REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Od kogo kupujemy polisy OC i AC?

Subskrybuj nas na Youtube
Od kogo kupujemy polisy OC i AC?
Od kogo kupujemy polisy OC i AC?
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Kierowcy poszukujący ubezpieczeń komunikacyjnych (głównie OC lub AC), mają do wyboru różne sposoby zakupu takich polis. Najprostszy wariant, czyli zakup od ubezpieczyciela, wbrew pozorom nie jest najbardziej popularny. Krajowi kierowcy oraz osoby nabywające inne ubezpieczenia majątkowe (np. ubezpieczenia mieszkania), o wiele bardziej cenią sobie możliwość porównania oferty kilku lub kilkunastu firm ubezpieczeniowych za pośrednictwem multiagencji. Takie rozwiązanie pozwala na wybór tańszej polisy i w żaden sposób nie ogranicza późniejszych uprawnień ubezpieczającego.

Agentom udało się zdominować cały polski rynek ubezpieczeń …

Osoby znające realia polskiego rynku ubezpieczeniowego wiedzą, że rola agentów jest bardzo znacząca. Dane Komisji Nadzoru Finansowego wskazują, że sprzedaż agencyjna zupełnie zdominowała krajowy rynek ubezpieczeń. W 2015 roku agenci ubezpieczeniowi (pod postacią osób fizycznych, agencji ubezpieczeń oraz innych instytucji finansowych - np. banków), kontrolowali około dwie trzecie sprzedaży nowych ubezpieczeń. „Analogiczny udział pośredników ubezpieczeniowych był jeszcze wyższy, gdyż do tej grupy oprócz agentów zaliczają się również brokerzy” - dodaje Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.

REKLAMA

Zobacz też: Czy warto kupić OC na raty?

Zakup ubezpieczenia za pośrednictwem agenta (np. osoby fizycznej, agencji ubezpieczeń lub banku), obecnie jest najpopularniejszym rozwiązaniem. W 2015 r. agenci sprzedali około dwie trzecie polis kupionych przez Polaków.

REKLAMA

Znalezienie dokładnych informacji o sposobie dystrybucji polis komunikacyjnych jest trudne. Na szczęście dysponujemy danymi KNF-u na temat kanałów dystrybucji ubezpieczeń majątkowych oraz pozostałych polis osobowych (dział II ubezpieczeń). Komunikacyjne polisy OC i AC są najważniejszymi produktami w tej grupie ubezpieczeń.

Według danych KNF-u dla 2015 roku, agenci sprzedali aż 65% polis z działu II. Do łącznego udziału pośredników w rynku, trzeba jeszcze doliczyć brokerów ubezpieczeniowych (19% w 2015 r.). Pod względem znaczenia w dystrybucji analizowanych ubezpieczeń, dopiero na trzecim miejscu uplasowała się bezpośrednia sprzedaż ubezpieczycieli (patrz poniższa tabela). Dane z 2015 r. pokazują również, że przez pięć lat spadł udział sprzedaży bezpośredniej polis zaliczanych do działu II (z 15% do 10%). Taka sytuacja sprawiła, że ubezpieczyciele stali się jeszcze bardziej uzależnieni od agentów ubezpieczeniowych. „W siłę urosły tzw. multiagencje, czyli podmioty zawierające umowy w imieniu kilku lub kilkunastu zakładów ubezpieczeń. Tacy pośrednicy ubezpieczeniowi są popularni, gdyż zapewniają klientom dobry przegląd oferty rynkowej” - mówi Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Agencja ubezpieczeniowa może posiadać odpowiednie pełnomocnictwa do zawierania umów wystawione przez kilku lub kilkunastu ubezpieczycieli. Wtedy mamy do czynienia z tzw. multiagencją.     

Zobacz, który ubezpieczyciel oferuje OC tańsze od Twojej polisy

Od kogo kupujemy polisy OC i AC?

Od kogo kupujemy polisy OC i AC?

UBEA

Bezpośredni zakup OC i AC przez Internet nadal nie jest popularny

W kontekście danych z powyższej tabeli, warto również zwrócić uwagę na wyniki dotyczące bezpośredniej sprzedaży ubezpieczeń przez Internet. Statystyki KNF-u z 2015 r. wskazują, że ubezpieczyciele rzadko wykorzystywali sieć www do bezpośredniej dystrybucji polis z działu II. Sprzedaż bezpośrednia poprzez pracowników była mniej więcej osiem razy popularniejsza. Ta dysproporcja znacznie zmniejszyła się w stosunku do 2010 r. (na korzyść sprzedaży internetowej). Tym niemniej, ubezpieczyciele mają jeszcze sporo do zrobienia jeżeli chodzi o skuteczne wykorzystanie Internetu jako kanału sprzedaży polis (w tym również komunikacyjnych). „Warunki do zmian są korzystne, bo na rynek wkracza pokolenie klientów dobrze zaznajomionych z Internetem i technologiami mobilnymi” - podkreśla Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.

Kup wygodnie ubezpieczenie OC przez Internet

Żaden sposób zakupu ubezpieczenia nie ogranicza praw klienta

REKLAMA

Mnogość sposobów zakupienia polisy komunikacyjnej albo innego ubezpieczenia, z pewnością jest korzystna dla klientów. Warto pamiętać, że oprócz wymienionych już rozwiązań, mamy do wyboru m.in. sfinalizowanie transakcji przez telefon. W 2015 r. takie telefoniczne zakupy ubezpieczeń majątkowych i pozostałych ubezpieczeń osobowych wprost od ubezpieczycieli, były nawet bardziej popularne, niż transakcje prowadzone za pośrednictwem Internetu (patrz powyższa tabela).

Ubezpieczenie majątkowe można kupić również przez telefon. W 2015 r. taki wariant bezpośredniego zakupu polis od ubezpieczyciela był bardziej popularny, niż transakcje realizowane za pośrednictwem Internetu. 

Warto zwrócić uwagę, że obowiązujące przepisy zachęcają klientów firm ubezpieczeniowych do próbowania różnych sposobów zakupu polis. Żaden wariant sfinalizowania transakcji dotyczącej zakupu polisy, nie zapewnia klientowi mniejszej ochrony prawnej. W przypadku zakupu dobrowolnych ubezpieczeń przez Internet lub telefon, mamy nawet do czynienia z poprawą pozycji prywatnego klienta wobec ubezpieczyciela. „W tym kontekście warto przypomnieć, że konsument kupujący dobrowolne ubezpieczenie przez Internet lub telefon, może w ciągu kolejnych 30 dni bez podawania przyczyny odstąpić do umowy (również wtedy, gdy planowany okres ochrony nie przekraczał 6 miesięcy)” - przypomina Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl. 

Osoba kupująca nieobowiązkową polisę w systemie direct (tzn. przez Internet lub telefon), posiada większe możliwości odstąpienia od umowy. Takie preferencyjne zasady zdalnej sprzedaży, dotyczą jedynie konsumentów.

Źródło: Porównywarka OC Ubea.pl

Od kogo kupujemy polisy OC i AC?
UBEA
Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Koniec bezkarności rowerzystów i użytkowników hulajnóg! Czas na tablice rejestracyjne i wyższe mandaty

Ze statystyk policyjnych wynika, że rowerzyści są drugą, po kierowcach, grupą sprawców wypadków drogowych. Tymczasem, aby poruszać się po drodze rowerem nie trzeba mieć żadnych uprawnień (po osiągnięciu pełnoletności). Jak można poprawić bezpieczeństwo na drogach?

KGP: 109 332 interwencji, 291 wypadków drogowych, 12 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Oto najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend opublikowane przez Komendę Główną Policji. Policjanci podsumowali także zdarzenia z minionego tygodnia.

19-letni motocyklista bez uprawnień potrącił policjanta i zbiegł

19-nastolatek z Międzyrzecza (Lubuskie) stanie przed sądem za zarzut spowodowania wypadku, niezatrzymanie się do kontroli i ucieczkę z miejsca wypadku.

Nowe przepisy fotoradarowe: Właściciel pojazdu jako kozioł ofiarny?

Ustawodawca szykuje kolejną rewolucję w przepisach drogowych. Tym razem uderzy ona nie tylko w kierowców łamiących przepisy, ale także w właścicieli pojazdów, którzy nie wskażą osoby prowadzącej pojazd w chwili popełnienia wykroczenia. Jeśli fotoradar uchwyci pojazd przekraczający prędkość, a właściciel odmówi podania danych kierowcy, nie tylko zapłaci karę, ale również straci dowód rejestracyjny swojego samochodu.

REKLAMA

Pijany senior uciekał przed policją po polach uprawnych. Auto dachowało

72-latek jechał bez zapiętych pasów, więc policja chciała zatrzymać go do kontroli. Rzucił się w pościg, który zakończył się dachowaniem. Okazało się, że jest pijany.

Otrzymałeś wiadomość ws. zaległych płatności w e-TOLL? KAS ostrzega przed oszustami

Krajowa Administracja Skarbowa w przesłanym we wtorek, 25 marca 2025 r. komunikacie prasowym ostrzega przed oszustami wysyłającymi fałszywe wiadomości w sprawie zaległych płatności w e-TOLL. Publikujemy przykładową fałszywą wiadomość.

Już nie tylko diesel czy benzyna. I nawet nie zawsze samochód. Jak Polacy wybierają środek transportu?

W dzisiejszych czasach wybór środka transportu to nie tylko decyzja między samochodem z silnikiem benzynowym a dieslem. Możliwości jest więcej, a kierowcy mają różne oczekiwania. Jak Polacy wybierają codzienny środek lokomocji?

KGP: 93 352 interwencji, 312 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 93 352 interwencji. Byli wzywani do 312 wypadków drogowych.

REKLAMA

Mandat za przeładowaną ciężarówkę, a zaniżona waga w CMR. Kto za to ponosi odpowiedzialność?

Przeładowanie pojazdu w transporcie drogowym to częsty problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych, w tym mandatów nałożonych na przewoźnika. W sytuacjach, gdy błędne dane o wadze towaru zostały przekazane przez spedytora lub nadawcę towaru, pojawia się pytanie o podział odpowiedzialności między przewoźnika a spedytora czy nadawcę. Najczęściej problem dotyczy mandatów zagranicznych, dlatego kluczowe znaczenie w tej kwestii mają przepisy Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR).

Przestraszył się policjantów, więc uciekał samochodem, łamiąc przepisy

Nocy pościg ulicami Białegostoku zakończył się zatrzymaniem 32-letniego kierowcy. Mężczyzna najpierw przekroczył prędkość, a potem - zamiast zatrzymać się do kontroli - zaczął uciekać.

REKLAMA