REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Propozycje Ministerstwa Sprawiedliwości dot. zaostrzenia kar za przestępstwa i wykroczenia w ruchu drogowym

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Tomasz Korniejew
Propozycje Ministerstwa Sprawiedliwości dot. zaostrzenia kar za przestępstwa i wykroczenia w ruchu drogowym.
Propozycje Ministerstwa Sprawiedliwości dot. zaostrzenia kar za przestępstwa i wykroczenia w ruchu drogowym.

REKLAMA

REKLAMA

Według projektu Ministerstwa Sprawiedliwości za niezatrzymanie się do kontroli policji i zmuszenie funkcjonariuszy do pościgu kierowca mógłby pójść do więzienia na 5 lat. Z kolei kierowcy, którzy prowadząc po pijanemu lub pod wpływem środków odurzających spowodują wypadek w wyniku, którego ktoś poniesie śmierć lub ciężkie obrażenia, obligatoryjnie będą trafiać do więzienia na co najmniej dwa lata. Co jeszcze przewiduje projekt?

Ile osób ginie w wypadkach drogowych w Polsce?

Według statystyk przestawionych przez Ministerstwo Sprawiedliwości, w Polsce (dane za rok 2014 r.) na sto wypadków przypada dziewięć ofiar śmiertelnych. Dla porównania w Niemczech i w Austrii na każde 100 wypadków ginie statystycznie jedna osoba.

REKLAMA

Jedną z przyczyn (choć nie kluczową) tak ogromnej dysproporcji między Polską, a naszymi zachodnimi sąsiadami jest na pewno różnica w rozwoju infrastruktury. W Polsce chociażby wciąż brakuje dobrej jakości dróg lokalnych z bezpiecznymi poboczami, po których mogliby się poruszać piesi. Teraz w wielu miejscach piesi poruszają się po drogach, które de facto nie mają pobocza.

Kolejną przyczyną jest z pewnością różnica w kulturze jazdy. Skłonność do brawury i nonszalanckie podejście do porządku prawnego wciąż cechuje znaczną część polskich zmotoryzowanych.

REKLAMA

Jak powiedział Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro – „Chcemy ograniczyć nieodpowiedzialne i groźne zachowania nieokrzesanych kierowców, którzy regularnie, w sposób drastyczny, naruszają zasady bezpieczeństwa, powodując śmierć i zniszczenia na polskich drogach. Nic nie rozzuchwala sprawców bardziej niż bezkarność”.

Według Ministerstwa Sprawiedliwości przyczyną takiego stanu rzeczy są potencjalnie niskie kary za wykroczenia i przestępstwa drogowe oraz fakt, że ich sprawcom często udaje się uniknąć odpowiedzialności.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak czytamy w komunikacie Ministerstwa „W 2015 r. ponad 1000 sprawców groźnych wykroczeń drogowych (w tym 150 kolizji i 320 przekroczeń prędkości) nie spotkała kara, bo ich sprawy się przedawniły. (…) A spośród prawie 1400 osób, które skazano za jazdę bez prawa jazdy (odebranego decyzją administracyjną), zaledwie wobec 4 orzeczono sądowy zakaz prowadzenia pojazdów.”

Dlatego Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt ustawy, w którym uwzględniono podwyższenie kar dla sprawców wykroczeń i przestępstw drogowych. Co w nim znajdziemy?

Zobacz też: Prawo Jazdy 2017 r. - wszystkie zmiany

Propozycje Ministerstwa Sprawiedliwości dot. zaostrzenia kar za przestępstwa i wykroczenia w ruchu drogowym

Pijani sprawcy wypadków

Pijani bądź odurzeni narkotykami sprawcy wypadków, w którym są ofiary śmiertelne lub poszkodowani odnieśli ciężkie obrażenia ciała, pójdą obligatoryjnie do więzienia na co najmniej dwa lata (w tej chwili minimalna kara to 9 miesięcy). Kara nie będzie mogła zostać zawieszona (dziś jest taka możliwość).

Dłuższy okres przedawnienia

W tej chwili okres przedawnienia wykroczeń drogowych to dwa lata. W praktyce, okazuje się 24 miesiące to zbyt krótko, by móc ukarać popełniających wykroczenia.  Udowodniły to nagłośnione w mediach sprawy piratów drogowych m.in. tzw. Froga. Dlatego projekt nowelizacji ustawy przewiduje wydłużenie okresu przedawnienia do 3 lat.

Nowe kary za prowadzenie samochodu po odebraniu prawa jazdy

W myśl obecnie obowiązujących przepisów, kierowcy, którzy zostaną złapani na prowadzeniu samochodu mimo że wcześniej odebrano im prawo jazdy na mocy decyzji administracyjnej mogą zostać skazani na karę do dwóch lat więzienia. Według nowelizacji wobec takiego kierowcy dodatkowo zostanie orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów od roku do 15 lat.

Ponadto projekt nowelizacji zakłada, że kierowcy, którzy złamią sądowy zakaz prowadzenia pojazdów będą mogli zostać ukarani karą więzienia do 5 lat (obecnie do 3 lat).

Zmusisz policję do pościgu – pójdziesz do więzienia

Projekt nowelizacji ustawy zakłada również znaczne zaostrzenie kar dla kierowców, którzy nie zatrzymując się na polecenie policjantów zmuszą ich do pościgu. Będzie to przestępstwo zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 5. Co więcej, sąd obligatoryjnie ukarze sprawcę pościgu zakazem prowadzenia pojazdów od roku do 15 lat.

W myśl obecnie obowiązujących przepisów sprawcy pościgów popełniają wykroczenie za które grozi grzywna lub kara aresztu do 30 dni.

Piraci recydywiści już się nie ukryją

REKLAMA

Choć trudno w to uwierzyć, obecnie policja i centralna ewidencja kierowców nie mają obowiązku przekazywania informacji do sądów o przestępstwach i wykroczeniach drogowych, które popełnił w przeszłości sądzony za przestępstwo drogowe obywatel. Tym samym sędziowie często nie mają pojęcia o tym, że orzekają w sprawie osoby, która regularnie i w sposób drastyczny narusza przepisy ruchu drogowego.

W myśl projektu nowelizacji sądy byłyby obligatoryjnie informowane o przeszłości sądzonego – o wcześniejszych karach, o tym czy zatrzymywano mu w przeszłości prawo jazdy, o mandatach i punktach karnych.

Odwiedź nasz serwis Auto i Prawo

Czy zaostrzenie kar wystarczy by poprawić sytuację na polskich drogach?

Wszyscy są zgodni co do tego, że sytuacja na polskich drogach wymaga poprawy. Co więcej, zgodzę się z większością ekspertów zwracających uwagę na fakt, że wysokość mandatów w Polsce jest zbyt niska. Jednak samo zaostrzanie kar dla łamiących przepisy będzie niewystarczające, jeżeli nie podejdziemy do problemu systemowo.

Bo niestety, ale chamskich zachowań za kierownicą młodzi kierowcy najczęściej uczą się od członków rodziny. Także spora część instruktorów w szkołach nauki jazdy niejednokrotnie zachęca swoich uczniów do niewłaściwych i niekoleżeńskich zachowań – np. sugerując, by stojąc w korku nikogo przed siebie nie wpuszczać.

Źródło: Ministerstwo Sprawiedliwości

Przekraczanie dozwolonej prędkości w terenie zabudowanym i poza nim jest w Polsce standardem. Takie zachowanie też ma wiele przyczyn, a jedną z nich jest plaga niewłaściwie ustawionych znaków drogowych. W efekcie ich znaczenie w powszechnej świadomości kierowców się dewaluuje. Nieuprzejmość wzmaga irytację i prowadzi do agresji. W agresji często puszczają hamulce. A wtedy o wypadek nietrudno.

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Koniec bezkarności rowerzystów i użytkowników hulajnóg! Czas na tablice rejestracyjne i wyższe mandaty

Ze statystyk policyjnych wynika, że rowerzyści są drugą, po kierowcach, grupą sprawców wypadków drogowych. Tymczasem, aby poruszać się po drodze rowerem nie trzeba mieć żadnych uprawnień (po osiągnięciu pełnoletności). Jak można poprawić bezpieczeństwo na drogach?

KGP: 109 332 interwencji, 291 wypadków drogowych, 12 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Oto najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend opublikowane przez Komendę Główną Policji. Policjanci podsumowali także zdarzenia z minionego tygodnia.

19-letni motocyklista bez uprawnień potrącił policjanta i zbiegł

19-nastolatek z Międzyrzecza (Lubuskie) stanie przed sądem za zarzut spowodowania wypadku, niezatrzymanie się do kontroli i ucieczkę z miejsca wypadku.

Nowe przepisy fotoradarowe: Właściciel pojazdu jako kozioł ofiarny?

Ustawodawca szykuje kolejną rewolucję w przepisach drogowych. Tym razem uderzy ona nie tylko w kierowców łamiących przepisy, ale także w właścicieli pojazdów, którzy nie wskażą osoby prowadzącej pojazd w chwili popełnienia wykroczenia. Jeśli fotoradar uchwyci pojazd przekraczający prędkość, a właściciel odmówi podania danych kierowcy, nie tylko zapłaci karę, ale również straci dowód rejestracyjny swojego samochodu.

REKLAMA

Pijany senior uciekał przed policją po polach uprawnych. Auto dachowało

72-latek jechał bez zapiętych pasów, więc policja chciała zatrzymać go do kontroli. Rzucił się w pościg, który zakończył się dachowaniem. Okazało się, że jest pijany.

Otrzymałeś wiadomość ws. zaległych płatności w e-TOLL? KAS ostrzega przed oszustami

Krajowa Administracja Skarbowa w przesłanym we wtorek, 25 marca 2025 r. komunikacie prasowym ostrzega przed oszustami wysyłającymi fałszywe wiadomości w sprawie zaległych płatności w e-TOLL. Publikujemy przykładową fałszywą wiadomość.

Już nie tylko diesel czy benzyna. I nawet nie zawsze samochód. Jak Polacy wybierają środek transportu?

W dzisiejszych czasach wybór środka transportu to nie tylko decyzja między samochodem z silnikiem benzynowym a dieslem. Możliwości jest więcej, a kierowcy mają różne oczekiwania. Jak Polacy wybierają codzienny środek lokomocji?

KGP: 93 352 interwencji, 312 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 93 352 interwencji. Byli wzywani do 312 wypadków drogowych.

REKLAMA

Mandat za przeładowaną ciężarówkę, a zaniżona waga w CMR. Kto za to ponosi odpowiedzialność?

Przeładowanie pojazdu w transporcie drogowym to częsty problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych, w tym mandatów nałożonych na przewoźnika. W sytuacjach, gdy błędne dane o wadze towaru zostały przekazane przez spedytora lub nadawcę towaru, pojawia się pytanie o podział odpowiedzialności między przewoźnika a spedytora czy nadawcę. Najczęściej problem dotyczy mandatów zagranicznych, dlatego kluczowe znaczenie w tej kwestii mają przepisy Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR).

Przestraszył się policjantów, więc uciekał samochodem, łamiąc przepisy

Nocy pościg ulicami Białegostoku zakończył się zatrzymaniem 32-letniego kierowcy. Mężczyzna najpierw przekroczył prędkość, a potem - zamiast zatrzymać się do kontroli - zaczął uciekać.

REKLAMA