Dlaczego zagłówki są takie ważne?
REKLAMA
REKLAMA
Rola zagłówka
REKLAMA
Zagłówek jest montowany w samochodzie po to, aby w razie wypadku chronił nasze kręgi szyjne. Podczas uderzenia, w szczególności w tył samochodu, brak zagłówka może spowodować natychmiastowe pęknięcie kręgów szyjnych, gdyż nasze ciało nagle przemieszcza się do tyłu. Jeśli nasza głowa nie zatrzyma się na zagłówku, siła bezwładności popchnie ją dalej i właśnie w ten sposób uszkodzeniu mogą ulec kręgi szyjne, w najgorszym wypadku dojdzie do przerwania rdzenia kręgowego.
Zobacz również: Pakujemy boks dachowy
Podczas uderzenia przodem, nasza szyja również jest w niebezpieczeństwie. Siła bezwładności pociągnie nasze ciało najpierw do przodu, potem zostanie ono odbite w tylnym kierunki i znów może dojść do uszkodzenia kręgów szyjnych. Zagłówek zatrzymuje naszą głowę w taki sposób, aby kręgi nie miały szansy na oddalenie się od siebie podczas takiego bezwładnego ruchu.
Zobacz również: Jak przygotować samochód do zimy?
Jak go ustawić?
Aby prawidłowo ustawić zagłówek, powinniśmy usiąść w fotelu i najpierw ustalić prawidłową pozycję za kierownicą. Kiedy już to zrobimy, powinniśmy podnieść lub opuścić zagłówek w taki sposób, aby jego środek znajdował się dokładnie w połowie wysokości głowy. Jeśli będzie on ustawiony zbyt nisko lub zbyt wysoko, podczas wypadku może być przyczyną uszkodzenia kręgów szyjnych.
REKLAMA
REKLAMA