REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Od kogo kupujemy polisy OC i AC?

Od kogo kupujemy polisy OC i AC?
Od kogo kupujemy polisy OC i AC?
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Kierowcy poszukujący ubezpieczeń komunikacyjnych (głównie OC lub AC), mają do wyboru różne sposoby zakupu takich polis. Najprostszy wariant, czyli zakup od ubezpieczyciela, wbrew pozorom nie jest najbardziej popularny. Krajowi kierowcy oraz osoby nabywające inne ubezpieczenia majątkowe (np. ubezpieczenia mieszkania), o wiele bardziej cenią sobie możliwość porównania oferty kilku lub kilkunastu firm ubezpieczeniowych za pośrednictwem multiagencji. Takie rozwiązanie pozwala na wybór tańszej polisy i w żaden sposób nie ogranicza późniejszych uprawnień ubezpieczającego.

Agentom udało się zdominować cały polski rynek ubezpieczeń …

Osoby znające realia polskiego rynku ubezpieczeniowego wiedzą, że rola agentów jest bardzo znacząca. Dane Komisji Nadzoru Finansowego wskazują, że sprzedaż agencyjna zupełnie zdominowała krajowy rynek ubezpieczeń. W 2015 roku agenci ubezpieczeniowi (pod postacią osób fizycznych, agencji ubezpieczeń oraz innych instytucji finansowych - np. banków), kontrolowali około dwie trzecie sprzedaży nowych ubezpieczeń. „Analogiczny udział pośredników ubezpieczeniowych był jeszcze wyższy, gdyż do tej grupy oprócz agentów zaliczają się również brokerzy” - dodaje Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.

REKLAMA

Zobacz też: Czy warto kupić OC na raty?

Zakup ubezpieczenia za pośrednictwem agenta (np. osoby fizycznej, agencji ubezpieczeń lub banku), obecnie jest najpopularniejszym rozwiązaniem. W 2015 r. agenci sprzedali około dwie trzecie polis kupionych przez Polaków.

REKLAMA

Znalezienie dokładnych informacji o sposobie dystrybucji polis komunikacyjnych jest trudne. Na szczęście dysponujemy danymi KNF-u na temat kanałów dystrybucji ubezpieczeń majątkowych oraz pozostałych polis osobowych (dział II ubezpieczeń). Komunikacyjne polisy OC i AC są najważniejszymi produktami w tej grupie ubezpieczeń.

Według danych KNF-u dla 2015 roku, agenci sprzedali aż 65% polis z działu II. Do łącznego udziału pośredników w rynku, trzeba jeszcze doliczyć brokerów ubezpieczeniowych (19% w 2015 r.). Pod względem znaczenia w dystrybucji analizowanych ubezpieczeń, dopiero na trzecim miejscu uplasowała się bezpośrednia sprzedaż ubezpieczycieli (patrz poniższa tabela). Dane z 2015 r. pokazują również, że przez pięć lat spadł udział sprzedaży bezpośredniej polis zaliczanych do działu II (z 15% do 10%). Taka sytuacja sprawiła, że ubezpieczyciele stali się jeszcze bardziej uzależnieni od agentów ubezpieczeniowych. „W siłę urosły tzw. multiagencje, czyli podmioty zawierające umowy w imieniu kilku lub kilkunastu zakładów ubezpieczeń. Tacy pośrednicy ubezpieczeniowi są popularni, gdyż zapewniają klientom dobry przegląd oferty rynkowej” - mówi Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Agencja ubezpieczeniowa może posiadać odpowiednie pełnomocnictwa do zawierania umów wystawione przez kilku lub kilkunastu ubezpieczycieli. Wtedy mamy do czynienia z tzw. multiagencją.     

Zobacz, który ubezpieczyciel oferuje OC tańsze od Twojej polisy

Od kogo kupujemy polisy OC i AC?

Od kogo kupujemy polisy OC i AC?

UBEA

Bezpośredni zakup OC i AC przez Internet nadal nie jest popularny

W kontekście danych z powyższej tabeli, warto również zwrócić uwagę na wyniki dotyczące bezpośredniej sprzedaży ubezpieczeń przez Internet. Statystyki KNF-u z 2015 r. wskazują, że ubezpieczyciele rzadko wykorzystywali sieć www do bezpośredniej dystrybucji polis z działu II. Sprzedaż bezpośrednia poprzez pracowników była mniej więcej osiem razy popularniejsza. Ta dysproporcja znacznie zmniejszyła się w stosunku do 2010 r. (na korzyść sprzedaży internetowej). Tym niemniej, ubezpieczyciele mają jeszcze sporo do zrobienia jeżeli chodzi o skuteczne wykorzystanie Internetu jako kanału sprzedaży polis (w tym również komunikacyjnych). „Warunki do zmian są korzystne, bo na rynek wkracza pokolenie klientów dobrze zaznajomionych z Internetem i technologiami mobilnymi” - podkreśla Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.

Kup wygodnie ubezpieczenie OC przez Internet

Żaden sposób zakupu ubezpieczenia nie ogranicza praw klienta

REKLAMA

Mnogość sposobów zakupienia polisy komunikacyjnej albo innego ubezpieczenia, z pewnością jest korzystna dla klientów. Warto pamiętać, że oprócz wymienionych już rozwiązań, mamy do wyboru m.in. sfinalizowanie transakcji przez telefon. W 2015 r. takie telefoniczne zakupy ubezpieczeń majątkowych i pozostałych ubezpieczeń osobowych wprost od ubezpieczycieli, były nawet bardziej popularne, niż transakcje prowadzone za pośrednictwem Internetu (patrz powyższa tabela).

Ubezpieczenie majątkowe można kupić również przez telefon. W 2015 r. taki wariant bezpośredniego zakupu polis od ubezpieczyciela był bardziej popularny, niż transakcje realizowane za pośrednictwem Internetu. 

Warto zwrócić uwagę, że obowiązujące przepisy zachęcają klientów firm ubezpieczeniowych do próbowania różnych sposobów zakupu polis. Żaden wariant sfinalizowania transakcji dotyczącej zakupu polisy, nie zapewnia klientowi mniejszej ochrony prawnej. W przypadku zakupu dobrowolnych ubezpieczeń przez Internet lub telefon, mamy nawet do czynienia z poprawą pozycji prywatnego klienta wobec ubezpieczyciela. „W tym kontekście warto przypomnieć, że konsument kupujący dobrowolne ubezpieczenie przez Internet lub telefon, może w ciągu kolejnych 30 dni bez podawania przyczyny odstąpić do umowy (również wtedy, gdy planowany okres ochrony nie przekraczał 6 miesięcy)” - przypomina Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl. 

Osoba kupująca nieobowiązkową polisę w systemie direct (tzn. przez Internet lub telefon), posiada większe możliwości odstąpienia od umowy. Takie preferencyjne zasady zdalnej sprzedaży, dotyczą jedynie konsumentów.

Źródło: Porównywarka OC Ubea.pl

Od kogo kupujemy polisy OC i AC?
UBEA
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany dla młodych kierowców. Jakie są najważniejsze założenia projektu?

Do konsultacji i opiniowana został skierowany projekt zmieniający przepisy w zakresie ruchu drogowego. Celem nowelizacji jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, oraz mobilności młodych osób.

Prawo jazdy dla nastolatka coraz bliżej

Projekt resortu infrastruktury zawierający m.in. propozycję możliwości uzyskania prawa jazdy przez osoby mające 17 lat trafił do konsultacji publicznych.

Uciekał przed kontrolą drogową, spowodował kolizję. Ale to dopiero początek kłopotów

Kierujący renaultem 46-latek nie zatrzymał się do kontroli drogowej przy jednej ze stołecznych ulic. Uciekając przed patrolem, spowodował kolizję. Okazało się, że był pod wpływem narkotyków i miał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów.

Zima zaskoczyła? Czyli śniegowy chaos obnażył urzędnicze zaniedbania

Intensywne opady śniegu w sobotę 11 i niedzielę 12 stycznia, które sparaliżowały wiele regionów naszego kraju, obnażyły braki w przygotowaniu do zimy. Choć meteorolodzy ostrzegali przed trudnymi warunkami, które nadchodzą, rzeczywistość okazała się jeszcze bardziej dotkliwa. Zamiast cieszyć się zimowymi krajobrazami, kierowcy zmagali się z nieodśnieżonymi drogami.

REKLAMA

Rekordowa sprzedaż samochodów w grudniu. Toyota i Renault wciąż obiektami największego pożądania

Specjalne oferty na koniec roku oraz widmo wyższych cen od nowego roku spowodowały historyczny miesiąc w polskim przemyśle motoryzacyjnym. Zarejestrowano najwięcej samochodów od początku notowań, a wszystkie marki samochodów osobowych z TOP 20 odnotowały wzrost rejestracji.

Problemy z serwisem odstraszają Polaków od zakupu samochodów elektrycznych

Obawy dotyczące kosztów serwisowania i dostępności odpowiednich usług skłaniają część Polaków do odkładania decyzji o zakupie samochodu elektrycznego. Jak wynika z Barometru Nowej Mobilności, co 11. Polak podziela te wątpliwości. Bartosz Jeziorański, założyciel i dyrektor generalny EV Repair, podkreśla, że serwis samochodów elektrycznych, mimo początkowych obaw, nie różni się znacząco od serwisu aut spalinowych, a często bywa tańszy.

43 nowe urządzenia odcinkowego pomiaru prędkości. Gdzie? Od kiedy? [LISTA]

Główny Inspektorat Transportu Drogowego poinformował, że projekt rozbudowy systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym wchodzi w kolejny etap. Podpisano umowę na dostawę i montaż 43 nowych urządzeń odcinkowego pomiaru prędkości.

KGP: 92 589 interwencji, 311 wypadków drogowych, 20 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 92 589 interwencji. Byli wzywani do 311 wypadków drogowych.

REKLAMA

Bierz 40 tysięcy złotych dopłaty do zakupu samochodu elektrycznego i premię za zezłomowanie starego auta

Program Mój Elektryk wkracza w nową fazę. Już za kilka tygodni, począwszy od 1 lutego można na zakup samochodu elektrycznego otrzymać bezprecedensową dotację. Dodatkową premią objęta jest też czynność zezłomowania starego auta.

Prowadzisz samochód w okularach? Zapłacisz mandat od 1,5 tys. do nawet 5 tys. zł [i możesz stracić uprawnienia], jeżeli masz to w swoim prawie jazdy. To samo tyczy się soczewek kontaktowych

Osoby mające wadę wzroku, w stosunku do których lekarz – w orzeczeniu lekarskim – stwierdził konieczność korekty lub ochrony wzroku podczas prowadzenia pojazdów mechanicznych – na rewersie swojego prawa jazdy (w rubryce nr 12) – mają wpisany specjalny kod, który wprowadza dla nich ściśle określone ograniczenie w korzystaniu z uprawnienia do kierowania pojazdami. Kierowcę niewłaściwie stosującego się do ww. ograniczenia – czekają poważne konsekwencje.

REKLAMA