Jak dbać o amortyzację samochodu?
REKLAMA
REKLAMA
Wymienione elementy dla większości kierowców nie istnieją. Bywa, że nawet Ci, którzy pod przysłowiową maskę zaglądają częściej niż raz na miesiąc, nie zdają sobie sprawy z wielu konsekwencji ich zaniedbań. Jak przekonują specjaliści, zwlekanie z wymianą uszkodzonych mocowań kolumn zawieszenia może mieć poważne konsekwencje, ponieważ usterki te obniżają efektywność tłumienia drgań. W rezultacie koła nie utrzymują idealnego kontaktu z nawierzchnią. Efekt? Wydłuża się droga hamowania a samochód źle prowadzi się podczas pokonywania zakrętów, omijania przeszkód.
REKLAMA
Zobacz również: Jak domowym sposobem sprawdzić amortyzatory?
Elektroniczne systemy wspomagające układ jezdny takie, jak ABS, system kontroli trakcji i system kontroli dynamiki jazdy działają prawidłowo tylko wówczas, gdy wszystkie elementy układu zawieszenia są w idealnym stanie. Na obniżenie komfortu jazdy wpływają również uszkodzone mocowania kolumn zawieszenia. Ich fatalny stan przejawia się nieprzyjemnym dla ucha stukotem i wibracjami odczuwalnymi wewnątrz samochodu. Zużyte mocowania i odboje zwiększają obciążenie oddziałujące na nowo zakupione amortyzatory/kolumny zawieszenia, powodując ich szybsze zużycie. Mają też wpływ na inne elementy układu, np. łożyska wahaczy.
Zobacz również: Jak rozpoznać usterki w zawieszeniu?
Ostatnim elementem, na który warto zwrócić uwagę są odboje. Odpowiedzialne są one za odciążanie amortyzatorów, ale gdy nie są w pełni sprawne przyspieszają zużycie. Podczas przejeżdżania przez krawężnik lub szybkiej jazdy po dziurach w pełni sprawny odbój nie pozwoli tłoczysku uszkodzić zaworu dennego, co spowodowałoby zniszczenie amortyzatora. Ponadto jedynie nieuszkodzone osłony amortyzatorów są w stanie skutecznie chronić tłok przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak wilgoć i sól, czy uderzeniami kamieni.
REKLAMA
REKLAMA