REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ważność prawa jazdy: koronawirus skutecznie ją przedłuża?

Ważność prawa jazdy: koronawirus skutecznie ją przedłuża?
Ważność prawa jazdy: koronawirus skutecznie ją przedłuża?

REKLAMA

REKLAMA

Ważność prawa jazdy a koronawirus. Z uwagi na pandemię ważność dokumentów była wydłużana ustawą. Tylko na ile skutecznie działa to za granicą?

Ważność prawa jazdy: ogólne zasady

Dokumenty wydawane obecnie kierowcom mają termin ważności. W przypadku standardowego prawa jazdy wymiana wiąże się głównie z koniecznością dostarczenia do urzędu nowego zdjęcia. Chyba że minęła ważność badań lekarskich - w takim przypadku trzeba zdobyć także zaświadczenie o braku przeciwwskazań do kierowania pojazdami. Sytuację komplikuje prawo jazdy zawodowe - w tym przypadku konieczne jest też przedłużenie ważności badań okresowych (w tym chociażby psychotestów) lub ukończenie dodatkowych kursów.

REKLAMA

Przedłużenie ważności prawa jazdy: COVID zmienił zasady!

REKLAMA

Przekroczona ważność prawa jazdy to spory problem. Oznacza bowiem, że prowadzący de facto utracił uprawnienia. Tak, wymiana dokumentu to często formalność. Ma ona jednak potężne znaczenie. O przedłużeniu terminu ważności prawa jazdy w czasie pandemii koronawirusa pomyślał dlatego ustawodawca przygotowując tzw. ustawę covidową. Co mówi jej zapis? Że ważność prawa jazdy przestaje mieć znaczenie i automatycznie zostaje przedłużona do 60 dni, ale od odwołania stanu zagrożenia epidemiologicznego.

Gdy ważność prawa jazdy upływa w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, ważność tych dokumentów, uprawnień i wpisu ulega przedłużeniu do dnia upływu 60 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, w zależności od tego, który z nich zostanie odwołany później. (art. 15zzzw. pkt 1) ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych)

Wydłużenie ważności uprawnień do kierowania pojazdami w Polsce bez problemu

Funkcjonariusze polskiej policji doskonale znają zapisy ustawy covidowej. A to oznacza, że gdy patrol po zatrzymaniu kierowcy stwierdzi upłynięcie terminu ważności prawa jazdy w czasie pandemii, umożliwi prowadzącemu dalszą jazdę. Nie wyciągnie z tego tytułu żadnych konsekwencji - czy to na drodze postępowania mandatowego, czy sądowego.

Upłynął termin ważności prawa jazdy: co w przypadku wyjazdu za granicę?

Problem z ważnością prawa jazdy pojawi się w sytuacji, w której kierowca wyjedzie za granicę i tam zostanie zatrzymany do kontroli drogowej. Powód? Funkcjonariusze zobaczą datę ważności dokumentu i nie będą znali ustawy covidowej. Co mimo wszystko może zrobić prowadzący, aby postarać się udowodnić swoją rację?

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • warto mieć przy sobie wydrukowaną ustawę wraz z jej tłumaczeniem - np. na język angielski,
  • warto dokładnie wytłumaczyć zagranicznym funkcjonariuszom aspekty związane z ustawą covidową,
  • warto powołać się na ustalenia konwencji wiedeńskiej - która każde za granicą respektować zapisy dotyczące krajowego prawa jazdy,
  • niestety należy też liczyć się z pewnymi konsekwencjami,
    • funkcjonariusze mogą nie chcieć rozstrzygać tej kwestii na drodze, a skierują sprawą do miejscowego sądu.

Przedłużenie prawa jazdy po terminie. Brak obowiązku, ale jak to udowodnić?

W sytuacji, w której ważność prawa jazdy upłynęła, została automatycznie przedłużona przez ustawę covidową, ale kierowca został zatrzymany przez zagraniczne służby, cały czas ma możliwość powoływać się na konwencję o ruchu drogowym sporządzoną w Wiedniu dnia 8 listopada 1968 r. Ta jasno stwierdza, że prawo jazdy krajowe musi być respektowane w ramach państw UE, Konfederacji Szwajcarskiej i Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA). Musi być respektowane wraz ze wszystkimi zasadami krajowymi - w tym przypadku wraz z zapisami ustawy covidovej.

Źródło: Materiały Rzecznika Praw Obywatelskich

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Poseł PiS: Na przejściu dla pieszych podnieś rękę. Interpelacja poselska

Poseł PiS: Na przejściu dla pieszych podnieś rękę. Interpelacja poselska. Nowe zasady na przejściach dla pieszych? Nie, to jedna z propozycji posła PiS Artura Szałabawki mająca na celu zwiększenie bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych.

Kierowca autobusu był pod wpływem amfetaminy, został zatrzymany dzięki nastolatkom

Gdyby nie dwaj trzynastolatkowie, nie wiadomo, jak zakończyłaby się podróż autobusem dla pasażerów. Chłopcy zwrócili uwagę na dziwne zachowanie kierowcy i zadzwonili po pomoc. Wstępne badanie wykazało, że kierowca był pod wpływem amfetaminy. 

KGP: 74 740 interwencji, 333 wypadków drogowych, 36 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 74 740 interwencji. Podsumowanie nie zawiera danych z dwóch dni.

Bez dofinansowania zakupu w programie Mój elektryk sprzedaż samochodów elektrycznych w Polsce całkowicie wyhamuje

W rok niemal podwoiła się liczba samochodów elektrycznych zarejestrowanych w Polsce. Teraz jednak nastąpiło gwałtowne hamowanie tego trendu. Eksperci prognozują: polska droga do elektromobilności wyglądała na długą, teraz zaś zniknęła nawet perspektywa mety.

REKLAMA

Senne koszmary polskich kierowców: kradzież samochodu lub awaria auta w drodze. A jaka jest rzeczywistość

Awaria na drodze i związane z nią holowanie, kradzież samochodu oraz zderzenie ze zwierzyną  – to największe obawy polskich kierowców. Są na tyle silne, że wielu zamieniają się w koszmary senne. Na szczęście na co dzień przykre zdarzenia związane z autem są zgoła inne.

Branża transportowa ma się coraz gorzej. Co może pomóc?

Kryzys gospodarczy staje się coraz bardziej widoczny. W pierwszych dziewięciu miesiącach 2024 roku liczba ogłoszonych upadłości wzrosła o 14% w porównaniu do tego samego okresu w roku ubiegłym, podczas gdy liczba rozpoczętych postępowań restrukturyzacyjnych spadła o 6,9%. Jedna z branż, która ma najtrudniej to branża transportowa.

Czego najbardziej obawiają się kierowcy, a co rzeczywiście im się przytrafia?

Jakie są największe obawy Polaków w związku z samochodem? A co przytrafia się kierowcom najczęściej? Co dziesiąty kierowca nie boi się o swój samochód. Co piątego nic złego na drodze nie spotkało. 

W Warszawie możesz natknąć się na przewoźników bez prawa jazdy

"Przewozy 2024" to akcja policji i funkcjonariuszy Straży Granicznej. Mundurowi skontrolowali kierowców świadczących przewozy na aplikację. 

REKLAMA

Jechał ponad 180 km/h, bo odreagowywał stres, dostał słony mandat

25-latek jechał ponad 180 km/h bo odreagowywał stres. Stracił prawo jazdy, otrzymał mandat w wysokości 5 tys. zł oraz 15 punktów karnych.

89 stacji ładowania pojazdów elektrycznych już jest, w planach 60 nowych. Gdzie?

Kierowcy z Łodzi mają już 89 punktów, w których mogą naładować samochody elektryczne. Łódzki magistrat poinformował, że kolejnych 60 stacji jest w planach. 

REKLAMA