Używane: Citroen C-Crosser, Peugeot 4007 (2007 - 2012) - opinie i typowe usterki
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Pierwsza dekada nowego millenium była czasem, w którym w Europie powoli zaczynały rządzić SUV-y. Francuzi z koncernu PSA dostrzegali ten trend. Z autami ze zwiększonym prześwitem mieli jednak aż dwa problemy. Po pierwsze nie posiadali zbyt dużego doświadczenia w pracach nad tego typu konstrukcjami. Po drugie brakowało im… pieniędzy! A w tej sytuacji najbezpieczniejszym wyborem był zakup gotowej technologii. I to odbyło się w ramach współpracy z Mitsubishi. Na bazie Outalndera drugiej generacji powstały dwa modele - Citroen C-Crosser i Peugeot 4007.
REKLAMA
Współpraca była na tyle ścisła, że początkowo modele były nawet produkowane w Japonii. Z czasem ich montaż zaczął być realizowany również w Holandii, a później i Rosji. Sukces rynkowy? Tak naprawdę ciężko o nim mówić. Citroen i Peugeot były montowane w sumie przez 5 lat. W tym czasie sprzedało się niespełna 48 tysięcy sztuk C-Crossera oraz 49 tysięcy sztuk 4007. Wynik był wybitnie mizerny, szczególnie że według wstępnych prognoz PSA produkcja miała być… trzykrotnie większa! Czemu francuskie modele w przeciwieństwie do japońskiego odpowiednika nie sprzedawały się? Powodów było kilka.
Citroen C-Crosser, Peugeot 4007 - nie były to auta popularne
Po pierwsze Francuzi nie chcieli budować szerokiej palety. Właśnie dlatego oferowali w salonach głównie drogie wersje z pełnym wyposażeniem. W Mitsubishi dało się kupić model bazowy o połowę tańszy! A jako że trojaczki były prawie identyczne, prowadzący uznawali że nie ma co dopłacać za „podróbkę”. Po drugie w roku 2007 kierowcy świetnie znali Outlandera. Wiedzieli, że to konstrukcja sprawdzona i z japońskimi korzeniami. Wiedzieli też że raczej nie będzie się nadmiernie psuć. W przypadku Citroenów i Peugeotów aspekty eksploatacyjne stały się wielką niewiadomą.
Kształt nadwozia używanego Peugeota 4007 i Citroena C-Crossera jest bezpośrednio przeniesiony z Outlandera drugiej generacji. To oznacza dość prostą linię boczną, dla której głównym wyznacznikiem jest trzecia szyba wspinająca się ku dachowi oraz prosty i stawiający na obłości tył. Francuzi postanowili wyróżnić swoje modele głównie za sprawą pasa przedniego. Citroen poszedł w kierunku stylizacji wyznaczonej przez model C5 - w aucie pojawiają się duże światła oraz mało wyrazisty grill. Peugeot natomiast inspirował się 407-ką. W ten sposób SUV ma tzw. „rozwrzeszczany” design przodu.
Francuskie SUV-y miały identyczną kabinę jak Japończyk!
REKLAMA
W kabinie pasażerskiej zmian jest jeszcze mniej. Bo tak naprawdę używanego Citroena czy Peugeota odróżnia od Mitsubishi Outlandera wyłącznie… inne logo na kierownicy! Materiały wykończeniowe są identycznie twarde i nieprzyjemne w dotyku jak w japońskim odpowiedniku, a przyciski sprawiają wrażenie jakby pochodziły wprost z lat osiemdziesiątych. Na szczęście kabina SUV-ów jest dość praktyczna. Awaryjnie pasażerowie mogą skorzystać z prowizorycznej ławeczki w bagażniku, która gwarantuje dwa dodatkowe miejsca, a bagażnik może mieć 184, 441, 510 lub nawet 1686 litrów pojemności.
Paleta silnikowa używanego Citroena C-Crossera i Peugeota 4007 składa się z dwóch motorów. Benzyniaka dostarczyli Japończycy, a diesla Francuzi. Pierwsza z opcji ma 2.4 litra pojemności i wolnossącą konstrukcję. 16-zaworowa jednostka typu MIVEC rozwija 170 koni mechanicznych i rozpędza SUV-a do pierwszej setki w 9,6 sekundy. Tak, silnik zdecydowanie jest paliwożerny. W cyklu mieszanym potrzebuje blisko 10 litrów na pokonanie każdych stu kilometrów. Z drugiej strony w jego przypadku ciężko mówić o jakichkolwiek charakterystycznych usterkach. Do utrzymania jednostki w formie wystarczy regularna wymiana oleju i filtrów.
Używane: Citroen C-Crosser, Peugeot 4007 - silnik 2.2 HDI
Co z dieslem? Pod maską Citroena C-Crossera i Peugeota 4007 montowany był motor 2.2 HDI o mocy na poziomie 156 koni mechanicznych. Niewątpliwą zaletą jednostki był wysoki moment obrotowy - ten sięgał 380 Nm. Z drugiej strony SUV nadal był ciężki i… paliwożerny! Średnie spalanie wynosi 7,2 litra oleju napędowego. Usterki? Francuski diesel nie jest przesadnie awaryjny. W autach eksploatowanych w mieście już po jakiś 100 - 120 tysiącach kilometrów wymiany może wymagać sprzęgło i koło dwumasowe. Poza tym filtr cząstek stałych typu mokrego wytrzymuje przeciętnie 160 - 170 tysięcy kilometrów.
Ostatnie ze zmartwień eksploatacyjnych właścicieli Peugeotów i Citroenów z silnikiem HDI dotyczy problemów z rozruchem. Jeżeli diesel odpala po dłuższym kręceniu z rozrusznikiem, może to oznaczać problemy z pompą przetłaczająca paliwo w pompie wysokiego ciśnienia. Mechanizm zużył się i nie jest w stanie wytworzyć właściwego ciśnienia w układzie. Skutek? Olej napędowy nie przepływa z filtra do układu wtryskowego. Który napęd jest popularniejszy? Zdecydowanie wysokoprężny. Benzyniaki były spotykane w śladowej ilości samochodów. Jeżeli chodzi o przekładnie, stosowany był manual lub skrzynia CVT.
Citroen C-Crosser, Peugeot 4007 - dane techniczne producenta:
Motor | Moc | Moment obrotowy | Przyspieszenie 0 - 100 km/h | Prędkość maksymalna | Średnie spalanie w litrach na 100 km |
2.4 MIVEC | 170 KM | 232 Nm | 9,6 s. | 191 km/h | 9,5 |
2.2 HDI | 156 KM | 380 Nm | 9,9 s. | 200 km/h | 7,2 |
Przednie zawieszenie francuskich SUV-ów składa się z kolumn McPhersona. Tył został zbudowany w oparciu o wielowahacze. Prowadzenie? Układowi kierowniczemu brakuje precyzji, a zawieszenie sprawdza się, ale głównie przy niższych prędkościach. To zdecydowanie nie typ sportowca, ale to widać nie tylko po konstrukcji podwozia, ale i... palecie silnikowej. Citroen C-Crosser i Peugeot 4007 to jednak też nie typ off-roadera. Auta posiadają elektronicznie sterowany układ AWD. Z drugiej strony nie mają zbyt dużego prześwitu. W efekcie poza utwardzonymi szlakami nietrudno o uszkodzenie auta.
Używane: Citroen C-Crosser, Peugeot 4007 - awarii prawie brak
Używany Citroen C-Crosser i Peugeot 4007 być może mają logo francuskiej marki na grillu. Japoński rodowód modeli sprawia jednak, że są niezwykle chwalone za trwałość. Raporty są wyjątkowo łagodne dla tych SUV-ów i mocno podkreślają, że jeżeli jakiekolwiek usterki trapią te auta, to w większości przypadków dotyczą zużycia elementów zawieszenia. Te na szczęście za sprawą szerokiej oferty zamienników można wymienić niskim kosztem. Drogie naprawy? Ta pojawiają się głównie w ASO. Szczególnie że ceny elementów oryginalnych bywają naprawdę kosmiczne.
Używany Peugeot 4007 i Citroen C-Crosser mają kilka zalet. To trwałe konstrukcje, które w większości przypadków są naprawdę dobrze wyposażone. Nietrudno znaleźć egzemplarz np. ze skórzaną tapicerką, automatyczną klimatyzacją czy czujnikami parkowania. Ceny? Te startują od 18 - 19 tysięcy złotych. Najdroższe egzemplarze są wyceniane nawet na 39 tysięcy złotych - w takim jednak przypadku zazwyczaj są sprzedawane przez przysalonowy komis i były do końca serwisowane w ASO. Oferta rynkowa składa się głównie z diesli. Benzyniaki występują marginalnie wśród ofert sprzedaży używanych SUV-ów z Francji.
Używane: Citroen C-Crosser, Peugeot 4007 - podsumowanie:
Na koniec pozostało jeszcze jedno pytanie. Czy Citroenem C-Crosser i Peugeotem 4007 warto się zainteresować na rynku wtórnym? Jak najbardziej. Obydwa modele są nieco bardziej oryginalne od Outalndera, są oferowane w ogłoszeniach sprzedaży w podobnych cenach, a do tego na ogół okazują się lepiej wyposażone. Co jednak najważniejsze, w tym samym czasie proponują dokładnie tą samą technologię i wysoką trwałość. W ten sposób stając się ciekawą opcją dla kierowcy, który poszukuje dużego, czteronapędowego auta dla rodziny.
Citroen C-Crosser, Peugeot 4007 - ceny części zamiennych:
- filtr oleju - od 8 zł
- filtr powietrza - od 20 zł
- filtr paliwa - od 93 zł
- filtr kabinowy - od 10 zł
- zestaw paska rozrządu - od 242 zł
- zestaw paska wielorowkowego - od 273 zł
- tarcza hamulcowa przód - od 87 zł
- tarcza hamulcowa tył - od 90 zł
- klocki hamulcowe (komplet na oś) - od 48 zł
- łącznik stabilizatora - od 23 zł
- końcówka drążka kierowniczego - od 31 zł
- wahacz - od 94 zł
- amortyzator - od 86 zł
- sprzęgło komplet - od 897 zł
- koło dwumasowe - od 1244 zł
- zawór EGR - od 606 zł
- filtr cząstek stałych - od 1303 zł
- turbosprężarka - od 4323 zł
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA