Jak zdobyć prąd niezbędny do zasilania urządzeń w kamperze?
REKLAMA
REKLAMA
Jak zdobyć prąd na polu namiotowym?
Gniazdo zasilające na polu namiotowym, które przystosowane jest do obsługi kamperów i przyczep kempingowych to już praktycznie standard także na terenie Polski. Ale trzeba pamiętać, żeby przed wyjazdem kamperem na pole namiotowe zaopatrzyć się w odpowiednio długie kable. Centralna skrzynka z prądem może być oddalona o sporą odległość od miejsca, w którym uda nam się rozłożyć obozowisko.
REKLAMA
Zobacz też: Jak podczas upałów jechać z przyczepą campingową w terenie górzystym?
Wypoczynek na łonie natury
Miłośnicy wypraw często wybierają opcję biwaku „na dziko”. W tym przypadku dostęp do energii elektrycznej będzie mocno ograniczony. Ale jest kilka możliwości, dzięki którym pozyskamy prąd także w głuszy.
REKLAMA
Generator prądu zasilany benzyną, olejem napędowym lub LPG to jedno z popularniejszych rozwiązań w dziedzinie zapewnienia sobie dostaw prądu. Dzięki niemu podczas biwakowania z dala od kempingu można zapewnić sobie dostęp do energii elektrycznej tak długo, jak długo będziemy mieli zapas paliwa. Minusem może być hałas jaki jest emitowany przez to urządzenie.
Innym sposobem na pozyskanie prądu jest wykorzystanie akumulatora. Jednak z oczywistych względów nie jest to rozwiązanie idealne. Zwłaszcza, że w starszego typu kamperach nie będziemy z pewnością mieli możliwości naładowania akumulatora adekwatnie do potrzeb.
Zobacz też: Przyczepa kempingowa a system viaToll
Z drugiej strony, wykorzystanie akumulatora rozwiązuje sprawę zasilania prądem w samochodach kempingowych wyposażonych w baterie słoneczne.
- Jednym z podstawowych i najczęściej montowanych źródeł zasilania są panele solarne, które ładują w ciągu dnia akumulator. Należy przy tym dobrać zestaw w taki sposób, żeby panele zdołały w ciągu dnia słonecznego naładować akumulator do pełnej jego pojemności. Cena takiego zestawu, bez baterii, zaczyna się od około 500 zł i można go doposażyć w akcesoria takie jak wskaźniki ładowania czy kontroli naładowania – wyjaśnia Wojciech Sierpotowski, kierownik sprzedaży w firmie Elcamp.
Prąd w kamperze z ogniw paliwowych?
REKLAMA
Przełomowym rozwiązaniem w zakresie zasilania kamperów prądem są ogniwa paliwowe – źródłem ich zasilania jest metanol umieszczony w specjalnym zbiorniku. Urządzenie wytwarza energię elektryczną, która ładuje baterie zamontowane w kamperze lub przyczepie kempingowej. Urządzenie takie nie wytwarza szkodliwych substancji i jest ciche podczas pracy. Nie zajmuje dużo miejsca, a jego waga wynosi około 10 kilogramów.
Kolejnym z popularnych rozwiązań wśród nowości są wiatraki prądotwórcze. Ich efektywność jest uzależniona od aury, ale odpowiednio skonfigurowany układ wiatraków również pozwoli na w miarę stabilne zaopatrzenie w energię elektryczną. Metoda ta często stosowana jest razem z panelami słonecznymi.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA