Jak należy parkować samochód?
REKLAMA
REKLAMA
Postój samochodu na drodze
REKLAMA
Zatrzymanie i postój pojazdu są dozwolone tylko w miejscu i w warunkach, w których jest on z dostatecznej odległości widoczny dla innych kierujących i nie powoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego lub jego utrudnienia.
Zatrzymując pojazd na jezdni, należy ustawić go jak najbliżej jej krawędzi oraz równolegle do niej. W czasie postoju na drodze poza obszarem zabudowanym pojazd powinien znajdować się, jeżeli to tylko możliwe, poza jezdnią (np. na poboczu).
Kierowca jest obowiązany stosować sposób zatrzymania lub postoju wskazany znakami drogowymi.
Zobacz również: Jak wydostać się z ciasnego miejsca parkingowego?
Zatrzymanie i postój na chodniku
Możliwość zaparkowania pojazdu w całości lub części na chodniku uzależnione jest w pierwszej kolejności od jego masy całkowitej.
Dopuszcza się zatrzymanie lub postój na chodniku kołami jednego boku lub przedniej osi pojazdu samochodowego pod warunkiem że:
1. na danym odcinku jezdni nie obowiązuje zakaz zatrzymania lub postoju;
2. szerokość chodnika pozostawionego dla pieszych jest taka, że nie utrudni im ruchu i jest nie mniejsza niż 1,5 m;
3. pojazd umieszczony przednią osią na chodniku nie tamuje ruchu pojazdów na jezdni.
Zobacz również: Jakie mamy prawa pozostawiając auto na parkingu strzeżonym?
Dopuszczalne jest również, (przy zachowaniu powyższych warunków), zatrzymanie lub postój na chodniku przy krawędzi jezdni całego samochodu osobowego, motocykla, motoroweru lub roweru.
Inny pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 2,5 t może być w całości umieszczony na chodniku tylko w miejscu wyznaczonym odpowiednimi znakami drogowymi.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.