REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Poznaj urodę Szwajcarii

Interhome, www.interhome.pl
Szwajcaria jest jak spojrzenie w kalejdoskop
Szwajcaria jest jak spojrzenie w kalejdoskop

REKLAMA

REKLAMA

Na początku mówimy grzecznie »Hallo!« i zaraz czujemy się niezręcznie. Bo wprawdzie popularne jest przekonanie, że wszyscy Szwajcarzy pozdrawiają się serdecznym powiedzonkiem »Grüezi mitenand«, ale tak naprawdę jest ono legendą. Należy powiedzieć sobie raz na zawsze: oni tego nie robią! Mówią natomiast »tschou« i »tschüss«, »ciao« i »hoi«, »sali«, »salü zämä« – i tu tkwi problem! Bo nawet w niemieckojęzycznej części Szwajcarii nie mówi się po prostu szwajcarskim niemieckim, lecz bardzo wielu różnymi dialektami. Zapamiętanie stosownych form pozdrowień nie jest dla podróżujących proste, jednak każdy, kto uważnie słucha, zapewne prędko się przystosuje.

REKLAMA

Obie izby ustawodawcze Rada Narodu (Nationalrat) i Rada Kantonów (Ständerat) tworzą łącznie Zgromadzenie Federalne (Bundesversammlung). Izby te obradują oddzielnie, cztery razy do roku. Wspólnie obie izby obradują w sprawie wyboru Rady Federalnej (Bundesrat), wyboru prezydenta oraz Trybunału Federalnego (Bundesgerichts), w razie potrzeby wykonania prawa ułaskawienia oraz celem rozstrzygania sporów kompetencyjnych. Rada Federalna, do której Zgromadzenie Federalne wyznacza siedmiu członków na okres czterech lat, stanowi organ, noszący w innych krajach nazwę rządu. Prezydent wybierany jest każdego roku w grudniu, na zmianę spośród kręgu siedmiu członków Rady Federalnej, przejmując funkcję szefa rządu na okres jednego roku. A oto kilka liczb, dotyczących Konfederacji, nazywanej po włosku Svizzera, po łacinie Helvetia a po francusku Suisse: Szwajcaria leży w południowej części Europy Środkowej i zajmuje powierzchnię 41 000 km². Jest to kraj górzysty; 60 procent terytorium przypada na Alpy. Szwajcarski Mittelland obejmuje 30 procent powierzchni, kolejne dziesięć procent zaliczane jest do obszaru Jury.

REKLAMA

Szwajcarię zamieszkuje 7,3 milionów ludności, z czego dwie trzecie zamieszkuje obszary zurbanizowane. Największe miasta to Zurych (343 000 mieszkańców), Genewa (180 000), Bazylea (170 000), Berno (127 000) i Lozanna (126 000). Niespełna 4,1 miliona Szwajcarów prowadzi własne firmy. Zaledwie 4,2 procent Szwajcarów zarabia na utrzymanie pracą w rolnictwie lub w dziedzinach bezpośrednio z nim związanych. Warto przy tym podkreślić, że już co dziesiąte gospodarstwo rolne prowadzi uprawy biologiczne. 26 procent ludności zatrudniona jest w przemyśle, natomiast blisko 70 procent w sferze usługowej. Ważne źródło przychodów stanowi w tym zakresie turystyka: W ubiegłym roku obroty uzyskane z tego tytułu wyniosły jak by nie było 22 miliardów szwajcarskich franków. Co trzeci spośród mieszkańców terenów górskich zatrudniony jest w sferze turystyki. Tym samym jesteśmy przy temacie turystyki. Obok przemysłu zegarmistrzowskiego i tekstylnego, turystyka stanowi trzecią, co do wielkości gałąź gospodarki Szwajcarii. Ponad połowa rezerwacji napływa z zagranicy. Główną pozycję pośród wakacyjnych zagranicznych gości zajmują Niemcy, ale Szwajcaria jest również ulubionym celem podróży Anglików, Belgów i mieszkańców Ameryki Północnej.

Zobacz też: Region Wallis/Vallee

Vierwaldstätter See

Żadne liczby nie są w stanie odzwierciedlić urody tego kraju. Zachód słońca nad Jeziorem Czterech Kantonów (Vierwaldstätter See), widok na Matterhorn,słynna droga, prowadząca ze światowego, pełnego gości o znanych nazwiskach St. Moritz przez przełęcz Malojapass do najuboższego zakątka Szwajcarii w okolicach Stampa, niedaleko granicy z Włochami, winnice na zboczach w okolicach Lozanny, Jura i jej konie rasy freiberger, dolina Emmental z jej solidnymi chłopskimi zagrodami, Genewa ze swą czarującą okolicą, Zurych z jego różnorodną ofertą wydarzeń kulturalnych, Biel (lub Bienne, jak chętnie nazywają je Szwajcarzy Zachodni) z kaczkami i łabędziami na nadbrzeżnej promenadzie, St. Gallen i pieczone kiełbaski, Davos i "Czarodziejska Góra" Tessin (Ticino) - już tak bardzo włoskie a jednak nie mające z Włochami nic wspólnego – to chwile, zaledwie migawki z podróży przez ten piękny kraj.

Przeczytaj: Sport i aktywny wypoczynek w Szwajcarii

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Szwajcaria jest jak spojrzenie w kalejdoskop. Obracają się i pobrzękują w nim kolorowe romby i koła, tworząc coraz to nowe obrazy. Stale powstaje nowy obraz całości, który przy następnym ruchu czy obrocie ulegnie kolejnej zmianie. Szwajcaria pozostaje w jakimś sensie nieuchwytna! W przenośni, bowiem zawsze, gdy turysta przyjeżdżający tu kolejny raz z rzędu sądzi, że już dostatecznie poznał ten kraj, otwiera się przed nim nowy, czasem zaledwie miniaturowy, ale przez to niemniej tajemniczy i interesujący świat; ale także w rzeczywistości: bo opisać można ją również jedynie wyrywkowo. Kraj ten jest czymś znacznie więcej niż tylko "po prostu wielką, garbatą, masywną skałą z cienką trawiastą skórką", jak go swego czasu żartobliwie określił wielki pisarz Mark Twain. Górski świat Alp jest po prostu czarujący.

Zamów ofertę "szytą na miarę" lub zimowy katalog!

Zarezerwuj dom lub apartament w Szwajcarii.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowy fotoradar sieje postrach w Warszawie. Ponad 7840 zarejestrowanych wykroczeń w niecały miesiąc

Nowy fotoradar sieje postrach w Warszawie. Ponad 7840 zarejestrowanych wykroczeń w niecały miesiąc. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o najświeższych statystykach dotyczących wykroczeń przekroczenia dozwolonej prędkości.

Uwaga kierowcy! Jest ostrzeżenie przed opadami śniegu i ślizgawicą

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega: dziś w nocy i jutro rano opady deszczu będą zamarzały. Jest duże prawdopodobieństwo oblodzenia. Należy więc zachować szczególną ostrożność na drodze i nie tylko. Śnieg spadnie w niedzielę.

Jakiego samochodu szukają Polacy, gdy chcą wymienić pojazd [RAPORT]

Polacy planujący wymianę samochodu rozglądają się raczej za opcją używaną z silnikiem spalinowym. Tak deklaruje 55 proc. ankietowanych raportu Santander Consumer Multirent. Jakie kwoty mają w planach przeznaczyć?

Nie słabnie popyt na nowe samochody. W listopadzie do grona liderów, w tym Toyoty, dołączył nieoczekiwanie Ford

Popyt na nowe auta – zarówno osobowe jak i dostawcze o dopuszczalnej masie całkowitej 3,5 tony nie słabnie. W tej drugiej kategorii listopad przyniósł niespodziankę – Renault na fotelu lidera zajmowanym przez tę markę od niepamiętnego czasu zastąpił Ford.

REKLAMA

Testowanie pojazdów zautomatyzowanych. Resort Infrastruktury ma plan!

Testowanie pojazdów zautomatyzowanych. Resort Infrastruktury ma plan! W ocenie Ministerstwa Infrastruktury, projekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym ma zapewnić bezpieczeństwo ruchu drogowego. Projekt trafił do konsultacji.

Auta autonomiczne na drogach publicznych. MI chce testować

Z projektu noweli ustawy Prawo o ruchu drogowym, opublikowanego w poniedziałek na stronie Rządowego Centrum Legislacyjnego (RCL) wynika, że Ministerstwo Infrastruktury chce wprowadzić możliwość testowania pojazdów półautonomicznych i autonomicznych na publicznych drogach.

System RedLight w Kielcach. Na skrzyżowaniu działa aż 36 kamer

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o włączeniu systemu RedLight w Kielcach. Na skrzyżowaniu działa aż 36 kamer. Czym jest system RedLight i jak działa? Kto otrzyma mandat?

Lekkie pojazdy elektryczne - co warto o nich wiedzieć

Większe miasto to zakorkowane ulice, duża emisja dwutlenku węgla i przeciętna prędkość jazdy km/h. Ponadto średnia liczba pasażerów w samochodach poruszających się po miastach to zaledwie 1,3 osoby. Czy lekkie pojazdy elektryczne zrewolucjonizują sposób poruszania się po mieście? 

REKLAMA

KGP: 99 221 interwencji, 380 wypadków drogowych, 22 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 221 interwencji. Byli wzywani do 380 wypadków drogowych.

Od stycznia 2025 r. nowe obowiązki właścicieli i zarządców niektórych budynków. Wysyp stacji ładowania aut elektrycznych już się zaczął

W ewidencji Urzędu Dozoru Technicznego widnieje już ponad 10 200 punktów ładowania aut elektrycznych. Tylko w listopadzie ich liczba wzrosła o przeszło 760! Tak gwałtowne przyspieszenie w budowie infrastruktury dla elektryków ma związek z przepisami, które wchodzą w życie 1 stycznia – oceniają eksperci Powerdot. Jest też inna przyczyna.

REKLAMA