REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Następca Gullwinga

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Michał Karczewski
Mercedes-Benz SLS AMG
Mercedes-Benz SLS AMG

REKLAMA

REKLAMA

Słynna niemiecka firma AMG opracowująca od lat usportowione wersje Mercedesów teraz zdecydowała się zbudować od podstaw swój własny pojazd nawiązujący do legendarnego skrzydlatego modelu 300 SL z 1954 roku.

Mercedes-Benz SLS AMG, bo tak nazywa się to auto, w założeniu nie jest wyczynową wersją któregoś z istniejących Mercedesów, a jedynie korzysta z wiedzy fachowców zgrupowanych w Mercedes Technology Center. Prace nad pojazdem są już mocno zaawansowane. Trwają testy drogowe. Auto ma być esencją Mercedesa i AMG. Inżynierowie twierdza, że ten samochód przyprawi wszystkich entuzjastów motoryzacji o szybsze bicie serca. I chyba się nie mylą. Pojazd naprawdę robi wrażenie. Przynajmniej pod względem technicznym, bo szczegółowy wygląd zewnętrzny oficjalnej wersji jest na razie skrzętnie ukrywany. Widać jedynie, że auto ma bardzo zbliżone linie do swojego pradziadka. Pojazd podobnie jak stary Gullwing ma długi przód, krótki tył i dwuosobową kabinę. Do tego oczywiście najważniejszy element w postaci drzwi unoszonych do góry razem z fragmentem dachu. Renoma nadwornego tunera Mercedesa i doświadczenie w przygotowywaniu sportowych wersji aut pozwala być jednak spokojnym o efekt końcowy.

REKLAMA

Zobacz też: Fiat Strada debiutuje w polskich salonach

REKLAMA

Pod maską tego supersportowego samochodu pracuje widlasta ósemka o pojemności 6,2 litra i mocy 571 KM. Moc maksymalna osiągana jest przy 6800 obr./min., a maksymalny moment obrotowy wynoszący 650 Nm przy 4750 obr./min. Do pierwszej setki auto przyspiesza w około 3,8 s., a wskazówka prędkościomierza zatrzyma się dopiero przy prędkości 315 km/h. Do przeniesienia napędu posłużyła siedmiobiegowa skrzynia wyposażona w podwójne sprzęgło.

Czy spalanie w takim aucie w ogóle ma znaczenie? Raczej nie. Jako ciekawostkę należy potraktować fakt, że według optymistycznych szacunków inżynierów, samochód ma zużywać 13 litrów benzyny na każde sto kilometrów przejechanych w cyklu mieszanym.

Zobacz też: Hybrydowa Toyota Yaris HSD

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dzięki przesuniętemu w stronę kabiny silnikowi, a także umieszczeniu układu przeniesienia napędu na tylnej osi, konstruktorom udało się osiągnąć niemal idealne rozłożenie masy pojazdu. W efekcie 48 procent ciężaru przypada na oś przednią, a 52 na tylną. Zarówno podwozie jak i nadwozie SLS AMG zastało wykonane z aluminium. Tym samym udało się uzyskać masę pojazdu wynoszącą tylko 1620 kg.

Kierowca może według upodobań regulować charakterystykę napędu za pomocą czterech trybów jego pracy. Dodatkowo zastosowany w aucie system ESP również można ustawiać zgodnie z własnymi preferencjami. Poza możliwością dezaktywacji posiada on tryb sportowy.

Zobacz też: Lifting modeli Peugeot Partner i Expert

REKLAMA

Taką bajkową rakietę trzeba jakoś zatrzymać, dlatego trudno się dziwić, że niemieccy inżynierowie porządnie przyłożyli się do opracowania hamulców. Poza wyczynowym układem AMG, jako opcja dostępne będą ograniczające masę hamulce ceramiczne o większych tarczach i umiejętności bardziej efektywnej pracy przy jeszcze wyższych temperaturach. Całości dopełniają ogromne 19 calowe koła z przodu i 20 calowe z tyłu.

Gullwing z połowy lat pięćdziesiątych ubiegłego stulecia był znany z udziału w wielu wyścigach. Swoją ponadczasową popularność zyskał głównie dzięki charakterystycznie otwieranym drzwiom, określanym jako skrzydła mewy. Obecnie auto jest obiektem westchnień licznych motoryzacyjnych kolekcjonerów, a zachowane egzemplarze osiągają bajońskie sumy.

Zobacz też: Gama silnikowa nowej BMW serii 3

Nowy SLS AMG na rynku ma pojawić się wiosna 2010 roku i może sporo namieszać w kategorii prawdziwie sportowych samochodów.

Mercedes-Benz SLS AMG
Mercedes-Benz SLS AMG
Mercedes-Benz SLS AMG
Mercedes-Benz SLS AMG
Mercedes-Benz SLS AMG
Mercedes-Benz SLS AMG
Mercedes-Benz SLS AMG
Mercedes-Benz SLS AMG
Mercedes-Benz SLS AMG
Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Branża motoryzacyjna w kryzysie, coraz więcej restrukturyzacji

Branża motoryzacyjna w Polsce i Europie przeżywa poważny kryzys – w 2024 roku zlikwidowano 54 tys. miejsc pracy, najwięcej od czasu pandemii. Według raportu MGBI wzrosła też liczba postępowań restrukturyzacyjnych do 141, co pokazuje, że firmy coraz częściej szukają ratunku poza upadłością.

CANARD uruchomiło dwa nowe fotoradary [mapa fotoradarów, taryfikator mandatów, punkty karne]

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym uruchomiło w zeszłym tygodniu dwa nowe fotoradary. Gdzie znajdują się nowo uruchomione fotoradary? Jakie są ograniczenia na drogach? Z jakimi konsekwencjami powinni liczyć się kierowcy za przekroczenie prędkości?

Bezpłatna komunikacja zamiast biletów i rowerów miejskich? Czas na odważne decyzje w polskich miastach

Czy naprawdę warto utrzymywać system biletowy, skoro i tak w ponad 68% ( 2025 roku może to być jeszcze więcej) pokrywamy koszty transportu publicznego z budżetów miast? A może pora na poważną debatę o całkowicie bezpłatnej komunikacji miejskiej w Polsce?

KGP: 106 002 interwencji, 389 wypadków drogowych, 27 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 106 002 interwencji. Byli wzywani do 389 wypadków drogowych.

REKLAMA

Ekologiczny samochód może być droższy od normalnego, uważają teraz polscy posiadacze aut. O ile więcej za niego są skłonni zapłacić

Podejście Polaków do tego, czy ich nowe auto będzie miało rozwiązania ekologiczne czy też nie, widoczne jest w gotowości do poniesienia wyższych kosztów w imię bardziej przyjaznych środowisku technologii. Już co trzeci uważa, że samochód ekologiczny może być droższy niż standardowy.

Ekologiczne auto? Ponad połowa Polaków nie dopłaciłaby do niego

Czy ekologiczność samochodu to dla Polaków ważny czynnik i element decyzyjny przy zakupie? Ponad jedna trzecia ankietowanych w badaniu przeprowadzonym przez Santander Consumer Multirent byłaby w stanie dopłacić do takiego pojazdu.

Bezpieczeństwo na opak – dlaczego polskie drogi z pierwszeństwem są sztucznie spowalniane?

Na polskich drogach coraz częściej mamy do czynienia z sytuacją, w której bezpieczeństwo planowane jest wbrew logice inżynierii ruchu drogowego. Droga z pierwszeństwem powinna gwarantować płynność. Czas na rewizję praktyk inżynierii drogowej.

System e-TOLL - co zrobić w przypadku nieuzasadnionego mandatu?

Cyfryzacja w działalności transportowej to duże ułatwienie. Wciąż jednak zdarzają się pomyłki. Zdarzyło Ci się dostać mandat, pomimo uiszczonej opłaty za przejazd autostradą? Sprawdź, co należy zrobić w przypadku niesłusznego mandatu.

REKLAMA

KGP: 110 588 interwencji, 460 wypadków drogowych, 24 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 588 interwencji. Byli wzywani do 460 wypadków drogowych.

Transport ostatniego etapu – czy elektryczne pojazdy to klucz do efektywności?

Choć to tylko końcowy odcinek drogi, „ostatnia mila” bywa najdroższym elementem całego łańcucha dostaw – potrafi pochłonąć od 40[1] do nawet 53[2] procent jego kosztów. W erze błyskawicznego e-commerce i rosnących oczekiwań klientów dotyczących tempa oraz elastyczności dostaw, wyzwania logistyczne mnożą się. Dodatkowo nowe przepisy o Strefach Czystego Transportu ograniczają możliwość korzystania z pojazdów spalinowych, zmuszając firmy do modernizacji flot i inwestowania w nisko- lub zeroemisyjne rozwiązania. Wszystko to sprawia, że skuteczne zarządzanie dostawami na ostatnim etapie wymaga dziś nie tylko sprawności operacyjnej, ale także innowacyjnego podejścia i zrównoważonych technologii.

REKLAMA