REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odprawy importowe bez zabezpieczeń na granicy. Ułatwienia w rozliczaniu VAT przy imporcie od 1 kwietnia 2011 r.

Aleksandra Kalinowska

REKLAMA

1 kwietnia 2011 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o VAT, która zniosła obowiązek składania przez importerów kosztownego zabezpieczenia. Warunkiem jednak skorzystania z rozliczenia podatku VAT z tytułu importu w deklaracji podatkowej jest przedstawienie organowi celnemu dokumentów potwierdzających rozliczenie kwoty należnego podatku VAT z tytułu importu towarów z tejże deklaracji w terminie 4 miesięcy po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu importu towarów.

Rozliczania VAT z tytułu importu w deklaracji nie było przez polskich przedsiębiorców w pełni stosowane, gdyż wiązało się z dużymi kosztami. Wszystko przez obowiązek składania wysokiego zabezpieczenia. Od ponad dwóch lat, bo od 1 grudnia 2008 r. do ustawy o VAT zostało wprowadzone uproszczenie dla importerów polegające na możliwości rozliczeniu VAT z tytułu importu w deklaracji podatkowej, bez konieczności zapłaty podatku na konto urzędu celnego. Uproszczenie to jest przewidziane dla firm, które posiadają status tzw. „zaufanego importera” dokonujące importu towarów w ramach tzw. procedur uproszczonych. Niestety uproszczenie to w praktyce nie działało w pełni.

REKLAMA

Zabezpieczenia nie do osiągnięcia

Artykuł 33a ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT nakładał bowiem na te podmioty obowiązek złożenia zabezpieczenia w formie gwarancji bankowej lub ubezpieczeniowej, którego kwota powinna odpowiadać 2-3-miesięcznym należnościom podatkowym importera. W dużych firmach mogło ono wynosić nawet kilkaset milionów złotych. Wiązało się to z dodatkowymi kosztami dla firm. Standardowa opłata za gwarancję bankową wynosi bowiem ok. 1,5–2 proc. wysokości zabezpieczenia w skali roku, co wpływało znacząco na wzrost kosztów działalności firm. Na szczęście 1 kwietnia 2011 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o VAT, która zniosła obowiązek składania przez importerów kosztownego zabezpieczenia.

Zwolnienie tak, ale…

REKLAMA

Warunkiem jednak skorzystania z rozliczenia podatku VAT z tytułu importu w deklaracji podatkowej jest przedstawienie organowi celnemu dokumentów potwierdzających rozliczenie kwoty należnego podatku VAT z tytułu importu towarów z deklaracji podatkowej w terminie 4 miesięcy po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu importu towarów. W przypadku, gdy podatnik nie przedstawi w powyższym terminie stosownych dokumentów, traci on prawo do rozliczania należnego podatku VAT w deklaracji podatkowej i jest zobowiązany do zapłaty organowi celnemu kwoty podatku VAT wraz z odsetkami. W sytuacji, gdy organ celny pobierze kwotę podatku VAT, a podatnik rozliczył ją w deklaracji podatkowej, podatnik ma prawo do korekty deklaracji podatkowej za okres rozliczeniowy, w którym kwota podatku VAT została pobrana przez organ celny.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Powyższe rozwiązanie może być również stosowane w sytuacji, gdy importerzy korzystają z usług agencji celnych, które działają jako przedstawiciele pośredni dokonując zgłoszeń celnych na rzecz importerów. Uprawnienie to przysługuje wówczas importerowi na rzecz którego jest składane zgłoszenie celne. Ustawodawca w nowelizacji przepisów ustawy o VAT zniósł obowiązek składania przez agencje celne zabezpieczenia w powyższym przypadku.

REKLAMA

Podatnicy, którzy nie będą przestrzegać 4-miesięcznego terminu na przedstawienie dokumentów potwierdzających rozliczenie podatku VAT z tytułu importu w deklaracjach podatkowych mogą utracić prawo do rozliczania VAT importowego w deklaracjach na okres 36 miesięcy. Utrata prawa do rozliczania podatku VAT z tytułu importu w deklaracjach następuje na podstawie decyzji wydanej przez naczelnika urzędu skarbowego. Z tego względu bardzo ważna kwestią dla importerów w jest wdrożenie procedur w firmach, które zapewnią skuteczne monitorowanie obowiązków raportowania oraz zapewnią wywiązywanie się z ustawowego terminu.

Możliwość rozliczania podatku VAT z tytułu importu w deklaracjach podatkowych przy jednoczesnym braku obowiązku składania kosztownego zabezpieczenia jest szansą na rozwój polskich agencji celnych. Do tej pory znacząca część polskich firm, które dokonują importu towarów spoza Unii Europejskiej ze względu na koszty związane z obowiązkiem składania zabezpieczenia decydowała się na odprawy celne w innych krajach, np. w Niemczech, czy Holandii. Miejmy nadzieję, że wprowadzona zmiana w przepisach ustawy o VAT będzie skutkowała zwiększeniem ilości odpraw celnych dokonywanych w Polsce.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Cud na rynku nowych samochodów w kwietniu 2024: sprzedaż rośnie, auta tanieją

Zazwyczaj zwiększony popyt na określony towar winduje jego cenę w górę. Tymczasem na rynku nowych samochodów, zwłaszcza dostawczych i z segmentu premium, mimo dużej dynamiki sprzedaży obserwujemy obniżkę cen.

Zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Polacy zdecydowali

Według badania przeprowadzonego przez SW Research dla "Wprost", prawie połowa Polaków (48,1 proc.) popiera zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Jednakże, 35 proc. respondentów jest przeciwnego zdania, a niespełna 17 proc. nie ma wyrobionego zdania na ten temat.

Prawo jazdy dla czternastolatka? Tak, ale tylko kategorii AM: na jakie pojazdy

Prawo jazdy kategorii AM to pierwszy krok dla młodzieży do aktywnego uczestnictwa w ruchu drogowym. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu młodzi ludzie mogą nie tylko czerpać korzyści z nowych form transportu, ale również robić to w sposób bezpieczny i świadomy.

Szykują się przeceny na stacjach paliw. Ile zapłacimy za paliwo?

Analitycy z e-petrol.pl przewidują, że przeceny na stacjach paliw w Polsce przyśpieszą w najbliższych dniach. W nadchodzącym tygodniu kierowcy mogą spodziewać się niższych cen zarówno dla benzyny 95, jak i oleju napędowego.

REKLAMA

Kiedy można, a kiedy nie można holować auta? I jak zrobić to w zgodzie z przepisami?

Przepisy regulują praktycznie każdy aspekt życia kierowcy. W tym także holowanie. Opisują jak oznaczyć pojazd holowany i holujący oraz do jakich zasad stosować się w czasie jazdy. Wszystkie zebraliśmy w tym materiale.

Zatrzymał się na chwilę i ruszył. On ma pierwszeństwo na drodze czy ty?

Kierowca zatrzymał się, żeby wysadzić pierwszego. Chciał ponownie ruszyć z miejsca, ale inny pojazd zaczął go omijać. Kto tu ma pierwszeństwo w takiej sytuacji? Przepisy pozwalają na jasną interpretację w tym przypadku.

Lewy pas to pas do jazdy szybkiej? Nie, ale i tak nie możesz z niego korzystać

Przepisy są jasne. Królowie lewego pasa popełniają wykroczenie. Ma on bowiem przypisaną konkretną rolę. Warto o tym pamiętać, bo jazda lewym pasem może się okazać drogą przyjemnością drogową.

Policjant pokazuje jedno, ty robisz drugie. Mandat do 5000 zł i 15 punktów karnych

Kierowca ma obowiązek stosowania się do poleceń wydawanych przez policjanta. I warto o tym pamiętać. Ignorowanie komend może się bowiem skończyć naprawdę surowym mandatem.

REKLAMA

Pieszy ma pierwszeństwo na pasach. To pierwszeństwo nie jest jednak bezgraniczne

Nietrudno odnieść wrażenie, że piesi uważają się w Polsce za święte krowy. To jednak poważny błąd myślenia. Bo jest pewien przypadek, w którym pierwszeństwa na pasach nie mają. Warto o nim pamiętać.

Czy na zakazie wyprzedzania można wyprzedzić rowerzystę?

Przy drodze ustawiony jest znak B-25 "zakaz wyprzedzania". Przed pojazdem jedzie jednak rowerzysta. Czy za tą tablicą można wyprzedzić cyklistę? Czy kierujący powinien poczekać do miejsca, w którym zakaz przestaje obowiązywać?

REKLAMA