REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jaki jest stan techniczny miejskich autobusów?

Tomasz Korniejew
Jaki jest stan techniczny miejskich autobusów?
Jaki jest stan techniczny miejskich autobusów?
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wielu pasażerów często zadaje sobie pytanie jaki jest stan techniczny miejskich autobusów? Choć miasta inwestują w nowy tabor, po drogach wciąż porusza się wiele mocno wyeksploatowanych egzemplarzy. Przestarzałe modele autobusów są widoczne zwłaszcza na trasach podmiejskich.

O tym się mówi od długiego czasu. Mimo regularnej wymiany taboru autobusowego w polskich miastach, wciąż pasażerów wozi sporo pojazdów mocno wyeksploatowanych.

REKLAMA

Widać to zwłaszcza w największych polskich miastach, gdzie starsze konstrukcje kontrastują z najnowocześniejszym taborem.

Inspekcja Transport Drogowego w dniach 8 i 9 czerwca 2016 r. skontrolowała stan techniczny autobusów kursujących na liniach miejskich i podmiejskich w Warszawie. Wynik kontroli? Zatrważający.

Zobacz też: Współwłasność samochodu, a ubezpieczenie OC

Kontrola stanu technicznego autobusów miejskich w Warszawie

REKLAMA

8 czerwca inspektorzy ITD wykorzystali Mobilną Stację Diagnostyczną do kontroli stanu technicznego autobusów na pętli osiedle Górczewska w Warszawie. Według informacji Inspekcji po skontrolowaniu czternastu autobusów, aż dziewięciu zatrzymano dowód rejestracyjny. Dziewięć pojazdów zostało „wyróżnionych” zakazem dalszej jazdy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z kolei 9 czerwca Mobilna Stacja Diagnostyczna została ustawiona przy Dworcu Zachodnim. Kontrolowano głównie autobusy kursujące na trasach podmiejskich. Efekt? Na czternaście skontrolowanych pojazdów, w aż dwunastu przypadkach zatrzymano dowody rejestracyjne. W dziesięciu przypadkach zakazano dalszej jazdy.

Zobacz też: Czy dopuszczalny limit alkoholu zostanie zmieniony?

Wyniki kontroli stanu technicznego autobusów miejskich w Warszawie

Według informacji ITD najczęściej stwierdzanymi usterkami pojazdów były: wycieki płynów eksploatacyjnych, nadmiernie zużyte ogumienie, uszkodzenia elementów zawieszenia, niesprawne układy hamulcowe, skorodowane elementy konstrukcyjne pojazdów, uszkodzone mocowania miejsc siedzących.

Dotychczasowe wyniki kontroli autobusów podmiejskich nie napawają optymizmem. W ostatnim miesiącu skontrolowaliśmy tego typu pojazdy m.in. w Piotrkowie Trybunalskim, Inowrocławiu, Łodzi i Bydgoszczy. Zatrzymywaliśmy od 45 do 65% dowodów rejestracyjnych autobusów. Kontrole będą kontynuowane" – podsumował p.o. Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur

Źródło: Materiały prasowe ITD

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Testowanie pojazdów zautomatyzowanych. Resort Infrastruktury ma plan!

Testowanie pojazdów zautomatyzowanych. Resort Infrastruktury ma plan! W ocenie Ministerstwa Infrastruktury, projekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym ma zapewnić bezpieczeństwo ruchu drogowego. Projekt trafił do konsultacji.

Auta autonomiczne na drogach publicznych. MI chce testować

Z projektu noweli ustawy Prawo o ruchu drogowym, opublikowanego w poniedziałek na stronie Rządowego Centrum Legislacyjnego (RCL) wynika, że Ministerstwo Infrastruktury chce wprowadzić możliwość testowania pojazdów półautonomicznych i autonomicznych na publicznych drogach.

System RedLight w Kielcach. Na skrzyżowaniu działa aż 36 kamer

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o włączeniu systemu RedLight w Kielcach. Na skrzyżowaniu działa aż 36 kamer. Czym jest system RedLight i jak działa? Kto otrzyma mandat?

Lekkie pojazdy elektryczne - co warto o nich wiedzieć

Większe miasto to zakorkowane ulice, duża emisja dwutlenku węgla i przeciętna prędkość jazdy km/h. Ponadto średnia liczba pasażerów w samochodach poruszających się po miastach to zaledwie 1,3 osoby. Czy lekkie pojazdy elektryczne zrewolucjonizują sposób poruszania się po mieście? 

REKLAMA

KGP: 99 221 interwencji, 380 wypadków drogowych, 22 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 221 interwencji. Byli wzywani do 380 wypadków drogowych.

Od stycznia 2025 r. nowe obowiązki właścicieli i zarządców niektórych budynków. Wysyp stacji ładowania aut elektrycznych już się zaczął

W ewidencji Urzędu Dozoru Technicznego widnieje już ponad 10 200 punktów ładowania aut elektrycznych. Tylko w listopadzie ich liczba wzrosła o przeszło 760! Tak gwałtowne przyspieszenie w budowie infrastruktury dla elektryków ma związek z przepisami, które wchodzą w życie 1 stycznia – oceniają eksperci Powerdot. Jest też inna przyczyna.

CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

REKLAMA

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

REKLAMA