Nieodpłatne przekazanie samochodu, a VAT
REKLAMA
REKLAMA
Spółka prowadząca przedsiębiorstwo logistyczne posiada samochód, który był wykorzystywany w działalności gospodarczej, ale obecnie nie jest jej potrzebny. Spółka ma problemy z jego sprzedażą i dlatego rozważa przekazanie nieodpłatnie np. pracownikowi lub członkowi zarządu. Spółka zastanawia się, czy to przekazanie będzie opodatkowane VAT.
REKLAMA
Zobacz też: Jak rozliczyć się ze sprzedaży auta przed fiskusem?
REKLAMA
Nieodpłatne przekazanie towaru jest opodatkowane w przypadku spełnienia przesłanek z art. 7 ust. 2 ustawy o VAT. W świetle tego przepisu przez dostawę towarów, a więc czynność opodatkowaną VAT, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:
1) przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
2) wszelkie inne darowizny
- jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.
Zobacz też: Czy można odliczyć pełny VAT od zakupu pickupa w 2017 r.?
Nieodpłatne przekazanie nabytego wcześniej towaru, np. samochodu, będzie opodatkowane przede wszystkim jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku z tytułu tego nabycia.
Spółka kupiła samochód od innego czynnego podatnika VAT. Transakcja ta byłą opodatkowana. Spółka odliczyła podatek naliczony z faktury wystawionej przez sprzedawcę. Przekazanie samochodu pracownikowi będzie w związku z tym opodatkowane.
Wysokość opodatkowania została określona w art. 29a ust. 2 ustawy o VAT, W świetle tego przepisu, podstawą opodatkowania nieodpłatnego przekazania towaru, o której mowa w art. 7 ust. 2, jest cena nabycia towarów lub towarów podobnych, a gdy nie ma ceny nabycia - koszt wytworzenia, określone w momencie dostawy tych towarów
Zobacz też: Sprzedaż samochodu osobowego wykorzystywanego w sposób mieszany a podatek naliczony
Jeśli nabycie danego towaru nie wiązało się z prawem do odliczenia podatku naliczonego (np. gdy transakcja te w ogóle nie była opodatkowana), to nieodpłatne przekazanie będzie zasadniczo nieopodatkowane (z zastrzeżeniem poczynionymi niżej).
Załóżmy, że Spółka nabyła samochód od osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej (sprzedaż ta nie była opodatkowana VAT). Podatnikowi nie przysługiwało więc prawo do odliczenia podatku naliczonego. Podarowanie pojazdu, z poniższym zastrzeżeniem, nie wiąże się z obowiązkiem zapłaty podatku.
Opodatkowanie może wystąpić także, gdy prawo do odliczenia przysługiwało w odniesieniu do części składowych danej rzeczy. W związku z powyższym, Spółka powinna zbadać, czy w samochodzie zamontowano części składowe, z tytułu nabycia których Spółka miała prawo do odliczenia. Przy czym uznaje się, że chodzi tu tylko o takie części składowe, które zwiększyły trwale wartość samochodu. Taką częścią składowa może być np. silnik. Jeżeli w samochodzie nie ma takich części, to jego nieodpłatne przekazanie nie będzie opodatkowane podatkiem VAT.
Tekst: Michał Samborski, konsultant podatkowy ECDDP sp. z o.o.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.