REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Test: Skoda Octavia Plug-in - nie świetna, ale zaskakująco dobra!

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Test: Skoda Octavia Plug-in - nie świetna, ale zaskakująco dobra!
Test: Skoda Octavia Plug-in - nie świetna, ale zaskakująco dobra!
Kuba Brzeziński

REKLAMA

REKLAMA

Skoda Octavia plug-in nie jest idealna. Mimo wszystko test zakończyłem z uśmiechem na twarzy. Powód? Nie tylko hybrydy z Japonii są oszczędne!

Skoda Octavia iV Style: czy czeski liftback rzeczywiście jest style?

Pierwsze wrażenie? Nowa Skoda Octavia jest majestatycznie wielka! Bo choć liftback wywodzi się z segmentu C, długość jego nadwozia sięga blisko 4,7 metra. To wartość o prawie 20 cm większa niż w przypadku pierwszej Octavii. Jednocześnie prawie taką samą długość ma… Volkswagen Passat B5. Ciekawe akcenty? W nowej Octavii strasznie podoba mi się przód z maską „odciętą” w okolicy nadkoli, nisko poprowadzonym grillem, nisko zadartym nosem i matrixowymi światłami (tak, w Octavii Style standardem są Matrixy!). Liftback nabiera w ten sposób nieco sportowego charakteru.

REKLAMA

Skoda Octavia Plug-in

Test: Skoda Octavia Plug-in - nie świetna, ale zaskakująco dobra!

REKLAMA

Na przednim błotniku testowej Octavii pojawia się wlew paliwa. Nie, to nie wynik fatalnej pomyłki czeskich inżynierów, a wynik tego, że mieliśmy do czynienia z Octavią iV, czyli hybrydą plug-in. Pod klapką ukrywa się zatem gniazdko do ładowania.

Kolejny plus dotyczy linii bocznej. Jest minimalistyczna, ale i przetłoczona. Mało skomplikowana, ale jednocześnie z charakterem - który wyłącznie uzupełniają 18-calowe felgi wykończone wzorem przypominającym łopatki silnika odrzutowego. Uwagi? Chyba największą mam do tyłu. Jest harmonijny i zrównoważony, ale mógłby być też nieco bardziej dynamiczny. Choć na uwagę i tak zasługuje spojler ładnie wtopiony w tylną klapę czy lampy posiadające dynamiczne kierunkowskazy.

Sportowe fotele w hybrydzie? Octavia plug-in ma świetne siedziska!

Nowa Skoda Octavia jest autem dorosłym i dojrzałym. I to widać nie tylko po nadwoziu, ale i wnętrzu. Fotele? Są masywne, mięsiste, wygodne, nieco sportowe i po dopłacie otrzymały elektryczne sterowanie. Ilość miejsca? Nawet czterech siatkarzy bez problemu znajdzie wygodną pozycję w tym aucie w czasie dalszego wyjazdu. Stylizacja? To minimalizm z odrobiną obłości. Najwięcej przycisków pojawia się na… kierownicy. Bo niemalże wszystkie funkcje ukrywają się w ekranie multimedialnym. Kolejny wyświetlacz zastępuje zegary, a skrzynią biegów steruje się za pomocą joysticka.

Skoda Octavia Plug-in

Test: Skoda Octavia Plug-in - nie świetna, ale zaskakująco dobra!

Jednym z najładniejszych elementów w kabinie pasażerskiej nowej Skody Octavii są klamki. Zostały wygięte w dość ciekawy kształt. Jednym z najfajniejszych był zdecydowanie system audio Canton - oferuje więcej niż dobrą jakość dźwięku. A do tego idąc za nowymi trendami, na konsoli centralnej pojawia się materiałowa wstawka i pasażerowie tylnej kanapy mogą liczyć na obecność roletek ograniczających ilość promieni słonecznych wpadających do wnętrza. Uwagi? Jakość plastików użytych do wykonania przycisków na konsoli czy boczków drzwi mogłaby być nieco wyższa...

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dwa ramiona czy trzy? Ja wolałbym trzy w Octavii iV

Poza tym osobiście dopłaciłbym przeszło tysiąc złotych za trójramienną kierownicę - dwuramienna prezentuje się nieco dziwacznie i podpowiedziałbym Czechom, aby znaleźli bardziej fortunne miejsce dla przycisku odpalającego silnik - znajduje się na kolumnie kierowniczej. Drobne uwagi mam też do systemu multimedialnego - potrzebuje dłuższej chwili na płynne działanie po porannym rozruchu silnika oraz bagażnika - jest długi, ale przez obecność baterii trochę zbyt płytki (ma też o 150 litrów mniej niż wersja spalinowa).

Skoda Octavia Plug-in

Test: Skoda Octavia Plug-in - nie świetna, ale zaskakująco dobra!

Skoda Octavia plug-in: benzyna, elektryk i baterie

REKLAMA

Do testu otrzymaliśmy Skodę Octavię iV. Dwie litery pojawiające się na końcu nazwy wcale nie mają w fantazyjny sposób określać generacji liftbacka, a wyrażać jego troskę o… ekologię. Bo pod maską auta pracowała hybryda plug-in. Motor składa się z 1.4-litrowego benzyniaka o mocy 150 koni, 116-konnego elektryka i zestawu baterii 13 kWh. Skutek? Po naładowaniu z gniazdka Skoda jest w sanie pokonać blisko 70 kilometrów na samym prądzie - i wynik naprawdę jest realny do osiągnięcia! Co stanie się po wyładowaniu akumulatora? Zacznie być klasyczną hybrydą. Klasyczną, czyli naprawdę oszczędną.

Ile trwa ładowanie 13 kWh baterii w Octavii iV? Przy użyciu standardowego gniazdka 5 godzin - ze sporym marginesem auto naładuje się zatem podczas nocnego postoju w garażu - tym samym rano kierowca znowu będzie miał 70 km zasięgu. Po zastosowaniu wallboxa czas ładowania spada do 3 godzin i 30 minut.

Skoda Octavia Plug-in

Test: Skoda Octavia Plug-in - nie świetna, ale zaskakująco dobra!

Czy hybryda plug-in może być oszczędna? W Octavii tak!

Przez lata kierowcy zdążyli przyzwyczaić się do tego, że tylko Japończycy tworzyli oszczędne hybrydy. Teraz Czesi postanowili zmienić to przekonanie. I sprawdziłem to w teście. Ile w cyklu mieszanym paliła Skoda Octavia iV? Około 6 litrów benzyny. A to wynik, który na prawie 40-litrowym zbiorniku daje zasięg wynoszący ponad 700 kilometrów. Oczywiście hybrydowy nie znaczy… wolny! Bo Octavia była zaskakująco dynamiczna. Spalinowo-elektryczny układ napędowy dostarcza w sumie 204 konie. W efekcie liftback przyspiesza do pierwszej setki w 7,7 sekundy.

Zapał sprinterski Octavii nieco stygnie w trasie. Powód? Raczej nie chodzi o wyraźne braki mocy, a bardziej sporą wagę. Hybrydowa Skoda waży prawie 1700 kg - tym samym jest o 140 kg cięższa od wersji napędzanej 200-konnym dieslem. Z drugiej strony układ został sparowany z dwusprzęgłową przekładnią - a więc szybko reaguje na wciśnięcie pedału gazu redukcjami kolejnych przełożeń. Co jeszcze jest fajne w hybrydowej Octavii? Warknięcie, które towarzyszy uruchomieniu benzyniaka podczas jazdy. Poza tym uwagę zwraca mocna praca układu rekuperacji - podczas dojeżdżania do skrzyżowania prawie nie trzeba hamować.

Podczas jazdy Octavią iV czuć masę… baterii!

Nowa Octavia jest rodzinnym liftbackiem. Jak się zatem prowadzi? Niezwykle stabilnie zachowuje się na drodze, pewnie pokonuje zakręty i oferuje kierowcy możliwość współpracy z całkiem precyzyjnym układem kierowniczym. Mimo wszystko mówiąc o wrażeniach z jazdy, muszę wrócić do poruszanego już tematu. Skoda za sprawą masy baterii w układzie hybrydowym jest ciężka i czuć to w czasie niektórych manewrów - głównie hamowania i pokonywania progów spowalniających.

Skoda Octavia Plug-in

Test: Skoda Octavia Plug-in - nie świetna, ale zaskakująco dobra!

Nowa Skoda Octavia plug-in - podsumowanie:

W nowej Octavii strasznie podobało mi się to, jak wygląda jej nadwozie, przypadł mi do gustu minimalizm jej wnętrza, a do tego jej fotele uznaję za naprawdę niesamowite. Poza tym nie jestem w stanie zbyt wiele złego powiedzieć o hybrydzie plug-in, szczególnie że pracuje intuicyjnie, gładko i… oszczędnie! Cena? No ta też właśnie nie jest przesadnie wysoka. Bo Skoda wyposażona tak dobrze jak konkurenci z segmentu premium, została wyceniona na rozsądne jak na plug-ina 178 tysięcy złotych. Gdzie zatem ukrywa się haczyk? Skodą jeździło mi się świetnie i choć jest lepsza od większości konkurentów, mnie oczarowała, ale tylko prawie...

Skoda Octavia iV Plug-in - dane techniczne:

  • Silnik: R4, doładowany, benzyna + elektryczny
  • Pojemność silnika: 1395 cm3
  • Maksymalna moc - silnik benzynowy: 150 KM
  • Maksymalny moment obrotowy - silnik benzynowy: 250 Nm (przy 1550 - 3500 obr./min.)
  • Maksymalna moc - hybryda: 204 KM
  • Prędkość maksymalna: 220 km/h
  • Przyspieszenie 0 - 100 km/h: 7,7 s.
  • Skrzynia biegów: automatyczna, 6 biegów
  • Zbiornik paliwa: 39,5 litra
  • Zużycie paliwa na 100 km w teście (cykl mieszany): 6,0 litrów
  • Zużycie paliwa na 100 km - dane producenta (cykl mieszany): 5,7 litra
  • Długość: 4689 mm
  • Szerokość: 1829 mm
  • Wysokość: 1486 mm
  • Rozstaw osi: 2679 mm
  • Pojemność bagażnika: 450/1405 litrów
  • Cena: od 85 100 zł

Skoda Octavia Style iV Plug-in - cena i wyposażenie:

  • cena wersji testowej: 178 700 zł,
  • Hill Hold Control - wspomaganie ruszania pod wzniesienia,
  • LANE ASSIST - asystent pasa ruchu,
  • FRONT ASSIST - kontrola odstępu z funkcją awaryjnego hamowania,
  • Collision Avoidance Assist,
  • LIGHT AND RAIN ASSIST - czujnik zmierzchu i deszczu,
  • kamera cofania,
  • SMART LINK+ z połączeniem bezprzewodowym,
  • VIRTUAL COCKPIT - cyfrowy zestaw wskaźników,
  • KESSY FULL - bezkluczykowy system obsługi samochodu,
  • podgrzewane fotele przednie,
  • SUNSET - przyciemniane tylne szyby boczne i szyba pokrywy bagażnika,
  • reflektory główne LED Top Matrix,
  • 18-calowe felgi aluminiowe,
  • ADAPTIVE CRUISE CONTROL - aktywny tempomat do 210 km/h,
  • pakiet oświetlenia LED AMBIENTE,
  • bezdotykowo otwierana elektrycznie sterowana pokrywa bagażnika,
  • Sound System Canton,
  • wyświetlacz Head-up,
  • skórzana tapicerka foteli,
  • elektrycznie regulowane fotele z przodu z pamięcią,
  • Elektrycznie składane lusterka z pamięcią, lusterko wsteczne bezramkowe,
  • phone box.

Test: Skoda Octavia Plug-in - nie świetna, ale zaskakująco dobra!
Kuba Brzeziński
Test: Skoda Octavia Plug-in - nie świetna, ale zaskakująco dobra!
Kuba Brzeziński
Test: Skoda Octavia Plug-in - nie świetna, ale zaskakująco dobra!
Kuba Brzeziński
Test: Skoda Octavia Plug-in - nie świetna, ale zaskakująco dobra!
Kuba Brzeziński
Test: Skoda Octavia Plug-in - nie świetna, ale zaskakująco dobra!
Kuba Brzeziński
Test: Skoda Octavia Plug-in - nie świetna, ale zaskakująco dobra!
Kuba Brzeziński
Test: Skoda Octavia Plug-in - nie świetna, ale zaskakująco dobra!
Kuba Brzeziński
Test: Skoda Octavia Plug-in - nie świetna, ale zaskakująco dobra!
Kuba Brzeziński
Test: Skoda Octavia Plug-in - nie świetna, ale zaskakująco dobra!
Kuba Brzeziński
Test: Skoda Octavia Plug-in - nie świetna, ale zaskakująco dobra!
Kuba Brzeziński
Test: Skoda Octavia Plug-in - nie świetna, ale zaskakująco dobra!
Kuba Brzeziński
Test: Skoda Octavia Plug-in - nie świetna, ale zaskakująco dobra!
Kuba Brzeziński
Test: Skoda Octavia Plug-in - nie świetna, ale zaskakująco dobra!
Kuba Brzeziński
Test: Skoda Octavia Plug-in - nie świetna, ale zaskakująco dobra!
Kuba Brzeziński
Test: Skoda Octavia Plug-in - nie świetna, ale zaskakująco dobra!
Kuba Brzeziński
Test: Skoda Octavia Plug-in - nie świetna, ale zaskakująco dobra!
Kuba Brzeziński
Test: Skoda Octavia Plug-in - nie świetna, ale zaskakująco dobra!
Kuba Brzeziński
Test: Skoda Octavia Plug-in - nie świetna, ale zaskakująco dobra!
Kuba Brzeziński
Test: Skoda Octavia Plug-in - nie świetna, ale zaskakująco dobra!
Kuba Brzeziński
Test: Skoda Octavia Plug-in - nie świetna, ale zaskakująco dobra!
Kuba Brzeziński
Test: Skoda Octavia Plug-in - nie świetna, ale zaskakująco dobra!
Kuba Brzeziński
Test: Skoda Octavia Plug-in - nie świetna, ale zaskakująco dobra!
Kuba Brzeziński
Test: Skoda Octavia Plug-in - nie świetna, ale zaskakująco dobra!
Kuba Brzeziński
Test: Skoda Octavia Plug-in - nie świetna, ale zaskakująco dobra!
Kuba Brzeziński
Test: Skoda Octavia Plug-in - nie świetna, ale zaskakująco dobra!
Kuba Brzeziński
Test: Skoda Octavia Plug-in - nie świetna, ale zaskakująco dobra!
Kuba Brzeziński
Test: Skoda Octavia Plug-in - nie świetna, ale zaskakująco dobra!
Kuba Brzeziński
Test: Skoda Octavia Plug-in - nie świetna, ale zaskakująco dobra!
Kuba Brzeziński
Test: Skoda Octavia Plug-in - nie świetna, ale zaskakująco dobra!
Kuba Brzeziński
Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe kary dla kierowców 2025. Rząd właśnie przyjął projekt. Konfiskata auta, więzienie, dożywotni zakaz prowadzenia

Rządowa ofensywa przeciwko piratom drogowym! W dniu 3.07.2025 Rada Ministrów przyjęła projekt nowych przepisów dla kierowców, który ma skuteczniej walczyć z najgroźniejszymi przestępstwami na drogach. Koniec z brawurą, nielegalnymi wyścigami i lekceważeniem zakazów. Bandyci drogowi mogą spodziewać się surowych kar, w tym nawet przepadku pojazdu, dożywotniego zakazu prowadzenia i więzienia. Zmiany w Kodeksie karnym i Prawie o ruchu drogowym mają wejść w życie jeszcze w 2025 roku i stanowić punkt zwrotny w walce o bezpieczeństwo na polskich drogach.

Nowy węzeł drogowy na S19 i kolejne odcinki drogi w planach

GDDKiA ogłosiła przetarg na budowę dodatkowego węzła drogowego na S19 koło Białegostoku - Dobrzyniewo Północ. W planach także inne odcinki drogi. S19 w Podlaskiem ma liczyć 177 km, a budowa jest podzielona na 15 odcinków.

Stracisz prawo jazdy po 65. roku życia? Nowe badania seniorów od 1 lipca? Sprawdzamy, co naprawdę się zmienia

Czy po 65. roku życia naprawdę trzeba będzie robić badania, żeby nadal prowadzić samochód? W sieci krąży wiele niepokojących informacji, ale nie wszystkie mają potwierdzenie w przepisach. Sprawdziliśmy, jakie zmiany faktycznie wchodzą w życie, co grozi za brak badań po 75. roku życia i czy osoby starsze mogą legalnie prowadzić auto bez zaświadczenia lekarskiego.

Szok: 85-latek wjechał do galerii handlowej. Czy seniorzy powinni mieć badania, by zachować prawo jazdy? Tak wyglądają przepisy 2025

Incydent w Gdyni, gdzie 25 czerwca 85-letni kierowca wjechał samochodem do wnętrza centrum handlowego Riviera przy ul. Kazimierza Górskiego, wywołał lawinę pytań o bezpieczeństwo na drogach i zdolność osób starszych do prowadzenia pojazdów. Zdarzenie to, choć na szczęście bez poważniejszych obrażeń, zakończyło się mandatem dla mężczyzny i wnioskiem policji o skierowanie go na badania zdrowotne. To nietypowe zdarzenie ponownie stawia kluczowe pytanie: czy badania lekarskie dla kierowców seniorów powinny być obowiązkowe? Czy seniorzy mogą prowadzić auto po 80-tce bez dodatkowych wymogów? Sprawdzamy, jak wyglądają przepisy dla kierowców seniorów 2025.

REKLAMA

500 zł kary za przejazd autostradą. Ty też możesz dostać wezwanie

Choć system e-TOLL przeszedł już do historii, konsekwencje jego działania wciąż odczuwają tysiące kierowców. Od miesięcy z Izby Administracji Skarbowej w Łodzi wysyłane są pisma wzywające do zapłaty 500 zł kary za przejazd autostradą bez opłaty. Nie są to oszustwa, to realne działania urzędów skarbowych. Kogo dotyczą wezwania? Jak się odwołać? Sprawdź, zanim będzie za późno.

Wakacje 2025. Czerwiec i sierpień to najtragiczniejsze miesiące na drogach – sprawdź dlaczego

Latem rośnie liczba wypadków drogowych. Jazda na zderzaku, zajeżdżanie drogi i pośpiech to wciąż najczęstsze błędy kierowców. Kampania społeczna "Nie zderzakuj. Posłuchaj. Jedź bezpiecznie" przypomina, jak ich unikać i dlaczego warto jeździć z głową.

KGP: 121 594 interwencji, 527 wypadków drogowych, 28 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 121 594 interwencji. Byli wzywani do 527 wypadków drogowych.

Badanie techniczne pojazdu w 2025 roku – nowe kary, podwyżki i zmiany. Sprawdź, co się zmieni

Rząd szykuje rewolucję w badaniach technicznych pojazdów. Choć ceny formalnie się nie zmieniły, kierowcy muszą liczyć się z dodatkowymi kosztami: za spóźnienie zapłacisz nawet trzykrotność standardowej stawki, a diagnosta może elektronicznie zatrzymać Ci dowód rejestracyjny. Na horyzoncie natomiast pojawiają się wysokie podwyżki cen badań technicznych. Sprawdzamy, ile kosztuje przegląd techniczny w 2025 roku i jakie zmiany są planowane.

REKLAMA

Auto dla seniora: hybryda czy benzyna? Sprawdź, jak zaoszczędzić nawet 35 tys. zł

Samochody hybrydowe reklamowane są jako oszczędne, ciche i przyjazne środowisku. Wydają się idealne dla kierowców 50+, którzy szukają wygodnego i ekonomicznego auta na co dzień. Ale uwaga: mimo niższej akcyzy i korzyści dla producentów, to klient – często senior – musi dopłacić nawet 10 tysięcy złotych. Sprawdzamy, na co zwrócić uwagę przed zakupem.

Uwaga! Zaoszczędź nawet 1000 zł na paliwie rocznie – wystarczy 1 klik w Google Maps

Czy wiesz, że możesz oszczędzać paliwo bez zmiany stylu jazdy, samochodu ani stacji benzynowej? Wystarczy jedno kliknięcie w aplikacji Google Maps. Tryb oszczędzania paliwa, czyli tzw. eco routing, to niedoceniana funkcja, która w Polsce działa już od dłuższego czasu. Dzięki niej możesz zmniejszyć zużycie paliwa nawet o 7%, co w praktyce oznacza nawet 1000 zł rocznie mniej za tankowanie.

REKLAMA