REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Okres próbny dla młodych kierowców 2022. Przepisy i zasady

Okres próbny dla młodych kierowców 2022. Przepisy i zasady
Okres próbny dla młodych kierowców 2022. Przepisy i zasady
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Okres próbny dla młodych kierowców 2022. Czy nowelizacja prawa o ruchu drogowym go wprowadziła? Trochę tak, a trochę nie.

Okres próbny dla młodych kierowców 2022. Jakie są zasady?

Kwestia okresu próbnego dla młodych kierowców jest opisana w art. 91 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Podstawowy zakres definicji tego pojęcia jest prosty. ust. 1 jasno określa, że okres próbny dotyczy osób, które po raz pierwszy uzyskały prawo jazdy kategorii B i trwa 2 lata. Co ważne, bieg dwóch lat jest liczony nie od dnia uzyskania uprawnień, a od dnia, w którym dokument prawa jazdy został wydany. To ważne!

REKLAMA

Młody kierowca, okres próbny i lista zakazów

Art. 91 ustawy Prawo o ruchu drogowym wskazuje również na inne zasady, które obowiązują młodych kierowców w okresie próbnym. Przykład? Przed upływem 8 miesiąca posiadania prawa jazdy kierowca po raz pierwszy uzyskujący kategorię B nie może:

  • przekraczać prędkości 50 km/h na obszarze zabudowanym,
  • przekraczać prędkości 80 km/h poza obszarem zabudowanym,
  • przekraczać prędkości 100 km/h na autostradzie i drodze ekspresowej dwujezdniowej,
  • podejmować pracy zarobkowej w charakterze kierowcy pojazdu określonego w prawie jazdy kategorii B,
  • osobiście wykonywać działalności gospodarczej polegającej na kierowaniu pojazdem określonym dla prawa jazdy kategorii B.

Czy zielony listek jest obowiązkowy? Nie, ale będzie!

Zapisy mówiące o okresie próbnym dla młodych kierowców określają również sposób znakowania samochodów. I tak w głos art. 91 ust. 1 pkt 3 ustawy Prawo o ruchu drogowym kierujący w okresie próbnym może "kierować wyłącznie pojazdem samochodowym oznakowanym z tyłu i z przodu okrągłą nalepką barwy białej z zielonym symbolem liścia klonowego – przez pierwsze 8 miesięcy tego okresu".

Okres próbny kierowcy to konieczne szkolenia i kursy

Okres próbny dla młodych kierowców to też wymagane przepisami szkolenia. I tak prowadzący w okresie próbnym musi odbyć:

  • kurs dokształcający w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego i praktyczne szkolenie w zakresie zagrożeń w ruchu drogowym – między 4 a 8 miesiącem od momentu otrzymania dokumentu, odbycie kursu musi być udokumentowane zaświadczeniem, a zaświadczenie musi być dostarczone do wydziału komunikacji.

Kurs dokształcający w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego ma charakter teoretyczny. Potrwa 2 godziny, a udział w nim nie powinien kosztować więcej niż 100 zł. Praktyczne szkolenie w zakresie zagrożeń w ruchu drogowym potrwa z kolei godzinę i będzie kosztować jakieś 200 zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czemu służy okres próbny dla młodych kierowców?

Skąd pomysł na okres próbny dla młodych kierowców? To wydaje się dość oczywiste. Chodzi o wyraźne zwiększenie bezpieczeństwa na drogach. A spojrzenie w stronę młodych kierowców to wynik... statystyk.

Wciąż niestety docierają do nas wiadomości, że nowi kierowcy, w wyniku przekroczenia prędkości jazdy lub niedostosowania jej do aktualnych warunków na trasie, doprowadzili do wypadku. Nierzadko ze skutkiem śmiertelnym. Zmiany w przepisach są zatem konieczne. Tym bardziej, że Polska nie będzie wyjątkowa w tej kwestii. Austria ma 3-letni okres próbny, a 2-letni Norwegia, Niemcy czy Francja. – komentuje Julia Langa, Yanosik.

Młody kierowca i nowe przepisy. Kiedy zmiany wejdą w życie?

Niestety problem z przepisami dotyczącymi okresu próbnego dla młodych kierowców jest jeden. I odnosi się on do leadu, w którym stwierdziliśmy że nowelizacja trochę go wprowadziła, a trochę nie. Pojęcie zostało mocno sprecyzowane. Na razie nikt jednak tak naprawdę nie wie kiedy stosowne zapisy... mogłyby zacząć obowiązywać. Termin nie jest zapisany w przepisach. Informacji w tej sprawie nie da się również uzyskać od rządu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Szykują się przeceny na stacjach paliw. Ile zapłacimy za paliwo?

Analitycy z e-petrol.pl przewidują, że przeceny na stacjach paliw w Polsce przyśpieszą w najbliższych dniach. W nadchodzącym tygodniu kierowcy mogą spodziewać się niższych cen zarówno dla benzyny 95, jak i oleju napędowego.

Kiedy można, a kiedy nie można holować auta? I jak zrobić to w zgodzie z przepisami?

Przepisy regulują praktycznie każdy aspekt życia kierowcy. W tym także holowanie. Opisują jak oznaczyć pojazd holowany i holujący oraz do jakich zasad stosować się w czasie jazdy. Wszystkie zebraliśmy w tym materiale.

Zatrzymał się na chwilę i ruszył. On ma pierwszeństwo na drodze czy ty?

Kierowca zatrzymał się, żeby wysadzić pierwszego. Chciał ponownie ruszyć z miejsca, ale inny pojazd zaczął go omijać. Kto tu ma pierwszeństwo w takiej sytuacji? Przepisy pozwalają na jasną interpretację w tym przypadku.

Lewy pas to pas do jazdy szybkiej? Nie, ale i tak nie możesz z niego korzystać

Przepisy są jasne. Królowie lewego pasa popełniają wykroczenie. Ma on bowiem przypisaną konkretną rolę. Warto o tym pamiętać, bo jazda lewym pasem może się okazać drogą przyjemnością drogową.

REKLAMA

Policjant pokazuje jedno, ty robisz drugie. Mandat do 5000 zł i 15 punktów karnych

Kierowca ma obowiązek stosowania się do poleceń wydawanych przez policjanta. I warto o tym pamiętać. Ignorowanie komend może się bowiem skończyć naprawdę surowym mandatem.

Pieszy ma pierwszeństwo na pasach. To pierwszeństwo nie jest jednak bezgraniczne

Nietrudno odnieść wrażenie, że piesi uważają się w Polsce za święte krowy. To jednak poważny błąd myślenia. Bo jest pewien przypadek, w którym pierwszeństwa na pasach nie mają. Warto o nim pamiętać.

Czy na zakazie wyprzedzania można wyprzedzić rowerzystę?

Przy drodze ustawiony jest znak B-25 "zakaz wyprzedzania". Przed pojazdem jedzie jednak rowerzysta. Czy za tą tablicą można wyprzedzić cyklistę? Czy kierujący powinien poczekać do miejsca, w którym zakaz przestaje obowiązywać?

Kierowcy zawodowi. Transportują, ale też napędzają polską gospodarkę

W Europie jest ich kilka milionów. Na co dzień wykonywana przez nich praca bywa niezauważana. To jednak poważny błąd. Bo przemierzają nawet kilkaset tysięcy km rocznie i przewożą nawet 14 mld ton towarów.

REKLAMA

Elektryk w garażu podziemnym? Oto nowe wytyczne ppoż dla takich obiektów

Pożary samochodów elektrycznych są długie. I niestety może do nich dojść także w garażach podziemnych. Co wtedy? Pojawiły się właśnie nowe wytyczne ppoż. Kluczowe jest to, że nowe rekomendacje zostały przygotowane przez naukowców we współpracy ze Strażą Pożarną.

Jeśli przejdziemy na samochody elektryczne, będziemy musieli zwiększyć zatrudnienie w straży pożarnej – straż trzeba wezwać do każdej kolizji

Tak jest przynajmniej teraz, przy obecnej technologii stosowanej w bateriach elektrycznych zasilających napęd. Żaden kierowca ani obecnie nawet serwis techniczny nie oceni właściwie zagrożenia pożaru lub innych niepożądanych skutków nawet drobnej kolizji.

REKLAMA