REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pełnomocnictwo dla agencji celnej w zakresie dokumentu w postępowaniu celnym

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Piotr Wodziczko
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

W związku z niejednolitą praktyką celną stosowaną przez organy celne w postępowaniu celnym, Ministerstwo Finansów jednoznacznie ujednoliciło zasady stosowania pełnomocnictwa wystawionego dla agencji celnych.

REKLAMA

Zgodnie z art. 5 ust. 1 rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913/92 z 12 października 1992 r. ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny (WKC) (Dz.Urz. WE seria L Nr 301 z 19 października 1992 r. ze zm.), każdy ma prawo do ustanowienia przedstawiciela do reprezentowania go przed organami celnymi w celu spełnienia wszystkich czynności i formalności przewidzianych przepisami prawa celnego.

REKLAMA

Przedstawicielem – zgodnie z art. 5 ust. 3 w związku z art. 4 pkt. 1 i pkt. 2 WKC – może być osoba fizyczna stale zamieszkująca w Unii Europejskiej (UE) oraz osoba prawna lub stowarzyszenie osób uznane za zdolne do podejmowania czynności prawnych, nieposiadające osobowości prawnej, których siedziba statutowa, siedziba główna lub inna siedziba stała znajdują się w UE. Warunek posiadania siedziby we Wspólnocie nie dotyczy osób dokonujących zgłoszenia do procedury tranzytu, odprawy czasowej lub dokonujących zgłoszeń towarów sporadycznie, o ile organy celne uznają te czynności za uzasadnione.

REKLAMA

Należy przy tym zaznaczyć, iż uzupełnieniem postanowień zawartych w art. 5 WKC są zapisy zawarte w ustawie z 19 marca 2004 r. – Prawo celne (Dz.U. Nr 68, poz. 622). Zgodnie z art. 75, w związku z art. 78 prawa celnego, przedstawicielem może być każda osoba, o której mowa w art. 4 ust. 1 WKC, a szczególnie agencja celna, spedytor, przewoźnik – z tym że przedstawicielem bezpośrednim może być wyłącznie osoba, o której mowa w art. 4 ust. 1 WKC, jeżeli jest agentem celnym lub jeżeli w jej imieniu czynności przed organem celnym dokonuje upoważniony pracownik wpisany na listę agentów celnych, z wyjątkami enumeratywnie wymienionymi w art. 78 pkt. 2 ustawy – Prawo celne.

Należy pamiętać, iż w interesie umocowanego jest wskazanie roli w jakiej występuje przy czynności dokonywanej przed organem celnym. W przeciwnym przypadku będzie on uznany jako działający we własnym imieniu i na własną rzecz tj. wszelkie skutki wynikające z dokonanych czynności przed organem celnym będą bezpośrednio dotyczyć tego podmiotu.

Z zasady pisemności postępowania zgodnie z art. 126 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn.zm.) oraz zasady wszechstronnego wyjaśniania sprawy zgodnie z art. 122 ordynacji podatkowej, organ celny wywodzi konieczność pisemnego informowania organów celnych o fakcie udzielonego pełnomocnictwa, jego zakresu i rodzaju w przypadku agenta celnego. Przepisy prawa nie wprowadzają wzoru pełnomocnictwa w postępowaniu celnym. Wymogiem dla pełnomocnictwa jest jego pisemna forma i precyzyjne określenie podmiotu udzielającego pełnomocnictwa, podmiotu umocowanego i zakresu umocowania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pełnomocnictwo dla agencji celnej do reprezentowania podmiotu w zakresie prawa celnego może przyjąć następujący zakres:

Pełnomocnictwo ze wskazaniem agencji celnej, bez wykazywania danych agentów celnych. Takie pełnomocnictwo oznacza, iż każdy z agentów celnych wykonujących zadania z tytułu stosunku pracy lub umowy zlecenia w danej agencji celnej, będzie traktowany przez organ celny jako uprawniony do wykonywania czynności z zakresu wynikającego z pełnomocnictwa. W pełnomocnictwie powinien się znaleźć zapis, że prawo do wykonywania czynności objętych pełnomocnictwem przynależy do wszystkich agentów celnych pracujących w tej agencji celnej – bez względu na rotacje czy zmiany kadrowe w tej agencji. Przy tym typie pełnomocnictwa, za wszelkiego typu aktualizacje związane ze zmianami w składzie osobowym agencji – danymi osób zatrudnionych, a które powinny znaleźć odzwierciedlenie np. w Podsystemie Danych Referencyjnych (PDR) systemów informatycznych odpowiada przed organami celnymi upoważniona agencja celna.

Należy przy tym zaznaczyć, iż wszystkie znajdujące się w dyspozycji organów celnych aktualne jeszcze pełnomocnictwa „stałe” – do odwołania i „okresowe” – na czas określony, a wystawione na agencję celną, bez wskazywania agentów celnych, ale niezawierające ww. zapisu dotyczącego rotacji czy zmian kadrowych – uważa się, że jest to właśnie omawiane pełnomocnictwo ze wskazaniem agencji celnej, bez wskazywania danych agentów celnych, chyba że firma, która wystawiła takie pełnomocnictwo z początkiem 2010 r., przekaże organowi celnemu pisemne oświadczenie woli, z którego będzie wynikało, że wystawione pełnomocnictwo należy traktować w inny sposób. Istnieje także możliwość złożenia nowego pełnomocnictwa z zapisem dotyczącym rotacji czy zmian kadrowych.

Pełnomocnictwo ze wskazaniem agencji celnej wraz z listą wszystkich zatrudnionych w niej w tym pracujących na umowę zlecenia agentów celnych. Takie pełnomocnictwo oznacza, iż każdy z agentów celnych z listy, będzie traktowany przez organ celny jako uprawniony do wykonywania czynności z zakresu wynikającego z pełnomocnictwa. Jeżeli w tak wystawionym pełnomocnictwie znajdzie się zapis, że prawo do wykonywania czynności objętych pełnomocnictwem przynależy do wszystkich agentów celnych pracujących w tej agencji celnej – „bez względu na rotacje czy zmiany kadrowe”, to ten typ pełnomocnictwa zrówna się w skutkach prawnych z pełnomocnictwem wcześniej omawianym, wtedy bowiem za wszelkiego typu aktualizacje związane ze zmianami w składzie osobowym agencji – danymi osób zatrudnionych, a które powinny znaleźć odzwierciedlenie np. w Podsystemie Danych Referencyjnych (PDR) systemów informatycznych – odpowiada przed organami celnymi upoważniona agencja celna.

Natomiast, jeżeli do pełnomocnictwa załączona jest lista agentów celnych, to brak zapisu dotyczącego rotacji czy zmian kadrowych powoduje, że obowiązek aktualizacyjny – w szczególności w zakresie podmiotu pełnomocnictwa – spoczywa na reprezentowanej firmie.

Należy przy tym pamiętać, iż wszystkie znajdujące się w dyspozycji organów celnych aktualne pełnomocnictwa „stałe” i „okresowe” wystawione na agencję celną, z listą wszystkich zatrudnionych agentów, ale niezawierające ww. zapisu dotyczącego „rotacji lub zmian kadrowych” – uważa się, że dotyczą tylko i wyłącznie agentów wymienionych na liście, chyba że firma, która wystawiła pełnomocnictwo z początkiem 2010 r., przekaże organowi celnemu pisemne oświadczenie woli, z którego będzie wynikało, że dotychczasowe pełnomocnictwo należy traktować jako wystawione na wszystkich pracowników agencji „bez względu na rotacje czy zmiany kadrowe”. Dopuszczalne jest także złożenie nowego pełnomocnictwa z zapisem dotyczącym rotacji czy zmian kadrowych. Należy zaznaczyć, iż po upływie ww. terminu zatrudnieni w agencji celnej agenci spoza list – mimo że wykonują zadania z tytułu stosunku pracy lub umowy zlecenia w agencji celnej umocowanej do działania – będą traktowani przez organy celne jako osoby nieuprawnione do dokonywania zgłoszeń celnych w imieniu firmy.

Pełnomocnictwo dla agencji celnej ze wskazaniem kilku z zatrudnionych w niej pracujących na umowę zlecenia agentów celnych. Takie pełnomocnictwo oznacza, iż – bez względu na przyczyny, które kierowały postępowaniem firmy np. doświadczenie agenta, względy osobiste – postanowiła ona upoważnić tylko konkretnych agentów zatrudnionych w agencji celnej. Wskazanie w treści pełnomocnictwa tylko niektórych agentów celnych będzie jednoznaczne z tym, iż niewymienieni w nim agenci celni – mimo że wykonują zadania z tytułu stosunku pracy lub umowy zlecenia w agencji celnej umocowanej do działania – będą traktowani przez organy celne jako osoby nieuprawnione do dokonywania zgłoszeń celnych w imieniu firmy. Obowiązek aktualizacyjny przy tym typie pełnomocnictwa spoczywa na reprezentowanej firmie.

Jedynym sposobem rozszerzenia tego typu pełnomocnictwa na wszystkich zatrudnionych w agencji celnej agentów celnych jest wystawienie nowego pełnomocnictwa, o którym mowa wyżej. W zakresie typów pełnomocnictw wystawianych na agencje celne powyższe rozważania odnoszą się również do pełnomocnictw jednorazowych, tj. do dokonania jednej czynności przed organami celnymi.

Na koniec należy zaznaczyć, iż z oczywistych względów rozważania w zakresie obowiązku aktualizacyjnego oraz regulacji przejściowych odnoszą się jedynie do pełnomocnictw stałych lub okresowych.

Podstawa prawna:

● rozporządzenie Rady (EWG) Nr 2913/92 z 12 października 1992 r. ustanawiające Wspólnotowy Kodeks Celny (WKC) (Dz.Urz. WE seria L Nr 302 z 19.10.1992 r. ze zm.),

● ustawa z 19 marca 2004 r. – Prawo celne (Dz.U. Nr 68, poz. 622),

● ustawa z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn.zm.),

● komunikat Ministerstwa Finansów z 12 listopada 2009 r. dot. agentów celnych (Wiadomości Celne nr 4/2009),

● „Pełnomocnictwo dla agencji celnych – Komunikat MF” – MPCiP nr 11/2009.

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Koniec bezkarności rowerzystów i użytkowników hulajnóg! Czas na tablice rejestracyjne i wyższe mandaty

Ze statystyk policyjnych wynika, że rowerzyści są drugą, po kierowcach, grupą sprawców wypadków drogowych. Tymczasem, aby poruszać się po drodze rowerem nie trzeba mieć żadnych uprawnień (po osiągnięciu pełnoletności). Jak można poprawić bezpieczeństwo na drogach?

KGP: 109 332 interwencji, 291 wypadków drogowych, 12 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Oto najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend opublikowane przez Komendę Główną Policji. Policjanci podsumowali także zdarzenia z minionego tygodnia.

19-letni motocyklista bez uprawnień potrącił policjanta i zbiegł

19-nastolatek z Międzyrzecza (Lubuskie) stanie przed sądem za zarzut spowodowania wypadku, niezatrzymanie się do kontroli i ucieczkę z miejsca wypadku.

Nowe przepisy fotoradarowe: Właściciel pojazdu jako kozioł ofiarny?

Ustawodawca szykuje kolejną rewolucję w przepisach drogowych. Tym razem uderzy ona nie tylko w kierowców łamiących przepisy, ale także w właścicieli pojazdów, którzy nie wskażą osoby prowadzącej pojazd w chwili popełnienia wykroczenia. Jeśli fotoradar uchwyci pojazd przekraczający prędkość, a właściciel odmówi podania danych kierowcy, nie tylko zapłaci karę, ale również straci dowód rejestracyjny swojego samochodu.

REKLAMA

Pijany senior uciekał przed policją po polach uprawnych. Auto dachowało

72-latek jechał bez zapiętych pasów, więc policja chciała zatrzymać go do kontroli. Rzucił się w pościg, który zakończył się dachowaniem. Okazało się, że jest pijany.

Otrzymałeś wiadomość ws. zaległych płatności w e-TOLL? KAS ostrzega przed oszustami

Krajowa Administracja Skarbowa w przesłanym we wtorek, 25 marca 2025 r. komunikacie prasowym ostrzega przed oszustami wysyłającymi fałszywe wiadomości w sprawie zaległych płatności w e-TOLL. Publikujemy przykładową fałszywą wiadomość.

Już nie tylko diesel czy benzyna. I nawet nie zawsze samochód. Jak Polacy wybierają środek transportu?

W dzisiejszych czasach wybór środka transportu to nie tylko decyzja między samochodem z silnikiem benzynowym a dieslem. Możliwości jest więcej, a kierowcy mają różne oczekiwania. Jak Polacy wybierają codzienny środek lokomocji?

KGP: 93 352 interwencji, 312 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 93 352 interwencji. Byli wzywani do 312 wypadków drogowych.

REKLAMA

Mandat za przeładowaną ciężarówkę, a zaniżona waga w CMR. Kto za to ponosi odpowiedzialność?

Przeładowanie pojazdu w transporcie drogowym to częsty problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych, w tym mandatów nałożonych na przewoźnika. W sytuacjach, gdy błędne dane o wadze towaru zostały przekazane przez spedytora lub nadawcę towaru, pojawia się pytanie o podział odpowiedzialności między przewoźnika a spedytora czy nadawcę. Najczęściej problem dotyczy mandatów zagranicznych, dlatego kluczowe znaczenie w tej kwestii mają przepisy Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR).

Przestraszył się policjantów, więc uciekał samochodem, łamiąc przepisy

Nocy pościg ulicami Białegostoku zakończył się zatrzymaniem 32-letniego kierowcy. Mężczyzna najpierw przekroczył prędkość, a potem - zamiast zatrzymać się do kontroli - zaczął uciekać.

REKLAMA