REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prędkość i fotoradary

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zdjęcie z fotoradaru – lepiej się nie przyznawać

Jeśli nie jesteśmy pewni kto siedział w samochodzie w trakcie popełnienia wykroczenia zarejestrowanego przez fotoradar, to lepiej nie wskazywać kierowcy. Dlaczego?

Pomiar prędkości „na oko” – czy Policja ma do tego prawo?

Zdarza się, że osoby wyprzedzające samochód Policji zostają później ukarane mandatem za przekroczenie dopuszczalnej prędkości. Czy takie zachowanie Policji jest dozwolone? Czy trzeba przyjmować mandat?

Fotoradary i kontrole drogowe - gdzie jest ich najwięcej w Polsce?

Aby koszt wyjazdu urlopowego nie powiększył się o kilkuset złotowy mandat, przestawiamy trasy, na których spotkacie najwięcej fotoradarów i kontroli drogowych Policji.

Kontrole drogowe w trakcie długich weekendów - majówka 2013'

Wiele osób zastanawia się jak bardzo wzrasta liczba kontroli drogowych przeprowadzanych przez Policję w trakcie długich weekendów urlopowych. W kontekście zbliżającej się majówki przygotowaliśmy stosowne porównanie.

REKLAMA

ITD - czym się zajmuję? Jakie są sposoby uniknięcia jej kontroli?

Inspekcja Transportu Drogowego to prawdopodobnie najbardziej nie lubiana obecna instytucja przez kierowców. Specjalizuje się nie tylko w kontrolach dotyczącymi przewozu osób i towarów, ale także w rejestrowaniu pojazdów, przekraczających prędkość. Jakie właściwie uprawnienia ma ITD i za co może nas ukarać?

Fotoradary - jak uniknąć punktów karnych?

W przeciwieństwie do Policjanta, fotoradar nie dopuszcza żadnej taryfy ulgowej dla osoby dopuszczającej się wykroczenia drogowego. Zatem w jaki sposób można uniknąć punktów karnych za dane wykroczenie drogowe?

Gdzie policja ustawia radary we Wrocławiu?

Obecnie najpopularniejszym sposobem na karanie kierowców jest ustawianie fotoradarów. Jednak nie możemy zapomnieć, że policja również przeprowadza kontrole prędkości za pomocą radarów. Podpowiadamy, gdzie najczęściej można spotkać radar we Wrocławiu.

Czy każdy z nas jest piratem drogowym?

Żaden kierowca nie chce utożsamiać się z piratem drogowym, który jest postrzegany na ogół jako osoba niedoświadczona, jeżdżąca z niebezpiecznymi prędkościami, często prowadząca pod wpływem środków odurzających. Często piratami drogowymi nazywani są osoby poruszające się autami służbowymi, których się nie szanuje.

REKLAMA

Podsumowanie Wielkiego Testu Drogowego: 1377 kilometrów jazdy zgodnej z przepisami

Wielki Test Drogowy dobiegł końca. Przedstawiciele systemu Yanosik przejechali 1377 km. Cztery trasy zostały przejechane w sposób całkowicie zgodny z przepisami. Ile czasu zajęło im pokonanie wszystkich odcinków? Co napotkali na swojej drodze? Poniżej podsumowanie 3-dniowego Testu.

Fotoradary a bezpieczeństwo

Fotoradary w Polsce wywołują burzliwą dyskusję. Najwięcej kontrowersji w temacie fotoradarów wywołuje zasadność ich ustawienia. Czy wszystkie urządzenia są ustawione w miejscach, gdzie dochodziło do wielu wypadków?

Odcinkowy pomiar prędkości - telefon cię ostrzeże

Odcinkowy pomiar prędkości zostanie uruchomiony w Polsce w połowie roku. Wielu kierowców obawia się, że nie będzie potrafiło rozpoznać odcinka drogi ujętego taką kontrolą radarową. Pomocny okaże się smartfon, który ostrzeże o zbliżającym się odcinku drogi z kontrolą średniej prędkości.

Jaka jest dopuszczalna prędkość na drogach w 2013 roku?

Nowelizacja ustawy prawo o ruchu drogowym, która weszła w życie 31.12.2010 roku umożliwiła zwiększenie dopuszczalnej prędkości na autostradach i drogach ekspresowych. Warto znać kodeks drogowy, ponieważ wraz ze zwiększeniem dopuszczalnej prędkości wzrosły mandaty za wykroczenia drogowe. Poniżej przedstawiamy wykaz dopuszczalnych prędkości na drogach w 2013 roku.

Kto i jak poluje na kierowców?

Służby porządkowe otrzymują kolejne przywileje i narzędzia, dzięki którym mogą karać kierowców. Dyskusyjną kwestią jest to, czy chodzi im o podniesienie poziomu bezpieczeństwa na drogach, czy chodzi o osiągnięcie zaplanowanych wpływów do budżetu. Poniżej przedstawiamy, kto dysponuje jakim arsenałem, w walce z kierowcami przekraczającymi prędkość.

Nieoznakowane radiowozy ITD - zobacz, które auta zrobią Ci kosztowne zdjęcie!

Brak wysokiej klasy dróg szybkiego ruchu oraz wysokie statystyki wypadków rząd chce „leczyć” poprzez zaostrzenie kontroli prędkości na drogach. Niedawno do czynnej służby powołano 22 nowe, nieoznakowane radiowozy ITD, wyposażone w specjalną aparaturę pomiarową rejestrująca auta, przekraczające dozwoloną prędkość. Czy nowe radiowozy mają służyć tylko poprawie bezpieczeństwu? Postanowiliśmy przedstawić wam listę nowych radiowozów (str. 2)

Czy fotoradary wpływają na zmniejszenie liczby wypadków?

Według władz, nowe fotoradary to najlepszy sposób na zmniejszenie liczby wypadków na drogach. W najbliższym czasie na polskich drogach ma pojawić się 300 nowych fotoradarów. Zakup nowych urządzeń uszczupli budżet państwa o 45 milionów złotych, a cała inwestycja ma zwrócić się w dość krótkim czasie. Jednak według raportu Najwyższej Izby Kontroli, to nie przekraczanie prędkości, a zły stan dróg jest główną przyczyną wypadków.

Z jaką prędkością maksymalną może jeździć w Polsce samochód ciężarowy bądź autobus?

Duża prędkość ciężarówki w połączeniu z potężną masą pojazdu, stanowi wysokie niebezpieczeństwo dla innych użytkowników dróg. Czy samochody tego typu mogą rozwinąć dowolną prędkości na drodze?

Czy można legalnie używać antyradaru?

Jednym z wielu sposobów na uniknięcie mandatu jest korzystanie z antyradarów, chociaż jest to w naszym kraju zabronione. Jakiś czas temu pojawiła się legalna alternatywa tego typu rozwiązań – aplikacje mobilne. Ile kosztują i czym różnią się od zwykłych antyradarów?

Fotoradary – dla bezpieczeństwa, czy dla zysku? Aktualne przepisy

Fotoradary uszczuplające portfele kierowców i przekazujące je do kasy gmin zostały objęte zmianami określonymi w ustawie Prawo o ruchu drogowym oraz rozporządzeniach z czerwca 2011 roku. Czego teraz powinniśmy się spodziewać mijając fotoradar?

Jakie są sposoby na fotoradary?

Metod jest wiele, ale w części to legendy miejskie, w części – sposoby nielegalne. Najtańszą i najpewniejszą jest zachowanie dozwolonej prędkości.

Jak fotoradary mierzą prędkość?

Zgodnie nowelizacją kodeksu drogowego dopuszczalna prędkość na autostradach została zwiększona do 140 km/h. Na dwujezdniowej drodze ekspresowej można podróżować 120 km/h zaś na pozostałych drogach ekspresowych 100 km/h. Zmienił się również sposób mierzenia prędkości przez fotoradary.

Czy policja może mierzyć prędkość z helikoptera?

Policja uzyskała nowy sposób ścigania kierowców, którzy łamią przepisy kodeksu drogowego. Nowelizacja ustawy prawo o ruchu drogowym daje możliwość skutecznego ścigania piratów drogowych za pomocą rejestratorów zamieszczonych na pokładzie helikoptera.

Jaka jest dopuszczalna prędkość na drogach w 2011 r.

Zwiększenie dopuszczalnej prędkości na drogach w 2011 roku wprowadziła nowelizacja ustawy prawo o ruchu drogowym . Niestety równocześnie zwiększyły się stawki mandatów za wykroczenia drogowe. Aby uniknąć mandatu za przekroczenie prędkości sprawdź zmiany w kodeksie drogowym. Przeczytaj o zmianach w kodeksie drogowym na 2011 rok.

Metoda na liścia sposobem na fotoradar?

Zakrywanie tablic rejestracyjnych stało się sposobem na oszukanie fotoradarów. Czy tzw. metoda na liścia rzeczywiście pozwala uniknąć mandatu?

Od 1 stycznia pojedziemy szybciej

Maksymalna dozwolona prędkość na drodze ekspresowej będzie po nowym roku wynosiła 120km/h, a na autostradzie można będzie jeździć z prędkością do 140km/h. Na te zmiany zgodzili się posłowie.

Jak szybko możemy jeździć?

Często zapytani, jakie jest ograniczenie prędkości na danej drodze, nie umiemy odpowiedzieć, jeśli nie umieszczono na niej znaku. Podpowiadamy więc, jak szybko wg obowiązujących przepisów możemy jeździć na danej drodze.

Atrapy fotoradarów znikną z polskich dróg

Fotoradary spędzają sen z oczu polskim kierowcom, zwłaszcza że nie wiadomo kiedy można się ich na drodze spodziewać. Na odcinku 100 km może pojawić się ich nawet kilkanaście. Nie wszystkie jednak fotoradarami są w rzeczywistości, co najmniej połowa z nich to atrapy.

Czy uzywanie antyradaru jest legalne?

Jedna z metod stosowanych przez kierowców na uniknięcie kar za przekroczenie dozwolonej prędkości jest montowanie w samochodzie urządzenia służącego do wykrywania radarów.

Dopuszczalne prędkości w Polsce

Przepisy kodeksu drogowego wyraźnie wskazują, z jaką prędkością mogą poruszać się pojazdy w danych godzinach na danej drodze. Jaka jest dopuszczalna prędkość na polskich drogach? Jaka kara grozi za jej przekroczenie?

Dopuszczalna prędkość na drogach

O ile dopuszczalna maksymalna prędkość nie jest ograniczona znakami drogowymi- kierowców obowiązują limity prędkości uzależnione od rodzaju drogi i miejsca, a nawet pory dnia.

REKLAMA