REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Test: Nissan Navara King Cab Visia 2.3 dCi 160 KM

Łukasz Kuźmiuk
Nissan Navara King Cab / fot. Łukasz Kuźmiuk
Nissan Navara King Cab / fot. Łukasz Kuźmiuk
Łukasz Kuźmiuk

REKLAMA

REKLAMA

Wersja King Cab Visia to podstawowy wariant Nissana Navary, przeznaczona głównie do ciężkiej pracy w trudnych warunkach. Jak sprawuje się japoński pick-up w tej konfiguracji oraz jakie są słabe i mocne strony tego pojazdu? Sprawdziliśmy to w naszym teście.
Nissan Navara King Cab / fot. Łukasz Kuźmiuk

Łukasz Kuźmiuk

REKLAMA

Na test tego auta czekałem jak na wigilię Bożego Narodzenia. Dlaczego? Cóż, w ostatnich latach kolejni producenci aut chcą być bardziej "premium" , SUV-y i crossovery udają samochody terenowe, ilość elektroniki i elektronicznych "niań" opiekujących się kierowcą zaczyna przerażać, a w tym wszystkim coraz mniej jest modeli, które niczego nie udają i są dokładnie takie, jakie powinny być. Nissan Navara w wersji King Cab Visia jest jak powiew surowości i szczerości w zakłamanym świecie, w którym wszystkim się wmawia, że życie to cukierkowy ciąg sukcesów i realizacji marzeń. Japoński pick-up przypomina, że poza marzeniami do osiągnięcia sukcesu jest potrzebna także ciężka praca, a ten wóz do tego zadania nadaje się znakomicie.

REKLAMA

Testowany egzemplarz swoją szczerością wręcz zachwyca - czarny przedni zderzak i metalowy zderzak z tyłu dobitnie wskazują, że codziennym przeznaczeniem tego wozu jest ciężka harówka. Nie dla niego modne lakiery i efektowne dodatki, które tylko wymagają troski o nieuszkodzenie. Jeśli kierowca roboczej Navary będzie musiał uszkodzić przedni zderzak, to o wiele mniej się przejmie czarnym, topornym plastikiem niż wypucowanym, błyszczącym w słońcu polakierowanym odpowiednikiem. Stalowe felgi? Kto na budowie, w terenie lub na roli zwraca na nie uwagę. One mają być wytrzymałe, a nie efektowne. Nie oznacza to jednak, że Navara jest brzydka jak listopadowa noc - to po prostu całkiem miły dla oka wół roboczy. Zastrzeżenia mam do opcjonalnych dalekosiężnych reflektorów zamontowanych na orurowaniu - ich skuteczność była przeciętna, lepszym rozwiązaniem jest zakupienie sprawdzonych reflektorów renomowanego producenta. Nissan Navara w wersji King Cab mierzy 5225 mm długości, 1790 mm szerokości i 1780 mm wysokości, a to oznaczą, że od wariantu Double Cab jest o 105 mm krótszy, 60 mm węższy i 10 mm niższy. Rozstaw osi jest taki sam i wynosi 3150 mm. Lepiej wypada przestrzeń ładunkowa, która ma 1750 mm długości (+213 mm). Szerokość paki pomiędzy nadkolami jest identyczna w każdej konfiguracji i wynosi 1130 mm (szerokość maksymalna między burtami to 1560 mm). Maksymalna ładowność to 1111 kg.

Nissan Navara King Cab / fot. Łukasz Kuźmiuk

Łukasz Kuźmiuk

Wnętrze Nissana Navary to miks użytkowej surowości i stylistyki znanej ze zwykłych samochodów osobowych. Deska rozdzielcza wygląda jakby została przejęta z "osobówki", a jedynie twarde plastiki, duże przyciski i pokrętła oraz proste, acz całkiem wygodne fotele dają znać, że wersja King Cab jest przeznaczona do ciężkiej pracy. Warto dodać, że w tej konfiguracji w kabinie pasażerskiej znajdują się dwa pełnowymiarowe fotele z przodu (ze mizernym trzymaniem bocznym) i dwie awaryjne "miejscówki", bo inaczej nie da się określić rozkładanych siedzisk. Na tylne miejsca można się dostać po otwarciu przednich drzwi i krótszych tylnych drzwiczek - na plus należy zaliczyć brak słupka po środku, co ułatwia wsiadanie. Osoby zasiadające z przodu nie będą narzekać na brak przestrzeni - tej jest wystarczająco dużo nawet dla rosłych osób. Znalezienie odpowiedniej pozycji za kierownicą nie każdemu może się udać - ja nie miałem z tym problemu, ale kolumna kierownicza regulowana tylko w pionie i brak regulacji podparcia lędźwiowego nie ułatwiają sprawy. Na plus należy olbrzymie lusterka boczne, w których widoczność jest fantastyczna. Szkoda, że w tej konfiguracji kamera cofania jest niedostępna, ponieważ czasami trudno określić, gdzie kończy się nadwozie pick-up'a. W wersji Visia kierownica nie jest obszyta skórą, ale nie uważam tego za wadę, ponieważ dzięki temu można prowadzić auto w brudnych rękawicach, a później do wyczyszczenia plastikowej kierownicy wystarczy gąbka i woda.

Nissan Navara King Cab / fot. Łukasz Kuźmiuk

Łukasz Kuźmiuk

Nissan Navara w wersji King Cab występuje tylko z jednym wariantem układu napędowego. Pod maską auta ukryto silnik wysokoprężny 2.3 dCi z jedną turbosprężarką, generujący 160 KM i 403 Nm, połączony z 6-biegową skrzynią manualną, reduktorem i napędem na wszystkie koła. Motor rozwija maksymalną moc przy 3750 obr./min, zaś maksymalny moment obrotowy jest dostępny w zakresie 1500-2500 obr./min. Jednostka napędowa dobrze radzi sobie z rozpędzaniem pojazdu i jest wystarczająco mocna do cięższych zadań. Trzeba jednocześnie przyznać, że lekki ubytek mocy i momentu obrotowego względem silnika 2.3 dCi i z dwiema turbosprężarkami jest odczuwalny (ten motor był obecny w testowanym Nissanie Navara Trek-1°), ale nie robi diametralnej różnicy (różnica w przyspieszeniu to 1,2 s; 12 s zamiast 10,8 s). Podczas wyprzedzania "na pusto" czuć, że Navara King Cab waży 1924 kilogramy, ale na szczęście wykonanie manewru nie trwa przesadnie długo. Ponad 400 Nm maksymalnego momentu obrotowego sprawia, że Navara dobrze radzi sobie zarówno w terenie, jak i przy wożeniu cięższych ładunków. Można by pomarudzić, że 2.3 dCi biturbo też mogłoby być dostępne w tym wariancie Navary, jednak w mojej opinii 2.3 dCi z jednym turbo wystarczająco dobrze się sprawuje w tym modelu. Wszak Nissan Navara to wół roboczy, a nie sprinter do wyścigów spod świateł. Skrzynia biegów została dobrze zestopniowana i pod tym względem raczej nie mam do czego się przyczepić. Jeśli chodzi o pracę przekładni i zmianę biegów to podczas zmieniania przełożeń czasami miałem wrażenie, że jadę traktorem. Zazwyczaj udawało mi się od razu trafić w bieg, czasami jednak musiałem poprawić położenie dźwigni, a do zmiany przełożeń trzeba użyć trochę siły, bo zmiana biegów jest jakby podzielona na etapy - bieg, luz, bieg. O dziwo praca skrzyni biegów również pasowała do charakteru auta i sprawiała mi radość, może przez to, że przekładnia dawała bardzo mechaniczne i analogowe wrażenie. Także pod tym względem Nissan Navara niczego nie udaje - zmiana biegu to ruszanie poszczególnymi elementami w mechanizmie, a nie jedynie zmiana położenia dźwigni zmiany biegów. Do tego ta lekko wygięta do tyłu dźwignia, kojarząca mi się z dźwignią zmiany biegów w Ursusie... Zużycie paliwa - producent deklaruje średnie zużycie paliwa na poziomie 6,3 l/100 km, jednak po tysiącu testowych kilometrów mój wynik wyniósł 8 l/100 km (w tym miasto, trasa, pół dnia w warunkach terenowo-robotniczych). Uwaga - Nissan Navara nie posiada centralnego mechanizmu różnicowego, co oznacza, że na asfalcie auto może się poruszać jedynie z napędem na tylne koła. Napęd na przednie koła jest dołączany na sztywno, dlatego wariantu 4x4 należy używać na nieutwardzonych lub śliskich nawierzchniach.

Nissan Navara King Cab / fot. Łukasz Kuźmiuk

Łukasz Kuźmiuk

Warto wiedzieć, że w odróżnieniu od wersji Double Cab wariant King Cab ma z tyłu zawieszenie składające się z resorów piórowych zamiast zawieszenia wielowahaczowego. To właśnie ta różnica najbardziej wpływa na odmienne wrażenia z jazdy różnie skonfigurowanymi Nissanami Navara. O ile japoński pick-up z zawieszeniem wielowahaczowym prowadzi się jak duży SUV, o tyle robocza wersja tego modelu wymaga od kierowcy trochę więcej umiejętności. Minusem takiego zawieszenia jest to, że zapewnia znacznie gorsze prowadzenie na asfaltowych drogach niż wielowahaczowe zawieszenie. Nieobciążona paka przekłada się na lekko podskakujący tył pojazdu, a gdy spadnie deszcz lub nawierzchnia będzie wilgotna tył pojazdu ma tendencję do wyprzedzania przodu na zakrętach. Również stabilność jazdy i pewność prowadzenia też na tym cierpi - szybka jazda po winklach może się zakończyć nagłą utratą przyczepności tylnej osi, dlatego warto mieć włączone ESP. Z drugiej strony, jeśli ktoś chce się zabawić w latanie bokiem, to podwozie Navary King Cab sprawdzi się lepiej niż podwozie z "wielowahaczem". Trzeba również powiedzieć, że zawieszenie z resorami piórowymi jest prostsze w budowie i tańsze w naprawie, dlatego w warunkach roboczych sprawdzi się lepiej niż bardziej skomplikowane rozwiązanie. Układ kierowniczy jest taki sam we wszystkich wariantach - ma mało bezpośrednie przełożenie, co sprawdza się w terenie, ale na szczęście nie dolega mu luz na kierownicy. Wspomaganie nie jest zbyt intensywne - układ kierowniczy pracuje z większym oporem niż w zwykłych osobówkach, ale dzięki temu lepiej czuć zachowanie przednich kół. Układ hamulcowy jest wystarczająco skuteczny i sprawnie radzi sobie z wytracaniem prędkości japońskiego pick-up'a. Na plus należy zaliczyć obecność blokady tylnego dyferencjału, która przydaje się w trakcie m.in. off-roadowej jazdy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Nissan Navara King Cab / fot. Łukasz Kuźmiuk

Łukasz Kuźmiuk

Jako całość Nissan Navara King Cab Visia nasuwa mi skojarzenia z... młotkiem. Czy ktoś się kiedyś zastanawiał nad designem młotka? Dlaczego młotek nie jest pomalowany w płomienie lub brokatowy lakier? Czemu obuch młotka nie jest wykonany z meteorytowej stali, a trzonek z kości mamuta? Młotek to proste, uniwersalne i niezastąpione narzędzie, które przede wszystkim ma być trwałe, wytrzymałe i skuteczne. Dokładnie taki sam jest Nissan Navara w podstawowej, roboczej konfiguracji. Resory piórowe w tylnym zawieszeniu to pod względem technologicznym stare rozwiązanie, jednak jest to prosty i trwały układ, a przecież o to chodzi w wozie, którego życie polega na codziennej ciężkiej pracy w trudnych warunkach. Za jedno muszę pochwalić Japończyków z Nissana - z jednego modelu potrafili zrobić dwa dość mocno różniące się pojazdy. Navara w wersji King Cab to po prostu wół roboczy, zaś wariant Double Cab bardziej aspiruje do pick-up'a nieco lifestyle'owego, który wybierze rodzina aktywnie spędzająca czas. Co więcej, w obydwu rolach wypada bardzo dobrze.

Nissan Navara King Cab - dane techniczne

Silnik Turbodiesel R4
Pojemność silnika  2298 cm3
Moc maksymalna 160 KM przy 3750 obr./min
Maks mom. obrotowy 403 Nm w zakresie 1500-2500 obr./min
Prędkość maksymalna 172 km/h
Przyspieszenie 0-100 km/h 12 s
Skrzynia biegów 6-biegowa, manualna
Napęd

Na tylne koła
Na wszystkie koła (po dołączeniu przedniej osi)

Zbiornik paliwa 73 l
Katalogowe zużycie paliwa
(miasto/ trasa/ średnie)
6,8 l/ 6,1 l/ 6,3 l
Długość 5225 mm
Szerokość 1790 mm
Wysokość 1780 mm
Rozstaw osi 3150 mm
Masa 1924 kg

Wymiary paki:
długość (góra)
długość(podłoga)
szerokość (maks.)
szerokość (między wnękami)
wysokość klapy


1750 mm
1788 mm
1560 mm
1130 mm
474 mm

Nissan Navara King Cab / fot. Łukasz Kuźmiuk
Łukasz Kuźmiuk
Nissan Navara King Cab / fot. Łukasz Kuźmiuk
Łukasz Kuźmiuk
Nissan Navara King Cab / fot. Łukasz Kuźmiuk
Łukasz Kuźmiuk
Nissan Navara King Cab / fot. Łukasz Kuźmiuk
Łukasz Kuźmiuk
Nissan Navara King Cab / fot. Łukasz Kuźmiuk
Łukasz Kuźmiuk
Nissan Navara King Cab / fot. Łukasz Kuźmiuk
Łukasz Kuźmiuk
Nissan Navara King Cab / fot. Łukasz Kuźmiuk
Łukasz Kuźmiuk
Nissan Navara King Cab / fot. Łukasz Kuźmiuk
Łukasz Kuźmiuk
Nissan Navara King Cab / fot. Łukasz Kuźmiuk
Łukasz Kuźmiuk
Nissan Navara King Cab / fot. Łukasz Kuźmiuk
Łukasz Kuźmiuk
Nissan Navara King Cab / fot. Łukasz Kuźmiuk
Łukasz Kuźmiuk
Nissan Navara King Cab / fot. Łukasz Kuźmiuk
Łukasz Kuźmiuk
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KGP: 106 383 interwencji, 394 wypadków drogowych, 33 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 106 383 interwencji.

Kluczowe połączenie Polski z Ukrainą. Droga S17 się wydłuża: nowy odcinek coraz bliżej

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zakończyła przetarg na kolejny odcinek drogi ekspresowej S17. Odcinek Piaski Wschód - Łopiennik, o długości 16,6 km, stanie się ważnym elementem trasy łączącej Polskę z Ukrainą. Przetarg wygrało konsorcjum Aldesa Construcciones Polska oraz Aldesa Construcciones, które zrealizuje projekt za 810 mln zł. Inwestycja obejmuje nie tylko budowę nowej drogi, ale także rozwój infrastruktury dla bezpieczeństwa i ochrony środowiska. Co oznacza ta inwestycja dla polskiej sieci drogowej i jak wpłynie ona na komunikację międzynarodową?

Koniec dopłat do leasingu e-aut: rynek elektromobilności w Polsce zagrożony?

Samochody elektryczne to bardziej ekologiczna wersja tradycyjnych aut. Osoby decydujące się na zakup takiego pojazdu dotychczas mogły liczyć na dofinansowanie. Leasing, będący jedną z najpopularniejszych form finansowania zakupu nowych pojazdów, cieszył się dużym zainteresowaniem szczególnie wśród przedsiębiorców. To właśnie oni stanowią ponad 80% klientów nabywających elektryczne samochody osobowe w Polsce. Niestety od 1 września br. NFOŚIGW podjął decyzję dotyczącą wstrzymania dopłat. Jak to wpłynie na rynek elektryków?

Automatyczny zwrot prawa jazdy. Czy wszyscy z niego skorzystają? 10 września weszły w życie nowe rozwiązania

Zgodnie z opublikowanym komunikatem Ministra Cyfryzacji z 8 sierpnia 2024 r. od wtorku, 10 września 2024 r. zaczęły obowiązywać nowe rozwiązania techniczne dotyczące m.in. zwrotu zatrzymanego prawa jazdy.

REKLAMA

Tesla zdetronizowana w Europie. Nowy lider rynku samochodów elektrycznych

Tesla, znana marka samochodów elektrycznych, w 2024 roku była znacznie rzadziej wybierana przez klientów z Europy. W porównaniu z 2023 rokiem, w którym to firma świętowała triumfy na europejskim rynku, ilość sprzedanych modeli była sporym rozczarowaniem. Co spowodowało taki spadek sprzedaży? Kto wyprzedził ubiegłorocznego lidera?

Złamana ręka a prowadzenie auta. Czy można wsiąść za kółko z ręką w gipsie?

Urazy takie jak złamania, znacząco wpływają na codzienne funkcjonowanie. Nie tylko utrudniają, ale czasem wręcz uniemożliwiają wykonywanie niektórych czynności. Jedną z nich może być jazda samochodem. Czy prowadzenie pojazdu z ręką w gipsie jest legalne? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

KGP: 119 918 interwencji, 545 wypadków drogowych, 41 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie pierwszego tygodnia września. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 119 918 interwencji.

Odcinkowe pomiary prędkości nielegalne? Sprawdzamy. Co grozi kierowcom i kiedy mogą nie przyjąć mandatu?

Odcinkowe pomiary prędkości to coraz popularniejszy w Polsce sposób na wychwytywanie i karanie kierowców, którzy nie przestrzegają przepisów prawa o ruchu drogowym w zakresie dopuszczalnych prędkości. Nowe urządzenia rejestrujące, służące do automatycznej kontroli średniej prędkości na wyznaczonym odcinku drogi, wyrastają jak grzyby po deszczu, a wraz z nimi mnożą się pytania kierowców o legalność tej formy pomiarów prędkości. Jak się okazuje – wątpliwości te są uzasadnione.

REKLAMA

Nowa funkcja dla kierowców. Google Maps wprowadza aktualizację

Mapy Google są na bieżąco udoskonalane. Google często wprowadza nowe, przydatne funkcje, w tym wiele udogodnień dla kierowców. Tym razem na użytkowników czekają aż dwie nowości. Na czym polegają te nowe funkcje Google Maps? Dowiesz się z tego artykułu.

Ten dokument będzie mógł mieć już 17-latek. Zaskakująca propozycja ministerstwa

Posiadanie prawa jazdy to dla wielu bardzo ważna kwestia. Możliwość prowadzenia samochodu przynosi wiele korzyści, zarówno w życiu codziennym i zawodowym. Coraz częściej z wybranych kategorii prawa jazdy (takich jak AM czy B1) korzystają już 14- czy 16-latkowie. Ministerstwo Infrastruktury zaproponowało zmiany w dostępie do prawa jazdy kat. B. Czego one dotyczą? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

REKLAMA