REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Używane: Suzuki Grand Vitara II (2005 - 2014) - opinie i typowe usterki

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Suzuki Grand Vitara 2013
Suzuki Grand Vitara 2013
Kamil Fraszkiewicz

REKLAMA

REKLAMA

Wygląda jak wyciosany, ma płytę podłogową Opla Antary i silnik diesla z Renault Laguny II. Czy taki zestaw elementów dyskwalifikuje używane Suzuki Grand Vitarę II? Nie, raczej nadaje charakteru temu SUV-owi!

W roku 2005 Suzuki zaprezentowało drugą generację modelu Vitara. Co można powiedzieć o tym aucie? To przede wszystkim SUV, który zdecydowanie lepiej czuje się w terenie, niż na parkingu przed supermarketem z rodziną na pokładzie. To po pierwsze. Po drugie model stanowi zlepek technologii zapożyczonych od różnych firm motoryzacyjnych. Przykład? Płyta podłogowa nazywa się Theta i została opracowana przez General Motors. Posłużyła wcześniej do budowy takich aut jak Opel Antara czy Chevrolet Captiva. Diesel z kolei jest francuski i pochodzi wprost z Renault Laguny drugiej generacji.

REKLAMA

Suzuki Grand Vitara II - prostota do granic!

Technologiczne inspiracje zostały uzupełnione typowo japońską stylizacją. Suzuki wyznaczyło swoim projektantom tak naprawdę jeden kierunek - tym stała się prostota absolutna. Auto w swojej nieskomplikowanej formie wygląda trochę tak, jakby zostało wyciosane z jednego kawałka drewna. I co więcej, nie ma w tym żadnego nacechowania pejoratywnego. Szczególnie że bryła Vitary nie tylko podobała się w roku 2005, ale może się podobać także dziś - półtorej dekady po premierze. I ponadczasowość jest jednym z ważniejszych osiągnięć tego modelu oraz sprawia, że używane Suzuki w dobrym stanie sprzedają się na pniu!

Zobacz również: Test: Suzuki Swift Sport 1.4 BoosterJet 140 KM - szaleniec, ale bardzo… rozsądny!

Suzuki Grand Vitara oznacza dwa warianty nadwozia. Model 3-drzwiowy jest krótki i ma raczej charakter lifestylowy. Na tylnej kanapie zmieszczą się tylko dzieci, podczas gdy bagażnik jest wprost mikroskopijny! Liczy zaledwie 184 litry - niewiele więcej niż kufer w Seicento. Wersja 5-drzwiowa nadal nie jest demonem przestrzeni. Pozwoli jednak zasiąść na tylnej kanapie nawet dorosłym, a do tego pod tylną klapą przygotowała przestrzeń wynoszącą od 398 do 1386 litrów. Jakość? Plastiki są twarde, tapicerki nieprzyjemne w dotyku, a skórzane wykończenia syntetyczne. Tak, konsola używanej Grand Vitary II lubi potrzeszczeć podczas jazdy. Z drugiej strony dość dobrze znosi trudy codziennej eksploatacji.

Suzuki Grand Vitara 2013

Kamil Fraszkiewicz

Używana Grand Vitara II - benzyniaki są… paliwożerne!

REKLAMA

Paleta silnikowa Suzuki Grand Vitary II to w sumie sześć jednostek napędowych. Co ciekawe, aż pięć z nich to benzyniaki. Najsłabszy motor ma 1.6 litra pojemności i tylko 106 koni mechanicznych. Najmocniejszy i rzadko spotykany w Polsce to 3.2-litrowa V-szóstka dysponująca stadem 233 koni mechanicznych. Japońskie benzyniaki mają łańcuch rozrządu i są naprawdę trwałe - może pomijając drobne problemy z paskiem zewnętrznym w wersji 1.6 i 2.4. Największym zmartwieniem tych silników jest jednak wysokie spalanie. Żaden motor nie jest w stanie spalić w mieście mniej niż 10 litrów paliwa. Rozwiązanie? Tym jest montaż instalacji LPG.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Używane Suzuki Grand Vitara II to też motor 1.9 DDiS. Pod oznaczeniem ukrywa się 129-konny silnik Renault, który choć ma 300 Nm momentu obrotowego, nie jest przesadnie oszczędny. W mieście spala jakieś 8 - 9 litrów oleju napędowego. A na tym nie kończą się ewentualne zmartwienia. Szczególnie że motor z serii dCi nigdy nie był chwalony za trwałość. Co się w nim psuje? Prawie wszystko! Znane są przypadki awarii turbosprężarek, kół dwumasowych i zaworów EGR. Poza tym uszkadzają się rury intercoolera, zatyka się DPF, a w skrajnym przypadku dochodzi do uszkodzenia wału korbowego i panewek.

Zobacz również: Kompendium: silnik diesla Renault 1.9 dTi/dCi. Wady, zalety, słabe punkty, eksploatacja, modyfikacje, gaz LPG

Używane: Suzuki Grand Vitara II - dane techniczne producenta:

Motor Moc Moment obrotowy Przyspieszenie 0 - 100 km/h Prędkość maksymalna Średnie spalanie w litrach na 100 km
1.6 VVT 106 KM 145 Nm 13,4 s. 160 km/h 8,7
2.0 16v 140 KM 183 Nm 12,5 s. 175 km/h 9,1
2.4 VVT 169 KM 227 Nm 11,2 s. 180 km/h 9,0
2.7 V6 173 KM 231 Nm 10,5 s. 175 km/h 10,8
3.2 V6 233 KM 291 Nm 9,3 s. 200 km/h 11,1
1.9 DDiS 129 KM 300 Nm 12,8 s. 170 km/h 7,4

Suzuki Grand Vitara 2013

Kamil Fraszkiewicz

Suzuki Grand Vitara II ma więcej wspólnego z terenówką niż SUV-em. Żeby się o tym przekonać, wystarczy przyjrzeć się płycie podłogowej. Przednie koła resorują kolumny McPhersona, a tylne wielowahacze - to zatem konstrukcja w pełni niezależna. Poza tym moc trafia na cztery koła za pośrednictwem układu posiadającego centralny mechanizm różnicowy, blokadę i reduktor. Japoński model być może nigdy nie będzie zwinnym transporterem na asfalcie. Nie czuje szybkich manewrów i nie przepada za dynamiczną jazdą. W zamian po zjechaniu z utwardzonego szlaku zachowuje się jak rasowy leśnik!

Używane: Suzuki Grand Vitara II - awarie mają charakter drobny

Suzuki Grand Vitara II jest konstrukcją dość prostą. A żeby się o tym przekonać, wystarczy przyjrzeć się układowi hamulcowemu. Do roku 2008 z tyłu montowane były bębny! Prostota sprawia, że japoński SUV świetnie znosi próbę czasu, a ewentualne usterki nie są bardzo poważne. Kierowcy skarżą się głównie na drobne ogniska korozji, szybko zużywające się łożyska kół, drobne wycieki w układzie 4x4 oraz niesprawności pompki spryskiwacza szyb lub modułu ESP (potrafi odciąć działanie ABS-u). Podczas napraw najlepiej poszukiwać części zamiennych. Oryginalne dostępne w ASO mogą mieć astronomiczne ceny!

Zobacz również: Które diesle mają wtryskiwacze tanie w naprawie? Jakie są rodzaje wtryskiwaczy?

Najstarsze używane egzemplarze Suzuki Grand Vitary II mają 15 lat. A to oznacza, że ich cena zdążyła już spaść i to dość mocno. Za modele z początku produkcji należy zapłacić jakieś 13 tysięcy złotych. W większości przypadków to wersje zasilane dieslem, ewentualnie benzyniakiem z instalacją LPG i… pokaźnym przebiegiem. Generalnie diesle w przypadku japońskiego SUV-a stanowią ponad połowę oferty rynkowej. Jeżeli chodzi o auta z końca produkcji, napędzane benzyniakiem i odznaczające się niskim przebiegiem, te potrafią kosztować nawet 50 - 60 tysięcy złotych.

Suzuki Grand Vitara

Fot. Suzuki

Używane: Suzuki Grand Vitara II - podsumowanie:

Suzuki Grand Vitara II z całą pewności nie jest najnowocześniejszym, najbardziej przestronnym czy najlepiej wykonanym SUV-em. To jednak auto, które w sposób unikalny łączy możliwości terenowe (a nie pseudo-terenowe) ze znośną stylizacją i sporą porcją japońskiej trwałości. Na co uważać podczas zakupu? Przede wszystkim na silnik diesla - a konkretnie jego stan, przebieg i regularne serwisowanie. Ropniak to największa niewiadoma w tej konstrukcji, a jednocześnie powód potencjalnie wysokich kosztów napraw.

Używane: Suzuki Grand Vitara II - ceny części zamiennych:

  • filtr oleju - od 10 zł
  • filtr powietrza - od 13 zł
  • filtr paliwa - od 12 zł
  • filtr kabinowy - od 12 zł
  • zestaw łańcucha rozrządu - od 380 zł
  • zestaw paska rozrządu - od 152 zł
  • zestaw paska wielorowkowego - od 601 zł
  • tarcza hamulcowa przód - od 89 zł
  • klocki hamulcowe (komplet na oś) - od 42 zł
  • szczęka hamulcowa - od 77 zł
  • bęben hamulcowy - od 180 zł
  • łącznik stabilizatora - od 30 zł
  • końcówka drążka kierowniczego - od 43 zł
  • amortyzator - od 89 zł
  • sprzęgło komplet - od 450 zł
  • koło zamachowe - od 1198 zł
  • zawór EGR - od 493 zł

Suzuki Grand Vitara 2013
Kamil Fraszkiewicz
Suzuki Grand Vitara 2013
Kamil Fraszkiewicz
Suzuki Grand Vitara 2013
Kamil Fraszkiewicz
Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zielony Ład w transporcie drogowym. Komisja Europejska podtrzymuje nierealne warunki. Biopaliwa nie są "zielone"? Clean Industrial Deal czy Green Industrial Fail?

Transformacja komercyjnego transportu drogowego stała się jednym z najważniejszych wyzwań Europejskiego Zielonego Ładu. Choć elektromobilność pozostaje jednym z filarów unijnej strategii klimatycznej w ramach pakietu Clean Industrial Deal, w kontekście transportu ciężkiego skala wyzwań jest ogromna. Barierą są nie tylko koszty pojazdów i brak megawatowej infrastruktury do ładowania, ale także kwestia dostępności energii odnawialnej. Dlatego też podczas międzynarodowego Kongresu Paliwowego 2025, zorganizowanego przez POPHiN pod koniec marca w Warszawie, przedstawiciele branży, w tym Grupa Eurowag, apelowali o większy pragmatyzm i elastyczność opartą na zasadzie neutralności technologicznej.

Letnie zakazy jazdy w Europie w 2025 r. Jakie kary dla kierowców za niedostosowanie się do przepisów?

Wakacje to czas wzmożonego ruchu turystycznego. Dla branży TSL to okres wyjątkowo wymagający. Z jednej strony duża część kierowców zawodowych planuje urlopy, dlatego też w firmie mogą pojawić się problemy kadrowe, a w rezultacie nawet i nieplanowane przestoje w łańcuchu dostaw. Z drugiej strony przewoźnicy specjalizujący się w przewozie towarów sezonowych, mogą mieć jeszcze więcej zleceń niż zwykle w tym czasie, a przy planowaniu tras należy uwzględniać wakacyjne ograniczenia w ruchu drogowym. Brak odpowiedniego przygotowania w tym czasie może skutkować opóźnieniami, mandatami i stratami finansowymi. Aby tego uniknąć należy znać nie tylko obowiązujące przepisy, lecz także dynamicznie reagować na zmieniającą się sytuację drogową. Gdzie występują letnie zakazy jazdy w Europie? Jakie są konsekwencje za nieprzestrzeganie przepisów?

Uwaga! 12 punktów i 3000 zł mandatu za telefon za kierownicą – nowe przepisy 2025

18 czerwca 2025 r. weszły w życie znowelizowane przepisy ruchu drogowego, które nakładają wysokie kary za korzystanie z telefonu. W tym również za obsługę nawigacji podczas jazdy. Nawet uchwyt lub sposób trzymania smartfona może zadecydować o mandacie. Policja już nakłada grzywny, a w skrajnych przypadkach mandaty sięgają nawet 3000 zł.

KGP: 115 999 interwencji, 481 wypadków drogowych, 27 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia + podsumowanie długiego weekendu czerwcowego 2025]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 115 999 interwencji. Byli wzywani do 481 wypadków drogowych.

REKLAMA

Prawo jazdy seniorów: Czy możesz je stracić od 1 lipca 2025?

W życie miały wejść nowe przepisy dla kierowców, którzy ukończyli 65 lat. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury, seniorzy mieli regularnie przechodzić badania lekarskie kierowców po 65. roku życia, aby zachować ważność prawa jazdy. Dodatkowe obowiązki, w tym częstsze kontrole specjalistyczne (okulistyczne i neurologiczne), czekają również kierowców po 75. roku życia.

Jeden błąd i po egzaminie. Sprawdź nowe zasady egzaminu na prawo jazdy od 1 lipca 2025

Od 1 lipca 2025 roku obowiązują nowe przepisy, które rewolucjonizują sposób przeprowadzania egzaminów na prawo jazdy. Wprowadzenie tzw. błędów krytycznych sprawia, że wystarczy jeden poważny błąd, by zakończyć egzamin wynikiem negatywnym – bez szansy na dokończenie jazdy. Sprawdź, czego unikać, aby nie oblać na pierwszym zakręcie.

R.Kubica: Le Mans to wyścig, który powinien zostać zakazany. Ludzie nie śpią przez dwa dni próbując się zdrzemnąć na krzesełku. Jak spalić 12 tys. kalorii w jedną noc

Robert Kubica uważa, że zwycięstwo w 24-godzinnym wyścigu Le Mans było jego celem odkąd wystąpił w nim pierwszy raz w 2021 r. "Dało mi to mnóstwo pozytywnych emocji, mimo że był to jeden z trudniejszych momentów w mojej karierze" - powiedział podczas briefingu w Warszawie. Podkreślił wyczerpujący charakter tego wyścigu, a brak snu był jednym z poważniejszych wyzwań.

Do którego momentu dziecko musi jeździć w foteliku? Czy wiek dziecka ma znaczenie? Kto nie musi zapinać pasów bezpieczeństwa? {przepisy}

Nie każdy musi zapinać pasy bezpieczeństwa, ale warto pamiętać, że za nieprzestrzeganie przepisów grożą mandaty. Czy wiesz do którego momentu dziecko musi podróżować w foteliku? Kto jest zwolniony z obowiązku zapinania pasów bezpieczeństwa?

REKLAMA

Rząd otwiera drogi dla pojazdów autonomicznych [projekt przyjęty przez Radę Ministrów]

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy umożliwiający testowanie pojazdów autonomicznych na polskich drogach. Nowe regulacje mają wesprzeć innowacje i rozwój branży motoryzacyjnej, dostosowując przepisy do wyzwań współczesnego transportu.

Zmiana zasad rejestracji pojazdów w 2026 r. Nowelizacja Prawa o ruchu drogowym - projekt deregulacyjny

W dniu 17 czerwca 2025 r. opublikowany został projekt ustawy, która ma znowelizować Prawo o ruchu drogowym. Nowelizacja ta ma zrealizować m.in. postulaty deregulacyjne zespołu SprawdzaMy kierowanego przez Rafała Brzoskę - w szczególności w zakresie rejestracji pojazdów. Zmiany mają wejść w życie w większości po upływie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, a więc z pewnością już w 2026 roku.

REKLAMA