REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nieodpłatne przekazanie samochodu, a VAT

Nieodpłatne przekazanie samochodu, a VAT
Nieodpłatne przekazanie samochodu, a VAT
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W niektórych przypadkach alternatywą dla sprzedaży posiadanego przez podatnika majątku, np. samochodu może być jego nieodpłatne przekazanie, zwłaszcza gdy dany pojazd ma niewielką wartość. Przy planowaniu takich działań należy mieć na uwadze możliwe skutki w podatku VAT.

Spółka prowadząca przedsiębiorstwo logistyczne posiada samochód, który był wykorzystywany w działalności gospodarczej, ale obecnie nie jest jej potrzebny. Spółka ma problemy z jego sprzedażą i dlatego rozważa przekazanie nieodpłatnie np. pracownikowi lub członkowi zarządu. Spółka zastanawia się, czy to przekazanie będzie opodatkowane VAT.

REKLAMA

Zobacz też: Jak rozliczyć się ze sprzedaży auta przed fiskusem?

REKLAMA

Nieodpłatne przekazanie towaru jest opodatkowane w przypadku spełnienia przesłanek z art. 7 ust. 2 ustawy o VAT. W świetle tego przepisu przez dostawę towarów, a więc czynność opodatkowaną VAT, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

1) przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

2) wszelkie inne darowizny

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

Zobacz też: Czy można odliczyć pełny VAT od zakupu pickupa w 2017 r.?

Nieodpłatne przekazanie nabytego wcześniej towaru, np. samochodu, będzie opodatkowane przede wszystkim jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku z tytułu tego nabycia.

Spółka kupiła samochód od innego czynnego podatnika VAT. Transakcja ta byłą opodatkowana. Spółka odliczyła podatek naliczony z faktury wystawionej przez sprzedawcę. Przekazanie samochodu pracownikowi będzie w związku z tym opodatkowane.

Wysokość opodatkowania została określona w art. 29a ust. 2 ustawy o VAT, W świetle tego przepisu, podstawą opodatkowania nieodpłatnego przekazania towaru, o której mowa w art. 7 ust. 2, jest cena nabycia towarów lub towarów podobnych, a gdy nie ma ceny nabycia - koszt wytworzenia, określone w momencie dostawy tych towarów

Zobacz też: Sprzedaż samochodu osobowego wykorzystywanego w sposób mieszany a podatek naliczony

Jeśli nabycie danego towaru nie wiązało się z prawem do odliczenia podatku naliczonego (np. gdy transakcja te w ogóle nie była opodatkowana), to nieodpłatne przekazanie będzie zasadniczo nieopodatkowane (z zastrzeżeniem poczynionymi niżej).

Załóżmy, że Spółka nabyła samochód od osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej (sprzedaż ta nie była opodatkowana VAT). Podatnikowi nie przysługiwało więc prawo do odliczenia podatku naliczonego. Podarowanie pojazdu, z poniższym zastrzeżeniem, nie wiąże się z obowiązkiem zapłaty podatku.

Opodatkowanie może wystąpić także, gdy prawo do odliczenia przysługiwało w odniesieniu do części składowych danej rzeczy. W związku z powyższym, Spółka powinna zbadać, czy w samochodzie zamontowano części składowe, z tytułu nabycia których Spółka miała prawo do odliczenia. Przy czym uznaje się, że chodzi tu tylko o takie części składowe, które zwiększyły trwale wartość samochodu. Taką częścią składowa może być np. silnik. Jeżeli w samochodzie nie ma takich części, to jego nieodpłatne przekazanie nie będzie opodatkowane podatkiem VAT.

Tekst: Michał Samborski, konsultant podatkowy ECDDP sp. z o.o.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od stycznia 2025 r. nowe obowiązki właścicieli i zarządców niektórych budynków. Wysyp stacji ładowania aut elektrycznych już się zaczął

W ewidencji Urzędu Dozoru Technicznego widnieje już ponad 10 200 punktów ładowania aut elektrycznych. Tylko w listopadzie ich liczba wzrosła o przeszło 760! Tak gwałtowne przyspieszenie w budowie infrastruktury dla elektryków ma związek z przepisami, które wchodzą w życie 1 stycznia – oceniają eksperci Powerdot. Jest też inna przyczyna.

CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

REKLAMA

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

Dlaczego bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam?

Dobre opony to podstawa bezpiecznej jazdy. Warto wiedzieć, że bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam. To ważne, zwałszcza w przypadku decyzji o wypłacie ubezpieczenia. Ostatnio Rzecznik Finansowy wydał interpretację dla wszystkich ubezpieczycieli odnośnie do wysokości bieżnika na tej samej osi pojazd. Jak to jest więc z tymi bieżnikami?

KGP: 82 680 interwencji, 327 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 82 680 interwencji. Byli wzywani do 327 wypadków drogowych.

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

REKLAMA

Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

REKLAMA