REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Test Fiat Tipo 1.4 T-Jet 120 KM

Tomasz Korniejew
Test Fiat Tipo 1.4 T-Jet 120 KM
Test Fiat Tipo 1.4 T-Jet 120 KM
Tomasz Korniejew

REKLAMA

REKLAMA

Fiat Tipo z przytupem wkroczył na polski rynek i śmiało pnie się w górę w statystykach sprzedaży. W naszym teście Tipo hatchback napędzane przez benzynowy silnik 1.4 T-Jet o mocy 120 KM.

„Otwieramy oczy niedowiarkom”. Ten cytat doskonale opisuje najnowsze poczynania marki Fiat. Po wielu latach nieudanych eksperymentów w kwestii wprowadzania gamy modelowej, szefowie włoskiego koncernu stwierdzili, że czas zastosować sprawdzony sposób na sukces. Zaoferować klientom samochód doskonale spełniający oczekiwania większości. Dobrze wyglądający, radzący sobie w roli jedynego samochodu w rodzinie, nieźle wyposażony, w dodatku dostępny za niewygórowaną cenę. Efektem powrotu do sprawdzonej strategii jest Fiat, który modelem Tipo ostatecznie zamknął usta wszystkim, którzy wieszczyli koniec marki.

REKLAMA

Test Fiat Tipo 1.4 T-Jet 120 KM

Test Fiat Tipo 1.4 T-Jet 120 KM

Tomasz Korniejew

Zobacz też: Test Fiat Tipo 1.3 Multijet

Test Fiat Tipo 1.4 T-Jet 120 KM - tak wygląda sukces?

Sylwetka Fiata Tipo jest proporcjonalna i prezentuje się nowocześnie. Co prawda, dodające nadwoziu uroku chromowane klamki, czy światła LED do jazdy dziennej nie są dostępne w podstawowej odmianie POP, ale mimo to nawet w najuboższej odmianie auto prezentuje się atrakcyjnie. Choć oczywiście najbogatsza odmiana Lounge wygląda najefektowniej. Uwagę zwraca zwłaszcza tylna część nadwozia z ciekawie zaprojektowanymi lampami.

Nowy Fiat Tipo hatchback mierzy 436,8 cm długości, 179,2 cm szerokości oraz 149,5 cm wysokości. Rozstaw osi wynosi w opisywanym modelu 263,8 cm.

Test Fiat Tipo 1.4 T-Jet 120 KM

Test Fiat Tipo 1.4 T-Jet 120 KM

Tomasz Korniejew

Zobacz też: Test Fiat 500 0.9 TwinAir 105 KM

Test Fiat Tipo 1.4 T-Jet 120 KM – wnętrze

REKLAMA

Przedział pasażerski Fiata Tipo jest przestronny i sprawia dobre wrażenie. Przednie fotele są obszerne, ale niestety mają skokową regulację kąta pochylenia oparć. Na znalezienie odpowiedniej pozycji za kierownicą trzeba poświęcić chwilę. Dobrze, że w opisywanej odmianie Lounge da się regulować wysokość siedziska kierowcy. Gdy maksymalnie obniżymy kolumnę kierowniczą (dwupłaszczyznowa regulacja to standard dla wszystkich wersji) wciąż koło kierownicy znajduje odrobinę za wysoko. Żeby wygodnie obniżyć położenie rąk, warto podwyższyć nieco siedzisko.

Górna część kokpitu została wykonana z miękkich tworzyw, a kierownicę obszyto przyjemną w dotyku skórą. Twarde ale wciąż dobrze wyglądające tworzywa znajdziemy w dolnych partiach tablicy przyrządów i na bokach drzwi.

Test Fiat Tipo 1.4 T-Jet 120 KM

Test Fiat Tipo 1.4 T-Jet 120 KM

Tomasz Korniejew

Cieszy design kokpitu. Od wersji Easy, wyposażeniem standardowym jest centralny dotykowy wyświetlacz o przekątnej siedmiu cali. Ekran sprawnie reaguje na dotyk i ma wysoką rozdzielczość. Tym bardziej zaskakująca jest bardzo słaba rozdzielczość opcjonalnej kamery cofania.

Wystarczająco dużo przestrzeni znajdziemy też na tylnej kanapie Fiata. Tipo został wyposażony w duży bagażnik, który ma objętość 440 l i regularny kształt. Ale do pełni szczęścia brakuje niższego progu załadunku.

Zobacz też: Test Fiat 500 1.3 Multijet 95 KM

Test Fiat Tipo 1.4 T-Jet 120 KM - napęd/układ jezdny

REKLAMA

Recenzowany egzemplarz Fiata Tipo jest napędzany przez czterocylindrowy, turbodoładowany silnik benzynowy o pojemności 1,4 l, który rozwija moc maksymalną 120 KM przy 5000 obr./min. oraz maksymalny moment obrotowy 215 Nm przy 2500 obr./min. Według danych producenta ważący 1275 kg Fiat rozpędza się od 0 do 100 km/h w 9,8 s i może pojechać z maksymalną prędkością 200 km/h. A jak te dane przekładają się na rzeczywistą jazdę?

Po uruchomieniu jednostki napędowej wrażenie robi doskonałe wyciszenie jednostki napędowej. To rzadkość w pojazdach w tym przedziale cenowym, ale odgłos pracy silnika nie jest dokuczliwy nawet gdy „wkręcimy go” na wysokie obroty. Ma to duże przełożenie na komfort jazdy.

Jednostka napędowa sprawnie napędza opisywanego Fiata, ale pod warunkiem, że korzystamy z zakresu obrotów silnika przekraczającego wartość 2000 obr./min. poniżej tej granicy auto leniwie nabiera prędkości, co bywa irytujące.

Zobacz też: Test Fiat Freemont Black Code 2.0 16V Multijet 170 KM aut.


Co więcej, dźwignia manualnej przekładni mogłaby działać z większą precyzją, ma tendencję do „haczenia”. Niemniej, pomimo tych drobnych uszczerbków układ jezdny nowego Fiata pozostawia dobre wrażenie. To zasługa przede wszystkim bardzo sprawnego zawieszenia, któremu nie straszna niedoskonała nawierzchnia polskich dróg. Wszelkie nierówności pochłaniane są cicho i z należytym komfortem.

Test Fiat Tipo 1.4 T-Jet 120 KM

Test Fiat Tipo 1.4 T-Jet 120 KM

Tomasz Korniejew

Za to Tipo nie jest mistrzem slalomu. Choć podczas szybkiej jazdy po zakrętach auto dzielnie „trzyma się” drogi, to jednak nadwozie ma tendencję do bujania i sprawia wrażenie ociężałego, co skutecznie studzi temperament kierowcy. Całe szczęście charakterystyka układu napędowego sprawia, że prowadzący nie ma ochoty na dynamiczną jazdę i skupia się raczej na czerpaniu przyjemności z komfortowej jazdy.

Opisywana jednostka napędowa wykazuje przeciętne zapotrzebowanie na paliwo. Podczas jazdy w ruchu miejskim auto zużywało średnio 9,2 l benzyny na 100 km.

Zobacz też: Test Fiat 500L Trekking 1.6 Multijet II 105 KM

Test Fiat Tipo 1.4 T-Jet 120 KM - podsumowanie

Najmocniejszymi stronami Fiata Tipo są: bardzo dobre wyciszenie jednostki napędowej przekładające się na zwiększony komfort jazdy, przestronne i praktyczne wnętrze, bardzo wysoka jakość tłumienia nierówności i atrakcyjny wygląd. Po stronie minusów zanotowaliśmy niedostateczną dynamikę jednostki napędowej poniżej 2000 obr./min., i co najwyżej przeciętne zużycie paliwa. Ale na to ostatnie łatwo przymknąć oko, gdy spojrzymy w cennik. Opisywana najbogatsza odmiana Fiata Tipo kosztuje 69 000 zł. Najuboższa, wyposażona w opisywaną jednostkę napędową – 62 500 zł.

Test Fiat Tipo 1.4 T-Jet 120 KM

Test Fiat Tipo 1.4 T-Jet 120 KM

Tomasz Korniejew

Fiat Tipo 1.4 T-Jet 120 KM – dane techniczne

Test Fiat Tipo 1.4 T-Jet 120 KM
Tomasz Korniejew
Test Fiat Tipo 1.4 T-Jet 120 KM
Tomasz Korniejew
Test Fiat Tipo 1.4 T-Jet 120 KM
Tomasz Korniejew
Test Fiat Tipo 1.4 T-Jet 120 KM
Tomasz Korniejew
Test Fiat Tipo 1.4 T-Jet 120 KM
Tomasz Korniejew
Test Fiat Tipo 1.4 T-Jet 120 KM
Tomasz Korniejew
Test Fiat Tipo 1.4 T-Jet 120 KM
Tomasz Korniejew
Test Fiat Tipo 1.4 T-Jet 120 KM
Tomasz Korniejew
Test Fiat Tipo 1.4 T-Jet 120 KM
Tomasz Korniejew
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Kondycja branży motoryzacyjnej. Kto będzie budować samochody przyszłości?

    Branżę motoryzacyjną czeka szereg wyzwań. Wraca do normalności po okresie pandemii, a do tego stoi u progu transformacji. I w tym punkcie warto spojrzeć na nią, ale od strony HR-u. Jak wygląda dostępność wykwalifikowanej kadry w tym sektorze?

    Jak odpalić silnik z kabli? Kierowca musi pamiętać o kolejności

    Jak odpalić silnik z kabli? To pytanie, które jest szczególnie aktualne o tej porze roku. A odpowiedź dotyczy kolejności podłączania przewodów do obydwu akumulatorów. Ta jest najważniejsza.

    MAN TGE po liftingu. Model 2024 otrzyma jakby luksusowe wnętrze

    MAN TGE przechodzi właśnie drobny lifting. I ten w stu procentach skupi się na kabinie pasażerskiej. Unowocześni multimedia, ale i systemy bezpieczeństwa. Stąd nazwa Next Level. Co konkretnie się zmieni po modernizacji?

    Paliwo E10. Wyszukiwarka z szeregiem błędów. Pozwala nawet na tankowanie benzyną... diesla

    W sieci pojawiła się rządowa wyszukiwarka, w której można sprawdzić, czy twój pojazd jest kompatybilny z paliwem E10. A lista jest naprawdę ciekawa! Czasami silnik 1,6 FSI znosi nowy typ benzyny, a czasami nie. Program zaleca nawet stosowanie benzyny E10 w... dieslu. A to nie koniec błędów.

    REKLAMA

    Miesiącami szukano sprawcy dziurawienia opon. Odkrycie, kto za tym stoi było zaskakujące

    We włoskim miasteczku od kilku miesięcy szukano sprawcy dziurawienia opon w samochodach. Odkrycia dokonano dzięki nagraniom z kamer monitoringu. Okazało się, że był to pies. Jak to się stało, że zniszczył tyle samochodów?

    Nowy Opel Corsa Hybrid. MHEV pojedzie nawet kilometr na samym prądzie

    Opel Corsa po liftingu po raz pierwszy w historii modelu otrzymał lekką hybrydę. MHEV w niemieckim hatchbacku może mieć 100 lub 136 koni mocy. A to nie koniec dobrych informacji na temat tego auta.

    Opony całoroczne a zimowe. Które są lepsze?

    Opony na zimę to opony zimowe? Dziś to już nie jest takie oczywiste. Zwłaszcza że na rynku pojawił się szereg opon całorocznych. Czy wielosezonówka może stanowić realną alternatywę?

    Mandat za jazdę nieodśnieżonym samochodem w 2023 r. Kara może być liczona w tysiącach

    Jazda nieodśnieżonym samochodem stanowi wykroczenie. A w 2023 r. na kierowców czeka wyjątkowo surowa kara. Bo gdy policjanci zaczną podliczać kolejne składowe wykroczenia, uzbiera się kilka tysięcy złotych. Ładna sumka!

    REKLAMA

    Płatność za paliwo samochodem, czyli aplikacja Skody Pay to Fuel

    Płatność za paliwo samochodem to nowy pomysł Skody. Kierowca po zatankowaniu pojazdu może uruchomić aplikację Pay to Fuel, wsiąść do auta i po prostu odjechać. Płatność dokona się automatycznie i w pełni zdalnie. Jak działa ten system? I jakie są jego wymagania?

    Ukrainiec ukarany za brak prawa jazdy. Choć prawo jazdy miał...

    Ukrainiec został ukarany przez polski sąd za brak prawa jazdy. Dokument wydany w Ukrainie posiadał, ale ten stracił ważność. To jednak mogło nie mieć znaczenia w świetle ustawy przedłużającej jego ważność w Polsce. Tego sąd jednak nie sprawdził. RPO wystąpił z kasacją.

    REKLAMA