REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co się stanie z OC po śmierci kierowcy?

Co się stanie z OC po śmierci kierowcy?
Co się stanie z OC po śmierci kierowcy?

REKLAMA

REKLAMA

Jakie są dalsze losy obowiązkowej polisy OC i pojazdu zmarłej osoby? Jest to ważna kwestia, gdyż każdy zarejestrowany samochód lub motocykl, musi posiadać ubezpieczenie OC (nawet wtedy, gdy nie jest faktycznie użytkowany).

W obliczu śmierci członka rodziny, jego krewni zwykle nie zaprzątają sobie głowy takimi sprawami, jak ubezpieczenie samochodu. Dopiero po pewnym czasie od pogrzebu, wiele osób zaczyna zadawać sobie pytanie o dalsze losy obowiązkowej polisy OC i pojazdu zmarłej osoby. Jest to ważna kwestia, gdyż każdy zarejestrowany samochód lub motocykl, musi posiadać ubezpieczenie OC (nawet wtedy, gdy nie jest faktycznie użytkowany). Z myślą o osobach próbujących uporządkować formalności po śmierci członka rodziny, porównywarka ubezpieczeń Ubea.pl tłumaczy, jak trzeba załatwić sprawę dotyczącą polisy OC.

REKLAMA

Zobacz też: Od czego zależy cena ubezpieczenia OC?

Ubezpieczyciela trzeba powiadomić o śmierci klienta i podziale majątku 

REKLAMA

Jak wiadomo, sporządzenie testamentu jest rozwiązaniem, które pozwala na znacznie szybsze załatwienie wszystkich spraw dotyczących podziału majątku. Ta zasada dotyczy również kwestii związanych z własnością pojazdu i obowiązkiem opłacenia polisy OC. Niestety wiele osób (zwłaszcza młodych), nie zabezpiecza się przy pomocy testamentu.

Niezależnie od tego, czy zmarły pozostawił po sobie testament, jego krewni muszą powiadomić ubezpieczyciela o zgonie. Firma ubezpieczeniowa prawdopodobnie będzie domagała się okazania aktu zgonu oraz testamentu (o ile taki dokument został sporządzony). Ubezpieczyciel powinien również zostać powiadomiony o trwającym postępowaniu spadkowym. Gdy kwestia spadku stanie się już jasna, zakład ubezpieczyciel musi otrzymać stosowną informację na ten temat oraz odpowiednie dokumenty. „Warto pamiętać, że prawa i obowiązki związane z polisą OC, przechodzą na spadkobierców już w momencie śmierci właściciela pojazdu” - mówi Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl. 

Zobacz też: Liczba punktów karnych wpłynie na wysokość składki OC

Ubezpieczenie OC będzie nadal aktywne po śmierci właściciela pojazdu. O zgonie klienta trzeba jednak niezwłocznie powiadomić zakład ubezpieczeń. Ubezpieczyciel potrzebuje również informacji na temat rozstrzygnięcia kwestii spadkowych.

W polskich realiach, czas trwania postępowania spadkowego jest zróżnicowany i może wynosić nawet kilka lat. Jeżeli kwestie spadkowe uda się rozstrzygnąć przed wygaśnięciem aktualnej umowy OC, to nową polisę kupi kolejny właściciel pojazdu. Dość często zdarza się jednak, że opłacenie następnego ubezpieczenia (na podstawie danych z dowodu rejestracyjnego) będzie potrzebne przed zakończeniem formalności spadkowych. We wspomnianej sytuacji, koszt składki OC na kolejny rok, poniosą wszyscy spadkobiercy (zgodnie z artykułem 1034 kodeksu cywilnego). Jeżeli składka zostanie opłacona przez jedną osobę, to pozostali spadkobiercy będą musieli partycypować w tym koszcie zgodnie z wielkością ich udziałów spadkowych.

Zobacz też: Ubezpieczenie na opony – o co w tym chodzi?

REKLAMA

Trzeba nadmienić, że odpowiedzialność spadkobierców wobec ubezpieczyciela jest solidarna. Dlatego zakład ubezpieczeń może domagać się opłacenia składki przez jedną zobowiązaną osobę. Wówczas kwestie podziału kosztów spadkobiercy będą musieli załatwić między sobą. „Identyczne zasady odpowiedzialności finansowej, dotyczą ewentualnej kary z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego za brak ciągłości ubezpieczenia OC” - zaznacza Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.

Jeżeli umowa obowiązkowego ubezpieczenia wygasa przed działem spadku, to koszt składki OC na kolejny rok jest traktowany jako dług spadkowy i podlega podziałowi między spadkobierców (stosownie do wielkości ich udziałów). Tak samo jest dzielona kara z UFG za brak polisy.

Co zrobić z ubezpieczeniem OC auta po śmierci właściciela

Sytuacja nowego właściciela będzie podobna jak po zakupie samochodu

Postępowanie spadkowe wcześniej czy później kończy się podziałem majątku i przejęciem pojazdu przez spadkobiercę lub spadkobierców. W takiej sytuacji, będą obowiązywać przepisy ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, które dotyczą zmiany właściciela pojazdu (patrz art. 31 wspomnianej ustawy). Z punktu widzenia obowiązujących przepisów, sytuacja spadkobiercy jest podobna, jak osoby nabywającej samochód lub motocykl w drodze zakupu. To oznacza, że ubezpieczenie OC zostaje przejęte razem z pojazdem. Po zmianie przepisów z lutego 2012 roku, osoba przejmująca samochód (lub inny pojazd mechaniczny) w drodze spadkobrania, może zrezygnować z polisy OC przed jej wygaśnięciem. W takim wypadku wymagane jest dostarczenie ubezpieczycielowi pisemnego wypowiedzenia. Jeżeli nowy właściciel pojazdu zdecyduje się na kontynuowanie ochrony, to zakład ubezpieczeń prawdopodobnie dokona przeliczenia (tzw. rekalkulacji) składki.

Osoba otrzymująca samochód w ramach spadku, może wypowiedzieć w dowolnym momencie aktywną umowę ubezpieczenia OC. W przypadku kontynuowania ochrony, prawdopodobnie konieczna będzie ponowna kalkulacja składki (tak samo jak po zakupie pojazdu).  

Warto dodać, że po nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych z 2012 roku, posiadacz odziedziczonego pojazdu nie musi się martwić, że polisa nabyta razem z autem lub motocyklem automatycznie odnowi się po upływie roku. Przepisy uniemożliwiają bowiem ubezpieczycielowi automatycznie odnowienie polisy, gdy w okresie trwania ochrony zmienił się właściciel. Taki zakaz obowiązuje nawet wtedy, gdy spadkobierca rekalkulował składkę. Opisywane rozwiązanie ma też pewną wadę. „Brak automatycznego odnowienia polisy OC oznacza, że nowy właściciel pojazdu musi pilnować terminu nabycia kolejnego ubezpieczenia i nie może dopuścić do powstania przerwy w okresie ochrony” -  przypomina Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.

Źródło: Ubea

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Kondycja branży motoryzacyjnej. Kto będzie budować samochody przyszłości?

    Branżę motoryzacyjną czeka szereg wyzwań. Wraca do normalności po okresie pandemii, a do tego stoi u progu transformacji. I w tym punkcie warto spojrzeć na nią, ale od strony HR-u. Jak wygląda dostępność wykwalifikowanej kadry w tym sektorze?

    Jak odpalić silnik z kabli? Kierowca musi pamiętać o kolejności

    Jak odpalić silnik z kabli? To pytanie, które jest szczególnie aktualne o tej porze roku. A odpowiedź dotyczy kolejności podłączania przewodów do obydwu akumulatorów. Ta jest najważniejsza.

    MAN TGE po liftingu. Model 2024 otrzyma jakby luksusowe wnętrze

    MAN TGE przechodzi właśnie drobny lifting. I ten w stu procentach skupi się na kabinie pasażerskiej. Unowocześni multimedia, ale i systemy bezpieczeństwa. Stąd nazwa Next Level. Co konkretnie się zmieni po modernizacji?

    Paliwo E10. Wyszukiwarka z szeregiem błędów. Pozwala nawet na tankowanie benzyną... diesla

    W sieci pojawiła się rządowa wyszukiwarka, w której można sprawdzić, czy twój pojazd jest kompatybilny z paliwem E10. A lista jest naprawdę ciekawa! Czasami silnik 1,6 FSI znosi nowy typ benzyny, a czasami nie. Program zaleca nawet stosowanie benzyny E10 w... dieslu. A to nie koniec błędów.

    REKLAMA

    Miesiącami szukano sprawcy dziurawienia opon. Odkrycie, kto za tym stoi było zaskakujące

    We włoskim miasteczku od kilku miesięcy szukano sprawcy dziurawienia opon w samochodach. Odkrycia dokonano dzięki nagraniom z kamer monitoringu. Okazało się, że był to pies. Jak to się stało, że zniszczył tyle samochodów?

    Nowy Opel Corsa Hybrid. MHEV pojedzie nawet kilometr na samym prądzie

    Opel Corsa po liftingu po raz pierwszy w historii modelu otrzymał lekką hybrydę. MHEV w niemieckim hatchbacku może mieć 100 lub 136 koni mocy. A to nie koniec dobrych informacji na temat tego auta.

    Opony całoroczne a zimowe. Które są lepsze?

    Opony na zimę to opony zimowe? Dziś to już nie jest takie oczywiste. Zwłaszcza że na rynku pojawił się szereg opon całorocznych. Czy wielosezonówka może stanowić realną alternatywę?

    Mandat za jazdę nieodśnieżonym samochodem w 2023 r. Kara może być liczona w tysiącach

    Jazda nieodśnieżonym samochodem stanowi wykroczenie. A w 2023 r. na kierowców czeka wyjątkowo surowa kara. Bo gdy policjanci zaczną podliczać kolejne składowe wykroczenia, uzbiera się kilka tysięcy złotych. Ładna sumka!

    REKLAMA

    Płatność za paliwo samochodem, czyli aplikacja Skody Pay to Fuel

    Płatność za paliwo samochodem to nowy pomysł Skody. Kierowca po zatankowaniu pojazdu może uruchomić aplikację Pay to Fuel, wsiąść do auta i po prostu odjechać. Płatność dokona się automatycznie i w pełni zdalnie. Jak działa ten system? I jakie są jego wymagania?

    Ukrainiec ukarany za brak prawa jazdy. Choć prawo jazdy miał...

    Ukrainiec został ukarany przez polski sąd za brak prawa jazdy. Dokument wydany w Ukrainie posiadał, ale ten stracił ważność. To jednak mogło nie mieć znaczenia w świetle ustawy przedłużającej jego ważność w Polsce. Tego sąd jednak nie sprawdził. RPO wystąpił z kasacją.

    REKLAMA