REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak uzyskać odszkodowanie, gdy sprawca nie ma OC?

Jak uzyskać odszkodowanie, gdy sprawca nie ma OC?
Jak uzyskać odszkodowanie, gdy sprawca nie ma OC?

REKLAMA

REKLAMA

Jeżeli sprawca wypadku nie ma wykupionej polisy OC nie oznacza to, że nie uzyskamy odszkodowania za szkodę, którą wyrządził. Jak w takim przypadku uzyskać odszkodowanie?

Po polskich drogach jeździ 100 tys. nieubezpieczonych pojazdów

Osoba, która uczestniczyła w zdarzeniu z nieubezpieczonym kierowcą ma pełne prawo do uzyskania odszkodowania. W takiej sytuacji wypłatą świadczeń zajmie się Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, który w ubiegłym roku wypłacił świadczenia wysokości 155 mln zł dla 5 300 osób. Większość spraw (80 proc.) obejmowało zdarzenia spowodowane przez kierowców bez OC. Podpowiadamy, jak uzyskać należne odszkodowanie.

REKLAMA

W Polsce posiadanie aktualnego ubezpieczenia OC jest obowiązkowe, jednakże nie wszyscy kierowcy decydują się na zakup polisy. Z danych zaprezentowanych przez UFG wynika, że po polskich drogach porusza się około 100 tys. nieubezpieczonych pojazdów. W związku z tym ryzyko związane z udziałem w zdarzeniu, którego sprawca jest nieubezpieczony, jest spore. Niestety nie wszyscy wiedzą, jak w takiej sytuacji starać się o wypłatę odszkodowania.

Zobacz też: Liczba punktów karnych wpłynie na wysokość składki OC

Za co należy się wypłata zadośćuczynienia?

Osobie poszkodowanej w wypadku przede wszystkim należy się wypłata zadośćuczynienia za doznane obrażenia. Wszystkie swoje roszczenia powinniśmy kierować do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Zgłoszenie szkody następuje poprzez dostarczenie odpowiedniej dokumentacji do dowolnego zakładu ubezpieczeniowego, który oferuje zakup polisy OC. Najlepiej jest zrobić to u ubezpieczyciela, u którego mamy wykupioną własną polisę, ponieważ pomoże to usprawnić proces likwidacyjny. Do wniosku o wypłatę odszkodowania powinniśmy dołączyć m.in. dokumentację medyczną. – Dzięki odpowiednio skompletowanej dokumentacji będziemy mogli ubiegać się o adekwatne świadczenie. Do wniosku powinniśmy dołączyć wyniki wszelkich wykonanych badań i konsultacji. Na ich podstawie zostanie określony uszczerbek na zdrowiu, który jest pomocny w ocenie rozmiaru szkody i ustaleniu wysokości należnego zadośćuczynienia – tłumaczy Edyta Szymkowiak, p.o. dyrektora departamentu dochodzenia roszczeń Centrum Odszkodowań DRB, firmy specjalizującej się w pomocy osobom poszkodowanym w uzyskaniu należnego odszkodowania. Warto pamiętać, że zadośćuczynienie nie jest jedynym świadczeniem, o które możemy się ubiegać. Mamy również prawo do zwrotu wszelkich poniesionych kosztów, takich jak: dojazd do placówek medycznych, zakup leków czy tych związanych z zabiegami rehabilitacyjnymi. – Nie wszyscy wiedzą, że osoby czynne zawodowo mogą ubiegać się również o odszkodowanie z tytułu utraconego dochodu. Takie świadczenie należy się nie tylko osobom zatrudnionym na umowę o pracę, ale także tym, które pracują na umowę o dzieło czy zlecenie. Wystarczy, że oszacują wraz z pracodawcą, ile mogliby zarobić w czasie rekonwalescencji – dodaje Edyta Szymkowiak.

Zobacz też: Ubezpieczenie na opony – o co w tym chodzi?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pokrycie kosztów naprawy

W przypadku, gdy zniszczone zostało nasze mienie, sprawca zdarzenia ma obowiązek pokryć wszelkie koszty związane z jego naprawą. Nie każdy wie, że w przypadku uszkodzenia auta, jego właściciel ma prawo do wyboru sposobu likwidacji szkody. Może się ona odbyć w wariancie kosztorysowym lub warsztatowym. – W przypadku wyboru wariantu kosztorysowego osoba poszkodowana zgadza się na wypłatę świadczeń na podstawie kosztorysu dokonanego przez rzeczoznawcę i naprawę auta we własnych zakresie. Możemy również sami oddać samochód do warsztatu, w którym chcemy dokonać naprawy a następnie do ubezpieczyciela dostarczyć wycenę. Na tym właśnie polega wariant warsztatowy inaczej zwany rozliczeniem bezgotówkowym – wyjaśnia ekspert DRB. Dodatkowo możemy starać się o zwrot kosztów związanych z holowaniem, wynajęciem pojazdu zastępczego oraz rekompensatę za utratę wartości rynkowej samochodu.
W przypadku zniszczonego auta wszelkie roszczenia również powinniśmy kierować do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego za pośrednictwem dowolnego towarzystwa ubezpieczeniowego oferującego zakup polisy OC. Wyjątkiem jest sytuacja, w której poszkodowany posiadał wykupioną polisę AC. W takim przypadku to właśnie z tej dobrowolnej umowy ubezpieczenia zostaną wypłacone należne świadczenia.

Wypadek lub kolizja dla osoby poszkodowanej wiąże się z koniecznością poniesienia dużych kosztów związanych z rekonwalescencją lub naprawą zniszczonego mienia. Właśnie dlatego warto pamiętać, że możemy strać się o wypłatę należnych świadczeń nawet w przypadku, gdy sprawca nie był ubezpieczony.

Źródło: Materiały Centrum Odszkodowań DRB

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

KGP: 97 506 interwencji, 260 wypadków drogowych, 13 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 97 506 interwencji. Byli wzywani do 260 wypadków drogowych.

REKLAMA

Zmiany dla młodych kierowców. Jakie są najważniejsze założenia projektu?

Do konsultacji i opiniowana został skierowany projekt zmieniający przepisy w zakresie ruchu drogowego. Celem nowelizacji jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, oraz mobilności młodych osób.

Prawo jazdy dla nastolatka coraz bliżej

Projekt resortu infrastruktury zawierający m.in. propozycję możliwości uzyskania prawa jazdy przez osoby mające 17 lat trafił do konsultacji publicznych.

Uciekał przed kontrolą drogową, spowodował kolizję. Ale to dopiero początek kłopotów

Kierujący renaultem 46-latek nie zatrzymał się do kontroli drogowej przy jednej ze stołecznych ulic. Uciekając przed patrolem, spowodował kolizję. Okazało się, że był pod wpływem narkotyków i miał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów.

Zima zaskoczyła? Czyli śniegowy chaos obnażył urzędnicze zaniedbania

Intensywne opady śniegu w sobotę 11 i niedzielę 12 stycznia, które sparaliżowały wiele regionów naszego kraju, obnażyły braki w przygotowaniu do zimy. Choć meteorolodzy ostrzegali przed trudnymi warunkami, które nadchodzą, rzeczywistość okazała się jeszcze bardziej dotkliwa. Zamiast cieszyć się zimowymi krajobrazami, kierowcy zmagali się z nieodśnieżonymi drogami.

REKLAMA

Rekordowa sprzedaż samochodów w grudniu. Toyota i Renault wciąż obiektami największego pożądania

Specjalne oferty na koniec roku oraz widmo wyższych cen od nowego roku spowodowały historyczny miesiąc w polskim przemyśle motoryzacyjnym. Zarejestrowano najwięcej samochodów od początku notowań, a wszystkie marki samochodów osobowych z TOP 20 odnotowały wzrost rejestracji.

Problemy z serwisem odstraszają Polaków od zakupu samochodów elektrycznych

Obawy dotyczące kosztów serwisowania i dostępności odpowiednich usług skłaniają część Polaków do odkładania decyzji o zakupie samochodu elektrycznego. Jak wynika z Barometru Nowej Mobilności, co 11. Polak podziela te wątpliwości. Bartosz Jeziorański, założyciel i dyrektor generalny EV Repair, podkreśla, że serwis samochodów elektrycznych, mimo początkowych obaw, nie różni się znacząco od serwisu aut spalinowych, a często bywa tańszy.

REKLAMA