Okres próbny dla młodych kierowców 2022. Przepisy i zasady
REKLAMA
REKLAMA
Okres próbny dla młodych kierowców 2022. Jakie są zasady?
Kwestia okresu próbnego dla młodych kierowców jest opisana w art. 91 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Podstawowy zakres definicji tego pojęcia jest prosty. ust. 1 jasno określa, że okres próbny dotyczy osób, które po raz pierwszy uzyskały prawo jazdy kategorii B i trwa 2 lata. Co ważne, bieg dwóch lat jest liczony nie od dnia uzyskania uprawnień, a od dnia, w którym dokument prawa jazdy został wydany. To ważne!
REKLAMA
Młody kierowca, okres próbny i lista zakazów
Art. 91 ustawy Prawo o ruchu drogowym wskazuje również na inne zasady, które obowiązują młodych kierowców w okresie próbnym. Przykład? Przed upływem 8 miesiąca posiadania prawa jazdy kierowca po raz pierwszy uzyskujący kategorię B nie może:
- przekraczać prędkości 50 km/h na obszarze zabudowanym,
- przekraczać prędkości 80 km/h poza obszarem zabudowanym,
- przekraczać prędkości 100 km/h na autostradzie i drodze ekspresowej dwujezdniowej,
- podejmować pracy zarobkowej w charakterze kierowcy pojazdu określonego w prawie jazdy kategorii B,
- osobiście wykonywać działalności gospodarczej polegającej na kierowaniu pojazdem określonym dla prawa jazdy kategorii B.
Czy zielony listek jest obowiązkowy? Nie, ale będzie!
Zapisy mówiące o okresie próbnym dla młodych kierowców określają również sposób znakowania samochodów. I tak w głos art. 91 ust. 1 pkt 3 ustawy Prawo o ruchu drogowym kierujący w okresie próbnym może "kierować wyłącznie pojazdem samochodowym oznakowanym z tyłu i z przodu okrągłą nalepką barwy białej z zielonym symbolem liścia klonowego – przez pierwsze 8 miesięcy tego okresu".
Okres próbny kierowcy to konieczne szkolenia i kursy
Okres próbny dla młodych kierowców to też wymagane przepisami szkolenia. I tak prowadzący w okresie próbnym musi odbyć:
- kurs dokształcający w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego i praktyczne szkolenie w zakresie zagrożeń w ruchu drogowym – między 4 a 8 miesiącem od momentu otrzymania dokumentu, odbycie kursu musi być udokumentowane zaświadczeniem, a zaświadczenie musi być dostarczone do wydziału komunikacji.
Kurs dokształcający w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego ma charakter teoretyczny. Potrwa 2 godziny, a udział w nim nie powinien kosztować więcej niż 100 zł. Praktyczne szkolenie w zakresie zagrożeń w ruchu drogowym potrwa z kolei godzinę i będzie kosztować jakieś 200 zł.
Czemu służy okres próbny dla młodych kierowców?
Skąd pomysł na okres próbny dla młodych kierowców? To wydaje się dość oczywiste. Chodzi o wyraźne zwiększenie bezpieczeństwa na drogach. A spojrzenie w stronę młodych kierowców to wynik... statystyk.
Wciąż niestety docierają do nas wiadomości, że nowi kierowcy, w wyniku przekroczenia prędkości jazdy lub niedostosowania jej do aktualnych warunków na trasie, doprowadzili do wypadku. Nierzadko ze skutkiem śmiertelnym. Zmiany w przepisach są zatem konieczne. Tym bardziej, że Polska nie będzie wyjątkowa w tej kwestii. Austria ma 3-letni okres próbny, a 2-letni Norwegia, Niemcy czy Francja. – komentuje Julia Langa, Yanosik.
Młody kierowca i nowe przepisy. Kiedy zmiany wejdą w życie?
Niestety problem z przepisami dotyczącymi okresu próbnego dla młodych kierowców jest jeden. I odnosi się on do leadu, w którym stwierdziliśmy że nowelizacja trochę go wprowadziła, a trochę nie. Pojęcie zostało mocno sprecyzowane. Na razie nikt jednak tak naprawdę nie wie kiedy stosowne zapisy... mogłyby zacząć obowiązywać. Termin nie jest zapisany w przepisach. Informacji w tej sprawie nie da się również uzyskać od rządu.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.