Ford silnik 1.25: wady i zalety benzyniaka Yamahy!
REKLAMA
REKLAMA
Ford silnik 1.25: Sigma, Zetec i Duratec. Które właściwe?
Choć silnik Forda 1.25 był oferowany w siódmej generacji Fiesty, która zadebiutowała na rynku w roku 2008, jego historia sięga dużo głębiej w dzieje marki. Inżynierowie marki opracowali 4-cylindrowego benzyniaka o pojemności 1248 cm3 razem z Yamahą w roku 1995. Motor wszedł do rodziny Sigma i był dedykowany przede wszystkim samochodom miejskim. Innowacje? W połowie lat dziewięćdziesiątych za taką należało uznać plastikowy kolektor dolotowy. Poza tym motor korzysta z pośredniego wtrysku paliwa oraz ma rozrząd napędzany za pomocą paska.
REKLAMA
Ford silnik 1.25: czy nadaje się do LPG?
Silnik Forda 1.25 najczęściej występuje w trzech wariantach mocy. Pod oznaczeniem Zetec ukrywa się model 75-konny. Nazwa Duratec oznacza wersję posiadającą 60 lub 82 konie mechaniczne. Głowica w każdym przypadku jest 16-zaworowa. Zalety silnika 1.25 Forda? Kierowcy chwalą benzyniaka za wysoką kulturę pracy i rozsądny apetyt na paliwo. Wady? Fiesta jest modelem dość ciężkim. Silnik 1.25 Duratec przeciętnie radzi sobie zatem z jego napędzaniem. Poza tym warto poważnie zastanowić się nad montażem instalacji LPG. Błędy popełnione przez gazownika mogą skończyć się kosztownym remontem.
Ford silnik 1.25: popularne usterki i trwałość
Z mechanicznego punktu widzenia silnik 1.25 Forda cieszy się dobrymi opiniami kierowców. Jednostka eksploatowana na benzynie potrafi pokonać bez generalnego remontu 400 czy nawet 500 tysięcy kilometrów. Jeżeli po drodze trapią ją jakieś problemy, te dotyczą głównie osprzętu. Co ważne, ich usunięcie nie jest drogie. Motor powstał blisko 3 dekady temu - ceny części zamiennych zazwyczaj oscylują zatem w okolicy kilkudziesięciu złotych.
Ford silnik 1.25 - awarie:
- usterki przepływomierza,
- usterki silniczka krokowego,
- usterki przepustnicy.
Ford silnik 1.25 - eksploatacja:
- wymiana paska rozrządu: 160 000 km lub 10 lat
- wymiana oleju: 20 000 km lub 1 rok
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA