REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie są zasady przedawniania roszczeń wobec ubezpieczycieli?

Jakie są zasady przedawniania roszczeń wobec ubezpieczycieli?
Jakie są zasady przedawniania roszczeń wobec ubezpieczycieli?

REKLAMA

REKLAMA

W ostatnim czasie można było przeczytać, że do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG) zgłaszają się osoby z roszczeniami za wypadki i kolizje sprzed kilkunastu lat. Jakie są zasady przedawniania roszczeń wobec ubezpieczycieli?

W ostatnim czasie można było przeczytać, że do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG) zgłaszają się osoby z roszczeniami sprzed kilkunastu lat. Duży wzrost wartości takich roszczeń o „stare” odszkodowania, pośrednio przyczynił się do podwyżek w OC, bo ubezpieczyciele powetowali sobie wyższe składki płacone do UFG. Warto jednak wiedzieć, że nie każda osoba poszkodowana w wypadku drogowym, po kilkunastu latach może się domagać odszkodowania lub zadośćuczynienia. Najdłuższy termin przedawnienia roszczeń dotyczy szkód wynikających z przestępstwa. W przypadku innych szkód, termin przedawnienia jest znacznie krótszy.

REKLAMA

Zobacz też: Co grozi za prowadzenie pojazdu bez uprawnień w 2017 roku?

W przypadku polis OC obowiązują dłuższe okresy przedawnienia szkód

Zasady przedawnienia roszczeń w sprawach cywilnych, zostały szczegółowo uregulowane przez kodeks cywilny (KC). Wspomniany kodeks wskazuje między innymi, że w przypadku umów ubezpieczenia, domyślnie obowiązuje trzyletni okres przedawnienia naliczany od dnia wymagalności roszczenia (patrz art. 819 par. 1 KC). Warto jednak zdawać sobie sprawę, że dla ubezpieczeń odpowiedzialności cywilnej (również komunikacyjnych), przewidziano nieco inne terminy przedawnienia. Takie rozwiązanie wynika z faktu, że do wypłaty z OC często dochodzi po poważnych szkodach osobowych (np. uszkodzeniu ciała, kalectwie lub śmierci ofiary wypadku). Dlatego ustawodawca dał poszkodowanym więcej czasu na dochodzenie roszczeń dotyczących polis OC. Podobnie jak w przypadku wszystkich innych roszczeń, sam upływ terminu przedawnienia automatycznie nie zwalnia dłużnika z odpowiedzialności. Zakład ubezpieczeń musi dopiero powołać się na upływ okresu przedawnienia. „Można być pewnym, że w każdej możliwej sytuacji ubezpieczyciel wykorzysta sposobność do uniknięcia wypłaty i wskaże na przedawnienie roszczenia” - mówi Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.

W przypadku ubezpieczeń odpowiedzialności cywilnej, okres przedawnienia roszczeń jest określony inaczej niż dla pozostałych polis.

Sprawdź najtańsze ubezpieczenia OC dla swojego auta

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Kodeks cywilny wskazuje, że termin przedawnienia dla roszczeń dotyczących polis OC mija po trzech latach od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się o szkodzie i osobie zobowiązanej do jej naprawienia, ale nie później niż po 10 latach od wypadku (uwaga: dodatkowy dziesięcioletni limit dotyczy tylko szkód majątkowych). Takie określenie terminu przedawnienia dla polis OC uwzględnia fakt, że poszkodowani nie zawsze od samego początku znają tożsamość sprawcy oraz dane jego ubezpieczyciela. W opisywanej sytuacji, termin przedawnienia zaczyna biec, gdy zidentyfikowana jest nie tylko szkoda, ale również firma ubezpieczeniowa za nią odpowiedzialna.

Termin przedawnienia roszczeń z tytułu OC zaczyna biec wtedy, gdy poszkodowany dowiedział się o osobie prawnej zobowiązanej do naprawienia szkody. Ubezpieczyciel będzie taką osobą prawną zobligowaną do wypłaty odszkodowania.

Zobacz też: Nowe przepisy dotyczące przeglądów technicznych wejdą w życie w 2017 r.?

Jeżeli od wypadku do identyfikacji sprawcy (oraz jego ubezpieczyciela) minęło sporo czasu, to poszkodowany musi uważać na dodatkowy termin zgłaszania roszczeń dotyczących szkód majątkowych likwidowanych przy pomocy OC (10 lat od dnia wypadku). W przypadku szkód osobowych (np. uszkodzenia ciała), taki dziesięcioletni dodatkowy termin nie obowiązuje. To oznacza, że pomiędzy dowiedzeniem się o szkodzie i osobie zobowiązanej do jej naprawienia oraz przedawnieniem roszczenia o likwidację szkody osobowej z OC, zawsze muszą minąć trzy lata. Dodatkowa zasada dotyczy roszczeń osób małoletnich dotyczących szkód osobowych. Roszczenia takich poszkodowanych z tytułu OC (za szkody osobowe), przedawniają się nie wcześniej niż po dwóch latach od osiągnięcia przez nich pełnoletności.

Obowiązujące przepisy dodatkowo wydłużają termin przedawnienia roszczeń osób, które ucierpiały w wypadku przed osiągnięciem 18 roku życia.

Zobacz też: Ile kosztuje odholowanie samochodu przez straż miejską w 2017 roku?

Szkoda związana z przestępstwem przedawni się dopiero po 20 latach

REKLAMA

Przepisy kodeksu cywilnego dodatkowo wskazują, że w przypadku szkody z OC będącej wynikiem przestępstwa, termin przedawnienia wynosi aż 20 lat i jest naliczany od dnia wypadku. Wcześniejsze regulacje kodeksowe, w takiej samej sytuacji przewidywały tylko dziesięcioletni okres przedawnienia.

Z orzecznictwa Sądu Najwyższego wynika, że dwudziestoletni okres przedawnienia powinien być stosowany również wtedy, gdy szkoda była wynikiem przestępstwa, ale sprawcy nie udało się zidentyfikować (zobacz: uchwała Sądu Najwyższego z 29 października 2013 r. - sygnatura akt III CZP 50/13). „Wspomniana uchwała SN jest korzystna z punktu widzenia poszkodowanych, ale kłopotliwa dla UFG, gdyż skutkuje napływem wniosków o wypłatę odszkodowania za wypadki sprzed kilkunastu lat” - zaznacza Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.

Roszczenia o likwidację w ramach OC szkody będącej wynikiem przestępstwa, przedawniają się dopiero po upływie 20 lat od wypadku. Tak długi termin przedawnienia dotyczy również szkód wyrządzonych przez niezidentyfikowanego sprawcę (np. kierowcę, który potrącił pieszego i uciekł).

Nawet trzyletni termin przedawnienia może być znacznie dłuższy …

W nawiązaniu do tematyki przedawnienia roszczeń dotyczących polis OC, warto przypomnieć o jeszcze jednej kwestii. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że każda czynność przed sądem powszechnym sądem polubownym lub komornikiem, mająca na celu dochodzenie roszczeń, przerywa bieg terminu przedawnienia. Po takim „przerwaniu”, bieg wspomnianego terminu znów będzie naliczany od początku (tzn. od zera dni). Dlatego nawet trzyletni termin przedawnienia w praktyce jest trudno osiągalny.

Działania poszkodowanego mające na celu zaspokojenie roszczeń sprawiają, że termin przedawnienia „zeruje się” i znów biegnie od początku.

Warto zwrócić uwagę, że zgodnie z artykułem 819 paragraf 4 kodeksu cywilnego, termin przedawnienia przerywa się również wtedy, jeżeli poszkodowany zgłosił swoje roszczenie do ubezpieczyciela. „W takiej sytuacji termin przedawnienia zacznie ponownie biec („od zera”), gdy poszkodowany otrzyma decyzję w sprawie przyznania lub odmowy wypłaty odszkodowania/zadośćuczynienia. Kolejne odwołania poszkodowanego oraz odpowiedzi ubezpieczyciela już nie przerywają terminu przedawnienia” - wyjaśnia Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.

Źródło: Porównywarka OC AC Ubea.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

REKLAMA

Dlaczego bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam?

Dobre opony to podstawa bezpiecznej jazdy. Warto wiedzieć, że bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam. To ważne, zwałszcza w przypadku decyzji o wypłacie ubezpieczenia. Ostatnio Rzecznik Finansowy wydał interpretację dla wszystkich ubezpieczycieli odnośnie do wysokości bieżnika na tej samej osi pojazd. Jak to jest więc z tymi bieżnikami?

KGP: 82 680 interwencji, 327 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 82 680 interwencji. Byli wzywani do 327 wypadków drogowych.

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

REKLAMA

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

REKLAMA