REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sprzedaż samochodu osobowego wykorzystywanego w sposób mieszany a podatek naliczony

Sprzedaż samochodu osobowego wykorzystywanego w sposób mieszany a podatek naliczony
Sprzedaż samochodu osobowego wykorzystywanego w sposób mieszany a podatek naliczony
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Firma logistyczna (której działalność jest w całości opodatkowywana VAT) zakupiła 6.6.2016 r. samochód osobowy za kwotę 123.000 zł brutto. Podatek wynikający z faktury wyniósł 23.000 zł. Samochód jest przeznaczony zasadniczo dla celów zawodowych jednego z przedstawicieli firmy, jednakże z możliwością używania go także w celach prywatnych. Pojazd będzie więc używany nie tylko w działalności gospodarczej podatnika. Jaki podatek z faktury odliczy firma logistyczna?

Odliczenie podatku naliczonego z tytułu zakupu samochodu może być ograniczone. Zgodnie bowiem z art. 86a ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, w przypadku wydatków związanych z pojazdami samochodowymi kwotę podatku naliczonego, stanowi m.in. 50% kwoty podatku wynikającej z faktury otrzymanej przez podatnika. Z kolei stosowanie do art. 86a ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT, do wydatków związanych z pojazdami samochodowymi, o których mowa w ust. 1, zalicza się m.in. wydatki dotyczące nabycia tych pojazdów. Z art. 86a ust. 3 pkt 1 lit a ustawy o VAT, wynika jednakże, że przepis ust. 1 nie ma zastosowania w przypadku gdy pojazdy samochodowe są wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika. Z powyższych przepisów wynika ograniczenie w odliczeniu podatku naliczonego od wydatków na nabycie samochodu, który ma być wykorzystywany w sposób mieszany, a więc zarówno do działalności gospodarczej podatnika, jak i do innych celów (np. prywatnych celów pracownika). Szczegółowe reguły ustalania, kiedy dany pojazd jest uznawany za wykorzystywany w całości do celów działalności gospodarczej są określone w art. 86a ust. 4 i nast. ustawy o VAT.

REKLAMA

Zobacz też: Nieodliczony VAT od wydatków związanych z utrzymaniem samochodu a koszt uzyskania przychodu

Firma logistyczna (której działalność jest w całości opodatkowywana VAT) zakupiła 6.6.2016 r. samochód osobowy za kwotę 123.000 zł brutto. Podatek wynikający z faktury wyniósł 23.000 zł. Samochód jest przeznaczony zasadniczo dla celów zawodowych jednego z przedstawicieli firmy, jednakże z możliwością używania go także w celach prywatnych. Pojazd będzie więc używany nie tylko w działalności gospodarczej podatnika. W konsekwencji, firma logistyczna odliczy jedynie 50% kwoty podatku z faktury, a więc 11.500 zł.

Zobacz też: Jak rozliczyć się ze sprzedaży auta przed fiskusem?

W przypadku sprzedaży samochodu wykorzystywanego w sposób mieszany, podatnikowi może przysługiwać prawo do częściowej korekty podatku naliczonego. Zgodnie bowiem z art. 90b ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, w przypadku gdy w ciągu 60 miesięcy, licząc od miesiąca, w którym odpowiednio nabyto, dokonano importu lub oddano do używania pojazd samochodowy w odniesieniu do którego kwotę podatku naliczonego stanowiła kwota, o której mowa w art. 86a ust. 1, nastąpi zmiana jego wykorzystywania na wykorzystywanie wyłącznie do działalności gospodarczej, podatnik jest uprawniony do dokonania korekty kwoty podatku naliczonego odliczonej przy nabyciu, imporcie lub wytworzeniu tego pojazdu. Z kolei stosowanie do art. 86a ust. 2 ustawy o VAT, w przypadku gdy w okresie korekty, o której mowa w ust. 1, nastąpi sprzedaż pojazdu samochodowego, uznaje się, że wykorzystanie tego pojazdu zostało zmienione na wykorzystanie wyłącznie do działalności gospodarczej, aż do końca okresu korekty.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Podatek od zakupu auta w 2017 r.

Korekta przysługuje więc przy sprzedaży samochodu, który był wykorzystywany w sposób mieszany, o ile sprzedaż ta nastąpi w ciągu 60 miesięcy do nabycia. Sposób jej dokonania jest określony w art. 86 ust. 4 ustawy o VAT. Przepis ten stanowi, że na potrzeby korekty, o której mowa w ust. 1, uznaje się, że pojazd samochodowy odpowiednio nie jest już wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej albo jest wykorzystywany wyłącznie do takiej działalności począwszy od miesiąca, w którym nastąpiła zmiana jego wykorzystywania. Korekty tej dokonuje się w deklaracji za okres rozliczeniowy, w którym nastąpiła zmiana, w kwocie proporcjonalnej do pozostałego okresu korekty.

Korekta w analizowanym przypadku polega więc na częściowym zwiększeniu kwoty podatku naliczonego, odpowiednio do czasu, który pozostał do końca jej okresu (60 miesięcy).

REKLAMA

Firma logistyczna z poprzedniej sytuacji sprzedała samochodów w dniu 13.7.2017 r. Uznaje się, że sprzedaż nastąpiła po 13 miesiącach od momentu nabycia pojazdu (licząc od czerwca 2016, ale nie wliczając lipca 2017 r.). Korekty należy więc dokonać w odniesieniu do pozostałych 47 miesięcy. Jej kwota wyniesie 11.500 zł x 47/60, a więc 9.008 zł. O tę wartość podatnik może zwiększyć podatek naliczony w deklaracji za lipiec 2017 r.

Na marginesie należy wspomnieć, że okres korekty w przypadku pojazdów samochodowych o wartości początkowej nieprzekraczającej 15 000 zł wynosi 12 miesięcy (art. 90b ust. 6 ustawy o VAT).

Tekst: Michał Samborski, konsultant podatkowy ECDDP Sp. z o.o.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

Kolejne podwyżki dla kierowców. Po cichu zmieni się stawka za psychotesty. Co z badaniami lekarskimi i przeglądami?

Do listy zmian, którą można zatytułować "seria podwyżek dla kierowców", spokojnie da się dopisać kolejną. Ministerstwo zdrowia planuje właśnie zmianę ceny badań psychologicznych. Ta wzrośnie o jedną trzecią. Ile zapłacą kierowcy? I kiedy stawka wzrośnie?

Test: Nissan Ariya e-4ORCE 394 KM. To hot-SUV o napędzie elektrycznym

Elektryczny SUV nie kojarzy się z emocjami? Pomyślicie tak tylko dlatego, że jeszcze nigdy nie jeździliście prawie 400-konną Ariyą. Z tym autem niewiele modeli sportowych ma szansę podczas startu spod świateł. A to nie koniec jej zalet.

REKLAMA

Wielki potencjał zielonej logistyki, na który długo jeszcze poczekamy [ESG w logistyce 2024-2030]
Będą nowe stawki za badania psychologiczne kierowców

Ministerstwo Zdrowia chce podnieść stawkę za badania psychologiczne kierowców. Aktualna stawka obowiązuje już dekadę. Ile ma wynosić nowa?  

Polski rynek ze wzrostami sprzedaży w 2024 r. Auta osobowe drożeją, a dostawcze... tanieją

Blisko 50 tys. fabrycznie nowych aut osobowych. Na tyle został wyceniony rynek w Polsce w marcu. Lider? Ten jest tylko jeden. Pozycję zachowuje Toyota.

Polskie Porsche 911. Na świecie jest tylko jeden egzemplarz

Wiedzieliście o tym, że Polacy tworzą unikalne Porsche 911? Zajmuje się tym firma Indecent. Jej nowe auto o oznaczeniu 005 powstało na bazie generacji 991. To jedyny taki egzemplarz na świecie.

REKLAMA

Przegląd roweru na wiosnę. Co trzeba sprawdzić i jak przygotować rower do sezonu?

Wiosna to czas, w którym z garaży i piwnic kierowcy wyprowadzają rowery. Przed rozpoczęciem eksploatacji jednośladu warto jednak upewnić się, że jest on gotowy na sezon. Co trzeba sprawdzić w rowerze na wiosnę? Oto opis przeglądu krok po kroku.

Nowa Dacia Spring to elektryk i jedno z najtańszych aut na rynku w Polsce!

Marka zaprezentowała cennik nowej Dacii Spring. Ten startuje od 76 900 zł. Przy tej cenie Spring jest nie tylko najtańszym elektrykiem w Polsce. To także jeden z najtańszych fabrycznie nowych samochodów w kraju.

REKLAMA