Zasady ruchu na przejeździe kolejowym i tramwajowym
REKLAMA
REKLAMA
Dostosowanie prędkości do warunków jezdnych i widoczności i inne zasady bezpieczeństwa
REKLAMA
Kierując pojazdem, zbliżając się do przejazdu kolejowego oraz przejeżdżając przez przejazd, należy zachować szczególną ostrożność. Nawet na przejeździe strzeżonym zdarzają się wypadki (zazwyczaj z niedopatrzenia dróżnika)- stąd zawsze na przejeździe kolejowym należy zachować podstawowe zasady bezpieczeństwa:
- zastosować się do znaku stop (o ile znajduje się na przejeździe)
- upewnić się, czy nie zbliża się pociąg lub inny pojazd szynowy
Prędkość pojazdu przed przejazdem powinna być taka, aby można go było zatrzymać w bezpiecznym miejscu, gdy nadjeżdża pojazd szynowy lub gdy urządzenie zabezpieczające albo dawany sygnał zabrania wjazdu na przejazd.
Zobacz również: Co grozi za wyprzedzanie niezgodne z prawem?
Zakazy
Kierującemu pojazdem nie może:
- objeżdżać opuszczonych zapór lub półzapór oraz wjeżdżać na przejazd, jeżeli opuszczanie ich zostało rozpoczęte lub podnoszenie nie zostało zakończone;
- wjeżdżać na przejazd, jeżeli po drugiej stronie przejazdu nie ma miejsca do kontynuowania jazdy;
- wyprzedzać pojazdy na przejeździe kolejowym i bezpośrednio przed nim;
- omijać pojazdu oczekującego na otwarcie ruchu przez przejazd, jeżeli wymagałoby to wjechania na część jezdni przeznaczoną dla przeciwnego kierunku ruchu.
W razie unieruchomienia pojazdu na przejeździe kolejowym, kierujący jest obowiązany niezwłocznie usunąć go z przejazdu, a jeżeli nie jest to możliwe, ostrzec kierującego pojazdem szynowym o niebezpieczeństwie.
Powyższe zakazy dotyczą również przejazdu przez torowisko tramwajowe- z zastrzeżeniem, iż dopuszczalne jest wyprzedzanie pojazdów na skrzyżowaniu regulowanym.
Zobacz również: Zasady włączania się do ruchu
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.