do ich rozmiarów. Ograniczenie prędkości w terenie zabudowanym wynosi 48 km/h, na autostradach i drogach ekspresowych można maksymalnie poruszać się z prędkością 112 km/h a na pozostałych drogach z prędkością 96 km/h.

Samochody z przyczepą campingową czy te powyżej 7,5 tony na autostradzie lub drodze o 3 i więcej pasmach ruchu nie mogą poruszać się po skrajnym prawym paśmie ruchu.

Nie można używać telefonów komórkowych podczas jazdy z wyjątkiem podpiętego zestawu głośnomówiącego. W Anglii system żółtych linii oznacza namalowanych przy krawędziach chodników oznacza ograniczenie bądź zakaz postoju. W Londynie obowiązuje system tzw. Red Routes – są to miejsca oznaczone czerwoną linią biegnącą wzdłuż pasa drogi. Ogranicza ona możliwość zatrzymywania się w niektórych miejscach.

Zobacz również: Zasady jazdy samochodem w Wielkiej Brytanii

REKLAMA

W Centrum Londynu obowiązuje zakaz postoju i zatrzymywania się od poniedziałku do piątku w godz. 8.30 - 18.30 i w soboty w godz. 8.30 - 13.30. Na arteriach o dużym natężeniu ruchu można zatrzymać się jedynie na maks. 2 minuty – aby możliwe było tylko wejście lub wyjście z samochodu. W Londynie wprowadzony został system parkometrów. Rozróżniamy kilka ich rodzajów i każdy z nich posiada inne przeznaczenie:

- parkometry w szarym kolorze - przeznaczone są do krótkiego parkowania, maksymalnie do 2 godzin.
- parkometry w zielonym kolorze przeznaczone są dla parkujących na dłuższy okres czasu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zima zaskoczyła? Czyli śniegowy chaos obnażył urzędnicze zaniedbania

Intensywne opady śniegu w sobotę 11 i niedzielę 12 stycznia, które sparaliżowały wiele regionów naszego kraju, obnażyły braki w przygotowaniu do zimy. Choć meteorolodzy ostrzegali przed trudnymi warunkami, które nadchodzą, rzeczywistość okazała się jeszcze bardziej dotkliwa. Zamiast cieszyć się zimowymi krajobrazami, kierowcy zmagali się z nieodśnieżonymi drogami.

Rekordowa sprzedaż samochodów w grudniu. Toyota i Renault wciąż obiektami największego pożądania

Specjalne oferty na koniec roku oraz widmo wyższych cen od nowego roku spowodowały historyczny miesiąc w polskim przemyśle motoryzacyjnym. Zarejestrowano najwięcej samochodów od początku notowań, a wszystkie marki samochodów osobowych z TOP 20 odnotowały wzrost rejestracji.

Problemy z serwisem odstraszają Polaków od zakupu samochodów elektrycznych

Obawy dotyczące kosztów serwisowania i dostępności odpowiednich usług skłaniają część Polaków do odkładania decyzji o zakupie samochodu elektrycznego. Jak wynika z Barometru Nowej Mobilności, co 11. Polak podziela te wątpliwości. Bartosz Jeziorański, założyciel i dyrektor generalny EV Repair, podkreśla, że serwis samochodów elektrycznych, mimo początkowych obaw, nie różni się znacząco od serwisu aut spalinowych, a często bywa tańszy.

43 nowe urządzenia odcinkowego pomiaru prędkości. Gdzie? Od kiedy? [LISTA]

Główny Inspektorat Transportu Drogowego poinformował, że projekt rozbudowy systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym wchodzi w kolejny etap. Podpisano umowę na dostawę i montaż 43 nowych urządzeń odcinkowego pomiaru prędkości.

REKLAMA

KGP: 92 589 interwencji, 311 wypadków drogowych, 20 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 92 589 interwencji. Byli wzywani do 311 wypadków drogowych.

Bierz 40 tysięcy złotych dopłaty do zakupu samochodu elektrycznego i premię za zezłomowanie starego auta

Program Mój Elektryk wkracza w nową fazę. Już za kilka tygodni, począwszy od 1 lutego można na zakup samochodu elektrycznego otrzymać bezprecedensową dotację. Dodatkową premią objęta jest też czynność zezłomowania starego auta.

Prowadzisz samochód w okularach? Zapłacisz mandat od 1,5 tys. do nawet 5 tys. zł [i możesz stracić uprawnienia], jeżeli masz to w swoim prawie jazdy. To samo tyczy się soczewek kontaktowych

Osoby mające wadę wzroku, w stosunku do których lekarz – w orzeczeniu lekarskim – stwierdził konieczność korekty lub ochrony wzroku podczas prowadzenia pojazdów mechanicznych – na rewersie swojego prawa jazdy (w rubryce nr 12) – mają wpisany specjalny kod, który wprowadza dla nich ściśle określone ograniczenie w korzystaniu z uprawnienia do kierowania pojazdami. Kierowcę niewłaściwie stosującego się do ww. ograniczenia – czekają poważne konsekwencje.

W 2024 r. wzrosła ilość wypadków drogowych, kolizji drogowych oraz osób rannych w wypadkach. Podsumowanie roku na polskich drogach

Komenda Główna Policji opublikowała wstępne dane dotyczące roku 2024 na polskich drogach. Wzrosła ilość wypadków drogowych, kolizji drogowych oraz osób rannych w wypadkach. Liczba ofiar śmiertelnych zmalała.

REKLAMA

Jak odpalić samochód z kabli rozruchowych? Czy ważna jest kolejność?

Chyba większość kierowców spotkała sytuacja, w której nie mogli odpalić auta z powodu rozładowanego akumulatora. Czasem wystarczy noc z przymrozkami, aby samochód przestał współpracować. Z pomocą przychodzą wtedy kable rozruchowe i pojazd "dawca". Jak prawidłowo podłączyć kable, aby bezpiecznie odpalić auto? Podpowiadamy.

Rok 2024 w motoryzacji. Zmiany, wyzwania i przełomowe momenty

Rok 2024 przyniósł kluczowe zmiany i wyzwania dla przemysłu motoryzacyjnego. Zaostrzone regulacje, jak Fit for 55 i AFIR, przyspieszają przejście na elektromobilność, podczas gdy spadające zainteresowanie elektrykami, rosnąca konkurencja z Chin i niedostateczna infrastruktura ładowania utrudniają rozwój tego sektora. Eksperci podsumowują najważniejsze wydarzenia i trendy, które ukształtowały rynek motoryzacyjny w minionym roku, oraz dzielą się prognozami na przyszłość.

REKLAMA