REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zdać egzamin na prawo jazdy część IX – jak przebiega egzamin teoretyczny?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Jerzy Bitner
Jak zdać egzamin na prawo jazdy część IX – jak przebiega egzamin teoretyczny?
Jak zdać egzamin na prawo jazdy część IX – jak przebiega egzamin teoretyczny?

REKLAMA

REKLAMA

Jak przebiega egzamin teoretyczny na prawo jazdy? Udajemy się do Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego na egzamin państwowy. Przypomnę, że do tej części egzaminu możemy przygotowywać się samodzielnie, bez zapisywania się na kurs do ośrodka szkolenia kierowców.

Opisywaliśmy już w poprzednich odcinkach naszego cyklu, jak przebiega procedura ubiegania się o prawo jazdy. Najpierw musimy uzyskać tzw. PKK (Profil Kandydata na Kierowcę). Następnie zapisujemy się na egzamin w WORD i musimy wnieść wymaganą opłatę. Jeżeli uczyliśmy się do egzaminu samodzielnie, najpierw zdajemy egzamin teoretyczny, a potem zapisujemy się na praktyczną naukę jazdy do OSK. Jeśli natomiast w ośrodku szkolenia odbywaliśmy cały kurs, możemy jednego dnia zdawać egzamin teoretyczny i praktyczny.

REKLAMA

REKLAMA

Udając się do WORD koniecznie zabierzmy ze sobą dokument potwierdzający naszą tożsamość (dowód osobisty lub paszport). Jeżeli zapomnimy tego dokumentu, egzaminator nie dopuści nas do egzaminu. Uznaje się wówczas, że osoba zdająca nie przystąpiła do egzaminu, natomiast wniesiona opłata za egzamin nie będzie nam zwrócona.

Wchodzimy do sali egzaminacyjnej, egzaminator sprawdza naszą tożsamość i wskazuje numer przydzielonego nam stanowiska. Zajmujemy miejsce przy stoliku. Na ekranie monitora powinien być wyświetlony numer stanowiska i nasze dane personalne.

Sprawdźmy, czy dane te są zgodne ze stanem faktycznym. To bardzo ważne! Gdyby cokolwiek nie zgadzało się, zgłośmy to niezwłocznie egzaminatorowi.

Po zajęciu miejsc egzaminator krótko objaśni zasady przeprowadzania egzaminu teoretycznego za pomocą systemu informatycznego. Warto jednak już teraz uzmysłowić sobie podstawowe zasady.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Egzamin na kat. B składa się łącznie z 32 pytań. Wśród nich mamy 20 pytań dotyczących ogólnych zasad ruchu drogowego oraz 12 pytań specjalistycznych dla danej kategorii prawa jazdy. Pytania mają różną punktację.

Zobacz też: Jazda samochodem po zdaniu egzaminu, ale przed otrzymaniem dokumentu?

W grupie 20 pytań z wiedzy podstawowej znajduje się:

  • 10 pytań o wysokim znaczeniu dla bezpieczeństwa ruchu drogowego, każde za 3 punkty
  • 6 pytań o średnim znaczeniu dla bezpieczeństwa ruchu drogowego, każde za 2 punkty
  • 4 pytania o niskim znaczeniu dla bezpieczeństwa ruchu drogowego, każde za 1 punkt

W grupie 12 pytań z wiedzy specjalistycznej znajduje się:

  • 6 pytań o wysokim znaczeniu dla bezpieczeństwa ruchu drogowego, każde za 3 punkty
  • 4 pytania o średnim znaczeniu dla bezpieczeństwa ruchu drogowego, każde za 2 punkty
  • 2 pytania o niskim znaczeniu dla bezpieczeństwa ruchu drogowego, każde za 1 punkt

REKLAMA

Na wynik składa się łączna suma punktów uzyskanych przez osobę zdającą. Maksymalnie można uzyskać 74 punkty. Aby zdać egzamin należy osiągnąć co najmniej 68 punktów. Oznacza to, że możemy pomylić się w odpowiedzi na dwa pytania wyceniane na 3 punkty, a przy pytaniach o niższej wartości punktowej nawet przy większej liczbie pytań.

Na tym egzaminie nie ma praktycznie czasu na zbyt długie zastanawianie się i analizowanie sytuacji. Czas na udzielenie odpowiedzi jest bowiem limitowany. Tak samo jest przecież w ruchu drogowym, za kierownicą samochodu. Kierujący pojazdem często musi podejmować decyzję błyskawicznie, w ciągu kilku sekund.

Nie ma też możliwości cofania się czyli powrotu do pytań, na które już udzieliliśmy już wcześniej odpowiedzi. Tym bardziej nie ma na egzaminie czasu na porozumiewanie się z innymi zdającymi albo korzystanie z jakichś niedozwolonych pomocy, ściąg itd.

Zobacz też: Kiedy egzaminator przerwie egzamin na prawo jazdy? Nowe przepisy

Pamiętajmy, by nie dać się rozpraszać przez osoby, które siedzą przy sąsiednich stanowiskach. Zdarza się, że siedząca obok osoba stuka nas w ramię i szeptem prosi: „Popatrz, czy tu jest TAK czy NIE?”

Jeśli, chcąc temu człowiekowi pomóc, odwrócimy wzrok od naszego monitora i spojrzymy na jego monitor, to szybciutko upłynie czas, w którym mieliśmy odpowiedzieć na nasze pytanie. Oznacza to, że pomagając innej osobie mamy ogromne szanse oblać nasz egzamin. Nie zwracajmy więc uwagi na czyjeś szepty czy rozpaczliwe prośby. Jeśli to nie skutkuje i ktoś natrętnie nam przeszkadza możemy nawet głośno zwrócić na to uwagę egzaminatora. Nie muszę wyjaśniać, że zabronione jest porozumiewanie się między sobą osób zdających i za takie postępowanie egzaminator może usunąć nas z sali przerywając egzamin. Wówczas otrzymamy ocenę negatywną. Czy warto narażać się dla kogoś i samemu zawalić egzamin? A po za wszystkim, czy taki człowiek na drodze też będzie prosił innych kierowców, by mu podpowiedzieli kto ma pierwszeństwo na skrzyżowaniu?

W następnym odcinku szczegółowo wyjaśnię i pokażę, jak rozwiązuje się test egzaminacyjny.

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
R.Kubica: Le Mans to wyścig, który powinien zostać zakazany. Ludzie nie śpią przez dwa dni próbując się zdrzemnąć na krzesełku. Jak spalić 12 tys. kalorii w jedną noc

Robert Kubica uważa, że zwycięstwo w 24-godzinnym wyścigu Le Mans było jego celem odkąd wystąpił w nim pierwszy raz w 2021 r. "Dało mi to mnóstwo pozytywnych emocji, mimo że był to jeden z trudniejszych momentów w mojej karierze" - powiedział podczas briefingu w Warszawie. Podkreślił wyczerpujący charakter tego wyścigu, a brak snu był jednym z poważniejszych wyzwań.

Do którego momentu dziecko musi jeździć w foteliku? Czy wiek dziecka ma znaczenie? Kto nie musi zapinać pasów bezpieczeństwa? {przepisy}

Nie każdy musi zapinać pasy bezpieczeństwa, ale warto pamiętać, że za nieprzestrzeganie przepisów grożą mandaty. Czy wiesz do którego momentu dziecko musi podróżować w foteliku? Kto jest zwolniony z obowiązku zapinania pasów bezpieczeństwa?

Rząd otwiera drogi dla pojazdów autonomicznych [projekt przyjęty przez Radę Ministrów]

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy umożliwiający testowanie pojazdów autonomicznych na polskich drogach. Nowe regulacje mają wesprzeć innowacje i rozwój branży motoryzacyjnej, dostosowując przepisy do wyzwań współczesnego transportu.

Zmiana zasad rejestracji pojazdów w 2026 r. Nowelizacja Prawa o ruchu drogowym - projekt deregulacyjny

W dniu 17 czerwca 2025 r. opublikowany został projekt ustawy, która ma znowelizować Prawo o ruchu drogowym. Nowelizacja ta ma zrealizować m.in. postulaty deregulacyjne zespołu SprawdzaMy kierowanego przez Rafała Brzoskę - w szczególności w zakresie rejestracji pojazdów. Zmiany mają wejść w życie w większości po upływie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, a więc z pewnością już w 2026 roku.

REKLAMA

Sektor logistyczny pokazuje w I połowie 2025 r., że radzi sobie z globalnymi zakłóceniami (wojna handlowa USA-Chiny). Koszty wymiany handlowej będą jednak rosły

Widmo historycznego spadku wolumenu przeładunków i wzrost kosztów transportu to dwa dominujące efekty w logistyce, które wywołała wojna handlowa na linii Chiny-USA. Pomimo obniżenia globalnych prognoz dla PKB i handlu, operatorzy logistyczni wciąż radzą sobie zaskakująco dobrze, choć wśród europejskich ekspertów zarządzających łańcuchami dostaw panuje zgodność co do tego, że koszty wymiany handlowej będą rosły. Jednocześnie 70% z nich twierdzi, że na kolejne zakłócenia i nieoczekiwane zwroty akcji będzie w stanie odpowiedzieć w ciągu maksymalnie 3 dni.

Większa elastyczność w wypowiadaniu umów OC [Projekt nowelizacji trafił do konsultacji]

Do uzgodnień, konsultacji publicznych i opiniowania trafił projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Chodzi o zmiany w OC.

KGP: 112 716 interwencji, 470 wypadków drogowych, 26 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 112 716 interwencji. Byli wzywani do 470 wypadków drogowych.

OC dla rowerzystów – konieczność czy ograniczanie wolności? Polacy podzieleni

Czy rowerzyści powinni mieć obowiązkowe OC? Wraz ze wzrostem liczby jednośladów na drogach, temat ten wraca jak bumerang i dzieli opinię publiczną. Najnowsze badanie Rankomat.pl pokazuje, że Polacy są niemal równo podzieleni – nie brakuje zarówno zwolenników bezpieczeństwa, jak i obrońców niezależności.

REKLAMA

Masz radio w samochodzie? Możesz spodziewać się kontroli

Właściciele samochodów – zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorcy – powinni pamiętać o opłatach za używanie odbiorników radiofonicznych. Chodzi o konieczność opłacania abonamentu RTV za radioodbiornik zamontowany w pojeździe. Jaka jest opłata abonamentowa w 2025 r.? Kto jest zwolniony?

KGP: 116 725 interwencji, 519 wypadków drogowych, 32 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 116 725 interwencji. Byli wzywani do 519 wypadków drogowych.

REKLAMA