REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Spedycja

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Vademecum bezpiecznego spedytora - zalecenia dla branży TSL przy organizacji przewozów

Jak uchronić się przed wyłudzeniem towarów wyłudzenia towarów na fałszywe licencje drogowe oraz kradzieżami na tzw. fałszywego przewoźnika? Prezentujemy podstawowe zasady bezpiecznej organizacji przewozów.

Agencja celna: Ustanawianie przedstawiciela podatkowego

Z początkiem kwietnia 2011 r. weszło w życie nowe rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie przedstawiciela podatkowego. Przepisy dają znacznie więcej uprawnień agencjom celnym.

Usługi spedycyjne. Rozliczanie VAT zależnie od miejsca świadczenia

Jakie będą zasady rozliczania VAT, gdy polski przedsiębiorca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą (usługi spedycyjne), w dwóch przypadkach: 1) działalność jest zarejestrowana w Hiszpanii, 2) działalność jest zarejestrowana w Polsce, lecz wykonywana w Hiszpanii.

Agencja celna jako przedstawiciel podatkowy. Nowa instytucja w prawie podatkowym

Od 1 kwietnia 2011r. wszelkie czynności i formalności przewidziane w przepisach prawa celnego (jak również z zakresu przepisów dotyczących podatku akcyzowego i podatku od gier) przed organami celnymi może realizować zarówno osoba fizyczna, osoba prawna, jak i każda inna osoba nieposiadająca osobowości prawnej mająca siedzibę w UE.

REKLAMA

Zastaw na przesyłce jako zabezpieczenie należności przedsiębiorstw z branży TSL

Przedsiębiorcy z branży TSL nie są pozbawieni możliwości zabezpieczenia swoich praw, w szczególności prawa do otrzymania zapłaty za zrealizowana usługę. Prawo przyznaje spedytorowi a także przewoźnikowi możliwość ustanowienia zastawu na przesyłce, powierzonej do organizacji przewozu.

Jak przygotować przesyłkę do przewozów drobnicowych. Problem klienta i operatora logistycznego

Proces realizacji usługi przewozów drobnicowych różni się od innych usług transportowych szczególnie tym, iż występują w nim kilkukrotnie czynności przeładunkowe.  Dlatego bardzo ważne jest, aby nadając przesyłkę drobnicową odpowiednio przygotować ją do przewozu.

Jak uniknąć kłopotów z powodu wygasającej licencji

Nieprecyzyjne przepisy sprawiają wiele kłopotów firmom spedycyjnym. Mając licencje na międzynarodowy przewóz drogowy rzeczy, nie zwracają uwagi na okres ważności licencji na krajowy transport drogowy.

Odprawy importowe bez zabezpieczeń na granicy. Ułatwienia w rozliczaniu VAT przy imporcie od 1 kwietnia 2011 r.

1 kwietnia 2011 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o VAT, która zniosła obowiązek składania przez importerów kosztownego zabezpieczenia. Warunkiem jednak skorzystania z rozliczenia podatku VAT z tytułu importu w deklaracji podatkowej jest przedstawienie organowi celnemu dokumentów potwierdzających rozliczenie kwoty należnego podatku VAT z tytułu importu towarów z tejże deklaracji w terminie 4 miesięcy po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu importu towarów.

REKLAMA

Jak agencja celna powinna rozliczać VAT od zakupu usług związanych z transportem międzynarodowym

Jak agencja celna powinna rozliczać VAT za faktury zakupowe od kontrahentów zagranicznych m.in. z USA za fracht lotniczy, opłaty dokumentacyjne, za obsługę w Holandii, za fracht morski, opłaty dokumentacyjne, portowe, za transport z Chin do Hamburga, następnie za dostawę przesyłki z Hamburga do Warszawy. Czy będzie to import usług ?

Jak prawidłowo rozliczyć import towarów

Jak prawidłowo rozliczyć import towarów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów oraz księgach rachunkowych? Pod jaką datą ująć dokument SAD oraz fakturę w księgach podatkowych (zapisy dokonywane do 20 dnia miesiąca następnego), a pod jaką w księgach rachunkowych (poprzednie okresy rozrachunkowe są zamknięte) oraz jaki zastosować kurs do przeliczenia wartości faktury przy prowadzeniu tych ewidencji? Jak rozliczyć różnice kursowe, skoro zapłata następuje przed ujęciem kosztu w księgach?

Jak importer powinien przeprowadzić analizę rynku. Przykład Chin.

Analiza otoczenia kraju, z którego ma być sprowadzany towar, jest najważniejszym elementem planowania działalności importera. Jej koszt jest mniejszy niż skutki błędnych decyzji wynikające z braku wiedzy. Na co zwrócić uwagę w przypadku importu z Chin.

Czy wykazane na fakturze dostawcy koszty załadunku towaru są elementem podstawy opodatkowania WNT

Na fakturze za zakup maszyn wyszczególniono jeszcze kwotę załadunku? Czy tę kwotę powinnam rozliczyć oddzielnie, czy też zwiększa ona podstawę opodatkowania WNT?

Co jest a co nie jest eksportem pośrednim

Wywóz towarów z zakładu producenta przez ich nabywcę spoza terytorium Wspólnoty na warunkach EXW należy zakwalifikować jako eksport pośredni. Przepisy ustawy o VAT w sposób jasny i niebudzący wątpliwości definiują pojęcie eksportu pośredniego i bezpośredniego, w związku z tym nie ma podstaw, aby sięgać do definicji eksportu zawartych we Wspólnotowym Kodeksie Celnym.

Jak rozliczyć import towarów z odprawą celną w UE

Jaki VAT zastosować przy rozliczaniu transakcji zakupu towaru w Chinach, odprawie celnej na terenie Niemiec (transakcja wewnątrzwspólnotowa) i zleceniu transportu z Niemiec do Polski?  Szczegółowe informacje w artykule Anety Szwęch, specjalisty w zakresie podatku VAT.

Upoważniony przedsiębiorca (AEO) korzysta z ułatwień celnych

Upoważniony przedsiębiorca (AEO) jest to przedsiębiorca posiadający siedzibę w Unii Europejskiej, który po spełnieniu przewidzianych przepisami prawa warunków i kryteriów uzyska jedno ze świadectw AEO i jako wiarygodny przedsiębiorca korzysta z ułatwień odnoszących się do kontroli celnej dotyczącej bezpieczeństwa i ochrony oraz z uproszczeń przewidzianych w ramach przepisów celnych.

Nowa deklaracja importowa VAT-IM

W zmieniającym rozporządzeniu w sprawie deklaracji importowej dla podatku od towarów i usług określono wzór deklaracji importowej dla podatku od towarów i usług VAT-IM. Nowy wzór deklaracji został oparty na obecnie obowiązującym wzorze deklaracji VAT-IM. Konieczność dokonania zmiany wzoru deklaracji VAT-IM wynika ze zmiany stawek VAT.

Agencja celna będzie przedstawicielem podatkowym

Agencje celne będą mogły być przedstawicielami podatkowymi dla rozliczeń VAT. Takie zmiany przewiduje projekt ustawy zmieniającej ustawę o VAT, który ma wejść w życie 1 kwietnia 2011 r.

Pełnomocnictwo dla agencji celnej w zakresie dokumentu w postępowaniu celnym

W związku z niejednolitą praktyką celną stosowaną przez organy celne w postępowaniu celnym, Ministerstwo Finansów jednoznacznie ujednoliciło zasady stosowania pełnomocnictwa wystawionego dla agencji celnych.

Co jest eksportem a co wewnątrzwspólnotową dostawą towarów

Czy spółka – pomimo nierozpoczęcia procedury wywozu w polskim urzędzie celnym, ale posiadając dokumenty potwierdzające wywóz towarów poza terytorium Wspólnoty z litewskiego urzędu celnego – może dokonać korekty deklaracji VAT-7 i wykazać ww. transakcję jako eksport ze stawką podatku 0 proc.?

Czy oświadczenie wystawiane przez spedytora upoważnia do opodatkowania WDT stawką 0%

Oświadczenie wystawiane przez spedytora, zawierające wszystkie elementy listu przewozowego CMR, takie jak: dane podmiotu wysyłającego towary, dane odbiorcy otrzymującego towary, warunki dostawy, na których transakcja została przeprowadzona, waga towaru, ilość towaru, data wysyłki, data dostawy do nabywcy, kraj dostawy, podpis spedytora, można uznać za dokument przewozowy upoważniający dostawcę do zastosowania do dokonywanej przez niego dostawy wewnątrzwspólnotowej stawki VAT w wysokości 0%.

REKLAMA