REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Obowiązkowa wymiana prawa jazdy czeka każdego kierowcę. Ale niektórzy mają lepiej

Obowiązkowa wymiana prawa jazdy czeka każdego kierowcę. Ale niektórzy mają lepiej
Obowiązkowa wymiana prawa jazdy czeka każdego kierowcę. Ale niektórzy mają lepiej

REKLAMA

REKLAMA

Obowiązkowa wymiana prawa jazdy czeka każdego kierowcę. Kiedy dokładnie i czemu bezterminowe prawo jazdy musi zniknąć? Sprawdźmy.
rozwiń >

Koniec bezterminowych praw jazdy. Wszystkie pójdą do wymiany

Bezterminowe prawa jazdy były wydawane do roku 2013. To wtedy zmieniły się przepisy i to wtedy też maksymalny termin ważności dokumentu został określony na 15 lat. Bezterminowe prawo jazdy było związane z tym, że kandydat na kierowcę dostał bezterminowe orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do kierowania pojazdami. Historia bezterminowych praw jazdy powoli się jednak kończy. Rząd już wyznaczył termin ich wymiany. Dokument należy zmienić na terminowy w latach 2028 – 2033. Po roku 2033 bezterminowe prawa jazdy stracą ważność. Ich posiadacze de facto nie będą mogli prowadzić samochodów.

REKLAMA

Tak, likwidacja bezterminowych praw jazdy może budzić sprzeciw. Tyle że to tak naprawdę formalność. Powód? Terminowy będzie nowy dokument. Uprawnienia pozostaną bezterminowe. To oznacza, że po 15 latach ich wymiana będzie polegać głównie na aktualizacji zdjęcia. Kierowca nie będzie musiał dostarczać nowego orzeczenia lekarskiego. Czemu bezterminowe prawo jazdy musi zniknąć? Chodzi o aktualność dokumentu. Wydanie prawa jazdy bezterminowego 18-latkowi oznacza, że tak naprawdę nigdy nie musi zmienić dokumentu na nowy. To oznacza że będąc już np. na emeryturze, nadal będzie miał zdjęcia 18-latka w prawie jazdy. To delikatnie mówiąc mocno utrudnia identyfikację kierującego. Chyba właśnie taka motywacja przyświecała pomysłowi wprowadzenia obligatoryjnej daty ważności uprawnień do kierowania.

Zobacz również: Ile kosztuje prawo jazdy kat B 2022?

Nowy dopisek w dowodzie rejestracyjnym. Pozwoli na korzystanie z większych uprawnień

REKLAMA

Prawo jazdy kategorii B uprawnia do kierowania pojazdami samochodowymi o DMC do 3,5 tony. Chyba że akurat kierujący zasiądzie za kierownicą... pojazdu o napędzie alternatywnym. Dla elektryka i auta wodorowego maksymalne DMC rośnie do 4,25 tony. Tyle że aby móc skorzystać z tego uprawnienia, trzeba spełnić dwa warunki. Po pierwsze kierujący musi mieć prawo jazdy co najmniej dwa lata. Po drugie już niedługo konieczna będzie adnotacja w dowodzie rejestracyjnym mówiąca o tym, że DMC przekraczające 3,5 tony i wynoszące maksymalnie 4,25 tony to efekt zastosowania napędu alternatywnego.

Adnotacja będzie odgrywać kluczową rolę. Bez niej kierujący posiadający prawo jazdy kategorii B naraża się na poważne konsekwencje. Prowadzenie zbyt ciężkiego auta (a więc o DMC powyżej 3,5 tony), wykracza poza kompetencje wskazane w kat. B. W efekcie kierowca prowadzi de facto bez prawa jazdy. Skutek? Sprawa musi trafić do sądu. Tam kierujący dostanie do 30 tys. zł grzywny i zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Zakaz oznacza, że kierujący po prostu straci prawo jazdy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jaka jest data ważności prawa jazdy?

Data ważności prawa jazdy jest zapisana na odwrocie dokumentu przy konkretnej kategorii. Po roku 2013 każdy dokument ma określoną datę ważności. Ta może być maksymalnie 15-letnia i tak naprawdę zależy przede wszystkim od ważności orzeczenia lekarskiego. Na wystawienie orzeczenia 15-letniego orzecznik zdecyduje się w przypadku osoby młodej i zdrowej. W przypadku wad wzroku ważność prawa jazdy jest skracana do 10 lub 5 lat. W przypadku poważnych schorzeń czas obowiązywania prawa jazdy może zostać ograniczony nawet do roku.

Zobacz również: Prawo jazdy, kody ograniczeń. Masz je w swoim dokumencie?

Kiedy trzeba wymienić prawo jazdy?

REKLAMA

Prawo jazdy obecnie trzeba wymienić tak naprawdę w czterech przypadkach. Po pierwsze wtedy, gdy posiadany dokument stracił ważność. Fakt ten jest o tyle kluczowy, że nieważne prawo jazdy odbiera kierowcy uprawnienia do kierowania pojazdami. Dopiero wymiana prawa jazdy przywraca uprawnienia. Nie jest to aktualne w przypadku bezterminowego prawa jazdy. Chyba że bezterminowa jest wyłącznie jedna z posiadanych przez kierowcę kategorii. Resztę zdobył np. po roku 2013 i są terminowe. Po drugie prawo jazdy należy wymienić w sytuacji, w której kierujący zdobył uprawnienia kolejnej kategorii. Dokument prawa jazdy musi zostać zaktualizowany.

Po trzecie zdobycie nowego prawa jazdy jest konieczne także wtedy, gdy kierujący posiada jeszcze starą wersję dokumentu. Mowa o prawie jazdy w formie książeczki przypominającej paszport. Dokumenty takie były wydawane między rokiem 1955 a 30 czerwca roku 1999. Co ważne, straciły one ważność już dawno! Prawo jazdy w formie książki zostało całkowicie wycofane z użytkowania w Polsce dokładnie 1 stycznia 2005 roku. Czwartym przypadkiem jest konieczność wymiany prawa jazdy bezterminowego. Jak jednak wskazaliśmy w pierwszym akapicie tego tekstu, konieczność taka pojawi się dopiero za kilka lat, a konkretnie w latach 2028 – 2033.

Kierowco, nie wpadnij w pułapkę OC, bo zapłacisz gigantyczną karę

Nieświadomie można stracić uprawnienia. Bo ważność prawa jazdy skończyła się... Na tym nie kończą się jednak przewinienia kierowców wynikające z nieświadomości. Kolejny dotyczy OC. Obowiązkowa polisa na auto przedłuża się automatycznie? No właśnie nie zawsze. Nie przedłuży się np. wtedy, gdy:

 • kupiliście używany pojazd i to poprzedni właściciel wykupił polisę. Nawet po jej przepisaniu na was nie przedłuży się automatycznie.
 • w przypadku polisy opłacanej w ratach, gdy kierujący ma zaległości w płatnościach.
 • pojazd posiada OC, ale krótkoterminowe. Mowa np. o miesięcznym ubezpieczeniu komisowym.

W sytuacji, w której polisa nie przedłuży się automatycznie, a właściciel zapomni o wykupieniu nowej, naraża się na karę od Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. UFG po dostrzeżeniu w CEPiK luki może wypisać nawet 6020 zł grzywny. To jednak nie koniec, bo w razie kolizji to właściciel pojazdu z własnej kieszeni pokryje ewentualne koszty odpowiedzialności cywilnej.

Zobacz również: Kara za brak ubezpieczenia OC 2022. Ile wynosi?

Jak złożyć wniosek o wymianę prawa jazdy

Złożenie wniosku o wymianę prawa jazdy jest tak naprawdę niezwykle proste. Kierujący musi udać się do wydziału komunikacji czy też referatu komunikacji tak naprawdę w dowolnym mieście w Polsce. Nie musi udawać się do urzędu należnego miejscu zameldowania. Tam powinien wypełnić wniosek na druku urzędowym, dołączyć do niego konieczne załączniki oraz wnieść opłatę za wydanie prawa jazdy. O jakich załącznikach mowa? Konieczne jest:

 • aktualne zdjęcie,
 • stare prawo jazdy,
 • orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów, jeżeli stare straciło ważność.

Należy pamiętać też o tym, że kierujący powinien posiadać przy sobie podczas wizyty w urzędzie dowód osobisty. Pracownik wydziału komunikacji ma obowiązek go sprawdzić podczas przyjmowania wniosku o wymianę prawa jazdy. Decyzja o wymianie prawa jazdy jest wydawana od ręki na mocy decyzji administracyjnej. Na nowy dokument trzeba jednak zaczekać. Wytwórnia Papierów Wartościowych potrzebuje na wydrukowanie prawa jazdy i dostarczenie go do urzędu maksymalnie 2 tygodni. Fakt czy dokument jest już gotowy do odbioru, można sprawdzić na stronie internetowej info-car.pl. Wydanie nowego dokumentu odbywa się fizycznie w urzędzie lub jest on przesyłany drogą pocztową.

Zobacz również: Prawo jazdy w 0,3 sekund po zdaniu egzaminu. Możliwe?

Wymiana prawa jazdy 2022 - opłaty

Ile kosztuje wymiana prawa jazdy w roku 2022? W samym wydziale komunikacji kierujący musi zapłacić 100 zł za wydanie dokumentu plus 0,50 zł opłaty ewidencyjnej. Na tym jednak koszty nie kończą się. Kierujący musi również dołączyć aktualne zdjęcie. Musi być kolorowe, wykonane na jednolitym tle i mieć wymiary 35x45 mm. Za wykonanie zdjęcia zapłacić trzeba jakieś 20 do 30 zł. Poza tym w sytuacji, w której wymiana prawa jazdy wynika z końca ważności poprzedniego dokumentu, kierujący musi dostarczyć również nowe orzeczenie lekarskie. Koszt badania wykonanego przez lekarza orzecznika jest określony rozporządzeniem Ministra Zdrowia i wynosi dokładnie 200 zł. Tym samym w sumie wymiana prawa jazdy może kosztować kierowcę nawet 330,50 zł.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Andrzej
  2022-08-19 15:39:12
  Ale po co wymieniać prawo jazdy, chociaż by na aktualizację zdjecia jak i tak nie ma obowiązku wożenia ze sobą prawa jazdy . Do tej pory był ważny dowód osobisty gdzie także został z niesiony . Według mnie to normalny skok na kasę i tyle
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe tachografy staną się standardem w 2024 r. Za brak urządzenia nawet 12 000 kary

Inteligentne tachografy staną się standardem w ciężarówkach jeszcze w tym roku. W takie właśnie urządzenia trzeba będzie wyposażyć pojazdy. Wszystkie w ruchu międzynarodowym! Brak tachografu G2 może oznaczać nawet 12 000 zł mandatu.

Wzrost opłaty za przegląd nieunikniony. Ile będzie kosztować badanie techniczne w 2024 r.? Pojawia się kilka kwot

Zmiana wysokości opłat za przegląd techniczny jest tylko kwestią czasu. Aktualne stawki były ustalone 20 lat temu. W tym czasie inflacja sięgnęła 85 proc. Czy o tyle wzrośnie opłata w SKP? To mogą wyjaśnić rządowe konsultacje.

Rewolucyjne przepisy drogowe w 2024 r. Kierowcy będą musieli nawet... dziwnie otwierać drzwi

Unia Europejska chce, aby kierowca na egzaminie otwierał drzwi w aucie za pomocą chwytu holenderskiego. Skąd wziął się ten absurdalny pomysł? Co tak naprawdę daje dziwne otwieranie drzwi? I jakie jeszcze zmiany w przepisach szykuje UE?

Budują stacje ładowania na potęgę. Powerdot postawi w Polsce w sumie 1750 punktów ładowania dla elektryków

Kierowcy mogli nie słyszeć o firmie Powerdot, ale jej ładowarki z pewnością już widzieli. To one stoją przy sklepach Biedronka. 600 punktów przed marketami tej sieci to jednak ułamek planów firmy dla Polski.

REKLAMA

Kiedy pieszy, przechodząc przez jezdnię poza pasami, również ma pierwszeństwo?

Pasy są azylem dla pieszych przechodzących przez jezdnię? Tak, ale nie tylko one. Polskie przepisy drogowe przewidują bowiem przypadki, w których pieszy będzie miał pierwszeństwo także podczas przechodzenia przez jezdnię poza pasami. Oto i one.

Mandat za telefon na pasach w 2024 r. Kara dotyczy tylko przejść dla pieszych?

Pieszy może dostać mandat za używanie telefonu podczas przechodzenia przez przejście. W tym punkcie rodzi się jednak kilka pytań. Ile wynosi kara? Kiedy konkretnie można dostać mandat? I czy dotyczy to tylko przejść dla pieszych? Odpowiedzmy.

Ile kosztuje Opel Corsa Hybrid w 2024 r.? Oto cennik MHEV-a 100 KM i 136 KM

Piąta generacja Opla Corsy otrzymała niedawno lifting. Wraz z nim pojawiły się nowe wersje napędowe. Właśnie do sprzedaży w Polsce wszedł model o zasilaniu spalinowo-elektrycznym. A trzeba za niego zapłacić... No właśnie, ile?

Wrocław z nowym odcinkowym pomiarem prędkości. Kamery mają eliminować piratów drogowych na wjazdówce do miasta

Wjazd do Wrocławia od al. Sobieskiego będzie kolejnym punktem, w którym ustawiony zostanie odcinkowy pomiar prędkości. OPP to nowy pomysł władz miasta. Wcześniej chciały one ograniczyć na tym odcinku dopuszczalną prędkość z 70 do 50 km/h. To jednak nie spodobało się kierowcom.

REKLAMA

Wymiana opon na letnie w 2024 r. Kiedy najlepiej pojawić się w serwisie?

Wiosna nieśmiało zagląda do Polski. A to oznacza, że na usta kierowców powraca pytanie: "Kiedy zmienić opony na letnie?". Specjaliści odpowiadają i wskazują czy "już" to nie jest trochę za wcześnie.

Czy kierowców stać na tanie samochody w 2024 r.? Auta "zjadają" nawet 1,8 tys. zł miesięcznie

Samochody drożeją. To można powtarzać jak mantrę praktycznie od początku pandemii. W tym jednak materiale nie chodzi o ceny aut używanych, a raczej koszty ich późniejszego utrzymania. Czy kierowców stać na tanie samochody w 2024 r.?

REKLAMA