Kolejność obowiązywania znaków i sygnałów drogowych
REKLAMA
REKLAMA
Znaki poziome
REKLAMA
Znaki poziome co do zasady nie powinny występować samodzielnie – ale stanowić odbicie lub uszczegółowienie znaków poziomych. Ich występowanie samodzielne, lub sprzeczność ze znakami pionowymi powinno być zgłoszone zarządcy drogi.
Wśród znaków poziomych możemy wyróżnić:
- białe – podstawowe,
- żółte – zastępcze – np. pojawiające się podczas remontów na znakach białych.
Kierowca zobowiązany jest zastosować się do znaków żółtych.
W stosunku do znaków poziomych nie ma podstaw do określenia hierarchii ważności – z uwagi na ich komplementarność.
Znaki pionowe
Znaki pionowe pełnią liczne funkcje – od informacyjnych, po ostrzegawcze, nakazu czy zakazu. Kierowca powinien się do nich bezwzględnie stosować. Jedyny wyjątek dotyczy znaków regulujących pierwszeństwo przejazdu- w takim wypadku znaki pionowe stosuje się jedynie jeśli nie ma sprawnej sygnalizacji świetlnej lub policjanta kierującego ruchem.
Sygnalizacja świetlna
Sygnalizacja świetlna umieszczona na skrzyżowaniu jest ważniejsza od znaków pionowych i poziomych dotyczących pierwszeństwa przejazdu. W przypadku sprawnej sygnalizacji – kierowca powinien zastosować się do znaków świetlnych – nie znaków pionowych i poziomych.
Policjant kierujący ruchem
W zakresie pierwszeństwa przejazdu na skrzyżowaniu bezwzględne pierwszeństwo nad inną sygnalizacją. Nawet w przypadku funkcjonującej sprawnie sygnalizacji świetlnej- pierwszeństwo mają sygnały nadawane przez Policjanta.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.