REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak prowadzić auto zimą? Oto złote zasady!

Jak prowadzić auto zimą?
Jak prowadzić auto zimą?
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jak prowadzić auto zimą? Kierowca powinien pamiętać o często trudnych warunkach drogowych, a do tego przewidywać! Sprawdź nasze porady.

Odśnieżanie samochodu: to pierwszy krok!

Czemu odśnieżanie samochodu jest tak ważne? Bo pokrywa zalegająca na nadwoziu z jednej strony ogranicza widoczność tobie, a z drugiej prószący się puch w czasie jazdy może ograniczyć widoczność innym użytkownikom drogi. Dlatego śnieg należy zrzucić nie tylko z szyb czy lusterek, ale praktycznie całego nadwozia - maski, dachu, drzwi czy klapy bagażnika.

REKLAMA

Uważaj na wycieraczki. Jeżeli przymarzną, a ty postanowisz je oderwać na siłę, możesz uszkodzić pióra. Wtedy będą wymagać wymiany.

Zobacz również: Mandat za odśnieżanie samochodu? Jak go uniknąć?

Prędkość zimą, czyli jaka?

Jedna z ważniejszych odpowiedzi na pytanie: "Jak prowadzić auto zimą?" dotyczy prędkości. Nie, to nie oznacza że zawsze masz jechać wolno. Pamiętaj jednak o dostosowywaniu szybkości jazdy do warunków na drodze i otoczenia. Gdy np. na drodze zalega duża ilość śniegu, a jedziesz uliczką osiedlową, zwolnij. Wtedy w razie wtargnięcia pieszego na jezdnię, będziesz miał czas na reakcję i miejsce na wyhamowanie.

Płynna jazda to klucz do sukcesu!

Płynna jazda to jeden z głównych wymogów eco-drivingu. Płynna jazda przydaje się jednak zimą. Jako że wyklucza mocne przyspieszenia i hamowania, minimalizuje też możliwość wystąpienia poślizgu w czasie jazdy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Poślizg na mokrej nawierzchni: jak go unikać?

Jazda zimą to nie tylko śnieg i lód. Jazda zimą często oznacza też mokrą nawierzchnię. A ta jest tak samo niebezpieczna! "Na mokrej drodze może dojść do wytworzenie klina wodnego pomiędzy jezdnią a oponą, po którym auto zacznie się ślizgać i straci przyczepność – to tzw. aquaplanning. Zimowe ogumienie, bez uszkodzeń, o prawidłowym ciśnieniu i odpowiedniej wysokości bieżnika w połączeniu z dostosowanymi do warunków pogodowych stylem i prędkością jazdy zmniejsza ryzyko aquaplaningu i daje kierowcy większą pewność prowadzenia" – mówi Artur Posłuszny reprezentujący markę opon Yokohama w Polsce.

Podczas poślizgu wodnego warto stopniowo zwalniać pedał gazu. To zazwyczaj pozwala na odzyskanie przyczepności.

Jak prowadzić auto zimą? Stosuj zasadę 6 sekund!

Zasada 6 sekund odnosi się do odległości między autami. Znajdź nieruchomy punkt przy drodze i zacznij odliczać w momencie, w którym jadący przed tobą pojazd go minie. Ty powinieneś go minąć 6 sekund później. Czemu odległość jest taka ważna? "Nawet jeśli jedziesz wolno i masz opony zimowe, zatrzymanie się na śliskiej drodze zajmuje więcej czasu. Dlatego zwiększ odległość od poprzedzającego Cię auta do 6 sekund" – radzi Artur Posłuszny z Yokohamy.

Jedziesz pod górę? Nie przyspieszaj!

Śliska nawierzchnia i wysoka góra to nie są warunki, w których twoje auto będzie się czuło dobrze. Czemu podczas wjazdu na wzniesienie nie należy mocno dodawać gazu? Bo to spowoduje buksowanie kół i uniemożliwi wjazd. Prędkość możesz zwiększyć tak naprawdę dopiero przed samym szczytem góry. Jak zjeżdżać? Raczej wolno, nie na luzie i bez gwałtownego naciskania gazu lub hamulca.

Trudne warunki na drodze? Wyłącz zatem... tempomat!

Tempomat jest świetnym wynalazkiem. Mocno ułatwia jazdę po drogach szybkiego ruchu. Niestety odbiera też kierowcy kontrolę nad przyspieszaniem i zwalnianiem. A to w trudnych warunkach drogowych występujących zimą może potęgować ryzyko wystąpienia poślizgu. Dlatego w czasie intensywnych opadów śniegu lub lodu występującego na drodze, tempomat lepiej wyłączyć.

Warunki się pogarszają? Może czas na przerwę.

Intensywne opady śniegu, silny wiatr czy opady marznącego deszczu to nie są warunki sprzyjające do jazdy. W takim scenariuszu kierowca powinien zatem rozważyć przerwę - szczególnie podczas jazdy w trasie. Gdzie się zatrzymać? Miejsce powinno być bezpieczne. Na autostradzie najlepiej wybrać MOP, a na pozostałych drogach np. stację benzynową.

Źródło: Materiały prasowe Yokohama Rubber Co.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA