REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Problem ze zmianą biegów. Co może oznaczać?

Problem ze zmianą biegów. Co może oznaczać?
Problem ze zmianą biegów. Co może oznaczać?
Volkswagen Up!

REKLAMA

REKLAMA

Silnik dostarcza moc, ta jednak zanim trafi na koła jest transferowana za pośrednictwem skrzyni biegów. Jej sprawność ma zatem potężne znaczenie dla samochodu. Jaki kierowcy mają najczęściej problem ze zmianą biegów?

Problem ze zmianą biegów może objawiać się w różny sposób. Czasami dotyczy poważnego oporu występującego w czasie wrzucania przełożenia, czasami procesowi towarzyszy zgrzytanie, a czasami podczas jazdy kilkukrotnie trzeba wrzucić jedynkę lub wsteczny, aby bieg wszedł prawidłowo. Każda nieprawidłowość utrzymująca się w sytuacji, w której silnik jest nagrzany do temperatury roboczej świadczy o tym, że przekładnia została uszkodzona.

REKLAMA

Problem ze zmianą biegów - najczęstsze usterki:

  • zużycie sprzęgła - w starych autach wynik naturalnego starzenia się, w młodszych może być wynikiem nieprawidłowej techniki jazdy.
  • zużycie koła dwumasowego - uszkodzenie dwumasy przy przebiegu 300 tys. km jest procesem naturalnym, po pokonaniu 60 tys. km to często wynik błędów producenta lub kierowcy - głównie jazda na niskich obrotach lub dodawanie zbyt dużej ilości gazu w czasie ruszania,
  • zużycie synchronizatorów - to wynik stosowania nieprawidłowego oleju w przekładni, ewentualnie błędnej techniki jazdy - gwałtowna jazda i zmiana przełożeń w sytuacji, w której sprzęgło nie jest do końca wciśnięte,
  • zużycie łożysk - najczęściej to wynika to z wieku przekładni, ewentualnie błędów i oszczędności materiałowych producentów.

Problem ze zmianą biegów - częste błędy kierowców:

  • dodawanie zbyt dużej ilości gazu w czasie ruszania,
  • zmiana przełożenia, gdy sprzęgło nie jest wciśnięte do końca,
  • brak wymiany oleju w przekładni,
  • gwałtowna zmiana biegów,
  • jazda przy zbyt niskich obrotach.

Problem ze zmianą biegów jest o tyle duży, że często wiąże się z drogą naprawą. Sama robocizna w przypadku rozbierania przekładni zostanie wyceniona na minimum 500 złotych. A do tego dojdą koszty związane z wymiana sprzęgła (od 300 do ponad 1000 zł), koła dwumasowego (od 800 do kilku tys. zł), synchronizatorów czy samego oleju.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

REKLAMA

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

KGP: 97 506 interwencji, 260 wypadków drogowych, 13 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 97 506 interwencji. Byli wzywani do 260 wypadków drogowych.

REKLAMA

Zmiany dla młodych kierowców. Jakie są najważniejsze założenia projektu?

Do konsultacji i opiniowana został skierowany projekt zmieniający przepisy w zakresie ruchu drogowego. Celem nowelizacji jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, oraz mobilności młodych osób.

Prawo jazdy dla nastolatka coraz bliżej

Projekt resortu infrastruktury zawierający m.in. propozycję możliwości uzyskania prawa jazdy przez osoby mające 17 lat trafił do konsultacji publicznych.

REKLAMA