Jakie są korzyści z wezwania Policji na miejsce stłuczki?
REKLAMA
REKLAMA
Protokół kontra oświadczenie
REKLAMA
Oświadczenie sprawcy wypadku ma co do zasady moc prawną (jest skutecznym oświadczeniem woli) –może jednak być przez sprawcę zmieniane- lub nie dokona on potwierdzenia zdarzenia po skontaktowaniu się z ubezpieczycielem. Towarzystwa ubezpieczeniowo często wysyłają do sprawcy monit w danej sprawie- przedstawiając mu okoliczności zdarzenia i prosząc o potwierdzenie wersji zawartej w oświadczeniu.
Zobacz również: Punkty karne - kompendium
Protokół sporządzony przez funkcjonariusz Policji ma mocniejszą moc dowodową- i nie wymaga potwierdzenia w późniejszym postępowaniu przed ubezpieczycielem(choć sprawca może próbować protokół podważyć i odmówić jego podpisu).
Protokół policyjne jest podstawą do dochodzenia roszczeń i zgłoszenia zdarzenia przez poszkodowanego.
Policja ustali przebieg zdarzenia
REKLAMA
Po przybyciu na miejsce zdarzenia policjanci ustalą przebieg wydarzeń- mają również prawo wylegitymować sprawcę. Sięgając do ewidencji pojazdów może również potwierdzić czy i gdzie ubezpieczony jest sprawca (gdyby nie posiadał dowodu zawarcia umowy lub dowodu opłacenia składki).
Ustalona przez Policję wersja wydarzeń pozwoli również w łatwiejszy sposób stwierdzić kto ponosi winę za daną stłuczkę- tym samym stwierdzi, który z kierowców musi uruchomić ubezpieczenie OC.
Zobacz również: Atrapy fotoradarów znikną z polskich dróg
Kiedy wezwanie Policji jest konieczne
Należy pamiętać o tym, że wezwanie Policji zawsze jest możliwe- nie zawsze jednak konieczne. W określonych sytuacjach jest to jednak niezbędne. Dotyczy to wypadków drogowych, w których:
- ktoś odniósł obrażenia,
- osoba poszkodowana zmarła.
Obecność funkcjonariuszy Policji jest również niezbędna w sytuacji zatamowania ruchu lub jego znaczącego utrudnienia.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.