REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moto porady

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak działa wodorowo-tlenowe ogniwo paliwowe?

Ogniwa paliwowe to być może przyszłość samochodów elektrycznych. Są przyjazne środowisku, a w przypadku ogniw wodorowo-tlenowych, jedynym produktem ich pracy jest woda. Przybliżamy, jak działa takie ogniwo.

Jak działa bezszczotkowy silnik elektryczny?

Silniki elektryczne stają się coraz bardziej popularne, a naukowcy pracują nad efektywnym sposobem zasilania ich na co dzień w samochodach. Konstrukcja samego silnika również ewoluowała i usunięto z niego awaryjne szczotki. Podpowiadamy, jak działa silnik bezszczotkowy.

Jak diagnozować niepokojące dźwięki silnika?

Gdy nasz silnik zaczyna wydawać dźwięki, których nie słyszeliśmy wcześniej, może to oznaczać początek poważnej usterki. Podpowiadamy, jak wstępnie zdiagnozować uszkodzenie.

Jak bezpiecznie zjechać z drogi z uszkodzoną oponą?

Przebita opona to problem, który może zdarzyć się każdemu i wszędzie. Niestety, jeśli nam się to przytrafi, kontrola nad samochodem jest bardzo trudna. Podpowiadamy, jak bezpiecznie zjechać z drogi i zatrzymać się z uszkodzoną oponą.

REKLAMA

Jak bezpiecznie używać pneumatycznego sygnału dźwiękowego?

Niektórym kierowcom samochodów osobowych nie wystarcza tradycyjny klakson. O wiele głośniejszy, a tym samym zauważalny przez innych jest sygnał pneumatyczny, dlatego podpowiadamy, jak używać go bezpiecznie.

Czym grozi woda w paliwie?

Niektórzy twierdzą, że woda w paliwie nie stanowi zagrożenia dla samochodu. Może się ona tam dostać np. wtedy, jeśli tankujemy na mało zaufanej stacji benzynowej. Niestety jest ona zagrożeniem dla auta a my podpowiadamy jakim dokładnie.

Co to jest ICE?

Niedawno rozpoczęła się ogólnopolska kampania społeczna na temat ICE. Wiele osób może zastanawiać się, co to w ogóle jest i dlaczego dotyczy samochodów. Wyjaśniamy, czemu warto się tym zainteresować.

Bezpieczeństwo pieszych – jak widzą ich kierowcy?

Piesi niewątpliwie są użytkownikami dróg tak samo, jak kierowcy. Ze względu na to, że kierowca jest w swoim samochodzie bezpieczny, radzimy, jak powinien zachowywać się pieszy dzieląc drogę z samochodami.

REKLAMA

Samochodem po Mazurach: Św. Lipka

Podróżując samochodem po Krainie Wielkich Jezior Mazurskich dojedziemy w końcu do Świętej Lipki, która bywa nazywana „Częstochową Północy”. Dzieje się tak z powodu ogromnej fali pielgrzymek, które przybywają rokrocznie do Sanktuarium Maryjnego.

Samochodem po Mazurach: Wojnowo koło Ukty

W Wojnowie będziemy mieli okazję obejrzeć cerkiew prawosławną oraz zabytkowy klasztor starowierców pochodzący z XIX wieku. Podróż do tego miejsca zmusi nas do refleksji nad kulturą oraz historią grekokatolików. 

Podróż w rytmie country: Mrągowo cz. II

Mrągowo to nie tylko kurort osławiony za sprawą dobrze rozwiniętej bazy turystycznej czy też swojego położenia geograficznego. Na przestrzeni kilkunastu lat Mrągowo zdążyło zasłynąć na kulturalnej mapie Polski „festiwalowym echem”.

Podróż w rytmie country: Mrągowo cz. I

Mrągowo to miasto położone na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Przyciąga swoim urokiem tysiące turystów każdego roku. Cechuje się nietuzinkowymi walorami przyrodniczymi, typowo mazurskim krajobrazem, rozwiniętą bazą turystyczną i niepowtarzalną atmosferą.

Tylko dla nurków: Arabella w Mamrach Północnych cz. II

Na dnie jeziora Mamry Północne znajduje się wrak statku Arabella. Obecnie pozostaje on na głębokości 33 metrów pod powierzchnią wody. Jego podwodna eksploracja jest przeznaczona dla doświadczonych nurków, ponieważ w jego wnętrzu czeka na nas dużo niebezpieczeństw takich jak muł czy węgorze.

Tylko dla nurków: Arabella w Mamrach Północnych cz. I

Nie wszystkie mazurskie atrakcje znajdują się na powierzchni lądu. Na jedną z nich należy spojrzeć z perspektywy głębin jeziora Mamry Północne. Mowa tu o wraku statku Arabella, który położony jest na głębokości 33 metrów.

Samochodem po Mazurach: Most w Kruklankach

Most znajdujący się w Kruklankach to obowiązkowy punkt wycieczki globtroterów zwiedzających Mazury. Obok mostów zlokalizowanych w Kiepojcie i Stańczykach to jedna z ciekawszych i mniej znanych konstrukcji regionu mazurskiego.

Samochodem po Mazurach: Mosty w Kiepojcie

Nad rzeką Bludzią w gminie Dubienki znajduje się para bliźniaczych mostów kolejowych. Nie są one może tak okazałe i dobrze zachowane jak mosty w Stańczykach lecz podróżując samochodem po Krainie Wielkich Jezior Mazurskich nie możemy ominąć tego „cudu Mazur”.

Samochodem po Mazurach: Akwedukty Puszczy Rominckiej

Kto by pomyślał, że na granicy Mazur z obwodem kaliningradzkim, znajdziemy jeden z najwyższych mostów w Polsce? Nie bez powodu dwa bliźniacze mosty znajdujące się na Mazurach zostały nazwane Akweduktami Puszczy Rominckiej.

Samochodem po Mazurach: Wilczy Szaniec

Wilczy Szaniec – czyli dawna kwatera Adolfa Hitlera to obiekt o ogromnym potencjale turystycznym. Poza zwiedzaniem ruin bunkrów oferuje nam dobrze rozwiniętą bazę noclegową i gastronomiczną. W tym rejonie nie pozostaną też bierni zwolennicy off roadu czy sportów wodnych.

Samochodem po Mazurach: Mikołajki

Mikołajki to jedno z najbardziej popularnych miejsc na Mazurach. Dorównać pięknu tego kurortu może chyba jedynie Giżycko – miasto oddalone od Mikołajek o zaledwie kilkanaście kilometrów.

Ford Mondeo MK4: demontaż konsoli środkowej

W poradniku tym, pokażemy jak zdemontować konsolę środkową w Fordzie Mondeo MK4. Patrząc na całą konsolę, może się wydawać, że będzie to bardzo trudne. My podpowiemy, jak szybko i bez uszkodzeń zdemontować konsolę środkową w Mondeo MK4.

Ford Mondeo MK3: uszczelnienie obudowy i wymiana filtra kabinowego – poradnik


W poradniku tym skupimy się na uszczelnieniu obudowy filtra jak i jego wymianie w Fordzie Mondeo Mk3. Jeżeli obudowa filtra kabinowego nie jest szczelna, wlewa nam się woda do środka kabiny. Dokładnie w okolice nóg pasażera.

Ford Mondeo MK3: wymiana krok po kroku tylnych tarcz i klocków hamulcowych


Wymiana tarcz i klocków hamulcowych nie ominie żadnego kierowcy. Mając trochę wolnego czasu, poradzimy sobie z tą czynnością, bez potrzeby odwiedzania warsztatu.

Ford Mondeo MK3: demontaż zegarów i wymiana podświetlenia

Zdarzają się kierowcy, którzy nie przepadają za oryginalnym podświetleniem zegarów. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby je zmienić. Poniżej znajduje się opis, jak wymienić podświetlenie zegarów w Fordzie Mondeo MK3.

Ford Fiesta MK6: wymiana filtra kabinowego


Często parujące szyby, mogą być znakiem, że czas na wymianę filtra kabinowego. Wymiana nie jest trudna, materiały eksploatacyjne są tanie, dlatego należy regularnie wymieniać filtr kabinowy w Fordzie Fiesta Mk6.

Ford Fiesta MK6: wymiana pompy sprzęgła


W poradniku tym pokażemy jak wymienić pompę sprzęgła w Fordzie Fiesta. Sprzęgło uruchamiane jest hydraulicznie, za pomocą pompki przy pedale sprzęgła.

Złoty Potok cz. II

Złoty Potok to jeden z dobrze rozwiniętych regionów turystycznych Jury Krakowsko – Częstochowskiej. Przyjrzyjmy się bliżej regionowi, który znajduje się w samym sercu Doliny Wiercicy.

Jak usunąć naklejki z tylnej szyby?

Naklejki na każdej części samochodu bywają trudne do usunięcia. Jednak nie jest to niemożliwe. Na każdy typ naklejki i jej umiejscowienie jest odpowiedni sposób. W poradniku tym pokażemy, jak pozbyć się naklejek na tylnej szybie.

Jak zapewnić dziecku atrakcje w czasie podróży?


Podróżowanie z dzieckiem bywa męczące, nie dość, że musimy być skoncentrowani na prowadzeniu auta, to jeszcze trzeba zabawiać naszą pociechę. Oto kilka rad jak sobie z tym poradzić.

Czy fotelik montujemy tylko z przodu?

Większość rodziców ma problem z montażem fotelika samochodowego. Montować na przednim siedzeniu, czy na tylnej kanapie? Podpowiadamy, czy foteliki samochodowe montujemy tylko z przodu?

Jak przygotować samochód do podróży z dzieckiem?


Sprawdzenie stanu auta to najważniejszy element, przed rozpoczęciem podróży. Przygotowanie auta do podróży z dzieckiem zajmuje trochę czasu, ale warto go poświęcić.

Zadbaj o czystość w aucie w czasie zimy


Zachowanie czystości w aucie, kiedy jest większość mokrych i zimnych dni jest bardzo trudne. W poradniku tym pokażemy, jak sobie poradzić z takim problemem.

Opel Corsa C: montaż radia samochodowego


Większość kierowców nie wyobraża sobie jazdy samochodem bez muzyki. Jednak zdarzają się auta bez radia samochodowego, dlatego podpowiemy jak zamontować radio samochodowe w aucie.

Jak uchronić się od nadmiaru wilgoci w czasie zimy?


Chcąc zwalczyć wilgoć musimy najpierw wiedzieć, w jaki sposób dostaje się ona do środka samochodu. Oto kilka porad, jak poradzić sobie z tym problemem.

Montaż lusterka wewnętrznego fotochromatycznego

Lusterko fotochromatyczne jest pożytecznym gadżetem, jeśli podróżujemy dużo w nocy. Jednak nie w każdym samochodzie występuje ono jako standardowe wyposażenie. W zależności od każdej marki sposób montażu może się różnić, jednak podłączenie przebiega podobnie.

Seat Ibiza II: radzimy w jaki sposób wymienić przednie amortyzatory


Przy wymianie przednich amortyzatorów potrzebujemy więcej czasu niż w przypadku tylnych. Jednak stopień trudności nie wzrasta znacząco, zatem przystępujemy do wymiany przednich amortyzatorów.

Seat Ibiza II: naprawa czujnika świateł stopu


Uszkodzony czujnik świateł najłatwiej jest wymienić. Jednak my pokażemy, jak można go samodzielnie naprawić. W ten sposób zaoszczędzimy trochę pieniędzy. Naprawa czujnika nie zajmie nam wiele czasu.

Seat: wymiana filtra paliwa

W poradniku tym pokażemy jak wymienić filtr paliwa w samochodzie marki Seat. Opis ten dotyczy niżej wymienionych silników. Cała operacja nie jest trudna, dlatego warto ją wykonać samemu.

Seat Ibiza II: wymiana tylnych sprężyn i amortyzatorów - poradnik


W poradniku tym, pokażemy, jak samemu wymienić tylne amortyzatory i sprężyny. Cały proces jest bardzo łatwy i nie wymaga szczególnych umiejętności.

Seat Ibiza II FL: jak poradzić sobie z łuszczącymi klamkami i uchwytami

Problem łuszczących się klamek oraz uchwytów dotyczy modeli wyprodukowanych w rocznikach 1999 – 2002. Jednak można na stałe pozbyć się tego problemu. Jak to zrobić? Opis znajduje się poniżej.

Seat Toledo II: czyszczenie przepustnicy - poradnik


Przyczyną falujących obrotów, jest zazwyczaj zabrudzona przepustnica. Nie ma potrzeby wymiany na nową. Wystarczy przeczyścić przepustnicę, żeby pozbyć się falujących obrotów. W poradniku tym, dowiesz się jak to zrobić we własnym zakresie.

Seat Toledo II: czyszczenie przepływomierza


Kiedy mamy uczucie, że nasze auto jakby wyraźnie straciło moc w danym zakresie obrotów, bardzo możliwe, że mamy problemy z przepływomierzem. W poradniku tym dowiesz się jak wyczyścić przepływomierz w swoim Seacie.

Seat Toledo II: naprawa stukającej dmuchawy - krok po kroku


Dziwny stukot, jaki się wydobywa podczas włączania, lub wyłączania dmuchawy z biegiem czasu staje się coraz bardziej dokuczliwy. Sposób na to, wyeliminować taką usterkę w Seacie Toledo II, przedstawiony został w tym poradniku.

Seat Toledo II: wymiana anteny

Słaby odbiór sygnału radiowego nie oznacza uszkodzonego radia. Najczęściej przyczyna leży w samej antenie. W poradniku tym pokażemy, jak samemu wymienić antenę samochodową, wymiana nie jest taka trudna, jakby się mogło wydawać.

Skoda Fabia I: czyszczenie potencjometru przepustnicy


Artykuł ten przedstawia proces czyszczenia potencjometru w Fabii 1.4. Jednak można go wykorzystać również w przypadku Seata Toledo lub Leona, z tym samym silnikiem. Różnice mogą być bardzo małe.

Seat Toledo II: wymiana świec i kabli


Wymiana świec nie należy do najłatwiejszych czynności, jakie możemy wykonać sami w naszym Seacie. Jednak, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wykonać taką wymianę we własnym zakresie.

Seat Toledo II: czyszczenie panelu sterowania szybami

Działający nieprawidłowo przełącznik szyb nie zawsze oznacza konieczność wymiany panelu. Możemy podjąć próbę naprawy takiej usterki. Poniżej opis, krok po kroku, jak zrobić to samemu.

Seat Toledo II: demontaż tylnego zderzaka


W poradniku tym, pokażemy jak szybko i bezproblemowo przeprowadzić demontaż tylnego zderzaka w Toledo II. Jak się przekonamy sami, nie wymaga to żadnego doświadczenia, jedyne, co potrzebujemy to zestaw dobrych kluczy i trochę czasu.

Seat Toledo II: wymiana osłony świateł tylnych. Krok po kroku

Demontaż osłony świateł w Seacie Toledo II nie jest trudny. Wymiana jest bardzo szybka. Warto się pokusić o demontaż, nawet jak nie mamy potrzeby wymiany blendy. Mamy możliwość, wyczyszczenia powierzchni znajdującej się pod osłoną.

Seat Toledo I: wymiana podświetlenia zegarów

Poradnik ten skierowany jest do osób, które chcą wymienić przepalone żarówki zegarów lub też myślą o wymianie koloru podświetlenia. Cała wymiana nie jest trudna i bez problemu wykonamy ją samemu, nadając nowy wygląd naszym zegarom.

Seat Toledo II: demontaż włącznika świateł. Krok po kroku

Przyczyną nie działających świateł w Toledo II może być uszkodzony włącznik świateł. Chcąc go wymienić, lub naprawić musimy go zdemontować. Jak to zrobić w Seacie Toledo II? Odpowiedź znajduje się w tym poradniku.

REKLAMA