REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moto

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Znaki poziome

Znaki nakazu

Znaki ostrzegawcze

Znaki zakazu

REKLAMA

Zasady włączania się do ruchu

Włączanie się do ruchu wymaga od kierowcy zachowania określonych zasad bezpieczeństwa- zazwyczaj wiąże się również z koniecznością ustąpienia pierwszeństwa innym uczestnikom ruchu.

Zasady ogólne korzystania z pasów drogi

Kierowca powinien zawsze zachowywać pewne podstawowe zasady poruszania się po drodze. W tym artykule opiszemy zasady korzystania z pasów jezdni.

Dopuszczalna prędkość na drogach

O ile dopuszczalna maksymalna prędkość nie jest ograniczona znakami drogowymi- kierowców obowiązują limity prędkości uzależnione od rodzaju drogi i miejsca, a nawet pory dnia.

Co grozi za wyprzedzanie niezgodne z prawem?

Wyprzedzanie jest jednym z najniebezpieczniejszych manewrów – zwłaszcza jeśli dochodzi do niego na drodze jednojezdniowej – dwukierunkowej- stąd ustawodawca za błędne wykonanie przewidział stosunkowo wysokie kary.

REKLAMA

Gdzie nie można się zatrzymać?

Zatrzymanie pojazdu może być zakazane odpowiednim znakiem drogowym. Niedopuszczalność zatrzymania samochodu może jednak wynikać również z innych uwarunkowań – i nie być sygnalizowane za pomocą znaków.

Gdzie zakazany jest postój samochodu?

Unieruchomienie samochodu na czas dłuższy niż 1 min. to postój. Zakaz postoju może wynikać z przepisów ruchu drogowego – ale także uwarunkowań wynikających z rodzaju drogi czy konkretnego miejsca.

Wyprzedzanie – zasady

Wyprzedzanie jest trudnym manewrem, zwłaszcza na drodze jednojezdniowej. Przepisy regulujące ten manewr mają za zadanie zapobiec nieszczęściu.

Używanie świateł zewnętrznych

Użycie świateł samochodowych podlega regulacjom – to kiedy i jakich świateł należy używać zależy zazwyczaj od warunków pogodowych.

Używanie klaksonu

W klakson wyposażony jest każdy samochód – nie można go jednak nadużywać

Kolejność obowiązywania znaków i sygnałów drogowych

W sytuacji, w której dochodzi do np. awarii sygnalizacji  świetlnej, należy znać hierarchię znaków i sygnałów na skrzyżowaniu

Osoby niepełnosprawne- ułatwienia w ruchu

Osoby niepełnosprawne, oraz osoby przewożące niepełnosprawnych mogą (z zachowaniem zasad ostrożności) nie stosować się do wybranych znaków drogowych.

Zasady ruchu na przejeździe kolejowym i tramwajowym

Przejazd przez przejazd kolejowy może być niebezpieczny- zwłaszcza na przejeździe niestrzeżonym. Warto zachować podstawowe zasady bezpieczeństwa. Pomocne w tym zakresie są przepisy ustawy prawo o ruchu drogowym.

Jak należy parkować samochód?

Poza miejscami parkingowymi (gdzie miejsce do zatrzymania samochodu jest zazwyczaj właściwie oznaczone)- postój samochodu powinien być dostosowany bądź do znaków drogowych bądź do ogólnych zasad.

Holowanie

Holowanie samochodu lepiej zostawić odpowiednim służbom czy firmom. Jeśli jednak chcemy komuś pomóc – warto wiedzieć jak nie narazić się przy okazji na mandat.

Zatrzymanie pojazdu

Wózek inwalidzki

 

Taksówka

Uczestnik ruchu

Samochód

Pojazdy

 

Nacisk osi

 

Masa własna

 

Kierowca i kierujący

 

Jezdnia

Droga

 

Chodnik

 

Autobus

 

Niemiecki atleta

Opel Performance Center (OPC) przedstawia usportowioną wersję samochodu roku 2009. Najszybsza odmiana Insigni swoją premierę będzie miała 7 maja podczas Salonu Samochodowego w Barcelonie.

Auta Roku 2009 - nagrody WCOTY rozdane

Nagrody World Car of the Year 2009 przyznane. Ogłoszenie wyników nastąpiło 9 kwietnia w Nowym Jorku.

Najlepsze samochody roku 2009

Po raz piąty dziennikarze motoryzacyjni z całego świata wybrali samochód roku. W tym roku nagrodami World Car of the Year nagrodzono samochody w czterech kategoriach.

Test Seat Altea XL 1.6 CNG: 18 metrów w bagażniku

Altea jaka jest każdy widzi. Projekt, niegdyś rewolucyjny, zdążył się już opatrzeć, w Genewie Seat pokazał nową wersję po liftingu, więc po co ją testować? Powód schowany jest pod maską i w bagażniku.

Mazda 3 po raz drugi

Nie tak dawno Mazda powróciła oficjalnie na polski rynek. Auta tej marki chętnie kupowane były jako używane, teraz i nowe sprzedają się u nas bardzo dobrze. Lada moment w salonach pojawi się nowa generacja kompaktowej trójki.

Tata Nano już w sprzedaży

Po wielu perypetiach, związanymi z protestami rolników, wczoraj Tata Nano w końcu pojawił się w oficjalnej sprzedaży. Zgodnie z przypuszczeniami, popyt na najmniejszy model koncernu jest w rodzimym kraju naprawdę ogromny.

Następca Gullwinga

Słynna niemiecka firma AMG opracowująca od lat usportowione wersje Mercedesów teraz zdecydowała się zbudować od podstaw swój własny pojazd nawiązujący do legendarnego skrzydlatego modelu 300 SL z 1954 roku.

Jakie są korzyści z wezwania Policji na miejsce stłuczki?

Co prawda w sytuacji, w której nikt nie został ranny w wypadku – Policji nie trzeba wzywać- często jest to jednak korzystne.

Wypadek

Wypadek komunikacyjny jest poważniejszym zdarzeniem niż stłuczka.

Stłuczka

 Stłuczka jest jednym z rodzajów kolizji drogowej.

Co to jest oświadczenie sprawcy wypadku?

W przypadku stłuczki nie jest konieczne wzywanie Policji. Jak w takim wypadku zabezpieczyć swoje roszczenie odszkodowawcze.

Jak ustawić trójkąt ostrzegawczy?

Właściwe oznakowanie miejsca wypadku pozwoli uniknąć dalszych kolizji na drodze.

Postępowanie po wypadku

Zabezpieczenie miejsca wypadku powinno umożliwić zachowanie możliwości ruchu innych pojazdów a przede wszystkim bezpieczeństwo uczestników wypadku.

Stłuczka czy wypadek?

Różnica w tym, czy mamy do czynienia ze stłuczką czy wypadkiem – zależy od tego czy w wypadku ktoś został poszkodowany.

Nietrzeźwi sprawcy wypadków

10 % wszystkich wypadków i 10 % wszystkich ofiar śmiertelnych to skutek prowadzenia samochodu na podwójnym gazie.

Wypadki spowodowane przez pieszych

Wina nie zawsze leży po stronie kierowcy. W wielu sytuacjach część lub zupełną winę za wypadek ponosi pieszy. Trudno to jednak wykazać.

Ofiary wypadków drogowych

Dużą grupę ofiar wypadków drogowych stanowią piesi – jako osoby nie chronione przed skutkami kolizji. Największa liczbę ofiar stanowią jednak kierowcy i pasażerowie samochodów.

Które miejsca na drodze są najbardziej niebezpieczne?

Statystyki policji są nieubłagane. Najwięcej wypadów ma miejsce na… prostym odcinku drogi. Wynika to głównie ze zbyt dużej prędkości.

Jakie są najczęstsze przyczyny wypadków?

Statystyki Policji wskazują, iż najczęstszą przyczyną wypadków jest (niestety standardowo) – niedostosowanie prędkości do warunków ruchu.

REKLAMA